Skip to main content

Dufoer takes first UCI win

Results
1Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team3:08:34
2Chloe Hosking (Aus) Australia
3Kristen Peetoom (Ned) Weijers Hako Movingladies
4Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
5Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia
6Christine Majerus (Lux) ESGL93 GSD Gestion
7Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Feminin
8Belen Lopez (Spa) Lointek
9Audrey Lemieux (Can) ESGL93 GSD Gestion
10Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
11Giulia Lazzarini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
12Anne Arnouts (Bel) Belgium
13Sanne Cant (Bel) Belgium
14Flavia Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox
15Alexan Burchenkova (Rus) Russia
16Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
17Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
18Ludivine Henrion (Bel) Belgium
19Coralie Noiray (Fra) Chambery Mixte
20Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
21Linda Ringlever (Ned) Weijers Hako Movingladies
22Jennie Stenerhag (Swe) Team High End Sport
23Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
24Elisabeth Braam (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
25Nana Steenssens (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
26Anne De Wildt (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
27Marissa Otten (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
28Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
29Megane Guarnier (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
30Maartje Zwaan (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
31Cristina Navarro (Spa) Lointek
32Mia Eskebjerg (Den) Team High End Sport
33Debora Galvez (Spa) Lointek
34Amelie Rivat (Fra) Chambery Mixte
35Madeleine Olsson (Swe) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
36Anna Potokina (Rus) Russia
37Katja Verstraete (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
38Joanie Caron (Can) Canada
39Venera Absalyamova (Rus) Russia
40Kate Finegan (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
41Emma Silversides (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
42Karine Gautard-Roussel (Fra) Vienne Futuroscope
43Emma Crum (NZl) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
44Dalhina Rosylda (Ina) Weijers Hako Movingladies
45Yulia Blindyuk (Rus) Russia
46Shara Gillow (Aus) Australia
47Natasha Elliot (Can) Canada
48Anne-Marie Schmitt (Lux) Lointek
49Kate Cullen (GBr) Weijers Hako Movingladies
50Tiffany Cromwell (Aus) Australia
51Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
52Irina Molicheva (Rus) Russia
53Pippa Handley (Ned) Team Tubanters
54Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
55Ruth Corset (Aus) Australia
56Veronique Labonte (Can) Canada
57Monique Ludovicy (Lux) Team High End Sport
58Maria Grandt Petersen (Den) Team High End Sport
59Berdienke Paus (Ned) Team Tubanters
60Henriette Christensen (Den) Team High End Sport
61Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
62Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
63Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox
64Lien Beyen (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
65Moniek Tenniglo (Ned) Team Tubanters
66Mireille Robin (Fra) Mixte Ready Go Japan Internations
67Mirthe Wagenaar (Ned) Weijers Hako Movingladies
68Jade Roberts (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
69Hielke Elferink (Ned) Team Tubanters
70Aurelie Bramante (Fra) Chambery Mixte
71Hannah Verhaeghe (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
72Karol-Ann Canuel (Can) Canada
73Annika Heijnen (Ned) Team Tubanters
74Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
75Esra Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
76Joyce Vanderbeken (Bel) Belgium
77Genevieve Withson (NZl) Mixte Ready Go Japan Internations
78Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 GSD Gestion
79Kendelle Hodges (Aus) Australia
80Myffany Galloway (Aus) Australia
81Jennifer Fisher (Fra) Vienne Futuroscope
82Veronique Duivelshof (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
83Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
84Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
85Emma Trott (GBr) Weijers Hako Movingladies
86Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93 GSD Gestion
87Veerle Ingels (Bel) Belgium
88Eshter Olthus (Ned) Team Tubanters
89Isabelle Ferrer (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
90Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope0:00:20
91Ilona Meiring (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:00:35
92Eefje Tabak (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
93Leire Olaberria (Spa) Lointek0:00:41
94Maria-Rosa Rodriguez (Spa) Lointek0:00:43
95Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
96Christel Janssen (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel0:01:33
97Yukiyo Hori (Jpn) Mixte Ready Go Japan Internations0:08:26
98Adeline Gourgin (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin0:09:29
99Yuko Myochin (Jpn) Mixte Ready Go Japan Internations0:11:13
100Alison Testroete (Can) Canada0:11:43
101Valerie Sapena (Fra) Mixte Ready Go Japan Internations0:37:00
DNFChihiro Matsuda (Jpn) Mixte Ready Go Japan Internations
DNSAodez Lefourn (Fra) Chambery Mixte

Points
1Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team25pts
2Chloe Hosking (Aus) Australia20
3Kristen Peetoom (Ned) Weijers Hako Movingladies16
4Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam14
5Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia12
6Christine Majerus (Lux) ESGL93 GSD Gestion10
7Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Feminin9
8Belen Lopez (Spa) Lointek8
9Audrey Lemieux (Can) ESGL93 GSD Gestion7
10Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam6
11Giulia Lazzarini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox5
12Anne Arnouts (Bel) Belgium4
13Sanne Cant (Bel) Belgium3
14Flavia Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox2
15Alexan Burchenkova (Rus) Russia1

Sprint 1 - Les Grands Cezeaux, km 24,2
1Flavia Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox5pts
2Myffany Galloway (Aus) Australia4
3Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam2
4Chloe Hosking (Aus) Australia1

Sprint 2 - Arnac La Poste, km 35.5
1Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam5pts
2Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope4
3Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam2
4Ludivine Henrion (Bel) Belgium1

Sprint 3 - Magnac Laval, km 63,3
1Chloe Hosking (Aus) Australia5pts
2Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam4
3Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope2
4Flavia Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox1

Mountain 1 - Las Crous, km. 13.4
1Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Feminin6pts
2Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia4
4Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam1

Mountain 2 - St Sulpice Les Feuilles, km. 28.6
1Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia6pts
2Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam4
3Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Feminin2
4Yulia Blindyuk (Rus) Russia1

Mountain 3 - Le Noyer / Cote Du Château, km 32.3
1Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia6pts
2Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam4
3Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team2
4Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Feminin1

Teams
1Lotto-Belisol Ladies Team9:25:42
2Sc Michela Fanini Record Rox
3Belgique
4Topsport Vlaanderen Thompson
5Russie
6Weyers Hako Movingladies Team
7Lointek
8Batavus Ladies Cycling Team
9Esgl93-Gsd Gestion
10Australie
11Mixte Royal Antwerp Bicycle Club
12Mixteam Zrtc Theo Middelkamp
13Team High En Sport
14Bourgogne Cyclisme Feminin
15Chambery Mixte
16Canada
17Vienne Futuroscope
18Team Tubanters
19Mixte Ready Go Japan Internations0:08:26

General classification after stage 2
1Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam6:06:53
2Alexan Burchenkova (Rus) Russia0:00:13
3Ruth Corset (Aus) Australia0:00:15
4Flavia Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox0:00:16
5Ludivine Henrion (Bel) Belgium0:00:46
6Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia0:00:48
7Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Feminin0:00:49
8Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:00:53
9Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team0:01:30
10Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox0:02:31
11Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team0:03:39
12Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam0:03:42
13Kristen Peetoom (Ned) Weijers Hako Movingladies0:03:45
14Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
15Belen Lopez (Spa) Lointek0:03:49
16Sanne Cant (Bel) Belgium
17Linda Ringlever (Ned) Weijers Hako Movingladies
18Jennie Stenerhag (Swe) Team High End Sport
19Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
20Madeleine Olsson (Swe) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
21Yulia Blindyuk (Rus) Russia
22Emma Silversides (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
23Emma Crum (NZl) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
24Tiffany Cromwell (Aus) Australia
25Karine Gautard-Roussel (Fra) Vienne Futuroscope
26Shara Gillow (Aus) Australia
27Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam0:03:53
28Christine Majerus (Lux) ESGL93 GSD Gestion0:03:54
29Elisabeth Braam (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
30Anna Potokina (Rus) Russia
31Natasha Elliot (Can) Canada
32Irina Molicheva (Rus) Russia
33Maria Grandt Petersen (Den) Team High End Sport
34Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
35Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
36Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93 GSD Gestion
37Emma Trott (GBr) Weijers Hako Movingladies0:04:09
38Chloe Hosking (Aus) Australia0:06:22
39Myffany Galloway (Aus) Australia0:06:29
40Giulia Lazzarini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:06:31
41Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
42Anne De Wildt (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
43Marissa Otten (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
44Megane Guarnier (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
45Debora Galvez (Spa) Lointek
46Kate Cullen (GBr) Weijers Hako Movingladies
47Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
48Anne-Marie Schmitt (Lux) Lointek
49Veronique Labonte (Can) Canada
50Jade Roberts (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
51Hielke Elferink (Ned) Team Tubanters
52Joyce Vanderbeken (Bel) Belgium
53Karol-Ann Canuel (Can) Canada
54Kendelle Hodges (Aus) Australia
55Eshter Olthus (Ned) Team Tubanters
56Veerle Ingels (Bel) Belgium0:06:39
57Isabelle Ferrer (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
58Mireille Robin (Fra) Mixte Ready Go Japan Internations0:06:41
59Leire Olaberria (Spa) Lointek0:07:12
60Maria-Rosa Rodriguez (Spa) Lointek0:07:14
61Audrey Lemieux (Can) ESGL93 GSD Gestion0:09:41
62Nana Steenssens (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
63Mia Eskebjerg (Den) Team High End Sport
64Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
65Venera Absalyamova (Rus) Russia
66Cristina Navarro (Spa) Lointek
67Amelie Rivat (Fra) Chambery Mixte
68Dalhina Rosylda (Ina) Weijers Hako Movingladies
69Joanie Caron (Can) Canada
70Katja Verstraete (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
71Pippa Handley (Ned) Team Tubanters
72Henriette Christensen (Den) Team High End Sport
73Moniek Tenniglo (Ned) Team Tubanters
74Esra Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
75Aurelie Bramante (Fra) Chambery Mixte
76Mirthe Wagenaar (Ned) Weijers Hako Movingladies
77Hannah Verhaeghe (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
78Genevieve Withson (NZl) Mixte Ready Go Japan Internations
79Jennifer Fisher (Fra) Vienne Futuroscope
80Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope0:10:01
81Alison Testroete (Can) Canada0:15:32
82Anne Arnouts (Bel) Belgium0:15:57
83Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
84Coralie Noiray (Fra) Chambery Mixte0:21:37
85Monique Ludovicy (Lux) Team High End Sport
86Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 GSD Gestion0:26:21
87Eefje Tabak (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel0:26:35
88Maartje Zwaan (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:27:20
89Kate Finegan (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
90Lien Beyen (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
91Annika Heijnen (Ned) Team Tubanters
92Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
93Veronique Duivelshof (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel0:27:26
94Ilona Meiring (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:27:55
95Christel Janssen (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel0:28:53
96Yukiyo Hori (Jpn) Mixte Ready Go Japan Internations0:36:06
97Adeline Gourgin (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin0:36:49
98Berdienke Paus (Ned) Team Tubanters0:38:31
99Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:46:55
100Yuko Myochin (Jpn) Mixte Ready Go Japan Internations0:59:23
101Valerie Sapena (Fra) Mixte Ready Go Japan Internations1:36:01

Points classification
1Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team27pts
2Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam25
3Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia24
4Alexan Burchenkova (Rus) Russia21
5Chloe Hosking (Aus) Australia20
6Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam19
7Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Feminin18
8Ruth Corset (Aus) Australia16
9Flavia Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox16
10Kristen Peetoom (Ned) Weijers Hako Movingladies16
11Ludivine Henrion (Bel) Belgium10
12Christine Majerus (Lux) ESGL93 GSD Gestion10
13Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox8
14Belen Lopez (Spa) Lointek8
15Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team7
16Audrey Lemieux (Can) ESGL93 GSD Gestion7
17Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox6
18Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam6
19Giulia Lazzarini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox5
20Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope4
21Anne Arnouts (Bel) Belgium4
22Sanne Cant (Bel) Belgium3
23Yulia Blindyuk (Rus) Russia3
24Tiffany Cromwell (Aus) Australia1

Sprint classification
1Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam15pts
2Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam11
3Flavia Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox9
4Ludivine Henrion (Bel) Belgium9
5Chloe Hosking (Aus) Australia6
6Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team6
7Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope6
8Myffany Galloway (Aus) Australia4
9Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Feminin2
10Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox2
11Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam2

Mountains classification
1Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam40pts
2Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia26
3Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox21
4Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Feminin14
5Ruth Corset (Aus) Australia12
6Alexan Burchenkova (Rus) Russia5
7Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team2
8Yulia Blindyuk (Rus) Russia1
9Maria-Rosa Rodriguez (Spa) Lointek1

Young rider classification
1Alexan Burchenkova (Rus) Russia6:07:06
2Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team0:01:17
3Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team0:03:26
4Kristen Peetoom (Ned) Weijers Hako Movingladies0:03:32
5Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
6Sanne Cant (Bel) Belgium0:03:36
7Emma Crum (NZl) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
8Tiffany Cromwell (Aus) Australia
9Shara Gillow (Aus) Australia
10Christine Majerus (Lux) ESGL93 GSD Gestion0:03:41
11Anna Potokina (Rus) Russia
12Irina Molicheva (Rus) Russia
13Maria Grandt Petersen (Den) Team High End Sport
14Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
15Emma Trott (GBr) Weijers Hako Movingladies0:03:56
16Chloe Hosking (Aus) Australia0:06:09
17Myffany Galloway (Aus) Australia0:06:16
18Giulia Lazzarini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:06:18
19Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
20Anne De Wildt (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
21Marissa Otten (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel
22Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
23Anne-Marie Schmitt (Lux) Lointek
24Jade Roberts (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
25Karol-Ann Canuel (Can) Canada
26Kendelle Hodges (Aus) Australia
27Amelie Rivat (Fra) Chambery Mixte0:09:28
28Katja Verstraete (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
29Henriette Christensen (Den) Team High End Sport
30Moniek Tenniglo (Ned) Team Tubanters
31Esra Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
32Mirthe Wagenaar (Ned) Weijers Hako Movingladies
33Hannah Verhaeghe (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
34Jennifer Fisher (Fra) Vienne Futuroscope
35Anne Arnouts (Bel) Belgium0:15:44
36Coralie Noiray (Fra) Chambery Mixte0:21:24
37Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 GSD Gestion0:26:08
38Eefje Tabak (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel0:26:22
39Maartje Zwaan (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:27:07
40Annika Heijnen (Ned) Team Tubanters
41Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
42Ilona Meiring (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:27:42
43Christel Janssen (Ned) Theomiddelkamp/Twc Snelle Wiel0:28:40
44Berdienke Paus (Ned) Team Tubanters0:38:18
45Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:46:42
46Yuko Myochin (Jpn) Mixte Ready Go Japan Internations0:59:10

Teams classification
1Sc Michela Fanini Record Rox18:24:13
2Russie0:01:22
3Lotto-Belisol Ladies Team0:04:22
4Australie0:04:23
5Topsport Vlaanderen Thompson0:05:37
6Belgique0:07:36
7Bourgogne Cyclisme Feminin0:07:41
8Weyers Hako Movingladies Team0:08:13
9Mixteam Zrtc Theo Middelkamp0:10:35
10Canada0:10:40
11Lointek0:13:17
12Vienne Futuroscope0:13:44
13Team High En Sport0:13:50
14Esgl93-Gsd Gestion0:13:55
15Batavus Ladies Cycling Team0:16:32
16Team Tubanters0:19:09
17Chambery Mixte0:20:00
18Mixte Royal Antwerp Bicycle Club0:22:19
19Mixte Ready Go Japan Internations0:48:34
Thank you for reading 5 articles this month* Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews