Skip to main content

Treier triumphs in Limousin opener

Full Results
1Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox3:06:12
2Ruth Corset (Aus) Australia National Team
3Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team
4Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team
5Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team
6Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox
7Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team
8Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team
9Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team0:00:48
10Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson Go Green
11Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox
12Rachel Neylan (Aus) Australia National Team
13Coryn Rivera (USA) USA National Team
14Sanne Cant (Bel) Belgium National Team
15Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
16Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck
17Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox
18Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
19Amelie Rivat (Fra) Chambery Cyclisme Competition
20Carlee Taylor (Aus) Australia National Team
21Madeleine Olsson (Swe) Team Alriksson Go Green
22Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team
23Mayuko Hagiwara (Jpn) Team Asahi
24Shara Gillow (Aus) Australia National Team
25Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
26Kaitlin Antonneau (USA) USA National Team
27Emma Crum (NZl) Team Tubanters
28Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
29Fröydis Waersted (Nor) Hitec Product Uck
30Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:04:22
31Helen Wyman (GBr) Horizon Fitness Racing Team0:04:23
32Emilie Blanquefort (Fra) France National Team
33Jessica Glasbergen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
34Aude Biannic (Fra) France National Team
35Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team
36Kaat Hannes (Bel) Dames Benelux Team
37Belen Lopez Morales (Spa) Lointek
38Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
39Sanne Bamelis (Bel) Dames Benelux Team
40Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team
41Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
42Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
43Ludivine Henrion (Bel) Belgium National Team
44Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
45Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
46Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
47Amanda Spratt (Aus) Australia National Team0:04:27
48Jolien D'Hoore (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:07:07
49Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
50Jessica Schneeberger (Swi) Bigla Cycling Team
51Barbara Guarischi (Ita) SC Michela Fanini Record Rox
52Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope
53Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team
54Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team
55Fanny Riberot (Fra) Lointek
56Janneke Ensing (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
57Lex Albrecht (Can) Canada National Team
58Pascale Scnider (Swi) Bigla Cycling Team
59Anne Arnouts (Bel) Belgium National Team
60Leah Guloien (Can) Canada National Team
61Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion
62Siobhan Horgan (Irl) ESGL93 - GSD Gestion
63Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope
64Rachel Mercer (Aus) Royal Antwerp Bicycle Club
65Karen Verhestraeten (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
66Michelle Geoghegan (Irl) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
67Pippa Handley (GBr) Team Tubanters
68Claire Thomas (GBr) Scotland National Team
69Doris Schweizer (Swi) Bigla Cycling Team
70Kendall Ryan (USA) USA National Team
71Chisako Harigai (Jpn) Team Asahi
72Maria Kazachenko (Rus) Russian National Team
73Tyler Wiles (USA) USA National Team
74Betina Cramer (Den) Team Ock Ladies
75Jessica Prinner (USA) USA National Team
76Liza Rachetto (USA) Mixte Limoux International
77Lynette Burger (RSA) Lotto Ladies Team
78Catherine Lohri (Swi) Bigla Cycling Team
79Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
80Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto Ladies Team
81Corine Hierckens (Bel) Belgium National Team
82Marion Azam (Fra) France National Team
83Serena Sheridan (NZl) Royal Antwerp Bicycle Club
84Annick Le Helley (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
85Alice Marmorini (Ita) SC Michela Fanini Record Rox
86Alna Burato (Fra) France National Team
87Tsubasa Makise (Jpn) Team Asahi
88Sandrine Bideau (Fra) Mixte Limoux International
89Béatrice Thomas (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
90Kristine Saastad (Nor) Hitec Product Uck
91Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
92Lauren Kitchen (Aus) Australia National Team
93Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
94Jessica Kihlbom (Swe) Team Alriksson Go Green
95Maria Petersen (Den) Hitec Product Uck
96Anja Buysse (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
97Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
98Jane Barr (GBr) Scotland National Team0:11:28
99Aafke Eshuis (Ned) Team Tubanters
100Sonja Boogaard (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
101Marissa Otten (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
102Laure Werner (Bel) Belgium National Team
103Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek
104Joanne Duval (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin0:13:07
105Line Foss (Nor) Hitec Product Uck
106Linn Torp (Nor) Mixte Limoux International
107Sarah Zimmerlin (Ger) Badischer Radsport Verband
108Elodie Hegoburu (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
109Aurelie Bramante (Fra) Chambery Cyclisme Competition
110Kirsten Peetoom (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
111Sione Jongstra (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
112Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
113Inge Roggeman (Bel) Dames Benelux Team
114Sofie Verdonk (Bel) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
115Ellen Heiny (Ger) Badischer Radsport Verband
116Ludivine Loze (Fra) France National Team
117Sara Olsson (Swe) Mixte Zrtc Theo Middelkamp0:18:17
118Natalie Gogh (Ned) Team Tubanters
119Birgit Lavrijssen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
120Monica Holler (Swe) Team Alriksson Go Green
121Lotta Lepistö (Fin) Royal Antwerp Bicycle Club0:21:51
122Alie Gercama (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
123Mélanie Ferrand (Fra) Chambery Cyclisme Competition
124Leticia Gil Parra (Spa) Lointek
125Silvia Tirado Marquez (Spa) Lointek
126Johanna Nilsson (Swe) Team Alriksson Go Green
127Kate Cullen (GBr) Great Britain National Team
128Flavie Montusclat (Fra) Chambery Cyclisme Competition
129Cara Gillis (Can) Canada National Team
130Moriah Macgregor (Can) Canada National Team
131Alexandra Greenfield (GBr) Horizon Fitness Racing Team
132Mao Chino (Jpn) Team Asahi
133Anne Ewing (GBr) Scotland National Team
134Sarah Storey (GBr) Horizon Fitness Racing Team
135Eileen Roe (GBr) Scotland National Team
136Julie Leth (Den) Team Ock Ladies0:23:53
137Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
138Lieve Koninkx (Bel) Dames Benelux Team
139Annabel Simpson (GBr) Horizon Fitness Racing Team0:23:54
140Jasmin Rebmann (Ger) Badischer Radsport Verband
141Trine Schmidt (Den) Hitec Product Uck
142Anette Berg (Den) Team Ock Ladies0:32:15
143Veronique Drapeau-Zgoralski (Can) Canada National Team
144Ella Hopkins (GBr) Mixte Limoux International
145Monique Ludovicy (Lux) Team Ock Ladies
146Carine Potums (Bel) Dames Benelux Team
147Mia Eskebjerg (Den) Team Ock Ladies
148Christel Janssen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
149Britt Jansen (Ned) Team Tubanters
150Jessica Smits (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
151Danielle Bekkering (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
152Jessica Jolly (NZl) Team Tubanters
153Henriete Christensen (Den) Team Alriksson Go Green
154Maria Rosario Rodrigez Romez (Spa) Lointek
155Penny Rowson (GBr) Horizon Fitness Racing Team
156Eefje Tabak (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
159Liliane Leenkhegt (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club0:36:31
160Katrien Aerts (Bel) Dames Benelux Team0:45:46
161Lauren Hecht (USA) Mixte Limoux International
162Stefanie Fischer (Ger) Badischer Radsport Verband
163Coralie Noiray (Fra) Chambery Cyclisme Competition
164Britt Jochems (Ned) Horizon Fitness Racing Team0:54:09
165Julia Garnet (Can) Canada National Team
166Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
167Nikoline Hansen (Den) Team Ock Ladies1:07:43
168Kiriko Hori (Jpn) Team Asahi1:12:50
DNFSylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
DNFAlessia Bugeia (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
DNFMarie-Laure Cloarec (Fra) France National Team
DNFElena Novikova (Rus) Russian National Team
DNFMirthe Wagenaar (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
DNFEinat Argon (Isr) Mixte Limoux International

Points
1Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox25pts
2Ruth Corset (Aus) Australia National Team20
3Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team16
4Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team14
5Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team12
6Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox10
7Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team9
8Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team8
9Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team7
10Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson Go Green6
11Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox5
12Rachel Neylan (Aus) Australia National Team4
13Coryn Rivera (USA) USA National Team3
14Sanne Cant (Bel) Belgium National Team2
15Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud1

Sprint 1 - La Planche, 66.7km
1Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team5pts
2Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team4
3Ludivine Henrion (Bel) Belgium National Team2
4Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck1

Sprint 2 - Larch, 96.5km
1Ruth Corset (Aus) Australia National Team5pts
2Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team4
3Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team2
4Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team1

Sprint 3 - La Roche Basse, 101.7km
1Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team5pts
2Ruth Corset (Aus) Australia National Team4
3Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team2
4Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team1

Mountain 1 - Lissac sur Couze, 10.2km
1Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi9pts
2Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox7
3Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud5
4Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team3

Mountain 2 - Lissac sur Couze, 20.4km
1Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team9pts
2Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud7
3Ruth Corset (Aus) Australia National Team5
4Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team3

Mountain 3 - Lissac sur Couze, 30.6km
1Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team9pts
2Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox7
3Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi5
4Ruth Corset (Aus) Australia National Team3

Mountain 4 - Lissac sur Couze, 40.8km
1Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox9pts
2Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team7
3Ruth Corset (Aus) Australia National Team5
4Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud3

Mountain 5 - Cote de Chantegril, 53.3km
1Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox6pts
2Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team4
3Ruth Corset (Aus) Australia National Team2
4Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi1

Mountain 6 - La Gardelle, 76.9km
1Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team6pts
2Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox4
3Ruth Corset (Aus) Australia National Team2
4Rachel Neylan (Aus) Australia National Team1

Mountain 7 - Lissac sur Couze, 89.6km
1Ruth Corset (Aus) Australia National Team9pts
2Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team7
3Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team5
4Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox3

Teams
1Russia National Team9:18:36
2SC Michela Fanini Record Rox0:00:48
3Australia National Team0:01:36
4Lotto Ladies Team0:05:11
5Belgium National Team
6Vienne Futuroscope0:08:43
7USA National Team
8Team Alriksson Go Green
9Hitec Product Uck
10Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:09:34
11Topsport Vlaanderen - Thompson0:13:08
12Bigla Cycling Team0:15:02
13Team Asahi
14ESGL93 - GSD Gestion0:15:53
15France National Team
16Team Tubanters0:19:23
17Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud0:21:02
18Royal Antwerp Bicycle Club0:21:21
19Dames Benelux Team0:21:53
20Lointek0:22:58
21Mixte ZRTC Theo Middelkamp0:27:19
22Mixte Limoux International0:27:21
23Mix Team TWC Het Snelle Wiel0:33:21
24Bourgogne Cyclisme Feminin
25Chambery Cyclisme Competition0:35:46
26Canada National Team0:36:05
27Scotland National Team0:40:26
28Horizon Fitness Racing Team0:48:05
29Badischer Radsport Verband0:50:08
30Team Ock Ladies1:03:15

General classification after stage 1
1Ruth Corset (Aus) Australia National Team3:06:01
2Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox0:00:01
3Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team0:00:04
4Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team0:00:05
5Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team0:00:11
6Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox
7Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team
8Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team
9Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team0:00:59
10Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson Go Green
11Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox
12Rachel Neylan (Aus) Australia National Team
13Coryn Rivera (USA) USA National Team
14Sanne Cant (Bel) Belgium National Team
15Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
16Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck
17Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox
18Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
19Amelie Rivat (Fra) Chambery Cyclisme Competition
20Carlee Taylor (Aus) Australia National Team
21Madeleine Olsson (Swe) Team Alriksson Go Green
22Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team
23Mayuko Hagiwara (Jpn) Team Asahi
24Shara Gillow (Aus) Australia National Team
25Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
26Kaitlin Antonneau (USA) USA National Team
27Emma Crum (NZl) Team Tubanters
28Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
29Fröydis Waersted (Nor) Hitec Product Uck
30Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:04:33
31Ludivine Henrion (Bel) Belgium National Team
32Helen Wyman (GBr) Horizon Fitness Racing Team0:04:34
33Emilie Blanquefort (Fra) France National Team
34Jessica Glasbergen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
35Aude Biannic (Fra) France National Team
36Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team
37Kaat Hannes (Bel) Dames Benelux Team
38Belen Lopez Morales (Spa) Lointek
39Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
40Sanne Bamelis (Bel) Dames Benelux Team
41Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team
42Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
43Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
44Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
45Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
46Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
47Amanda Spratt (Aus) Australia National Team0:04:38
48Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team0:07:15
49Jolien D'Hoore (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:07:18
50Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
51Jessica Schneeberger (Swi) Bigla Cycling Team
52Barbara Guarischi (Ita) SC Michela Fanini Record Rox
53Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope
54Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team
55Fanny Riberot (Fra) Lointek
56Janneke Ensing (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
57Lex Albrecht (Can) Canada National Team
58Pascale Scnider (Swi) Bigla Cycling Team
59Anne Arnouts (Bel) Belgium National Team
60Leah Guloien (Can) Canada National Team
61Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion
62Siobhan Horgan (Irl) ESGL93 - GSD Gestion
63Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope
64Rachel Mercer (Aus) Royal Antwerp Bicycle Club
65Karen Verhestraeten (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
66Michelle Geoghegan (Irl) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
67Pippa Handley (GBr) Team Tubanters
68Claire Thomas (GBr) Scotland National Team
69Doris Schweizer (Swi) Bigla Cycling Team
70Kendall Ryan (USA) USA National Team
71Chisako Harigai (Jpn) Team Asahi
72Maria Kazachenko (Rus) Russian National Team
73Tyler Wiles (USA) USA National Team
74Betina Cramer (Den) Team Ock Ladies
75Jessica Prinner (USA) USA National Team
76Liza Rachetto (USA) Mixte Limoux International
77Lynette Burger (RSA) Lotto Ladies Team
78Catherine Lohri (Swi) Bigla Cycling Team
79Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
80Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto Ladies Team
81Corine Hierckens (Bel) Belgium National Team
82Marion Azam (Fra) France National Team
83Serena Sheridan (NZl) Royal Antwerp Bicycle Club
84Annick Le Helley (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
85Alice Marmorini (Ita) SC Michela Fanini Record Rox
86Alna Burato (Fra) France National Team
87Tsubasa Makise (Jpn) Team Asahi
88Sandrine Bideau (Fra) Mixte Limoux International
89Béatrice Thomas (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
90Kristine Saastad (Nor) Hitec Product Uck
91Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
92Lauren Kitchen (Aus) Australia National Team
93Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
94Jessica Kihlbom (Swe) Team Alriksson Go Green
95Maria Petersen (Den) Hitec Product Uck
96Anja Buysse (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
97Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
98Jane Barr (GBr) Scotland National Team0:11:39
99Aafke Eshuis (Ned) Team Tubanters
100Sonja Boogaard (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
101Marissa Otten (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
102Laure Werner (Bel) Belgium National Team
103Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek
104Joanne Duval (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin0:13:18
105Line Foss (Nor) Hitec Product Uck
106Linn Torp (Nor) Mixte Limoux International
107Sarah Zimmerlin (Ger) Badischer Radsport Verband
108Elodie Hegoburu (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
109Aurelie Bramante (Fra) Chambery Cyclisme Competition
110Kirsten Peetoom (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
111Sione Jongstra (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
112Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
113Inge Roggeman (Bel) Dames Benelux Team
114Sofie Verdonk (Bel) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
115Ellen Heiny (Ger) Badischer Radsport Verband
116Ludivine Loze (Fra) France National Team
117Sara Olsson (Swe) Mixte Zrtc Theo Middelkamp0:18:28
118Natalie Gogh (Ned) Team Tubanters
119Birgit Lavrijssen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
120Monica Holler (Swe) Team Alriksson Go Green
121Lotta Lepistö (Fin) Royal Antwerp Bicycle Club0:22:02
122Alie Gercama (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
123Mélanie Ferrand (Fra) Chambery Cyclisme Competition
124Leticia Gil Parra (Spa) Lointek
125Silvia Tirado Marquez (Spa) Lointek
126Johanna Nilsson (Swe) Team Alriksson Go Green
127Kate Cullen (GBr) Great Britain National Team
128Flavie Montusclat (Fra) Chambery Cyclisme Competition
129Cara Gillis (Can) Canada National Team
130Moriah Macgregor (Can) Canada National Team
131Alexandra Greenfield (GBr) Horizon Fitness Racing Team
132Mao Chino (Jpn) Team Asahi
133Anne Ewing (GBr) Scotland National Team
134Sarah Storey (GBr) Horizon Fitness Racing Team
135Eileen Roe (GBr) Scotland National Team
136Julie Leth (Den) Team Ock Ladies0:24:04
137Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
138Lieve Koninkx (Bel) Dames Benelux Team
139Annabel Simpson (GBr) Horizon Fitness Racing Team0:24:05
140Jasmin Rebmann (Ger) Badischer Radsport Verband
141Trine Schmidt (Den) Hitec Product Uck
142Anette Berg (Den) Team Ock Ladies0:32:26
143Veronique Drapeau-Zgoralski (Can) Canada National Team
144Ella Hopkins (GBr) Mixte Limoux International
145Monique Ludovicy (Lux) Team Ock Ladies
146Carine Potums (Bel) Dames Benelux Team
147Mia Eskebjerg (Den) Team Ock Ladies
148Christel Janssen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
149Britt Jansen (Ned) Team Tubanters
150Jessica Smits (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
151Danielle Bekkering (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
152Jessica Jolly (NZl) Team Tubanters
153Henriete Christensen (Den) Team Alriksson Go Green
154Maria Rosario Rodrigez Romez (Spa) Lointek
155Penny Rowson (GBr) Horizon Fitness Racing Team
156Eefje Tabak (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
157Liliane Leenkhegt (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club0:36:42
158Katrien Aerts (Bel) Dames Benelux Team0:45:57
159Lauren Hecht (USA) Mixte Limoux International
160Stefanie Fischer (Ger) Badischer Radsport Verband
161Coralie Noiray (Fra) Chambery Cyclisme Competition
162Britt Jochems (Ned) Horizon Fitness Racing Team0:54:20
163Julia Garnet (Can) Canada National Team
164Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi

Points classification
1Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox25pts
2Ruth Corset (Aus) Australia National Team20
3Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team16
4Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team14
5Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team12
6Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox10
7Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team9
8Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team8
9Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team7
10Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson Go Green6
11Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox5
12Rachel Neylan (Aus) Australia National Team4
13Coryn Rivera (USA) USA National Team3
14Sanne Cant (Bel) Belgium National Team2
15Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud1

Sprints classification
1Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team11pts
2Ruth Corset (Aus) Australia National Team9
3Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team6
4Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team5
5Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team2
6Ludivine Henrion (Bel) Belgium National Team2
7Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck1

Mountains classification
1Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team45pts
2Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox29
3Ruth Corset (Aus) Australia National Team26
4Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud15
5Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi15
6Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox7
7Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team5
8Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team3
9Rachel Neylan (Aus) Australia National Team1

Teams classification
1Russia National Team9:18:36
2SC Michela Fanini Record Rox0:00:48
3Australia National Team0:01:36
4Lotto Ladies Team0:05:11
5Belgium National Team
6Vienne Futuroscope0:08:43
7USA National Team
8Team Alriksson Go Green
9Hitec Product Uck
10Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:09:34
11Topsport Vlaanderen - Thompson0:13:08
12Bigla Cycling Team0:15:02
13Team Asahi
14ESGL93 - GSD Gestion0:15:53
15France National Team
16Team Tubanters0:19:23
17Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud0:21:02
18Royal Antwerp Bicycle Club0:21:21
19Dames Benelux Team0:21:53
20Lointek0:22:58
21Mixte ZRTC Theo Middelkamp0:27:19
22Mixte Limoux International0:27:21
23Mix Team TWC Het Snelle Wiel0:33:21
24Bourgogne Cyclisme Feminin
25Chambery Cyclisme Competition0:35:46
26Canada National Team0:36:05
27Scotland National Team0:40:26
28Horizon Fitness Racing Team0:48:05
29Badischer Radsport Verband0:50:08
30Team Ock Ladies1:03:15

Latest on Cyclingnews