Skip to main content

Simon wins sprint to race lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda3:13:33
2Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile
3Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
4Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos
5Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA
6Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
7Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
8Roderyck Asconeguy (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
9Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
10Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
11Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
12Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
13Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA
14Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina
15Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
16Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
17Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
18Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA
19Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
20Armando Camargo (Bra) São José dos Campos
21Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro
22Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista
23Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
24Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
25Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea
26Gonzalo Gonzalez (Chi) Equipe OGM - Chile
27Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile
28Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
29Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
30Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
31Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
32Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA
33Wagner Alves (Bra) São José dos Campos
34Alberto Gonzales (Ecu) Vinos Tabernero - Peru
35Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro
36Hernan Cline (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
37Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
38Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
39Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
40Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina
41Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
42Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro
43Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
44Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
45Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
46Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
47Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro
48Edson Ponciano (Bra) Seleção Paulista
49Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista
50William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro
51Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
52Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos
53Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
54Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista
55Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
56Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
57Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
58Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
59Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
60Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
61Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
62Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
63Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
64Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
65Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
66Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
67Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
68Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
69Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos
70Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA
71Jerre Souza (Bra) Altolim/Assis-Amea
72Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
73Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
74Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
75Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina
76Robson Dias (Bra) São José dos Campos
77Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
78Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
79Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
80Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
81Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
82Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos
83Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
84Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
85Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
86Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro
87Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
88Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
89Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
90Severo Espinoza (Ecu) Vinos Tabernero - Peru
91Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile
92Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
93Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
94Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista
95Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
96Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos
97Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
98Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile
99Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
100Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:19
101Gilson Souza (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:00:22
102Fausto Valencia (Ecu) Vinos Tabernero - Peru0:00:24
103Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista
104Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina
105Oliver Hack (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
106Omar Jimenez (Ecu) Vinos Tabernero - Peru
107Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile
108Antonio Gomes (Bra) Seel/Pará/Fumbel
109Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
110Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea
111Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea
112Carlos França (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
113Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
114Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
115Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
116Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel
117Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel
118Alexandre Mantovani (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
119Andrew Barlow (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
120Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro
121Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
122Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea
123Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista
124Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:00:34
125Jhon Cunto (Per) Vinos Tabernero - Peru0:00:36
126Gonzalo Arteaga (Ecu) Vinos Tabernero - Peru
127Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
128Gustavo Costa (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:00:47
129Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
130Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea0:01:20
131Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:01:27
132Joaquim Pereira (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:02:08
133Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
134Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:50
135Lucas Carluccio (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:08:43
136Washington Rodriguez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:08:47
137Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina0:13:30
138Marcelo Soares (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:21:20
139Willian Ferreira (Bra) Seleção Paulista0:34:13
140Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
DNFKleber Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
DNSLourismar Silva (Bra) Seel/Pará/Fumbel
DNSRodrigo Melo (Bra) Altolim/Assis-Amea

General Classification after Stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda3:13:23
2Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile0:00:04
3Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:06
4Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:00:09
5Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos0:00:10
6Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA
7Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
8Roderyck Asconeguy (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
9Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
10Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
11Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
12Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
13Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA
14Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina
15Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
16Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
17Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
18Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA
19Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
20Armando Camargo (Bra) São José dos Campos
21Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro
22Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista
23Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
24Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
25Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea
26Gonzalo Gonzalez (Chi) Equipe OGM - Chile
27Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile
28Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
29Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
30Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
31Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
32Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA
33Wagner Alves (Bra) São José dos Campos
34Alberto Gonzales (Ecu) Vinos Tabernero - Peru
35Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro
36Hernan Cline (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
37Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
38Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
39Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
40Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina
41Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
42Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro
43Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
44Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
45Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
46Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
47Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro
48Edson Ponciano (Bra) Seleção Paulista
49Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista
50William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro
51Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
52Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos
53Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
54Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista
55Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
56Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
57Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
58Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
59Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
60Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
61Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
62Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
63Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
64Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
65Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
66Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
67Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
68Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
69Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos
70Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA
71Jerre Souza (Bra) Altolim/Assis-Amea
72Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
73Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
74Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
75Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina
76Robson Dias (Bra) São José dos Campos
77Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
78Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
79Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
80Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
81Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
82Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos
83Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
84Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
85Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
86Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro
87Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
88Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
89Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
90Severo Espinoza (Ecu) Vinos Tabernero - Peru
91Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile
92Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
93Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
94Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista
95Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
96Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos
97Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
98Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile
99Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
100Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
101Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
102Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista0:00:28
103Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:29
104Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:00:30
105Gilson Souza (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:00:32
106Fausto Valencia (Ecu) Vinos Tabernero - Peru0:00:34
107Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina
108Oliver Hack (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
109Omar Jimenez (Ecu) Vinos Tabernero - Peru
110Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile
111Antonio Gomes (Bra) Seel/Pará/Fumbel
112Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
113Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea
114Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea
115Carlos França (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
116Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
117Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
118Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel
119Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel
120Alexandre Mantovani (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
121Andrew Barlow (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
122Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro
123Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
124Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea
125Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista
126Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:00:44
127Jhon Cunto (Per) Vinos Tabernero - Peru0:00:46
128Gonzalo Arteaga (Ecu) Vinos Tabernero - Peru
129Gustavo Costa (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:00:56
130Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:00:57
131Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea0:01:30
132Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:01:37
133Joaquim Pereira (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:02:18
134Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
135Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:06:00
136Lucas Carluccio (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:08:53
137Washington Rodriguez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:08:57
138Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina0:13:40
139Marcelo Soares (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:21:30
140Willian Ferreira (Bra) Seleção Paulista0:34:23

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10pts
2Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista10
3Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile7
4Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany6
5Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec5
6Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos3
7Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC2
8Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA2
9Gustavo Costa (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle2

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5pts
2Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista3
3Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC2

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jamis Sutter Home - USA9:40:39
2GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
3Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
4Equipe OGM - Chile
5São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
6São José dos Campos
7Clube DataRo de Ciclismo
8Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
9Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
10Velo/Seme Rio Claro
11Seleção Paulista
12Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
13Start Cycling Team - Argentina
14Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
15RSC Komet Ludwigsburg - Germany
16Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
17Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
18Altolim/Assis-Amea0:00:24
19Vinos Tabernero - Peru
20Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
21Seel/Pará/Fumbel0:01:10

Latest on Cyclingnews