Skip to main content

Kluge best of nine-man break

Results
1Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg4:06:31
2Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura0:00:01
3Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team0:00:02
4Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
5Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar
6Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida
7Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team
8Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
9Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:00:05
10Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta0:00:23
11Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team
12Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:01:04
13Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
14Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team
15Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team
16Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta
17Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
18Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team
19Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896
20Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor
21Dean Podgornik (Slo) Loborika
22Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
23Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura
24Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team
25Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team
26Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor
27Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar
28Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team
29Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar
30Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg
31David Mclean (GBr) East of England
32Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team
33Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika
34Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura
35Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team
36Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team
37Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team
38Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team
39Vid Ogris (Slo) Loborika
40Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar
41Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team
42Darko Blaževic (Cro) Loborika
43Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team
44Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor
45Behcet Usta (Tur) Brisaspor
46Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura
47Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
48Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura
49Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor
50Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896
51Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta
52Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
53Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
54Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team
55Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar
56Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896
57Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team
58Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
59Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg
60Borislav Ivanov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
61Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896
62Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
63Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg
64Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team
65Mert Mutlu (Tur) Brisaspor
66Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
67Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida
68Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team
69Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien
70Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida
71Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team
72Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team
73Andy Hastings (GBr) East of England
74Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien
75Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien
76Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team
77Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
78Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina
79Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura
80Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
81Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team
82Lee Tunnicliffe (GBr) East of England
83Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team
84Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina
85Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida
86Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team
87Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team
88Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida
89Igor Pajovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
90Aymn Ben Hassine (Tun) Tunisia National Team
91Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina
92Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team
93Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
94Massimo Demarin (Cro) Loborika
95Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien0:01:53
96Goran Šmelcerovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:02:01
97Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:02:05
98Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:22
99Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida0:03:27
100Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg
101Rino Zampilli (Ita) Hemus 18960:03:39
102Zakhar Nebaba (Ukr) Ukraine National Team0:05:27
103Marko Vuleta Ðukanov (Srb) Serbia Regional Team0:10:37
104Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina
105Markus Gollmann (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien
106Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar
107Milan Marjanovic (Srb) Serbia Regional Team
108Dušan Ganic (Srb) Serbia Mladi Festina
109Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team

Sprint 1 - Raska
1Massimo Demarin (Cro) Loborika5pts
2Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura3
3Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar2
4Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg1

Sprint 2 - Brus
1Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team5pts
2Tomislav Danculovic (Cro) Loborika3
3Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg2
4Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura1

Sprint 3 - Prokuplje
1Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team5pts
2Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team3
3Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura2
4Tomislav Danculovic (Cro) Loborika1

Mountain 1 - Koznica
1Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team5pts
2Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team3
3Tomislav Danculovic (Cro) Loborika2
4Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta1

Mountain 2 - Simici
1Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta5pts
2Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team3
3Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar2
4Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura1

Teams
1Betonexpressz 2000 - Limonta12:20:03
2Serbia National Team0:00:59
3LKT Team Brandenburg0:01:38
4Centri Della Calzatura0:01:39
5Dukla Trencin Merida0:01:40
6Fidea Cycling Team
7Loborika
8Heraklion - Nessebar
9Arbo Denzel Cliff Wien0:02:42
10East of England
11Hemus 1896
12Kazakhstan National Team
13Meridiana - Kalev Chocolate Team
14Morocco National Team
15Serbia Mladi Festina
16Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
17Brisaspor
18Tunisia National Team
19Ukraine National Team
20Serbia Regional Team0:21:48

General classification after stage 4
1Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura14:30:25
2Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team0:00:11
3Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:00:14
4Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura0:00:48
5Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:58
6Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg
7Dean Podgornik (Slo) Loborika0:01:12
8Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:01:14
9Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura0:01:15
10Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg
11Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika0:01:16
12Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar0:01:18
13Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta
14Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor
15Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
16Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura
17Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team
18Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team
19Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team
20Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team
21Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta
22Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
23Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg
24Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896
25Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
26Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
27Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida0:02:32
28Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta0:07:18
29Darko Blaževic (Cro) Loborika0:07:59
30Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg0:08:53
31Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team0:09:02
32Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:09:08
33Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar
34Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team0:09:26
35Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team0:09:34
36Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura0:09:35
37Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18960:10:07
38Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team0:10:10
39Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team
40David Mclean (GBr) East of England
41Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team
42Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
43Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896
44Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team
45Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team
46Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor
47Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor
48Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:10:30
49Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team0:11:28
50Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida
51Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg
52Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida0:12:33
53Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg
54Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team0:16:51
55Massimo Demarin (Cro) Loborika0:16:54
56Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:16:57
57Vid Ogris (Slo) Loborika0:16:59
58Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:17:17
59Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor0:18:16
60Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team
61Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896
62Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team
63Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien
64Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida0:18:38
65Mert Mutlu (Tur) Brisaspor0:19:34
66Rino Zampilli (Ita) Hemus 18960:20:47
67Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida0:23:26
68Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar0:24:51
69Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team0:24:57
70Borislav Ivanov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
71Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team0:25:05
72Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida
73Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team0:26:00
74Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team0:26:23
75Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team0:27:43
76Andy Hastings (GBr) East of England0:30:05
77Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:31:33
78Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar
79Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien
80Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team0:31:36
81Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina
82Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina
83Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:34:34
84Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura0:44:56
85Behcet Usta (Tur) Brisaspor0:51:14
86Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar0:51:34
87Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team
88Lee Tunnicliffe (GBr) East of England
89Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team
90Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team
91Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team
92Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team0:51:37
93Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team
94Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team
95Aymn Ben Hassine (Tun) Tunisia National Team
96Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team
97Igor Pajovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:51:45
98Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien0:51:47
99Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien0:52:26
100Goran Šmelcerovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:52:34
101Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:52:35
102Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:52:53
103Dušan Ganic (Srb) Serbia Mladi Festina0:53:04
104Zakhar Nebaba (Ukr) Ukraine National Team0:56:00
105Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina1:00:50
106Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar1:01:06
107Marko Vuleta Ðukanov (Srb) Serbia Regional Team1:01:10
108Milan Marjanovic (Srb) Serbia Regional Team
109Markus Gollmann (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien1:01:18

Sprints classification
1Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg26pts
2Dean Podgornik (Slo) Loborika10
3Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team8
4Massimo Demarin (Cro) Loborika8
5Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS8
6Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg8
7Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg6
8Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura6
9Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team5
10Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965
11Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura5
12Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika5
13Tomislav Danculovic (Cro) Loborika4
14Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team3
15Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team3
16Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida2
17Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura2
18Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar2
19Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor1
20Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team1
21Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg1
22Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS1
23Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team1

Mountains classification
1Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura6pts
2Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team6
4Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta5
5Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965
3Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team5
6Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura4
7Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team3
8Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team3
10Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar2
9Tomislav Danculovic (Cro) Loborika2
11Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura1
13Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta1
14Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team1
12Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg1

Teams classification
1Betonexpressz 2000 - Limonta43:32:27
2Centri Della Calzatura0:00:51
3LKT Team Brandenburg0:01:38
4Loborika0:01:40
5Meridiana - Kalev Chocolate Team0:02:42
6Serbia National Team0:09:51
7Kazakhstan National Team0:10:58
8Brisaspor0:20:26
9Hemus 1896
10Dukla Trencin Merida0:21:57
11Morocco National Team0:27:24
12Fidea Cycling Team0:28:16
13Heraklion - Nessebar0:34:05
14Tunisia National Team0:38:42
15Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:39:38
16Ukraine National Team0:41:52
17East of England1:30:37
18Arbo Denzel Cliff Wien1:40:14
19Serbia Mladi Festina1:45:08
20Serbia Regional Team2:52:42

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews