Skip to main content

Shaw tops individual time trial for Canada

Image 1 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)
Image 2 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)
Image 3 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)
Image 4 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)
Image 5 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)
Image 6 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)
Image 7 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)
Image 8 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)
Image 9 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)
Image 10 of 10

(Image credit: Sylvie Tretout)

Stage 2 results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rhae-Christie Shaw (Can) Canadian National Team0:23:58.81
2Thalita De Jong (Ned) Dura Vermeer Ladies0:01:02.50
3Aude Biannic (Fra) Bretagne0:01:21.21
4Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:01:24.59
5Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team0:01:26.68
6Coralie Demay (Fra) Bretagne0:01:29.74
7Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team0:01:32.89
8Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:01:35.31
9Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:01:42.76
10Jacquelyn Crowell (USA) US National Team0:01:43.72
11Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion0:01:44.65
12Coryn Rivera (USA) US National Team0:01:47.65
13Elena Utrobina (Rus) Russian National Team0:01:49.16
14Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Spa) Lointek0:01:49.28
15Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans Landscaping Team0:01:51.93
16Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team0:01:54.73
17Ashley James (USA) US National Team0:01:55.25
18Rebecca Talen (Ned) Dura Vermeer Ladies0:02:01.72
19Anna Potokina (Rus) Russian National Team0:02:05.47
20Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:02:05.52
21Katrien Van Looy (Bel) Steeds Vooraan Kontich0:02:08.71
22Kendall Ryan (USA) US National Team0:02:09.81
23Joanne Duval (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne0:02:14.77
24Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich0:02:18.46
25Mélanie Bravard (Fra) Team GSD Gestion0:02:21.41
26Kaitlin Antonneau (USA) US National Team0:02:21.48
27Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion0:02:21.53
28Lise Olivier (Rsa) MTN Qhubeka0:02:24.72
29Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:02:24.81
30Beata Sandström (Swe) Team OCK Ladies0:02:25.54
31Emma Silversides (GBr) Sengers Ladies Cycling Team0:02:29.00
32Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope0:02:29.86
33Ludivine Emile Loze (Fra) Debabarrena - Gipuzkoa0:02:29.89
34Marie-Laure Cloarec (Fra) Ile de France0:02:30.12
35Mayuko Hagiwara (Jpn) Asahi0:02:35.53
36Michelle Lauge Jensen (Den) Team OCK Ladies0:02:37.33
37Dorte Lohse Rasmussen (Den) Team OCK Ladies0:02:41.29
38Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne0:02:41.60
39Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope0:02:44.14
40Véronique Fortin (Can) Canadian National Team0:02:50.22
41Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer Ladies0:02:52.23
42Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope0:02:52.34
43Henriette Christensen (Den) Team OCK Ladies0:02:55.18
44Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne0:02:57.69
45Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Team0:02:58.15
46Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich0:03:06.16
47Cara Gillis (Can) Canadian National Team0:03:10.22
48Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne0:03:13.37
49Leah Guloien (Can) Canadian National Team0:03:19.65
50Charlotte Bravard (Fra) Team GSD Gestion0:03:23.85
51Karen Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:03:26.85
52Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team0:03:27.56
53Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek0:03:29.60
54Karen Elzing (Ned) Dolmans Landscaping Team0:03:29.71
55Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Lointek0:03:31.31
56Mia Eskebjerg (Den) Team OCK Ladies0:03:34.05
57Amy De Ridder (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:03:35.90
58Oriane Niay (Fra) Ile de France0:03:36.22
59Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies0:03:36.27
60Emilie Blanquefort (Fra) Lointek0:03:47.85
61Elodie Le Bail (Fra) Asahi0:03:53.76
62Tessa De Moyer (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:03:55.65
63Nathalie Jeuland (Fra) Bretagne0:03:56.31
64Cinthia Lehner (USA) US National Team0:03:57.75
65Irene San Sebastian Lasa (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:04:00.00
66Elien Vercamer (Bel) Steeds Vooraan Kontich0:04:01.77
67Nathalie Cadol (Fra) Team GSD Gestion0:04:04.62
68Jeaun-Mari Breytenbach (Rsa) MTN Qhubeka0:04:04.92
69An-Li Pretorius (Rsa) MTN Qhubeka0:04:05.99
70Liesbeth Verbeeck (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:04:07.45
71Annick Van Leuven (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:04:08.35
72Belen Lopez (Spa) Lointek0:04:09.24
73Fanny Riberot (Fra) Lointek0:04:14.36
74Izaro Lasa (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:04:20.28
75Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:04:21.55
76Stéphanie Viel (Fra) Ile de France0:04:23.43
77Charlotte Van Der Merwe (Rsa) MTN Qhubeka0:04:23.73
78Inma Rafael (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:04:26.79
79Delphine Rousseau (Fra) Bretagne0:04:29.49
80Kim Wouters (Ned) Dolmans Landscaping Team0:04:36.99
81Olga Demidova (Rus) Russian National Team0:04:45.79
82Ingrid Preteseille (Fra) Ile de France0:04:48.68
83Annette Berg (Den) Team OCK Ladies0:04:52.90
84Mao Chino (Jpn) Asahi0:04:53.62
85Maëll Mainguy (Fra) Bretagne0:04:54.16
86Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies0:05:00.26
87Ludmila Zhgarova (Rus) Russian National Team0:05:17.95
88Marie-Pierre Thonon (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:05:20.70
89Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne0:05:23.56
90Inge Alaerts (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:05:27.52
91Monique Ludovicy (Lux) Team GSD Gestion0:05:32.38
92Chantal Verstraten (Ned) Dura Vermeer Ladies0:05:42.60
93Geraldine Gill (Irl) Asahi0:05:49.27
94Katy Curtis (Can) Canadian National Team0:05:59.01
95Julia Verwulgen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:09:22.86
DNFChisako Harigai (Jpn) Asahi

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team3:52:28
2Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:00:28
3Jacquelyn Crowell (USA) US National Team0:00:41
4Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team0:01:16
5Rhae-Christie Shaw (Can) Canadian National Team0:01:23
6Mayuko Hagiwara (Jpn) Asahi0:01:43
7Thalita De Jong (Ned) Dura Vermeer Ladies0:02:26
8Aude Biannic (Fra) Bretagne0:02:45
9Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:02:48
10Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:02:59
11Coryn Rivera (USA) US National Team0:03:08
12Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion
13Elena Utrobina (Rus) Russian National Team0:03:12
14Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Spa) Lointek0:03:13
15Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans Landscaping Team0:03:15
16Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team0:03:18
17Ashley James (USA) US National Team0:03:19
18Rebecca Talen (Ned) Dura Vermeer Ladies0:03:25
19Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:03:27
20Anna Potokina (Rus) Russian National Team0:03:29
21Katrien Van Looy (Bel) Steeds Vooraan Kontich0:03:32
22Kendall Ryan (USA) US National Team0:03:33
23Joanne Duval (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne0:03:38
24Mélanie Bravard (Fra) Team GSD Gestion0:03:45
25Kaitlin Antonneau (USA) US National Team
26Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion
27Lise Olivier (Rsa) MTN Qhubeka0:03:48
28Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
29Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope0:03:52
30Emma Silversides (GBr) Sengers Ladies Cycling Team
31Ludivine Emile Loze (Fra) Debabarrena - Gipuzkoa0:03:53
32Marie-Laure Cloarec (Fra) Ile de France
33Michelle Lauge Jensen (Den) Team OCK Ladies0:04:01
34Dorte Lohse Rasmussen (Den) Team OCK Ladies0:04:05
35Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
36Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope0:04:07
37Véronique Fortin (Can) Canadian National Team0:04:14
38Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer Ladies0:04:16
39Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope
40Henriette Christensen (Den) Team OCK Ladies0:04:18
41Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne0:04:21
42Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Team
43Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich0:04:29
44Cara Gillis (Can) Canadian National Team0:04:34
45Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne0:04:37
46Leah Guloien (Can) Canadian National Team0:04:43
47Karen Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:04:50
48Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team0:04:51
49Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek0:04:53
50Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Lointek0:04:55
51Oriane Niay (Fra) Ile de France0:05:00
52Emilie Blanquefort (Fra) Lointek0:05:11
53Tessa De Moyer (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:05:19
54Nathalie Jeuland (Fra) Bretagne0:05:20
55Irene San Sebastian Lasa (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:05:23
56Elien Vercamer (Bel) Steeds Vooraan Kontich0:05:25
57Jeaun-Mari Breytenbach (Rsa) MTN Qhubeka0:05:28
58An-Li Pretorius (Rsa) MTN Qhubeka0:05:29
59Belen Lopez (Spa) Lointek0:05:33
60Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:05:45
61Charlotte Van Der Merwe (Rsa) MTN Qhubeka0:05:47
62Inma Rafael (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:05:50
63Delphine Rousseau (Fra) Bretagne0:06:01
64Olga Demidova (Rus) Russian National Team0:06:09
65Mao Chino (Jpn) Asahi0:06:17
66Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne0:06:47
67Chantal Verstraten (Ned) Dura Vermeer Ladies0:07:14
68Beata Sandström (Swe) Team OCK Ladies0:09:09
69Liesbeth Verbeeck (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:10:53
70Coralie Demay (Fra) Bretagne0:11:29
71Mia Eskebjerg (Den) Team OCK Ladies0:13:33
72Amy De Ridder (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:13:35
73Cinthia Lehner (USA) US National Team0:13:57
74Nathalie Cadol (Fra) Team GSD Gestion0:14:04
75Annick Van Leuven (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:14:08
76Fanny Riberot (Fra) Lointek0:14:14
77Stéphanie Viel (Fra) Ile de France0:14:23
78Annette Berg (Den) Team OCK Ladies0:14:52
79Maëll Mainguy (Fra) Bretagne0:14:53
80Ludmila Zhgarova (Rus) Russian National Team0:15:17
81Inge Alaerts (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:15:27
82Geraldine Gill (Irl) Asahi0:15:49
83Karen Elzing (Ned) Dolmans Landscaping Team0:17:36
84Ingrid Preteseille (Fra) Ile de France0:19:29
85Charlotte Bravard (Fra) Team GSD Gestion0:25:23
86Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies0:25:36
87Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich0:25:44
88Elodie Le Bail (Fra) Asahi0:25:53
89Kim Wouters (Ned) Dolmans Landscaping Team0:26:36
90Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies0:27:00
91Marie-Pierre Thonon (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen0:27:20
92Izaro Lasa (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:27:46
93Katy Curtis (Can) Canadian National Team0:27:58
94Monique Ludovicy (Lux) Team GSD Gestion0:28:58
95Julia Verwulgen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:32:48

Latest on Cyclingnews