Skip to main content

Goos goes to top of standings

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:20:25
2Johannes Kahra (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:21
3Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:27
4Andreas Hofer (Aut) Team Radland Tirol0:00:33
5Riccardo Zoidl (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
6Andrew Fenn (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:42
7Georg Preidler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:00:44
8Patrick Konrad (Aut) Team Radland Tirol
9Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:45
10Mark Christian (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:49
11Luke Rowe (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:51
12Tino Thömel (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:00:52
13Berden de Vries (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:00:53
14Matthias Krizek (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:00:55
15Charlie Avis (USA) USA National Team U 23
16Gijs Strating (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:01:00
17Jasper Hameling (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:01:01
18Christian Parrett (USA) USA National Team U 230:01:03
19Travis Burandt (USA) USA National Team U 23
20Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:05
21Harry Kraft (Ger) Team Bergstraße0:01:07
22Jan Moritz Müller (Ger) Team Bergstraße0:01:16
23Jurjen de Vries (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
24Jacob Rathe (USA) USA National Team U 230:01:18
25Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:01:19
26Thomas Juhas (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
27Ivan Boutellier (Swi) PRICE, Custom Bikes
28Max Walsleben (Ger) JENATEC - Cycling0:01:21
29Lars Telschow (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:22
30Daan de Groot (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:01:23
31Rüdiger Selig (Ger) JENATEC - Cycling0:01:24
32Tomo Gallenkämper (Ger) Rad-Team Hamburg
33Jochen Deweer (Bel) Qin Cycling Team0:01:28
34Bastian Faltin (Ger) Rad-Team Hamburg0:01:31
35Theo Reinhardt (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:01:34
36Rens Te Stroet (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:01:35
37Jurgen van Trijp (Ned) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:01:36
38Maximilian Werda (Ger) JENATEC - Cycling
39Pascal Weerts (Ger) Team Bergstraße0:01:42
40Gero Walbrül (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
41Gernot Auer (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:01:51
42George Atkins (GBr) National U 23 Team Great Britain0:01:53
43Jan Keller (Swi) Team Cycling Sports
44Jan Sokol (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:01:55
45Jonas Seubert (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:01:59
46Stefan van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:02:00
47Loic Aubert (Swi) PRICE, Custom Bikes
48Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg
49Ole Quast (Ger) Rad-Team Hamburg0:02:01
50Martin Gründer (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:02:04
51Arne Kenzler (Ger) Rad-Team Hamburg
52Tim Gebauer (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:02:06
53Daniel Henggeler (Swi) PRICE, Custom Bikes
54Matthias Wieneroither (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:02:09
55Florian Bodenschatz (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:02:11
56Samuel Horstmann (Swi) PRICE, Custom Bikes0:02:14
57Coen Rijpma (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:02:16
58Justin van Hoecke (Bel) Qin Cycling Team0:02:17
59Barry Hulzebos (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:02:18
60Kevin Geerts (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques
61Marco Haller (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:02:19
62Mark Schreurs (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:02:21
63Dominik Hrinkow (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:02:22
64Tobias Lussi (Swi) PRICE, Custom Bikes0:02:23
65Sascha Weber (Ger) Rad-Team Hamburg0:02:24
66Moreno de Pauw (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:02:25
67Stephan Rabitsch (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
68Peter-Jan Polling (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:02:27
69Maxwell Durtschi (USA) USA National Team U 230:02:28
70Philipp Müller (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
71Herman Spijkerman (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
72Dominik Brändle (Aut) Team Radland Tirol0:02:29
73Gian Gasser (Swi) Team Cycling Sports
74Cole House (USA) USA National Team U 230:02:36
75Marius Tauchmann (Ger) Rad-Team Hamburg0:02:39
76Jonas Weih (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:02:40
77Jonathan Breyne (Bel) Qin Cycling Team0:02:41
78Marten Klöpping (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:02:42
79Gerry Druyts (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:02:43
80Dominik Fuchs (Swi) Team Cycling Sports0:02:46
81Peter Frei (Swi) Team Cycling Sports0:02:52
82Tim-Jonas Reuß (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:02:54
83Daniel Rinner (Lie) Team Radland Tirol0:02:56
84Christian Karl (Ger) JENATEC - Cycling0:03:00
85Philipp Rechenbach (Ger) LV Berlin0:03:01
86Bart Bruyndonckx (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:03:07
87Rick Ampler (Ger) JENATEC - Cycling0:03:08
88Jake Griffin (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:03:09
89Ivo Ebert (Ger) Team Bergstraße0:03:11
90Andreas Wenk (Swi) Team Cycling Sports
91Tobias Tetzlaff (Ger) LV Berlin0:03:12
92Francesco van Coppernolle (Bel) Qin Cycling Team0:03:13
93Job Sinnige (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
94Chis Pachale (Ger) LV Berlin0:03:14
95Ruben van Raepenbusch (Bel) Qin Cycling Team0:03:22
96Constantin Liebenow (Ger) JENATEC - Cycling0:03:24
97Fabian Schnaidt (Ger) Team Bergstraße0:03:27
98Timothy Kennaugh (GBr) National U 23 Team Great Britain0:03:31
99Fabian Ilgen (Ger) LV Berlin
100Marnik Dreesen (Bel) Qin Cycling Team0:03:33
101Dominik Ivo (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:03:34
102Marius Prünte (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:03:36
103Luca Conrad (Swi) Team Cycling Sports
104Daniel Gollmann (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:03:48
105Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol0:03:50
106Pascal Prieto (Ger) Team Bergstraße0:03:55
107Ismail Aksoy (Tur) Turkish National Cycling Team0:04:01
108Ahmet Akdilek (Tur) Turkish National Cycling Team0:04:08
109Jens Meersmans (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:04:09
110Tobias Ohlenschläger (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:04:13
111Tony Müller (Ger) LV Berlin0:04:41
112Secaattin Dazkirli (Tur) Turkish National Cycling Team0:04:54
113Fatih Harmanci (Tur) Turkish National Cycling Team0:04:58
114Sebastian Scherf (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:05:00
115Ali Osman Usta (Tur) Turkish National Cycling Team0:05:13
116Christopher Whorrall (GBr) National U 23 Team Great Britain0:05:40
DNFFelix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg
DNFJulian Tucholl (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
DNFMario Schoibl (Aut) Team Radland Tirol

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels4:08:57
2Johannes Kahra (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:19
3Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:27
4Andrew Fenn (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:32
5Tino Thömel (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:00:33
6Luke Rowe (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:38
7Riccardo Zoidl (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:00:39
8Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:43
9Mark Christian (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:44
10Berden de Vries (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:00:57
11Patrick Konrad (Aut) Team Radland Tirol0:00:59
12Jasper Hameling (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:01:00
13Matthias Krizek (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:01:01
14Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:03
15Gijs Strating (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:01:04
16Georg Preidler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:01:05
17Andreas Hofer (Aut) Team Radland Tirol0:01:08
18Charlie Avis (USA) USA National Team U 230:01:12
19Thomas Juhas (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:01:13
20Harry Kraft (Ger) Team Bergstraße0:01:16
21Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:01:19
22Lars Telschow (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:20
23Christian Parrett (USA) USA National Team U 23
24Travis Burandt (USA) USA National Team U 23
25Jurjen de Vries (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
26Ivan Boutellier (Swi) PRICE, Custom Bikes0:01:23
27Daan de Groot (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:01:25
28Jan Moritz Müller (Ger) Team Bergstraße
29Max Walsleben (Ger) JENATEC - Cycling
30Tomo Gallenkämper (Ger) Rad-Team Hamburg0:01:26
31Rüdiger Selig (Ger) JENATEC - Cycling0:01:28
32Theo Reinhardt (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
33Jochen Deweer (Bel) Qin Cycling Team0:01:29
34Bastian Faltin (Ger) Rad-Team Hamburg0:01:33
35Jacob Rathe (USA) USA National Team U 230:01:35
36Rens Te Stroet (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:01:37
37Maximilian Werda (Ger) JENATEC - Cycling0:01:40
38Jurgen van Trijp (Ned) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:01:48
39Pascal Weerts (Ger) Team Bergstraße0:01:51
40Gero Walbrül (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:01:52
41Gernot Auer (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:01:56
42Martin Gründer (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:01:58
43Stefan van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
44Jan Sokol (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:02:01
45Jan Keller (Swi) Team Cycling Sports0:02:02
46Ole Quast (Ger) Rad-Team Hamburg0:02:03
47Loic Aubert (Swi) PRICE, Custom Bikes0:02:04
48Florian Bodenschatz (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:02:05
49Arne Kenzler (Ger) Rad-Team Hamburg0:02:06
50Daniel Henggeler (Swi) PRICE, Custom Bikes0:02:10
51Tim Gebauer (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:02:16
52Samuel Horstmann (Swi) PRICE, Custom Bikes0:02:18
53Justin van Hoecke (Bel) Qin Cycling Team
54Barry Hulzebos (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:02:22
55Mark Schreurs (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:02:23
56Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:24
57Marco Haller (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:02:25
58Jonas Seubert (Ger) Team Espoirs Robert Lange
59Sascha Weber (Ger) Rad-Team Hamburg0:02:26
60Peter-Jan Polling (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:02:27
61Tobias Lussi (Swi) PRICE, Custom Bikes
62Kevin Geerts (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:02:30
63Herman Spijkerman (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:02:32
64Moreno de Pauw (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:02:37
65Philipp Müller (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:02:38
66Marius Tauchmann (Ger) Rad-Team Hamburg0:02:41
67Jonathan Breyne (Bel) Qin Cycling Team0:02:42
68Dominik Brändle (Aut) Team Radland Tirol0:02:44
69Stephan Rabitsch (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:02:46
70Coen Rijpma (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:02:51
71Marten Klöpping (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:02:52
72Cole House (USA) USA National Team U 230:02:53
73Dominik Fuchs (Swi) Team Cycling Sports0:02:55
74Dominik Hrinkow (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:02:59
75Jonas Weih (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:03:06
76Daniel Rinner (Lie) Team Radland Tirol0:03:11
77Jake Griffin (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
78Rick Ampler (Ger) JENATEC - Cycling0:03:12
79Gerry Druyts (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:03:15
80Bart Bruyndonckx (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:03:19
81Tim-Jonas Reuß (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:03:20
82Philipp Rechenbach (Ger) LV Berlin0:03:23
83Constantin Liebenow (Ger) JENATEC - Cycling0:03:28
84Christian Karl (Ger) JENATEC - Cycling0:03:34
85Tobias Tetzlaff (Ger) LV Berlin
86Chis Pachale (Ger) LV Berlin0:03:36
87Ivo Ebert (Ger) Team Bergstraße0:03:41
88Luca Conrad (Swi) Team Cycling Sports0:03:45
89Marius Prünte (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:03:46
90Job Sinnige (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:03:49
91Andreas Wenk (Swi) Team Cycling Sports0:03:58
92Dominik Ivo (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:04:01
93Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol0:04:05
94Ruben van Raepenbusch (Bel) Qin Cycling Team0:04:08
95Daniel Gollmann (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:04:09
96Marnik Dreesen (Bel) Qin Cycling Team0:04:14
97Fabian Ilgen (Ger) LV Berlin0:04:15
98Ismail Aksoy (Tur) Turkish National Cycling Team0:04:37
99Tobias Ohlenschläger (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:04:39
100Pascal Prieto (Ger) Team Bergstraße0:04:40
101Ahmet Akdilek (Tur) Turkish National Cycling Team0:04:44
102Sebastian Scherf (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:05:26
103Secaattin Dazkirli (Tur) Turkish National Cycling Team0:05:30
104Fatih Harmanci (Tur) Turkish National Cycling Team0:05:34
105Christopher Whorrall (GBr) National U 23 Team Great Britain0:06:19
106Ali Osman Usta (Tur) Turkish National Cycling Team0:06:45
107George Atkins (GBr) National U 23 Team Great Britain0:07:52
108Peter Frei (Swi) Team Cycling Sports0:09:05
109Francesco van Coppernolle (Bel) Qin Cycling Team0:09:18
110Fabian Schnaidt (Ger) Team Bergstraße0:09:40
111Timothy Kennaugh (GBr) National U 23 Team Great Britain0:10:04
112Maxwell Durtschi (USA) USA National Team U 230:10:15
113Tony Müller (Ger) LV Berlin0:11:07
114Matthias Wieneroither (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:12:29
115Gian Gasser (Swi) Team Cycling Sports0:12:37
116Jens Meersmans (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:14:28

Latest on Cyclingnews