Skip to main content

Sung Cho wins the sprint

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ho Sung Cho (Kor) Seoul Cycling Team4:35:59
2Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
3Thanawut Sanikwathi (Aus) T-All Star
4Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project
5Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag
6Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team
7Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team
8Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services
9Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team
10Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team
11Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team
12Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
13Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team
14Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
15Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team
16Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand
17Andrew Williams (Aus) City Of Perth Cycling Team
18Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
19Alexander Smyth (Mas) Satalyst Giant Racing Team
20William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team
21Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand
22Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
23Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team
24Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China
25Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
26Kun Hung Hung (Tpe) Chinese Taipei National Team
27Leendertarie Nederlof (Ned) CCN Cycling Team
28Bradeley Hall (Aus) Satalyst Giant Racing Team
29Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand
30Vitaliy Marukhih (Kaz) Team Kazakhstan
31Po Hung Wu (Tpe) Chinese Taipei National Team
32Carlo Barendilla (Aus) City Of Perth Cycling Team
33Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team
34Gleb Gorbachev (Uzb) Uzebekistan National Team
35Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
36Hilton Mcmurdo (Aus) City Of Perth Cycling Team
37Jakapan Ruanpae (Tha) T-All Star
38Stepan Astafyev (Kaz) Team Kazakhstan
39Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team
40Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand
41En Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team
42Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team
43Conner Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project
44Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team
45Timur Kazantsev (Kaz) Team Kazakhstan
46Tural Isgandarov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
47Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team
48Eddy Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services
49Choon Huat Goh (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team
50Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team
51Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China
52Emil Warsoe (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
53Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team
54Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team
55Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team
56Yuya Komaki (Jpn) Matrix Powertag
57Henry Morley (Aus) Satalyst Giant Racing Team
58Mark John Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
59Tanasak Thanchai (Tha) T-All Star
60Nicki Rasmusssen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
61Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team
62King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China
63Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team
64Do Kyun Ko (Kor) Seoul Cycling Team
65Peter English (Aus) Satalyst Giant Racing Team
66Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team
67Puchol Saiudomsil (Tha) T-All Star
68Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team
69Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team
70Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project
71Kirill Mordvintsev (Kaz) Team Kazakhstan
72Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar
73Do Hyoung Kim (Kor) Matrix Powertag
74Yusup Abrekov (Uzb) Uzebekistan National Team
75Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
76Jonipher B Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
77Thomas Josephus Rabou (Ned) OCBC-Wilier Singapore Team
78King Wai Cheung (HKg) Team Hong Kong China
79Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team
80Kazushige Kuboki (Jpn) Matrix Powertag
81Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team
82Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team
83Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team
84Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team
85Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
86Scott Newman (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services
87Soren Petersen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
88Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team
89Poompat Seehabuntong (Tha) T-All Star0:00:48
90Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team
91Daiki Yasuhara (Jpn) Matrix Powertag0:00:55
92Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team0:01:03
93Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China
94Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand
95Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team
96Konstantin Volik (Uzb) Uzebekistan National Team
DNFDiyas Shagayev (Kaz) Team Kazakhstan
DNFJake Flynn (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services

Sprint 1 - 38.3km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project3pts
2Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team2
3Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team1

Sprint 2 - 124.5km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team3pts
2Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team2
3Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team1

Finish points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ho Sung Cho (Kor) Seoul Cycling Team16pts
2Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard14
3Thanawut Sanikwathi (Aus) T-All Star13
4Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project12
5Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag11
6Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team10
7Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team9
8Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services8
9Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team7
10Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team6
11Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team5
12Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines4
13Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team3
14Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines2
15Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1City Of Perth Cycling Team13:47:57
2Seoul Cycling Team
3Satalyst Giant Racing Team
4CCN Cycling Team
5Team Thailand
6Terengganu Cycling Team
7Synergy Baku Cycling Project
8Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
9Chinese Taipei National Team
10T-All Star
11Vietnam National Team
12Team Kazakhstan
13Designa Kokken - Knudsgaard
14Uzebekistan National Team
15Matrix Powertag
16Aisan Racing Team
17Team Hong Kong China
18Eddy Hollands Bicycle Services
19Malaysia National Team
20Wilier Singapore Team
21Shimano Racing Team

Best Asian Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Thailand13:47:57
2Vietnam National Team
3Malaysia National Team

Best Asian rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand4:35:59
2Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand
3Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
4Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand
5Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team
6Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand
7Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team
8Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team
9Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team
10Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team
11Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team
12Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team
13Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team
14Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team
15Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar
16Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand

General classification after Stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team9:51:18
2Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China0:00:02
3William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team0:00:04
4Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
5Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team0:00:33
6Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team0:00:46
7Conner Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project0:00:55
8Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team0:00:56
9Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team0:01:02
10Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag0:01:04
11Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project0:01:05
12Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand0:01:08
13Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China
14King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China0:01:14
15Ho Sung Cho (Kor) Seoul Cycling Team0:01:27
16Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services0:01:37
17Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team0:01:39
18Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team
19Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project
20Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:01:49
21Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team
22Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand
23Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team
24Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team
25Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team0:01:52
26Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team
27Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team0:01:57
28Nicki Rasmusssen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard0:01:59
29Kazushige Kuboki (Jpn) Matrix Powertag
30Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team
31Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team
32Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand0:02:28
33Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team0:02:38
34Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team0:02:39
35Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team0:02:41
36Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China0:02:43
37Po Hung Wu (Tpe) Chinese Taipei National Team
38Timur Kazantsev (Kaz) Team Kazakhstan
39Konstantin Volik (Uzb) Uzebekistan National Team
40Thanawut Sanikwathi (Aus) T-All Star0:02:45
41Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:02:50
42Carlo Barendilla (Aus) City Of Perth Cycling Team
43Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines0:02:53
44Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
45Leendertarie Nederlof (Ned) CCN Cycling Team
46Alexander Smyth (Mas) Satalyst Giant Racing Team
47Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand
48Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team
49Bradeley Hall (Aus) Satalyst Giant Racing Team
50Tanasak Thanchai (Tha) T-All Star
51Yuya Komaki (Jpn) Matrix Powertag
52Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand
53Tural Isgandarov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
54Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team
55Choon Huat Goh (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team
56Mark John Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
57Eddy Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services
58Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team
59Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team
60Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team
61King Wai Cheung (HKg) Team Hong Kong China
62Peter English (Aus) Satalyst Giant Racing Team
63Jonipher B Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
64Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
65Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
66Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team
67Daiki Yasuhara (Jpn) Matrix Powertag0:02:57
68Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team0:03:02
69Stepan Astafyev (Kaz) Team Kazakhstan
70Do Hyoung Kim (Kor) Matrix Powertag0:03:10
71Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:03:20
72Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team0:03:29
73Soren Petersen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard0:03:33
74Jakapan Ruanpae (Tha) T-All Star0:03:38
75Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team0:03:40
76Kun Hung Hung (Tpe) Chinese Taipei National Team0:04:17
77Hilton Mcmurdo (Aus) City Of Perth Cycling Team
78Yusup Abrekov (Uzb) Uzebekistan National Team
79Puchol Saiudomsil (Tha) T-All Star
80Scott Newman (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:04:37
81Thomas Josephus Rabou (Ned) OCBC-Wilier Singapore Team0:04:52
82Henry Morley (Aus) Satalyst Giant Racing Team0:04:55
83Do Kyun Ko (Kor) Seoul Cycling Team0:05:24
84En Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team0:05:25
85Andrew Williams (Aus) City Of Perth Cycling Team0:05:29
86Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard0:05:40
87Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team0:05:46
88Gleb Gorbachev (Uzb) Uzebekistan National Team
89Kirill Mordvintsev (Kaz) Team Kazakhstan
90Emil Warsoe (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
91Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team
92Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team0:05:51
93Poompat Seehabuntong (Tha) T-All Star0:07:02
94Vitaliy Marukhih (Kaz) Team Kazakhstan0:07:59
95Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar0:09:23
96Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project0:15:52

Asian rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team9:51:51
2Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand0:00:35
3Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand0:01:16
4Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team
5Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team
6Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand0:01:55
7Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team0:02:05
8Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team0:02:06
9Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand0:02:20
10Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team
11Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand
12Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team
13Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team
14Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team
15Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team
16Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar0:08:50

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project28pts
2Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team26
3Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team25
4Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag24
5Ho Sung Cho (Kor) Seoul Cycling Team20
6Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China19
7Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team16
8Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project14
9William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team14
10Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team14
11Thanawut Sanikwathi (Aus) T-All Star14
12Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard14
13Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team13
14Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services13
15Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team12
16Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand11
17Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team10
18Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand10
19Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team10
20Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team9
21Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team9
22Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China7
23Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team7
24King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China6
25Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team6
26Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team5
27Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team4
28Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team4
29Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines4
30Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team3
31Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand3
32Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team3
33Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team3
34Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team2
35Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines2
36Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team1
37Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team1
38Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team1

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Hong Kong China29:36:20
2Synergy Baku Cycling Project0:01:26
3Aisan Racing Team
4Shimano Racing Team0:01:36
5Malaysia National Team0:01:45
6City Of Perth Cycling Team0:02:20
7Team Thailand
8Matrix Powertag0:02:43
9Terengganu Cycling Team0:03:14
10Satalyst Giant Racing Team0:03:24
11CCN Cycling Team0:04:05
12Designa Kokken - Knudsgaard0:05:19
13Seoul Cycling Team0:05:36
14Vietnam National Team0:05:48
15Team Kazakhstan0:06:03
16T-All Star0:06:10
17Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines0:06:13
18Chinese Taipei National Team
19Wilier Singapore Team0:06:25
20Uzebekistan National Team0:06:26
21Eddy Hollands Bicycle Services0:06:41

Asian team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Malaysia National Team29:38:05
2Team Thailand0:00:35
3Vietnam National Team0:04:03

Latest on Cyclingnews