Skip to main content

Rogers wins opening stage at Thailand

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project2:45:57
2Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team
3Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team
5Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand
6Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team
7Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team
8Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China
9Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team
10William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
13Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand
14Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team
15Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team
16Conner Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project
17Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:04
18Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
19Alexander Smyth (Mas) Satalyst Giant Racing Team
20Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team
21Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team
22Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team
23Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS
24Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services
25Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team
26Kazushige Kuboki (Jpn) Matrix Powertag
27Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team
28Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team
29Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag
30Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
31Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand
32Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project
33Bradeley Hall (Aus) Satalyst Giant Racing Team
34Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand
35Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
36Leendertarie Nederlof (Ned) CCN Cycling Team
37Yuya Komaki (Jpn) Matrix Powertag
38Nicki Rasmusssen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
39Timur Kazantsev (Kaz) Team Kazakhstan
40Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China
41Tanasak Thanchai (Tha) TAS
42Jakapan Ruanpae (Tha) TAS
43Konstantin Volik (Uzb) Uzebekistan National Team
44Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team
45Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China
46Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand
47Po Hung Wu (Tpe) Chinese Taipei National Team
48Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
49Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team
50Diyas Shagayev (Kaz) Team Kazakhstan
51Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team
52Choon Huat Goh (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team
53Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team
54Daiki Yasuhara (Jpn) Matrix Powertag
55Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team
56Jonipher B Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
57Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
58Stepan Astafyev (Kaz) Team Kazakhstan
59Peter English (Aus) Satalyst Giant Racing Team
60Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team
61Mark John Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
62Tural Isgandarov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
63Ho Sung Cho (Kor) SCT
64Eddy Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services
65King Wai Cheung (HKg) Team Hong Kong China
66King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China
67Carlo Barendilla (Aus) City Of Perth Cycling Team
68Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team
69Joakim Bukdal (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
70Won Jae Lee (Kor) SCT
71Soren Petersen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
72Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team
73Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team
74Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team
75Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:18
76Do Hyoung Kim (Kor) Matrix Powertag0:01:21
77Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:04
78Hilton Mcmurdo (Aus) City Of Perth Cycling Team0:02:28
79Kun Hung Hung (Tpe) Chinese Taipei National Team
80Seung Kwon Lee (Kor) SCT
81En Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team
82Yusup Abrekov (Uzb) Uzebekistan National Team
83Puchol Saiudomsil (Tha) TAS
84Scott Newman (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:02:48
85Do Kyun Ko (Kor) SCT0:03:35
86Andrew Williams (Aus) City Of Perth Cycling Team0:03:40
87Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar0:03:41
88Phone Aung (Mya) Team Myanmar0:03:46
89Emil Warsoe (Den) Designa Kokken - Knudsgaard0:03:57
90Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
91Vitaliy Marukhih (Kaz) Team Kazakhstan
92Kirill Mordvintsev (Kaz) Team Kazakhstan
93Gleb Gorbachev (Uzb) Uzebekistan National Team
94Poompat Seehabuntong (Tha) TAS
95Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team
96Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team
97Thomas Josephus Rabou (Ned) OCBC-Wilier Singapore Team
98Henry Morley (Aus) Satalyst Giant Racing Team
99Kyoung Ho Park (Kor) SCT0:04:02
100Jake Flynn (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:09:29
DNFAzmi Abd Hadzid (Bru) CCN Cycling Team
DNFRob Gitelis (USA) CCN Cycling Team
DNFAhmad Haidar Bin Anuawar (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team
DNFZhiming Ryan Chan (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team
DNFMin Yun Li (Tpe) Chinese Taipei National Team
DNFKo Ko Chit (Mya) Team Myanmar
DNFMin Han Min (Mya) Team Myanmar
DNFThi Ha Myo (Mya) Team Myanmar
DNFDylan Pierre-Humbert (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services

Intermediate sprints - 35km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3pts
2Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team2
3Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS1

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project16pts
2Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team14
3Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team13
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team12
5Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand11
6Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team10
7Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team9
8Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China8
9Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team7
10William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team6
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team5
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team4
13Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand3
14Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team2
15Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team1

General classification after Stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project2:45:47
2Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team0:00:04
3Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:06
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team0:00:10
5Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand
6Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team
7Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team
8Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China
9Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team
10William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
13Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand
14Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team
15Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team
16Conner Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project
17Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:11
18Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team0:01:12
19Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS0:01:13
20Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines0:01:14
21Alexander Smyth (Mas) Satalyst Giant Racing Team
22Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team
23Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team
24Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services
25Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team
26Kazushige Kuboki (Jpn) Matrix Powertag
27Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team
28Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team
29Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag
30Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
31Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand
32Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project
33Bradeley Hall (Aus) Satalyst Giant Racing Team
34Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand
35Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
36Leendertarie Nederlof (Ned) CCN Cycling Team
37Yuya Komaki (Jpn) Matrix Powertag
38Nicki Rasmusssen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
39Timur Kazantsev (Kaz) Team Kazakhstan
40Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China
41Tanasak Thanchai (Tha) TAS
42Jakapan Ruanpae (Tha) TAS
43Konstantin Volik (Uzb) Uzebekistan National Team
44Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team
45Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China
46Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand
47Po Hung Wu (Tpe) Chinese Taipei National Team
48Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
49Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team
50Diyas Shagayev (Kaz) Team Kazakhstan
51Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team
52Choon Huat Goh (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team
53Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team
54Daiki Yasuhara (Jpn) Matrix Powertag
55Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team
56Jonipher B Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
57Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
58Stepan Astafyev (Kaz) Team Kazakhstan
59Peter English (Aus) Satalyst Giant Racing Team
60Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team
61Mark John Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
62Tural Isgandarov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
63Ho Sung Cho (Kor) SCT
64Eddy Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services
65King Wai Cheung (HKg) Team Hong Kong China
66King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China
67Carlo Barendilla (Aus) City Of Perth Cycling Team
68Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team
69Joakim Bukdal (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
70Won Jae Lee (Kor) SCT
71Soren Petersen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
72Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team
73Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team
74Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team
75Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
76Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:28
77Do Hyoung Kim (Kor) Matrix Powertag0:01:31
78Hilton Mcmurdo (Aus) City Of Perth Cycling Team0:02:38
79Kun Hung Hung (Tpe) Chinese Taipei National Team
80Seung Kwon Lee (Kor) SCT
81En Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team
82Yusup Abrekov (Uzb) Uzebekistan National Team
83Puchol Saiudomsil (Tha) TAS
84Scott Newman (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:02:58
85Do Kyun Ko (Kor) SCT0:03:45
86Andrew Williams (Aus) City Of Perth Cycling Team0:03:50
87Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar0:03:51
88Phone Aung (Mya) Team Myanmar0:03:56
89Emil Warsoe (Den) Designa Kokken - Knudsgaard0:04:07
90Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard
91Vitaliy Marukhih (Kaz) Team Kazakhstan
92Kirill Mordvintsev (Kaz) Team Kazakhstan
93Gleb Gorbachev (Uzb) Uzebekistan National Team
94Poompat Seehabuntong (Tha) TAS
95Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team
96Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team
97Thomas Josephus Rabou (Ned) OCBC-Wilier Singapore Team
98Henry Morley (Aus) Satalyst Giant Racing Team
99Kyoung Ho Park (Kor) SCT0:04:12
100Jake Flynn (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:09:39

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project16pts
2Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team14
3Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team13
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team12
5Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand11
6Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team10
7Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team9
8Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China8
9Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team7
10William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team6
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team5
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team4
13Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3
14Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand3
15Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team2
16Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team2
17Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team1
18Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS1

Best Asean rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team2:47:01
2Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand
3Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team
4Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand
6Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team
7Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team
8Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
9Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand
10Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand
11Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team
12Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand
13Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team
14Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team0:02:37
15Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team
16Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar
17Phone Aung (Mya) Team Myanmar0:02:42

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Malaysia National Team8:17:51
2Synergy Baku Cycling Project0:01:04
3Team Thailand
4Aisan Racing Team
5Terengganu Cycling Team0:02:08
6Satalyst Giant Racing Team
7CCN Cycling Team
8Shimano Racing Team
9Team Hong Kong China
10City Of Perth Cycling Team
11Vietnam National Team0:03:12
12Matrix Powertag
13TAS
14Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines
15Team Kazakhstan
16Designa Kokken - Knudsgaard
17Chinese Taipei National Team0:03:32
18Uzebekistan National Team0:04:36
19SCT
20Eddy Hollands Bicycle Services0:04:56
21OCBC-Wilier Singapore Team0:06:05

Latest on Cyclingnews