Skip to main content

Mountain biker Evans wins time trial title

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kevin Evans (MTN Cycling Team)0:48:30.10
2James Perry (Yorkshire)0:00:27.80
3Jaco Venter (MTN Energade)0:00:46.90
4Burry Stander (CSA)0:01:12.30
5Pieter Seyffert (Gold Fields)0:01:28.30
6Martin Wesemann (Tygerberg Cycling Club)0:01:53.40
7Jacques Janse Van Rensburg (Team Dcm)0:02:11.10
8Nico Bell (TCS)0:02:20.30
9Erik Kleinhans (Gt Maties)0:04:14.00
10Gawie Combrinck (Jock/Bells)0:05:27.40
11Barend Jansen Burger (TCS)0:05:44.10
12Alex Galvin (Yorkshire)0:07:25.60
13Johannes Fourie (Maties)0:07:51.40
14James Louter (Club 100)0:08:51.90
15Victor Krohne (ACCC)0:09:03.00
16Jc Jooste (Western Wheelers)0:09:16.30
17Bright Chipongo0:09:32.50
18Poloko Makara (ACCC)0:09:34.80
19John Njenga (ACCC)0:09:42.30
20Andy Rose0:10:08.20
21Kobus Schalekamp (Standard Bank)0:10:42.10
22Francis Louis (ACCC)0:12:19.50
23Abraham C Swanepoel (Northern-Kzn Triathlon Cycles Club)0:14:34.50

Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Cashandra Slingerland (MTN Cycling Team)0:43:20.00
2Lilanie Louwrens (MTN Club 100)0:00:59.30
3Carla Swart (MTN Energade Team)0:01:20.70
4Cherise Taylor (Team Nashua)0:01:43.10
5Davina Summers (Velo Cycling Club)0:02:50.40
6Caitlin De Wet (Molteno Cycling Club)0:03:54.90

Under 23 men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Reinardt Janse Van Rensburg (MTN Energade Team)0:49:53.50
2Paul Van Zweel (Velo)0:00:26.40
3David Brown (Toyota Supercycling Academy)0:01:07.60
4Dylan Girdlestone (MTN Energade Team)0:01:34.70
5Jc Nel (Mr Price Yca)0:02:08.60
6Michael Robinson (Team Dcm)0:02:10.90
7Obert Chembe0:02:35.70
8Brandon Lee Wilson (Team Asics)0:02:48.70
9Tyler Day (Western Wheelers)0:03:38.80
10Johann A Van Zyl (ACI)0:03:42.70
11Mohcine Ichouc (ACCC)0:03:46.60
12Albertus Rust (Lifestyle Performance Cycling Club)0:03:55.50
13Anthony Muite (ACCC)0:04:47.20
14Clint Hendricks0:05:40.90
15Innes Van Lill (Bells Cycling / Jock Cycling Club)0:05:48.40
16Yassin Ait El Attar (ACCC)0:05:53.80
17Jacques Meyer (Goldfields Cycling Club)0:06:00.10
18Lourens Luus (Cyclelab Supercycling Mpu)0:06:10.20
19Romke De Jongh (Lifestyle Performance)0:07:16.60
20Mohamed Atig0:07:20.40
21Ab Van Der Walt (Western Wheelers)0:07:34.60
22Abdellah Elmalti0:07:38.80
23Tiaan Visser (Olympic Cycling Team)0:09:04.60
24Ruan Van Der Linde (Piet Retief Wheelers)0:09:26.40
25Martin Scheppel (Lpcc Team Honda)0:10:03.80
26Emmanuel Lungu0:10:20.20
27Kyle Symons0:11:32.30

Junior men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Louis Meintjies (Toyota Supercycling Team)0:41:48.00
2Bradley Mitchell (Select Cycling Club)0:00:09.50
3Bernardo Ayuso (Mr Price)0:00:17.50
4James John Fourie (Select Cycling Club)0:00:34.60
5Adam Reyneke (Select Cycling Club)0:00:54.10
6Devlin White (Toyota Supercycling Academy)0:01:10.40
7Dustin Brent Kilpatrick (Toyota Super Cycling)0:01:38.90
8Carl Heinrich Stroebel (Mr Price)0:02:17.90
9Stuart Strachan (Toyota Supercycling Team)0:02:34.60
10Willie Smit (MTN Club 100)0:02:43.10
11Bertus Van Der Walt (Mr Price Youth Cycling Academy)0:02:51.60
12Joshua Windt (Toyota Supercycling Club)0:02:58.40
13Steven (Sj) Van Heerden (Mr Price Yca)0:03:00.60
14Jacques Horn (Toyota Supercycling Academy)0:03:08.50
15Daniel Kirk-Cohen (Toyota Supercycling)0:03:17.50
16Myles Van Musschenbroek (Mr Price Cycle Club Kzn)0:03:23.60
17Dalmayne Kotze (Mr. Price Yca)0:03:31.60
18Rhyno Beukes (Toyota Supercycling Acade,Y)0:03:37.30
19George Michael Wohlters (Mr Price Yca)0:04:01.00
20Aaron Adler (Cycle Lab Supercycling Club, Cape Town)0:04:12.40
21Andre Van Rooyen (Lindsay Saker)0:04:19.70
22Jonty Tivers (Mr Price Cycle Club Kzn)0:04:28.20
23Arno Du Toit (Ficksburg Cycling Club)0:04:36.60
24Liam Rudman (Northcliff Cycles)0:04:51.10
25Waldo Gronum (Mr Price Youth Cycling Academy)0:04:55.20
26David De Klerk (Club 100)0:05:12.30
27Juan-Christo Van Der Linde (Piet Retief Wheelers)0:05:27.80
28Marnitz Mare (Toyota Supercycling Academy)0:05:42.90
29Cornelius Abraham Luus (Cycle Lab)0:05:49.00
30Byron Ferreira (Mr Price)0:06:27.80
31Adriaan Broodryk (Mr Price Yca)0:06:35.50
32Simon Luke Adler (Cycle Lab Supercycling Club, Cape Town)0:06:44.70
33Ewald Schulenburg (Mr Price)0:07:00.80
34Kevin Patten (Toyota Supercycling Pretoria)0:07:01.60
35Christian Scriba (Select Cycling Club)0:07:07.50
36Gareth Krisch (Mr Price Youth Cycling Academy)0:07:10.10
37Jean Jacques Van Vuuren (Mr Price)0:07:39.90
38Leander Kruger (Mr.Price)0:07:50.50
39Tristan Young (Northcliff Cycles)0:07:57.70
40Neil Kruger (MTN Club 100)0:08:03.00
41Jonty Adams (Cycle Lab Supercycling Club, Cape Town)0:08:10.80
42Ibart Janse Van Rensburg (Kroon Fietsry Klub)0:09:20.40
43Jerard Gibbon (Gs Cycling)0:09:43.70
44Emile Jacobs (Toyota Super Cycling Academy Cape Town)0:09:49.90
45Alex Campbell (Gs Cycling)0:12:57.90
46Urich Robyn (Nmmu)0:18:23.70

Junior women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lilandi Swanepoel (Mr Price Yca)0:31:59.60
2Ashleigh Blackwell (Cycle Lab)0:00:02.50
3Sarah Chemaly (Select Cycling Club)0:00:04.80
4Danni Dalton (Zululand Cycles / Bmc)0:00:13.10
5Eugenie Gouws (Club 100)0:00:17.70
6Lauren Burnett (Cyclelab Supercycling Academy)0:02:50.80
7Liani Morkel (Club 100)0:03:36.30
8Chane Jonker (Club 100)0:03:47.90
9Claudia Bold (Club 100)0:04:39.90
10Colette Mare (Mr Price)0:05:58.50
11Chene Petersen (Cycle Lab Supercycling Club,)0:06:12.80

Under 16 men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jac-Johann Steyn (Mr Price)0:28:02.90
2Swanepoel De Wet, Schalk (Mr Price)0:00:14.10
3Wesley Eslick (Toyota Super Cycling)0:00:52.20
4Daniël Jacobus Stroebel (Mr Price)0:00:56.50
5Hugo Jansen (Mr Price Yca)0:00:58.40
6Oliver Stapleton-Cotton (Toyota Cycle Lab Adadamy)0:01:14.40
7Dirkie Nel (Club 100 MTN)0:01:18.70
8Rohan Pierre Du Plooy (Toyota Academy Powered By Barloworld)0:01:30.70
9Kellan Gouveris (Nmmu)0:01:43.00
10Pieter Johannes Luus (Cyclelab Supercycling Mpu)0:01:51.10
11Lisandro Pimental (Toyota Supercycling Academy)0:01:53.20
12Ryan Gibbons (Mr Price)0:02:05.10
13Nico-Paul Bester (Club100)0:02:25.20
14Anthony Breytenbach0:02:29.90
15Wilmar Janse Van Rensburg (Toyota Cyclelab)0:02:34.30
16Josef Bester (Cyclelab)0:02:48.10
17Johannes Nicolaas Thiart (Club100)0:02:54.70
18Kevin Swanepoel (Club100)0:03:11.80
19Christiaan Jooste (Cycle Lab Supercycling Club)0:03:36.60
20Ryan Walker (Mr Price)0:03:43.00
21Julian Roux0:04:16.60
22Estephan Kotze (Mr Price)0:04:21.70
23Johan De Bod (Cycle Lab)0:04:31.50
24Chris Canning (Cycle Lab Supercycling Club, Cape Town)0:04:48.30
25Devon Main (Standard Bank)0:04:51.70
26Brenden Hattingh (Speke)0:05:10.10
27Ben Solms (Piet Retief Wheelers)0:05:10.90
28Cuen Holland (Nmmu)0:05:29.30
29Marchell Coetzer (Piet Retief Wheelers)0:05:44.70
30Kyle Bradford (Walmer Cycling Club)0:06:01.60
31Jordan Toy (Cyclelab)0:06:06.50
32Johannes Hendrik Ingram (Petrusburg Fietsry Klub)0:06:43.80
33Jaryd Eaton Browne (Cycle Lab Supercycling Academy (Licensed))0:07:22.40
34Dino Daniels (Yorkshire Cycling Club)0:07:49.70
35Angelo Diedericks (Yorkshire Cycling Club)0:07:54.00
36Neil Van Den Berg (Piet Bretief Wheelers)0:08:35.00
37Mc Stoman (Club100)0:09:26.90
38Franklin Stoffels (Yorkshire Cycling Club)0:09:30.10

Under 16 women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Heidi Dalton (Zululand Cycling Club / Nashua)0:23:32.00
2Monique Gerber (Masters And Ladies)0:00:22.80
3Sonja Kritzinger (Mr Price Kzn)0:03:12.80
4Petro Van Heerden (Siegetown Wheelers)0:03:25.60
5Cristell Seymour (Speke Cycling Club)0:04:50.90
6Michelle De Jager (Mr Price)0:04:55.60

Under 14 men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jandrich Kotze (Mr Price)0:23:46.70
2Joshua Buchel (Mr Price Yca)0:00:04.80
3Ivan Venter (Maties)0:00:12.90
4Jean Claude Jantjies (Yorkshire Cycling Club)0:01:17.20
5Graeme Ockhuis (Yorkshire Cycling Club)0:02:23.20
6Stefan De Bod0:02:25.80
7Neil Robinson (Club100)0:02:29.60
8Eugene Soule (Walmer Club)0:02:31.20
9Jarrod Hattingh (Toyota Supercycling Academy)0:02:32.70
10Behan Boshoff (Petrusburg Cycling Club)0:02:37.00
11Sheldon Lahner (Germiston Wheelers Race Team)0:02:42.80
12Kyle Walker (Maverick)0:02:47.60
13Keagan Girdlestone (Telkom Cycling Club)0:02:59.60
14Paul Jacobus Botha (Bp Maluti Wheelers)0:03:24.80
15Lee Arthur Green (Yorkshire Cycling Club)0:03:25.20
16Devon Rocha (Mr Price)0:03:25.40
17Stefan Van Strijp (Piet Retief Wheelers)0:05:26.90
18Arrie Visagie (Piet Retief Wheelers)0:05:57.30

Under 14 women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hanneke Van Rooyen (Oudtshoorn)0:27:56.90
2Rochelle Van Eck (Siegetown Wheelers)0:00:04.50
3Elzaan Mathewson0:00:56.70
4Odette Van Deventer (Centurion Cycling)0:01:11.60

Under 12 men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Swanepoel Enno, A0:17:23.30
2Wessel Redelinghuys (Club100 Mpumalanga)0:00:17.80
3Thurstan Coetzee (Germiston Wheelers)0:00:26.90
4Gregory De Vink (City Cycling)0:00:42.20
5Damean Oosthuizen (Bloemfontein Cycling Club)
6Cameron Macnair (Club100)0:00:42.70
7Teegan-Storm Coulonval-Boucher (Leigh's Cycle Club)0:01:48.10
8Cameron Coetzee (Top Lay Diy)0:02:44.10
9Louis Marais (Speke)0:02:49.50
10Andries Louis Swart (Western Wheelers)0:05:05.60

Under 12 women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicolene Marais (Club 100)0:18:24.60
2Micaela Tantum (Club 100)0:01:36.20
3Sane Stoman (Kroonstad)0:02:24.00

Under 10 men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Dinham (Club 100)0:14:49.00
2Alexander Smit (Piet Retief Wheelers)0:00:01.00
3Alvin Bronkhorst (Piet Retief Wheelers)0:01:18.40
4Luan Swart (Western Wheelers)0:02:19.20
5Caleb Buchel0:02:45.40

Veteran women 30-34
#Rider Name (Country) TeamResult
1Juanita Venter (Cycle Lab Supercycling Club)0:31:15.80
2Mary Haw (Club 100 Cape Town)0:00:04.30
3Maria Fourie (Cycle Lab Supercycling Club (Cyclosport))0:02:39.00
4Ronel Van Straaten (Club Du Cirque)0:02:54.10
5Rhodé Snyman (Active Extreme)0:03:19.10

Veteran women 35-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yolande Van Vuuren (Select Cycling Club)0:32:03.20
2Adri Muller (Maluti Wheelers)0:01:10.50

Veteran women 40-44
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lisa Vermaak (Cycle Lab)0:31:10.80
2Maria Pinheiro (Contract Germiston Wheelers)0:00:20.50
3Nicolene Thiebaut (Velo Cycling Club)0:01:06.10
4Christiane Brenzel (Ppa)0:01:28.70
5Jenny Lee Bryson (Tygerberg)0:01:44.30
6Ilse Kruger (Club Du Cirque)0:01:54.00
7Eileen O'connor (Rustenburg Multi Sport)0:03:31.00
8Annelie Miller (Gs Cycling Club)0:07:35.90
9Ansie Seymour (Speke)0:08:24.00

Veteran women 45-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pauline Cound (Club 100)0:32:32.90
2Valda Scheppel (Lifestyle Performance Cycling Club)0:01:00.30
3Magda Lach (Eden Cycling Club)0:01:18.70
4Elize Nieuwenhuizen (Gold Fields Cycling Club)0:01:57.10
5Jo Muller (Cycle Lab Supercycling Club)0:02:27.00
6Christa Botha (Vcc)0:02:32.90
7Annatjie Ford (MTN 100)0:03:59.90
8Kobie Marais (Speke 202)0:06:45.40

Veteran women 50+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ilna Lemmer (Telkom Cycling Club)0:36:28.70
2Marlene Van Heerden (Dcb Logistics)0:01:20.80

Veteran women 50-54
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marina Smuts (Mr Price Cycle Club)0:33:24.40
2Rita Konig (Cycle Lab Supercycling Club, Centurion)0:00:52.20
3Bets Koegelenberg (Middelburg Cycle Club)0:01:08.30
4Esther Viljoen0:03:22.20
5Hester De Klerk (Gs Cycling Club)0:04:24.60

Veteran men 30-34
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christie Engelbrecht (Team Computer-Smith)0:42:33.40
2Brand Du Plessis0:00:03.00
3Robert Quinn (Club 100 Cape Town)0:00:03.30
4Jeffrey Kriel (Club 100)0:00:20.20
5Jaco Ferreira (Team Computer-Smith)0:01:00.90
6Philip Fourie (Team Computer-Smith)0:01:09.40
7Jacques Van Staden (Hillbillies Team Cycle 4 Diabetes)0:03:37.10
8Johan Josef Wiid (Contract Germiston Wheelers)0:04:18.00
9Alexander Strachan (Western Wheelers)0:05:33.70
10Tommie Viljoen (Harmony Cycle Club Cg)0:11:55.70

Veteran men 35-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luke Pheiffer (Ppa)0:41:28.70
2Craig Harvey (Bulk Pack Argon18)0:00:14.50
3Johan Labuschagne (Cycle Lab Supercycling Team)0:00:41.30
4Charles Pritchard (Club 100)0:00:44.90
5David Labuschagne (Cycle Lab Supercycling Club)0:01:09.60
6Paul Olivier (Maluti Wheelers)0:02:08.50
7Adam Sargent (Club100)0:02:21.20
8David Van Straaten (Club Du Cirque)0:03:38.40
9Peter-John H Wheeler (Olympic Cycles Cycling Club)0:03:48.90
10Simon Davenall (Contract / Germiston Wheelers)0:04:52.90
11Alex Harris (Sacf)0:05:41.30

Veteran men 40-44
#Rider Name (Country) TeamResult
1Koos Klopper (Cycle Lab Supercycling Club)0:26:37.90
2Bruce Diesel (Toyota Supercycling)0:00:12.50
3Danie Marais (Tony Impey Cycles)0:00:43.10
4Issy Zimmerman (Cycle Lab Supercycling Club)0:00:46.80
5Mark Linington (Club 100)0:01:28.00
6Marthinus Scheepers (Contract Germiston Wheelers)0:01:33.10
7Deon Coetzee (Tony Impey Cycles)0:01:34.50
8Werner Harmse0:02:03.40
9Andre Gerard Morse (Club 100)0:02:48.00
10Craig Kalamer (Germiston Wheelers)0:02:55.00
11David Rogers (Capri Wheelers)0:03:02.70
12Ian Gray (Panda Cycling/Select Cycling Club)0:03:05.40
13Richard Sean Siebert (Select Cycles)0:03:32.50
14Keith Rundgren (Germiston Wheelers)0:03:35.00
15Deon Treurnich (Germiston Wheelers)0:04:28.30
16Wayne Tantum (MTN Club 100)0:05:27.70
17Jan Reyneke (Western Wheelers)0:09:19.90

Veteran men 45-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Graham Cronje0:25:28.20
2Andrew Mclean (Cycle Lab Supercycling Club)0:00:47.80
3Gwyn Pine (Mr Price Cycle Club Kzn)0:01:26.30
4Adriaan Beukes (General Airways Vet Cycling Team)0:01:49.40
5Anton Duvenage (General Airways Vet Cycling Team)0:01:54.40
6Mark Thijs (Cycle Lab Supercycling Club)0:02:47.00
7Wayne Girdlestone (General Airways Vet Cycling Team)0:03:00.80
8Robert Wilkie (Club Du Cirque)0:03:02.30
9Jannie Schoeman (MTN Club 100)0:03:26.70
10Stanley Rorke (Mps Vets Racing Team)0:04:12.20
11Michael Eslick (Club100)0:04:31.80
12Andries Van Der Merwe (Harmony Cycling Club)0:04:37.60
13Johan Geyser (Harmony Cycling Club)0:05:15.20
14Gideon Knobel (Maluti Wheelers)0:05:17.90
15Karel Jacobs (Club 100)0:05:24.30
16Bill Nicolson (Luso Africa)0:05:54.10
17Frik Marx (Cycle Lab Supersport Sg)0:07:14.50
18Naudé De Kock (Active Extreme Cycling Club)0:07:19.00
19Hartmut De Wet (Velo Cycling Club)0:08:00.60

Veteran men 50-54
#Rider Name (Country) TeamResult
1Neville Ackermann (Cycle Lab Supercycling Club)0:26:56.90
2Duncan James Andrew Bowman (Cycle Lab Supercycling Club)0:00:01.70
3Charles Nienaber0:00:11.40
4Christopher Brand (Toyota Cyclelab)0:01:01.10
5Henry Hayes (Wpppa)0:01:24.20
6Richard De Vink (City Cycling)0:01:28.00
7Nick Bester (Cycle Lab Supercycling Club, Pretoria)0:01:44.00
8Joe Visser (Cycle Lab Supercycling Club)0:02:03.40
9Charles Marais (Team Computer Smith)0:02:06.20
10Mitchell Schafer (New Balance)0:02:18.40
11Andrew Immelman0:02:38.50
12Gerrit Schepers (Gs Cycling)0:03:22.80
13George Van Rooyen (Centurion)0:03:24.60
14Sjoerd Douwenga (Riverside)0:03:58.20
15Johan Vermeulen (Germiston Wheelers)0:04:43.90
16Charles Nel (Du Cirque)0:05:13.20
17Albert James Kinnear (Esmero Cycling Club)0:05:34.00
18Peter Townsend (Contract Germiston Wheelers)0:06:08.10
19Jan Buscop (MTN Club 100)0:06:25.90
20Frederick Ivan Van Rooyen (Western Wheelers)0:07:14.90
21Eugene Roux (Eden Cycling Club)0:09:17.10

Veteran men 55-59
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paul Furbank (Cycle Lab Supercycling Club)0:27:58.00
2Chris Rossouw (Supercycling Club)0:00:49.50
3John Edwards (Cycle Lab Supercycling Club)0:01:11.60
4Ernest Horn (Centurion Club Filorga)0:01:15.50
5Noel Ziady (Cycle Lab Supercycling Club)0:01:24.60
6Cobus Slabbert (Select)0:02:16.30
7Dawid Schalk Aucamp (Maluti Wheelers)0:03:03.00
8Hennie Fourie (Rustenburg Multisport)0:06:29.40
9William Temblett (MTN Club 100)0:06:31.30
10Chris Breedt (Active Xtreme)0:06:31.60
11Gerd Bottin (Riverside Pedal Pals)0:07:35.80

Veteran men 60-64
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francois Du Toit (CSA)0:28:07.70
2Derrick Tivers (Mr Price Cycle Club Kzn)0:00:49.80
3Tim Oglesby (MTN Club 100)0:01:27.40
4George Smith (Filorga/Cycles Direct)0:01:28.80
5Ken Madden (Cycle Lab Supercycling Club)0:01:53.90
6Adriaan Stander (Gppa)0:02:19.40
7Paul Pelser0:03:22.90
8Dennis Spong (Cycle Lab Supercycling Club)0:06:26.00

Veteran men 65-69
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jan Van Den Berg (Western Wheeler Cycling Club)0:29:53.40
2William Morgan (Midrand Country Cyclists)0:02:30.10
3Tony Scharrighuisen (Velo Cycling Club)0:03:13.90
4Sakkie Van Der Merwe (Speke Cycing Club)0:03:45.80
5Johann Janse Van Rensburg (Western Wheelers)0:05:25.20
6Howard Summers (Cycle Lab)0:10:10.90

Veteran men 70+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Frank Le Hanie (Middelburg Cycling Club)0:35:31.80
2Wally Bradford (Cambridge Harriers)0:00:23.70
3Hermanus Van Der Walt (Impala Platinum Cycling Club)0:01:27.20
4Stan Abrahams (Cycle Lab Supercycling Club)0:04:35.70
5Bob Kidger (Western Wheelers Nw)0:10:02.10

Latest on Cyclingnews