Skip to main content

Lea, Hammer prevail in elite omniums

Elite Women Omnium - Flying 200m
1Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.0:00:12.276
2Sarah Hammer (USA) OUCH0:00:12.277
3Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club0:00:12.376
4Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY120:00:12.593
5Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top0:00:12.764
6Pascale Schnider (Swi) Switzerland0:00:12.892
7Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC0:00:13.277
8Steph Roorda (Can) Incycle0:00:13.487
9Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride0:00:14.095
10Sara Coney (Can) Stevens Racing0:00:14.167
11Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders0:00:14.280
12Rachel Canning (Can) Local Ride0:00:14.966

Elite Men Omnium - Flying 200m
1Cam Mackinnon (Can) BCIT0:00:11.495
2Kit Karzen (USA) RTL0:00:11.548
3Bobby Lea (USA) Hayman0:00:11.612
4Jacob Schwingboth (Can) BCIT0:00:11.650
5James Carney (USA) R&B0:00:11.687
6Cid Martinez-Arr (Bol)0:00:11.735
7Zach Bell (Can) Haywood0:00:11.926
8Jason Allen (NZl) R&B0:00:11.940
9Daniel Holloway (USA) Saputo0:00:12.006
10Danny Heeley (USA) Trainer Mic0:00:12.075
11Ryan Aitcheson (Can) Pedal0:00:12.174
12Ian Moir (USA) Trainer Mic0:00:12.196
13Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions0:00:12.287
14Colt Peterson (USA) RTL0:00:12.321
15Jesse Reams (Can) Evolve Cycling Club0:00:12.326
16Colby Pearce (USA) Saputo0:00:12.360
17Mark MacDonald (Can) Continental0:00:12.364
18Mike Sidic (Can) H&R Block Norco0:00:12.425
19Kyle Buckosky (Can) Team Coastal0:00:12.442
20Boris Martin (Can) Escape Velocity/DEVo0:00:12.594
21Collin Berry (USA) Caps South Shore0:00:12.709
22Cody Campbell (Can) Continental0:00:12.726
23Christian Meier (Can) Garmin-Transitions0:00:12.815
24Jackie Simes (USA) Hayman0:00:12.993
25Alex Cataford (Can) Pedal0:00:13.048
26John Walsh (USA) Caps South Shore0:00:13.079
27Svein Tuft (Can) Haywood0:00:13.275

B Group - Elimination
1Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen20pts
2Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis17
3Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo15
4Bryan Gallant (Can) Escape Velocity14
5Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club13
6Rob Mulder (Can) Steed Cycles12
7Kevin Macdonald (Can) Steed Cycles11
8Darcy Reno (Can) Glotman Simpson10
9Emil Marcetta (Can) Glotman Simpson9
10Mike Fellows (Can) Atomic Racing8
11Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo2
12Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo2
13Richard Machhein (Can) Local Ride2
14John Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo2
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson

Elite Women Omnium - Elimination Race
1Sarah Hammer (USA) OUCH
2Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top
3Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY12
4Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club
5Pascal Schnider (Swi) Switzerland
6Rachel Canning (Can) Local Ride
7Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.
8Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC
9Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders
10Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride
11Sara Coney (Can) Stevens Racing
DNSSteph Roorda (Can) Incycle

Elite Men Omnium - Elimination Race Heat 1
1Ryan Aitcheson (Can) Pedal
2Bobby Lea (USA) Hayman
3Kyle Buckosky (Can) Team Coastal
4Collin Berry (USA) Caps South Shore
5Jesse Reams (Can) Evolve Cycling Club
6Zach Bell (Can) Haywood
7Daniel Holloway (USA) Saputo
8Alex Cataford (Can) Pedal
9Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions
10James Carney (USA) R&B
11Mark MacDonald (Can) Continental
12Svein Tuft (Can) Haywood
13Christian Meier (Can) Garmin-Transitions
DNSCam Mackinnon (Can) BCIT

Elite Men Omnium - Elimination Race Heat 2
1Kit Karzen (USA) RTL
2Colby Pearce (USA) Saputo
3Jacob Schwingboth (Can) BCIT
4Mike Sidic (Can) H&R Block Norco
5Cody Campbell (Can) Continental
6Danny Heeley (USA) Trainer Mic
7Cid Martinez-Arr (Bol)
8Jackie Simes (USA) Hayman
9Jason Allen (NZl) R&B
10Ian Moir (USA) Trainer Mic
11Colt Peterson (USA) RTL
12Boris Martin (Can) Escape Velocity/DEVo
13John Walsh (USA) Caps South Shore

B Group - 40 lap Points Race
1Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club12pts
2Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen10
3Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis8
4Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo6
5Bryan Gallant (Can) Escape Velocity4
6Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo2
7Emil Marcetta (Can) Glotman Simpson1
8Rob Mulder (Can) Steed Cycles1
9Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo
10Mike Fellows (Can) Atomic Racing
11John Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo
12Darcy Reno (Can) Glotman Simpson
13Richard Machhein (Can) Local Ride
DNFKevin Macdonald (Can) Steed Cycles
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson

Elite Women Omnium - 2km Pursuit
1Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club0:02:27.235
2Sarah Hammer (USA) OUCH0:02:29.587
3Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top0:02:34.153
4Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.0:02:34.631
5Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY120:02:34.966
6Pascal Schnider (Swi) Switzerland0:02:37.166
7Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC0:02:38.082
8Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride0:02:49.895
9Rachel Canning (Can) Local Ride0:02:51.160
10Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders0:02:52.536
11Sara Coney (Can) Stevens Racing0:02:55.517
DNSSteph Roorda (Can) Incycle

Elite Men Omnium - 3km Pursuit
1Bobby Lea (USA) Hayman0:03:32.218
2Ryan Aitcheson (Can) Pedal0:03:38.500
3Kit Karzen (USA) RTL0:03:39.409
4Colby Pearce (USA) Saputo0:03:39.874
5Jacob Schwingboth (Can) BCIT0:03:41.046
6Daniel Holloway (USA) Saputo0:03:43.213
7Cid Martinez-Arr (Bol)0:03:44.437
8Cody Campbell (Can) Continental0:03:45.798
9Danny Heeley (USA) Trainer Mic0:03:45.886
10Kyle Buckosky (Can) Team Coastal0:03:45.894
11Mike Sidic (Can) H&R Block Norco0:03:47.394
12Jesse Reams (Can) Evolve Cycling Club0:03:47.423
13Jackie Simes (USA) Hayman0:03:55.236
14Alex Cataford (Can) Pedal0:03:58.221
15Collin Berry (USA) Caps South Shore0:04:00.202
DNSZach Bell (Can) Haywood

A Group - 40 lap Scratch Race
1Erik Mulder (Can) Steed Cycles20pts
2Mike Rothengatte (Can) Escape Velocity/DEVo17
3Cid Martinez-Arr (Bol)15
4Kyle Buckosky (Can) Team Coastal14
5Rob Evans (USA) RHVilla/IAS13
6Mike Sidic (Can) H&R Block Norco12
DNSScott Inman (Can) Team Coastal
DNSDavid Gillam (Can) Glotman Simpson
DNSJesse Reams (Can) Evolve Cycling Club
DNSGuy Tucker (USA) IJM.org
DNSJoshua Simpson (USA) Recycled Cycles Racing
DNSDonald Gillmore (Can) Schwalbe Cycling Club
DNSKeith Jones (Can) Garneau Evolution

B Group - 25 lap Scratch Race
1Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis20pts
2Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen17
3Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo15
4John Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo14
5Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo13
6Bryan Gallant (Can) Escape Velocity12
7Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo11
8Rob Mulder (Can) Steed Cycles10
9Darcy Reno (Can) Glotman Simpson9
10Richard Machhein (Can) Local Ride8
DNFMike Fellows (Can) Atomic Racing
DNFAidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling
DNSEmil Marcetta (Can) Glotman Simpson
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson
DNSKevin Macdonald (Can) Steed Cycles

Elite Women Omnium - 80 lap Points Race
1Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club22pts
2Sarah Hammer (USA) OUCH19
3Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top19
4Pascal Schnider (Swi) Switzerland11
5Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY128
6Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC7
7Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride
8Rachel Canning (Can) Local Ride
9Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.-17
10Sara Coney (Can) Stevens Racing-20
11Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders-20

Elite Men Omnium - 100 lap Points Race
1Colby Pearce (USA) Saputo65pts
2Bobby Lea (USA) Hayman54
3Kit Karzen (USA) RTL48
4Jackie Simes (USA) Hayman43
5Ryan Aitcheson (Can) Pedal33
6Jacob Schwingboth (Can) BCIT32
7Cody Campbell (Can) Continental25
8Daniel Holloway (USA) Saputo5
9Cid Martinez-Arr (Bol)2
10Kyle Buckosky (Can) Team Coastal
11Collin Berry (USA) Caps South Shore
12Danny Heeley (USA) Trainer Mic-18
DNFJesse Reams (Can) Evolve Cycling Club
DNFMike Sidic (Can) H&R Block Norco
DNFAlex Cataford (Can) Pedal

A Group - Antioquena
1Mike Sidic (Can) H&R Block Norco20pts
2Mike Rothengatte (Can) Escape Velocity/DEVo17
3Rob Evans (USA) RHVilla/IAS15
4Cid Martinez-Arr (Bol)14
5Erik Mulder (Can) Steed Cycles13
6Kyle Buckosky (Can) Team Coastal12
DNSScott Inman (Can) Team Coastal
DNSDavid Gillam (Can) Glotman Simpson
DNSJesse Reams (Can) Evolve Cycling Club
DNSGuy Tucker (USA) IJM.org
DNSJoshua Simpson (USA) Recycled Cycles Racing
DNSDonald Gillmore (Can) Schwalbe Cycling Club
DNSKeith Jones (Can) Garneau Evolution

B Group - Antioquena
1Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis20pts
2Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo17
3Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club15
4Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen14
5Rob Mulder (Can) Steed Cycles13
6Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo12
7Bryan Gallant (Can) Escape Velocity11
8Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo10
9Richard Machhein (Can) Local Ride9
DNSDarcy Reno (Can) Glotman Simpson
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling
DNSEmil Marcetta (Can) Glotman Simpson
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson
DNSMike Fellows (Can) Atomic Racing
DNSJohn Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo
DNSKevin Macdonald (Can) Steed Cycles

A Group - Unknown Distance
1Mike Sidic (Can) H&R Block Norco20pts
2Cid Martinez-Arr (Bol)17
3Mike Rothengatte (Can) Escape Velocity/DEVo15
4Erik Mulder (Can) Steed Cycles14
5Kyle Buckosky (Can) Team Coastal13
6Rob Evans (USA) RHVilla/IAS12
DNSScott Inman (Can) Team Coastal
DNSDavid Gillam (Can) Glotman Simpson
DNSJesse Reams (Can) Evolve Cycling Club
DNSGuy Tucker (USA) IJM.org
DNSJoshua Simpson (USA) Recycled Cycles Racing
DNSDonald Gillmore (Can) Schwalbe Cycling Club
DNSKeith Jones (Can) Garneau Evolution

B Group - Unknown Distance
1Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen20pts
2Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo17
3Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club15
4Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo14
5Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis13
6Bryan Gallant (Can) Escape Velocity12
7Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo11
8Richard Machhein (Can) Local Ride10
9Rob Mulder (Can) Steed Cycles9
DNSDarcy Reno (Can) Glotman Simpson
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling
DNSEmil Marcetta (Can) Glotman Simpson
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson
DNSMike Fellows (Can) Atomic Racing
DNSJohn Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo
DNSKevin Macdonald (Can) Steed Cycles

Elite Women Omnium - 500m Time Trial
1Sarah Hammer (USA) OUCH0:00:37.629
2Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club0:00:37.972
3Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.0:00:38.276
4Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top0:00:38.445
5Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY120:00:38.525
6Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC0:00:40.121
7Pascal Schnider (Swi) Switzerland0:00:40.488
8Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride0:00:41.033
9Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders0:00:42.618
10Sara Coney (Can) Stevens Racing0:00:43.427
11Rachel Canning (Can) Local Ride0:00:44.791

Elite Men Omnium - 1000m Time Trial
1Bobby Lea (USA) Hayman0:01:06.711
2Kit Karzen (USA) RTL0:01:09.760
3Jacob Schwingboth (Can) BCIT0:01:10.502
4Cid Martinez-Arr (Bol)0:01:11.119
5Ryan Aitcheson (Can) Pedal0:01:12.306
6Colby Pearce (USA) Saputo0:01:12.800
7Kyle Buckosky (Can) Team Coastal0:01:16.034
8Collin Berry (USA) Caps South Shore0:01:18.037
9Cody Campbell (Can) Continental0:01:19.225
10Danny Heeley (USA) Trainer Mic0:01:20.401
DNSJackie Simes (USA) Hayman
DNSDaniel Holloway (USA) Saputo

Elite Men Omnium - Final Standings
1Bobby Lea (USA) Hayman9pts
2Kit Karzen (USA) RTL11
3Jacob Schwingboth (Can) BCIT21
4Ryan Aitcheson (Can) Pedal24
5Colby Pearce (USA) Saputo29
6Cid Martinez-Arr (Bol)33
7Danny Heeley (USA) Trainer Mic47
8Kyle Buckosky (Can) Team Coastal49
9Cody Campbell (Can) Continental51
10Collin Berry (USA) Caps South Shore59

Elite Women Omnium - Final Standings
1Sarah Hammer (USA) OUCH8pts
2Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club11
3Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top17
4Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY1222
5Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.24
6Pascal Schnider (Swi) Switzerland28
7Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC34
8Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride42
9Rachel Canning (Can) Local Ride46
10Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders50
11Sara Coney (Can) Stevens Racing52

A Group - Final Standings
1Mike Sidic (Can) H&R Block Norco162pts
2Cid Martinez-Arr (Bol)150
3Kyle Buckosky (Can) Team Coastal142
4Rob Evans (USA) RHVilla/IAS137
5Erik Mulder (Can) Steed Cycles134
6Jesse Reams (Can) Evolve Cycling Club104
7Mike Rothengatte (Can) Escape Velocity/DEVo125
8Keith Jones (Can) Garneau Evolution75
9David Gillam (Can) Glotman Simpson57
10Scott Inman (Can) Team Coastal51
11Joshua Simpson (USA) Recycled Cycles Racing19
12Donald Gillmore (Can) Schwalbe Cycling Club2
13Guy Tucker (USA) IJM.org2

B Group - Final Standings
1Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen108pts
2Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis96
3Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo92
4Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club70
5Bryan Gallant (Can) Escape Velocity65
6Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo56
7Rob Mulder (Can) Steed Cycles48
8John Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo43
9Richard Machhein (Can) Local Ride40
10Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo36
11Emil Marcetta (Can) Glotman Simpson32
12Alex Northey (Can) Wedgewood Cycling26
13Kevin Macdonald (Can) Steed Cycles23
14Darcy Reno (Can) Glotman Simpson23
15Mike Fellows (Can) Atomic Racing19
16Bart Ludbrook (Can) Glotman Simpson3

Latest on Cyclingnews