Skip to main content

Stage win for De Goede

Results
1Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung2:53:58
2Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia-Highroad
3Chloe Hosking (Aus) Movingladies-WeijersHako
4Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
5Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl
6Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - LTO
7Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
8Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
9Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint
10Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
11Janneke Kanis (Ned) DSB Bank - LTO
12Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
13Lucy Martin (GBr) National Team Great Britain
14Sara Mustonen (Swe) National Team Sweden
15Chatherine Williamson (GBr) National Team Great Britain
16Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl
17Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank - LTO
18Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Team Flexpoint
19Linda Villumsen Serup (Den) Team Columbia-Highroad
20Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl
21Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint
22Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team
23Eleonora Van Dijk (Ned) Team Columbia-Highroad
24Jacobien Kanis (Ned) Team Flexpoint
25Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-Highroad
26Natalie van Gogh (Ned) SwABoladies Cycling Team
27Nina Kessler (Ned) SwABoladies Cycling Team
28Sissy van Alebeek (Ned) Ton van Bemmelen/Merida
29Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
30Sanne Cant (Bel) National Team Belgium
31Katie Colclough (GBr) National Team Great Britain
32Kelly Druyts (Bel) National Team Belgium
33Claudia Witteveen (Ned) Restore Cycling Ladies
34Lianne Wagtho (Ned) Leontien.nl
35Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
36Agnieta Francke (Ned) DSB Bank - LTO
37Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint
38Kaat Hannes (Bel) National Team Belgium
39Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung
40Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team
41Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team
42Sharon van Essen (Ned) Ton van Bemmelen/Merida
43Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-Highroad
44Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam
45Latoya Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team
46Hannah Welter (Ned) Ton van Bemmelen/Merida
47Ine Beyen (Bel) National Team Belgium
48Sabrina Schweizer (Ger) Team Nutrixxion Lady
49Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
50Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer/WVSchijndel
51Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
52Marit Huisman (Ned) Leontien.nl
53Anne Eversdijk (Ned) Ton van Bemmelen/Merida
54Hilde van Slochteren (Ned) Restore Cycling Ladies
55Adrie Visser (Ned) DSB Bank - LTO
56Baukje Doedee (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp
57Linda van Rijen (Ned) Merida Ladies wv Eemland
58Judith Helmink (Ned) Ton van Bemmelen/Merida
59Maria Grandt Petersen (Den) Team High end sport
60Judith Jelsma (Ned) CT Peoples Trust
61Samantha van Steenis (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs0:00:26
62Roxane Knetemann (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:00:43
63Christina Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:48
64Moniek Tenniglo (Ned) Team Tubanters0:05:42
65Gina Haatz (Ger) Team Nutrixxion Lady0:05:56
66Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team
67Ella Sadler-Andrews (GBr) National Team Great Britain
68Lien Beyen (Bel) De Sprinters Malderen
69Jane Douma (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG
70Elke Gebhardt (Ger) DSB Bank - LTO
71Kimberly van den Berg (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs
72Lien Lanssens (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
73Eyelien Bekkering (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG
74Eileen Roe (GBr) Team Tubanters
75Sjoukje Dufoer (Bel) National Team Belgium
76Linda Schepers (Ned) TWC Het Snelle Wiel
77Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel
78Marissa Otten (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp
79Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel
80Bianca van den Hoek (Ned) Merida Ladies wv Eemland
81Joukje Braam (Ned) CT Peoples Trust
82Imke Hartogs (Ned) TWC Het Snelle Wiel
83Judith Visser (Ned) CT Peoples Trust
84Jessie Daams (Bel) National Team Belgium
85Mirjam Schwager (Swi) National Team Switzerland
86Olivia Koster (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek
87Alice Monger-Godfrey (GBr) De Sprinters Malderen
88Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
89Nathalie Schneitter (Swi) National Team Switzerland
90Josephine Groenveld (Ned) DSB Bank - LTO
91Jorinda de Heer (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel
92Suzanne Van Veen (Ned) Leontien.nl
93Marieke van Nek (Ned) CT Peoples Trust
94Madelene Olsson (Swe) RaboLadyForce/Middelkamp
95Esther Kortekaas (Ned) Restore Cycling Ladies
96Marielle Kerste (Ned) Restore Cycling Ladies
97Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team
98Carolin Gustafsson (Swe) National Team Sweden
99Wilma Korevaar (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek
100Eva Heijmans (Ned) Restore Cycling Ladies
101Trieneke Fokkens (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG
102Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen
103Sofie de Nys (Bel) De Sprinters Malderen
104Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team
105Elise Depoorter (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
106Emma Trott (GBr) Movingladies-WeijersHako
107Claudia Meyer (Ger) Team Nutrixxion Lady
108Stephanie Borchers (Ger) Team Nutrixxion Lady0:06:06
109Corrine Hall (GBr) National Team Great Britain0:08:18
110Fabienne Sommer (Swi) National Team Switzerland
111Mirjam van Dijk (Ned) Restore Cycling Ladies
112Annika Heijnen (Ned) Team Tubanters
113Jessica Uebelhart (Swi) National Team Switzerland
114Aafke Eshuis (Ned) SwABoladies Cycling Team
115den Otter, Marieke (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek
116Klomp, Manon (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek
117Melissa Slewe (Ned) Merida Ladies wv Eemland
118Kajsa Snihs (Swe) National Team Sweden
119Tamara van Kleef (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs
120Sarah Cramoysan (GBr) Movingladies-WeijersHako
121Liesbeth Mollema (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs
122Elke Lenferink (Ned) Team Tubanters
123Anna Blyth (GBr) National Team Great Britain
124Christel Janssen (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp
125Berdienke Paus (Ned) Team Tubanters
126Kim van Dijk (Ned) CT Peoples Trust
127Seneina Trachsel (Swi) National Team Switzerland0:10:16
128Heidi Christiansen (Den) Team High end sport
129Anette Berg (Den) Team High end sport
130Pippa Handley (GBr) Team Tubanters
131Trine Lorentzen (Den) Team High end sport
132Hanna Larsson (Swe) National Team Sweden
133Jessica Kihlbom (Swe) National Team Sweden
134Barbara de Ridder (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek
135van Wijgerden, Petra (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek
136Nikoline Hansen (Den) Team High end sport
137Annemarieke Bruinsma (Ned) TWC Het Snelle Wiel
138Johanna Nilsson (Swe) National Team Sweden
139Esmee Janssen (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp
140Krista Meesterburrie (Ned) SwABoladies Cycling Team
141Helen Blatter (Swi) National Team Switzerland
142Mirthe Wagenaar (Ned) Movingladies-WeijersHako
143Laura Turpijn (Ned) Merida Ladies wv Eemland0:10:21
144Esther van der Zwaan (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG
145Daphne van Kleef (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs
146Lisanne Ottema (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG
147Sigrid Kuizenga (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG
148Ruth Springer (Ned) SwABoladies Cycling Team
149Ilse Fiers (Bel) De Sprinters Malderen
150Alike Haanstra (Ned) Merida Ladies wv Eemland
151Sanne Fictoor (Ned) CT Peoples Trust
152Marlou Eckhardt (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp
153Yvonne Baltus (Ned) Ton van Bemmelen/Merida
154Eefje Tabak (Ned) TWC Het Snelle Wiel0:10:29
DNFMarlijn Binnendijk (Ned) Leontien.nl
DNFNoortje de Kort (Ned) Restore Cycling Ladies
DNSIngrid Rouw (Ned) Movingladies-WeijersHako
DNFMoniek Hakkenberg (Ned) SwABoladies Cycling Team
DNSKim Wouters (Ned) TWC Het Snelle Wiel
DNFSonja Boogaard (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp
DNFRenske Doedée (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp
DNFJanieke Kalsbeek (Ned) CT Peoples Trust
DNFGerda Koops (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG
DNSDenise d'Hamecourt (Ned) De Sprinters Malderen
DNFIlse Hoogland (Ned) Merida Ladies wv Eemland
DNFRian Nijmeijer (Ned) Merida Ladies wv Eemland
DNFCharlotte Peeters (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel
DNFCarolin Schiff (Ger) Team Nutrixxion Lady
DNFAlexandra Greenfield (GBr) National Team Great Britain
DNFSarah Reynolds (GBr) National Team Great Britain
DNFMia Eskebjerg (Den) Team High end sport
DNFLeah ter Horst (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs

Sprints
1Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia-Highroad5pts
2Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung3
3Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-Highroad2
4Anne Eversdijk (Ned) Ton van Bemmelen/Merida1
5Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint1

Most aggressive rider
1Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl

Klaas Lenstra premiesprint
1Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl
2Samantha van Steenis (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs
3Marielle Kerste (Ned) Restore Cycling Ladies

Teams
1Lotto-Belisol Ladiesteam8:41:54
2Team Flexpoint
3DSB Bank NederlandBloeit
4Leontien.nl
5Team Columbia Highroad W
6Nurnberger Versichering
7Nat. Team Great Britain
8Nationaal Team België
9RedSun Cycling Team
10Ton van Bemmelen/Merida
11Restore Cycling Ladies0:05:56
12SwABoladies Cycling Team0:08:18
13Dura Vermeer/WVSchijndel0:11:52
14Team Nutrixxion Lady
15CT Peoples Trust
16RaboLadyForce/Middelkamp
17Movingladies-WeijersHako0:14:14
18National Team Zweden
19Merida Ladies wv Eemland
20Noordwesthoek Pedaalrdrs0:14:40
21Hepro Kozijnen-NWVG0:17:48
22De Sprinters Malderen
23Team Tubanters0:19:56
24Nat. Team Zwitserland0:20:10
25Jan vArckel/Zuidwesthoek
26Team High end sport0:20:32
27TWC Het Snelle Wiel0:22:08

General classification after stage 2
1Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia-Highroad3:03:02
2Linda Villumsen Serup (Den) Team Columbia-Highroad0:00:01
3Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint0:00:06
4Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:07
5Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-Highroad0:00:09
6Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Team Flexpoint0:00:11
7Eleonora Van Dijk (Ned) Team Columbia-Highroad0:00:13
8Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint0:00:17
9Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:21
10Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - LTO0:00:22
11Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint0:00:24
12Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam0:00:31
13Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-Highroad0:00:32
14Natalie van Gogh (Ned) SwABoladies Cycling Team
15Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl0:00:33
16Latoya Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team0:00:34
17Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
18Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:35
19Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:36
20Maria Grandt Petersen (Den) Team High end sport0:00:37
21Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team
22Marit Huisman (Ned) Leontien.nl0:00:39
23Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
24Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint0:00:41
25Katie Colclough (GBr) National Team Great Britain
26Sara Mustonen (Swe) National Team Sweden0:00:42
27Chatherine Williamson (GBr) National Team Great Britain0:00:43
28Anne Eversdijk (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:00:45
29Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint
30Lucy Martin (GBr) National Team Great Britain0:00:46
31Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:00:48
32Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl0:00:49
33Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl
34Kelly Druyts (Bel) National Team Belgium
35Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team0:00:51
36Hannah Welter (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:00:52
37Judith Helmink (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:00:54
38Adrie Visser (Ned) DSB Bank - LTO0:00:57
39Lianne Wagtho (Ned) Leontien.nl0:00:58
40Sanne Cant (Bel) National Team Belgium0:01:02
41Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team
42Sharon van Essen (Ned) Ton van Bemmelen/Merida
43Janneke Kanis (Ned) DSB Bank - LTO0:01:04
44Agnieta Francke (Ned) DSB Bank - LTO
45Sabrina Schweizer (Ger) Team Nutrixxion Lady0:01:05
46Sissy van Alebeek (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:01:10
47Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam0:01:11
48Baukje Doedee (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp0:01:12
49Claudia Witteveen (Ned) Restore Cycling Ladies0:01:13
50Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam0:01:15
51Jacobien Kanis (Ned) Team Flexpoint
52Kaat Hannes (Bel) National Team Belgium0:01:19
53Ine Beyen (Bel) National Team Belgium0:01:23
54Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank - LTO0:01:25
55Linda van Rijen (Ned) Merida Ladies wv Eemland0:01:27
56Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer/WVSchijndel0:01:29
57Christina Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:01:32
58Nina Kessler (Ned) SwABoladies Cycling Team0:01:33
59Chloe Hosking (Aus) Movingladies-WeijersHako0:01:34
60Roxane Knetemann (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:01:44
61Hilde van Slochteren (Ned) Restore Cycling Ladies0:01:45
62Judith Jelsma (Ned) CT Peoples Trust
63Samantha van Steenis (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs0:02:02
64Ella Sadler-Andrews (GBr) National Team Great Britain0:06:32
65Elke Gebhardt (Ger) DSB Bank - LTO0:06:33
66Emma Trott (GBr) Movingladies-WeijersHako0:06:36
67Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:06:37
68Moniek Tenniglo (Ned) Team Tubanters0:06:38
69Jessie Daams (Bel) National Team Belgium
70Marissa Otten (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp0:06:50
71Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel
72Wilma Korevaar (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek0:06:51
73Trieneke Fokkens (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG0:06:52
74Esther Kortekaas (Ned) Restore Cycling Ladies0:06:54
75Suzanne Van Veen (Ned) Leontien.nl
76Marielle Kerste (Ned) Restore Cycling Ladies
77Judith Visser (Ned) CT Peoples Trust0:06:55
78Elise Depoorter (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:06:57
79Carolin Gustafsson (Swe) National Team Sweden0:06:58
80Eva Heijmans (Ned) Restore Cycling Ladies0:06:59
81Marieke van Nek (Ned) CT Peoples Trust0:07:00
82Josephine Groenveld (Ned) DSB Bank - LTO
83Bianca van den Hoek (Ned) Merida Ladies wv Eemland0:07:01
84Claudia Meyer (Ger) Team Nutrixxion Lady0:07:06
85Kimberly van den Berg (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs0:07:07
86Lien Lanssens (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:07:08
87Joukje Braam (Ned) CT Peoples Trust0:07:09
88Olivia Koster (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek
89Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team0:07:10
90Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team
91Sjoukje Dufoer (Bel) National Team Belgium0:07:12
92Alice Monger-Godfrey (GBr) De Sprinters Malderen0:07:14
93Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel
94Imke Hartogs (Ned) TWC Het Snelle Wiel0:07:18
95Madelene Olsson (Swe) RaboLadyForce/Middelkamp0:07:19
96Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team0:07:22
97Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen0:07:25
98Linda Schepers (Ned) TWC Het Snelle Wiel0:07:26
99Mirjam Schwager (Swi) National Team Switzerland0:07:27
100Stephanie Borchers (Ger) Team Nutrixxion Lady0:07:28
101Eyelien Bekkering (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG
102Lien Beyen (Bel) De Sprinters Malderen0:07:29
103Nathalie Schneitter (Swi) National Team Switzerland0:07:30
104Jane Douma (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG0:07:36
105Jorinda de Heer (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel0:07:38
106Eileen Roe (GBr) Team Tubanters0:07:43
107Sofie de Nys (Bel) De Sprinters Malderen0:07:46
108Gina Haatz (Ger) Team Nutrixxion Lady0:07:58
109Anna Blyth (GBr) National Team Great Britain0:09:07
110Kajsa Snihs (Swe) National Team Sweden0:09:14
111den Otter, Marieke (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek0:09:15
112Corrine Hall (GBr) National Team Great Britain
113Mirjam van Dijk (Ned) Restore Cycling Ladies0:09:24
114Elke Lenferink (Ned) Team Tubanters0:09:28
115Melissa Slewe (Ned) Merida Ladies wv Eemland0:09:31
116Annika Heijnen (Ned) Team Tubanters0:09:37
117Aafke Eshuis (Ned) SwABoladies Cycling Team0:09:40
118Fabienne Sommer (Swi) National Team Switzerland0:09:42
119Kim van Dijk (Ned) CT Peoples Trust0:09:44
120Klomp, Manon (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek0:09:51
121Sarah Cramoysan (GBr) Movingladies-WeijersHako0:09:52
122Christel Janssen (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp0:09:59
123Jessica Uebelhart (Swi) National Team Switzerland0:10:02
124Berdienke Paus (Ned) Team Tubanters0:10:03
125Tamara van Kleef (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs0:10:18
126Liesbeth Mollema (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs
127Esther van der Zwaan (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG0:10:58
128Nikoline Hansen (Den) Team High end sport0:11:12
129Barbara de Ridder (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek0:11:19
130Sigrid Kuizenga (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG
131Hanna Larsson (Swe) National Team Sweden0:11:22
132Yvonne Baltus (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:11:24
133Trine Lorentzen (Den) Team High end sport
134Pippa Handley (GBr) Team Tubanters0:11:25
135Jessica Kihlbom (Swe) National Team Sweden0:11:31
136Anette Berg (Den) Team High end sport0:11:34
137Seneina Trachsel (Swi) National Team Switzerland
138Johanna Nilsson (Swe) National Team Sweden0:11:35
139Sanne Fictoor (Ned) CT Peoples Trust0:11:36
140Heidi Christiansen (Den) Team High end sport0:11:38
141Annemarieke Bruinsma (Ned) TWC Het Snelle Wiel0:11:50
142Esmee Janssen (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp0:11:57
143Mirthe Wagenaar (Ned) Movingladies-WeijersHako0:11:58
144Krista Meesterburrie (Ned) SwABoladies Cycling Team
145Helen Blatter (Swi) National Team Switzerland0:12:02
146Laura Turpijn (Ned) Merida Ladies wv Eemland
147Lisanne Ottema (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG0:12:04
148van Wijgerden, Petra (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek0:12:10
149Ruth Springer (Ned) SwABoladies Cycling Team0:12:14
150Eefje Tabak (Ned) TWC Het Snelle Wiel0:12:21
151Marlou Eckhardt (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp
152Daphne van Kleef (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs0:12:32
153Ilse Fiers (Bel) De Sprinters Malderen0:12:35
154Alike Haanstra (Ned) Merida Ladies wv Eemland0:12:51

Young rider classification
1Eleonora Van Dijk (Ned) Team Columbia-Highroad3:03:15
2Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-Highroad0:00:19
3Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl0:00:20
4Latoya Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team0:00:21
5Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
6Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:22
7Maria Grandt Petersen (Den) Team High end sport0:00:24
8Marit Huisman (Ned) Leontien.nl0:00:26
9Katie Colclough (GBr) National Team Great Britain0:00:28
10Anne Eversdijk (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:00:32
11Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint
12Lucy Martin (GBr) National Team Great Britain0:00:33
13Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:00:35
14Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl0:00:36
15Kelly Druyts (Bel) National Team Belgium
16Hannah Welter (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:00:39
17Sanne Cant (Bel) National Team Belgium0:00:49
18Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team
19Agnieta Francke (Ned) DSB Bank - LTO0:00:51
20Sabrina Schweizer (Ger) Team Nutrixxion Lady0:00:52
21Jacobien Kanis (Ned) Team Flexpoint0:01:02
22Kaat Hannes (Bel) National Team Belgium0:01:06
23Ine Beyen (Bel) National Team Belgium0:01:10
24Linda van Rijen (Ned) Merida Ladies wv Eemland0:01:14
25Nina Kessler (Ned) SwABoladies Cycling Team0:01:20
26Chloe Hosking (Aus) Movingladies-WeijersHako0:01:21
27Roxane Knetemann (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:01:31
28Samantha van Steenis (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs0:01:49
29Ella Sadler-Andrews (GBr) National Team Great Britain0:06:19
30Emma Trott (GBr) Movingladies-WeijersHako0:06:23
31Moniek Tenniglo (Ned) Team Tubanters0:06:25
32Jessie Daams (Bel) National Team Belgium
33Marissa Otten (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp0:06:37
34Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel
35Suzanne Van Veen (Ned) Leontien.nl0:06:41
36Elise Depoorter (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:06:44
37Carolin Gustafsson (Swe) National Team Sweden0:06:45
38Marieke van Nek (Ned) CT Peoples Trust0:06:47
39Kimberly van den Berg (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs0:06:54
40Lien Lanssens (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:06:55
41Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team0:06:57
42Sjoukje Dufoer (Bel) National Team Belgium0:06:59
43Alice Monger-Godfrey (GBr) De Sprinters Malderen0:07:01
44Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel
45Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen0:07:12
46Mirjam Schwager (Swi) National Team Switzerland0:07:14
47Stephanie Borchers (Ger) Team Nutrixxion Lady0:07:15
48Jorinda de Heer (Ned) Dura Vermeer/WVSchijndel0:07:25
49Eileen Roe (GBr) Team Tubanters0:07:30
50Gina Haatz (Ger) Team Nutrixxion Lady0:07:45
51Anna Blyth (GBr) National Team Great Britain0:08:54
52Kajsa Snihs (Swe) National Team Sweden0:09:01
53den Otter, Marieke (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek0:09:02
54Corrine Hall (GBr) National Team Great Britain
55Melissa Slewe (Ned) Merida Ladies wv Eemland0:09:18
56Annika Heijnen (Ned) Team Tubanters0:09:24
57Aafke Eshuis (Ned) SwABoladies Cycling Team0:09:27
58Fabienne Sommer (Swi) National Team Switzerland0:09:29
59Klomp, Manon (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek0:09:38
60Christel Janssen (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp0:09:46
61Jessica Uebelhart (Swi) National Team Switzerland0:09:49
62Berdienke Paus (Ned) Team Tubanters0:09:50
63Tamara van Kleef (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs0:10:05
64Nikoline Hansen (Den) Team High end sport0:10:59
65Barbara de Ridder (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek0:11:06
66Hanna Larsson (Swe) National Team Sweden0:11:09
67Yvonne Baltus (Ned) Ton van Bemmelen/Merida0:11:11
68Jessica Kihlbom (Swe) National Team Sweden0:11:18
69Johanna Nilsson (Swe) National Team Sweden0:11:22
70Heidi Christiansen (Den) Team High end sport0:11:25
71Esmee Janssen (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp0:11:44
72Mirthe Wagenaar (Ned) Movingladies-WeijersHako0:11:45
73Helen Blatter (Swi) National Team Switzerland0:11:49
74Lisanne Ottema (Ned) Hepro Kozijnen-NWVG0:11:51
75van Wijgerden, Petra (Ned) Jan vArckel/Zuidwesthoek0:11:57
76Ruth Springer (Ned) SwABoladies Cycling Team0:12:01
77Eefje Tabak (Ned) TWC Het Snelle Wiel0:12:08
78Marlou Eckhardt (Ned) RaboLadyForce/Middelkamp
79Daphne van Kleef (Ned) Noordwesthoek Pedaalrdrs0:12:19
80Alike Haanstra (Ned) Merida Ladies wv Eemland0:12:38

Points classification
1Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia-Highroad26pts
2Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint26
3Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung21
4Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung20
5Chloe Hosking (Aus) Movingladies-WeijersHako18
6Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - LTO17
7Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl16
8Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam14
9Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint12
10Linda Villumsen Serup (Den) Team Columbia-Highroad12
11Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam11
12Janneke Kanis (Ned) DSB Bank - LTO10
13Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam9
14Lucy Martin (GBr) National Team Great Britain8
15Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Team Flexpoint8
16Sara Mustonen (Swe) National Team Sweden7
17Chatherine Williamson (GBr) National Team Great Britain6
18Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-Highroad6
19Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl5
20Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank - LTO4
21Eleonora Van Dijk (Ned) Team Columbia-Highroad4
22Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint3
23Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl1
24Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint1

Sprint classification
1Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia-Highroad8pts
2Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung5
3Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-Highroad3
4Anne Eversdijk (Ned) Ton van Bemmelen/Merida1
5Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint1

Teams classification
1Team Columbia Highroad W9:09:29
2Team Flexpoint0:00:12
3Nurnberger Versichering0:00:53
4Lotto-Belisol Ladiesteam0:01:23
5Leontien.nl0:01:28
6DSB Bank NederlandBloeit0:01:33
7Nat. Team Great Britain0:01:35
8RedSun Cycling Team0:01:39
9Ton van Bemmelen/Merida0:02:09
10Nationaal Team België0:02:10
11Restore Cycling Ladies0:08:32
12SwABoladies Cycling Team0:11:22
13CT Peoples Trust0:14:45
14RaboLadyForce/Middelkamp0:14:58
15Team Nutrixxion Lady0:15:06
16Dura Vermeer/WVSchijndel0:15:10
17National Team Zweden0:16:31
18Merida Ladies wv Eemland0:17:36
19Movingladies-WeijersHako0:17:43
20Noordwesthoek Pedaalrdrs0:19:04
21Hepro Kozijnen-NWVG0:19:56
22De Sprinters Malderen0:21:45
23Jan vArckel/Zuidwesthoek0:22:42
24Team Tubanters0:22:48
25Team High end sport0:22:50
26Nat. Team Zwitserland0:24:00
27TWC Het Snelle Wiel0:26:11

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews