Skip to main content

Maciej Bodnar crowned Polish time trial champion

Full results

Elite men - 50km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maciej Bodnar (Liquigas - Cannondale)1:03:01.48
2Michal Kwiatkowski (Omega Pharma Quick Step)0:00:07.44
3Lukasz Bodnar (Bank Bgz Team)0:01:30.21
4Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)0:02:12.32
5Mariusz Witecki (Bank Bgz Team)0:02:13.74
6Jaroslaw Marycz (Saxo Bank)0:02:32.08
7Pawel Cieslik (Bank Bgz Team)0:02:33.04
8Tomasz Kiendys (CCC Polsat Polkowice)0:02:58.11
9Robert Radosz (BDC - Marcpol Team)0:03:28.18
10Tomasz Olejnik (Veranda Rideau)0:03:43.00
11Pawel Brylowski (Bank Bgz Team)0:03:53.42
12Tomasz Lisowicz (KTK Kalisz)0:04:09.97
13Bartosz Huzarski (Team Netapp)0:04:10.23
14Dariusz Batek (CCC Polsat Polkowice)0:04:22.38
15Jaroslaw Rebiewski (KTK Kalisz)0:04:33.64
16Blazej Janiaczyk (Bank Bgz Team)0:04:36.42
17Tomasz Marzec (GKS Cartusia Kartuzy)0:04:59.16
18Slawomir Kohut (Weltour Bedzin)0:05:57.20
19Pawel Pac (Wibatech - Lmgk Ziemia Brzeska)0:11:44.40
20Andrzej Jarosz (Sokól Kety)0:13:56.13
DNFMarcin Sapa (BDC - Marcpol Team)
DNFJaroslaw Kowalczyk (BDC - Marcpol Team)
DNSAdam Stachowiak (Bank Bgz Team)
DNSWojciech Ziólkowski (BDC - Marcpol Team)
DNSMarek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)

Under 23 Men - 38km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kamil Gradek (GKS Cartusia Kartuzy)0:47:57.48
2Pawel Bernas (GKS Cartusia Kartuzy)0:00:49.84
3Lukasz Wisniowski (Tkk Pacific Torun)0:01:00.42
4Piotr Gawronski (CCC Polsat Polkowice)0:01:19.13
5Lukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice)0:01:33.30
6Kornel Sójka (KTK Kalisz)0:01:37.19
7Konrad Tomasiak (Chrobry Felt Glogów)0:02:14.80
8Andrzej Bartkiewicz (Wibatech - Lmgk Ziemia Brzeska)0:02:30.58
9Mateusz Nowak (KTK Kalisz)0:02:54.63
10Bartosz Zajac (Chrobry Felt Glogów)0:03:06.71
11Wojciech Wrega (Ks Pogon Mostostal Pulawy)0:03:23.26
12Michal Kadrzynski (Tkk Pacific Torun)0:03:25.01
13Adam Matuszczyk (GKS Cartusia Kartuzy)0:03:25.25
14Andrzej Marciniak (GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne)0:03:27.72
15Mateusz Nowaczek (Alks Stal Ocetix-Iglotex Gr.)0:03:42.76
16Eryk Laton (BDC - Marcpol Team)0:03:55.99
17Damian Lasota (Chrobry Felt Glogów)0:04:22.52
18Kacper Kistowski (GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne)0:05:10.56
19Pawel Krzywania (Warmia I Mazury)0:05:56.17
20Krzysztof Tracz (Wlks Krakus Bbc Czaja - Erakur)0:06:18.72
21Bartosz Pilis (Mg LKS Blekitni Mexller Kozieg)0:06:57.41
22Bartlomiej Czyz (LKS Tecza Tenczynek Hardbike)0:07:20.99
23Adrian Banaszek (BDC - Marcpol Team)0:07:21.49
DNSPatryk Kostecki (Mglks Olimpijczyk Szczekociny)

Elite women - 25km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martyna Klekot (BDC Kolejarz-Jura Czestochowa)0:35:40.47
2Paula Gorycka (4F E-Vive Racing Team)0:00:11.63
3Eugenia Bujak (GK Zyrardów)0:00:17.95
4Monika Zur (4F E-Vive Racing Team)0:00:47.96
5Daria Fabiszak (Bcm Nowatex Uzdrowisko Dabki)0:00:49.26
6Paulina Brzezna-Bentkowska (Lks Atom Boxmet Dzierzoniów)0:00:56.42
7Anna Harkowska (Oks Wim Olsztyn)0:01:05.99
8Malgorzata Wojtyra (GK Bogo Szczecin)0:01:07.84
9Malgorzata Zieminska (Mks-Emdek-Budopol Bydgoszcz)0:01:13.23
10Ewelina Szybiak (Cwks Resovia Rzeszów)0:01:14.64
11Malgorzata Jasinska (Mcippolini Giambenni)0:01:23.03
12Olga Wasiuk (Hp Sferis)0:01:28.55
13Edyta Jasinska (Mks-Emdek-Budopol Bydgoszcz)0:01:46.17
14Karolina Karasiewicz (Alks Stal Ocetix-Iglotex Gr.)0:01:46.39
15Dorota Gregorowicz (Verinlegno Fabiani - GK Gliwic)0:01:48.38
16Bogumila Matusiak (Tramwajarz Lódz)0:01:56.31
17Natalia Morytko (GKK Opty Grodzisk Mazowiecki)0:02:04.68
18Sabina Napieralska (GK Bogo Szczecin)0:02:18.77
19Paulina Cywinska (Alks Stal Ocetix-Iglotex Gr.)0:02:21.38
20Katarzyna Bodanka (Tramwajarz Lódz)0:02:22.37
21Karolina Garczynska (Lks Atom Boxmet Dzierzoniów)0:02:25.01
22Paulina Guz (Lks Atom Boxmet Dzierzoniów)0:02:34.31
23Kinga Urbas (Mayday Team Start Lublin)0:02:50.07
24Katarzyna Wilkos (Fml Poltino Azalia)0:03:18.87
25Magdalena Halajczak (Corratec Team)0:03:32.50
26Natalia Jedrzejczyk (GK Bogo Szczecin)0:04:43.26
27Sabina Kohlbrenner (UKS Gimnazjum Imielin)0:05:11.18
28Agata Tomaszewska (GKK Opty Grodzisk Mazowiecki)0:05:17.02
DNSNatalia Rutkowska (GK Zyrardów)
DNSMonika Kopinska (LKK Warmia Biskupiec)

Latest on Cyclingnews