Skip to main content

Phinney first into Meppel

Taylor Phinney (Trek-Livestrong) won for the second straight day at the Olympia's Tour, besting Coen Vermeltfoort (Rabobank Continental Team) and Jos Pronk (Midi Center-Ruiter Wielerteam) in the field sprint deciding the opening 156.1km road stage. Phinney's teammates chased down an early 10-man break threatening the 19-year-old American's leader's jersey and then provided a textbook lead-out which Phinney parlayed into victory.

"My team kept me well in front," said Phinney. "At first I did not have good legs but when the tempo in the finale really went up, I felt better. Towards the finish line, I nestled behind the Rabobank team.

"Why not win all the stages? I feel super."

"Phinney surprised me in the sprint," said stage runner-up Vermeltfoort. "He went earlier than I expected then I was trapped. There are still more chances to win a sprint. We haven't given up yet."

Trek-Livestrong occupies the top three spots on general classification, with Phinney leading teammates Jesse Sergent and Alex Dowsett by 27 and 40 seconds respectively. Phinney also leads the sprint classification and the young rider's classification while this Trek-Livestrong squad tops team classification.

Phinney will defend his leader's jersey for another day on stage two tomorrow in which the peloton will cover 159.4km between Meppel and Gendringen.

Full Results
1Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U233:23:18
2Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team
3Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
4Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team
5Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels
6Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels
7Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof
8Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels
9Yoeri Havik (Ned) Van Vliet EBH Elshof
10Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
11Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity
12Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
13Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team
14Alex Dowsett (GBr) Trek-Livestrong U23
15Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
16Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof
17Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity
18Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof
19Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
20Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof
21Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team
22Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U23
23Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team
24Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof
25Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof
26Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team
27Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team
28Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U23
29Erik Van Lakenveld (Ned) Swabo Cyclingteam
30Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:00:09
31Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team0:00:22
32Marco Brus (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
33Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity
34Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT
35Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins
36Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha
37Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins
38Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team
39Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT
40Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha
41Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
42Christer Rake (Nor) Team Joker - Bianchi
43Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity
44Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
45Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
46Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi
47Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
48Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels
49Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
50Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
51Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity
52Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U23
53Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team
54Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
55Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
56Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
57Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels
58Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
59Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
60Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
61Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23
62Ismael Kip (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
63Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
64Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT
65Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
66Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT
67Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam
68Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team
69Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
70Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
71Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels
72Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team
73Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team
74Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team
75Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:12
76Matthias Mortka (Ger) Team NRW0:01:34
77Nick Mulder (Ned) ParkHotel Rooding CT
78Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha
79Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi
80Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity
81Jan Oelerich (Ger) Team NRW
82Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins
83Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
84Oliver Johr (Ger) Team NRW
85Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
86Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi
87Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
88Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels
89Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
90Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha
91Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha
92Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
93Walker Savidge (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
94Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
95Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team
96Joachim Tolles (Ger) Team NRW
97Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team
98Nick Walker (Aus) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
99Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT
100Alex Howes (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:47
101Thomas Koep (Ger) Team NRW0:02:25
102Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
103Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity
104Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam
105Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi
106Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco Skins
107Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha
108Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT
109Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha
110Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity
111Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
112Jan Deutschmann (Ger) Team NRW0:02:33
113Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:04:45
114Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team
115Ingar Stokstad (Nor) Team Joker - Bianchi
116Sjoerd Commandeur (Ned) Swabo Cyclingteam
117Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT
118Steven Stenekes (Ned) Koopmans-Cube cycling team
119Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U23
120Nathan Brown (USA) Trek-Livestrong U23
121Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
122Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team
123Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team
124Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team
125Rene Bunnik (Ned) Swabo Cyclingteam
126Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels
127Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam
128Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam
129Stian Remme (Nor) Team Joker - Bianchi
130Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
131Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team
132Sipke Zijlstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
133Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW
134Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
135Robbert Van Andel (Ned) Swabo Cyclingteam0:04:58
136Stefano Palu (Ita) Team NRW0:09:23
137Malcolm Rudolph (Aus) Team Jayco Skins0:15:15
DNFRamon Windt (Ned) Koopmans-Cube cycling team
DNFAlex Carver (Aus) Team Jayco Skins
DNFArno Van Der Zwet (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team

Sprint 1
1Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team3pts
2Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof2
3Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team1

Sprint 2
1Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team3pts
2Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof2
3Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team1

Sprint 3
1Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team3pts
2Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team2
3Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof1

Sprint 4 - Finish
1Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U2325pts
2Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team20
3Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam16
4Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team14
5Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels12
6Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels10
7Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof9
8Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels8
9Yoeri Havik (Ned) Van Vliet EBH Elshof7
10Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam6
11Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity5
12Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team4
13Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team3
14Alex Dowsett (GBr) Trek-Livestrong U232
15Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling1

Teams
1Rabobank Continental Team10:09:54
2Cycling Team Jo Piels
3Van Vliet EBH Elshof
4Trek-Livestrong U23
5Midi Center-Ruiter Wielerteam0:00:09
6Team Cykelcity0:00:22
7Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:00:44
8Line Lloyd Footwear Cycling
9Van Hemert Groep - De Jonge Renner
10ParkHotel Rooding CT0:01:06
11Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
12Metec LSE Cycling Team
13Team Jayco Skins0:02:18
14Itera - Katusha
15Team Joker - Bianchi
16Swabo Cyclingteam0:02:47
17Team NRW0:04:42
18Koopmans-Cube cycling team0:09:30

General classification after stage 1
1Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U233:34:52
2Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U230:00:27
3Alex Dowsett (GBr) Trek-Livestrong U230:00:40
4Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team0:00:47
5Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team0:00:53
6Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:00:55
7Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U230:00:56
8Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:00:57
9Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins0:00:59
10Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team0:01:02
11Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:06
12Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins0:01:07
13Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity0:01:09
14Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:13
15Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U230:01:16
16Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:17
17Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:01:20
18Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team0:01:23
19Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity0:01:25
20Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team
21Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:26
22Christer Rake (Nor) Team Joker - Bianchi0:01:27
23Erik Van Lakenveld (Ned) Swabo Cyclingteam0:01:28
24Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:30
25Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team0:01:31
26Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:32
27Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels0:01:34
28Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha
29Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:37
30Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT
31Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels0:01:39
32Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity0:01:40
33Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
34Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
35Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:01:41
36Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team
37Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:01:43
38Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:44
39Yoeri Havik (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:45
40Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:01:47
41Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team
42Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U230:01:48
43Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:01:50
44Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels0:01:52
45Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team
46Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:01:53
47Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity0:01:57
48Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels0:01:58
49Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:02:00
50Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:02:02
51Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:02:04
52Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:02:07
53Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
54Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam0:02:11
55Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:02:14
56Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:02:16
57Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:02:17
58Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi0:02:18
59Marco Brus (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
60Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT0:02:20
61Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
62Ismael Kip (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:02:21
63Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
64Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team0:02:22
65Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:02:23
66Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team0:02:24
67Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins
68Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team0:02:28
69Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:02:31
70Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:02:32
71Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:02:35
72Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha0:02:37
73Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:02:39
74Walker Savidge (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:02:40
75Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT0:02:47
76Nick Walker (Aus) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:02:49
77Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:02:50
78Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels
79Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi0:03:01
80Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi0:03:02
81Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity0:03:03
82Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:10
83Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:03:13
84Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:18
85Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team0:03:20
86Nick Mulder (Ned) ParkHotel Rooding CT
87Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:03:22
88Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT0:03:27
89Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team0:03:37
90Joachim Tolles (Ger) Team NRW0:03:38
91Matthias Mortka (Ger) Team NRW0:03:39
92Alex Howes (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:03:41
93Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:03:42
94Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:03:44
95Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity0:03:48
96Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco Skins0:03:50
97Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:03:55
98Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT
99Jan Oelerich (Ger) Team NRW0:04:00
100Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity0:04:02
101Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi
102Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team0:04:04
103Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT0:04:07
104Oliver Johr (Ger) Team NRW0:04:12
105Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:04:17
106Thomas Koep (Ger) Team NRW
107Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam0:04:21
108Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:04:43
109Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha0:04:46
110Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha
111Jan Deutschmann (Ger) Team NRW0:04:55
112Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha0:05:04
113Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U230:05:34
114Nathan Brown (USA) Trek-Livestrong U230:05:41
115Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT0:06:08
116Stian Remme (Nor) Team Joker - Bianchi0:06:16
117Ingar Stokstad (Nor) Team Joker - Bianchi0:06:34
118Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team0:06:41
119Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels0:06:42
120Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:06:46
121Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:06:47
122Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:06:48
123Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:06:51
124Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:06:52
125Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam
126Sipke Zijlstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:06:55
127Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team
128Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam0:06:57
129Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
130Sjoerd Commandeur (Ned) Swabo Cyclingteam0:07:04
131Robbert Van Andel (Ned) Swabo Cyclingteam0:07:12
132Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:07:27
133Steven Stenekes (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:07:33
134Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW0:07:40
135Rene Bunnik (Ned) Swabo Cyclingteam0:08:09
136Stefano Palu (Ita) Team NRW0:12:47
137Malcolm Rudolph (Aus) Team Jayco Skins0:16:47

Sprint classification
1Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U2325pts
2Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team20
3Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam16
4Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team14
5Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels12
6Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team11
7Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels10
8Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof9
9Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels8
10Yoeri Havik (Ned) Van Vliet EBH Elshof7
11Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team6
12Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam6
13Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof5
14Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity5
15Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team3
16Alex Dowsett (GBr) Trek-Livestrong U232
17Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling1

Young rider classification
1Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U233:34:52
2Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U230:00:56
3Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins0:00:59
4Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins0:01:07
5Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team0:01:31
6Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:01:34
7Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT0:01:37
8Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity0:01:40
9Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team0:01:41
10Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:44
11Yoeri Havik (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:45
12Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:01:47
13Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U230:01:48
14Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:01:50
15Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels0:01:52
16Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity0:01:57
17Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:02:07
18Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:02:16
19Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:02:21
20Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:02:23
21Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins0:02:24
22Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:02:39
23Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi0:03:02
24Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:10
25Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:03:13
26Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:18
27Nick Mulder (Ned) ParkHotel Rooding CT0:03:20
28Matthias Mortka (Ger) Team NRW0:03:39
29Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:03:42
30Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:03:44
31Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco Skins0:03:50
32Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:03:55
33Oliver Johr (Ger) Team NRW0:04:12
34Thomas Koep (Ger) Team NRW0:04:17
35Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha0:04:46
36Nathan Brown (USA) Trek-Livestrong U230:05:41
37Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT0:06:08
38Ingar Stokstad (Nor) Team Joker - Bianchi0:06:34
39Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:06:46
40Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:06:48
41Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:06:55
42Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:06:57
43Robbert Van Andel (Ned) Swabo Cyclingteam0:07:12
44Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:07:27

Teams classification
1Trek-Livestrong U2310:45:53
2Rabobank Continental Team0:01:31
3Van Vliet EBH Elshof0:01:57
4Midi Center-Ruiter Wielerteam0:02:29
5Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:02:36
6Cycling Team Jo Piels0:02:47
7Team Cykelcity0:02:51
8Team Jayco Skins0:03:13
9Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:56
10ParkHotel Rooding CT0:03:57
11Line Lloyd Footwear Cycling0:04:13
12Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:04:34
13Team Joker - Bianchi0:05:01
14Metec LSE Cycling Team
15Itera - Katusha0:05:08
16Swabo Cyclingteam0:06:43
17Team NRW0:09:26
18Koopmans-Cube cycling team0:14:21

Latest on Cyclingnews