Skip to main content

Bol rolls to TT win

Full Results
1Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental0:10:45
2Johan Lindgren (Swe) Sweden0:00:01
3Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental0:00:05
4Clinton Avery (NZl) PWS-Eijssen0:00:08
5Dries Hollanders (Bel) PWS-Eijssen
6John Degenkolb (Ger) Allemagne0:00:14
7Taylor Phinney (USA) US National Team
8Jens Debusschere (Bel) PWS-Eijssen0:00:15
9Sebastian Balck (Swe) Sweden
10Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden
11Julien Vermote (Bel) W.G. Beveren 20000:00:16
12Jonathan Breyne (Bel) Qin Cycling Team
13Kevin De Jonghe (Bel) W.G. Beveren 20000:00:17
14Daniel Holloway (USA) US National Team
15Jonathan Dufrasne (Bel) Qin Cycling Team0:00:18
16Gavin Mannion (USA) US National Team
17Marcel Kittel (Ger) Allemagne0:00:19
18Arthur Vanoverberghe (Bel) PWS-Eijssen0:00:20
19Sander Cordeel (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques
20Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental
21Nathan Brown (USA) US National Team
22Gaëtan Bille (Bel) Team Wallonie0:00:22
23Alexey Kuzmenko (Rus) Team Primorskyi DSP0:00:24
24Edward Theuns (Bel) Vl Technics-Abutriek0:00:26
25Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:00:28
26Andrew Griffiths (GBr) New Heebra-Lombarden
27Yannick Mayer (Ger) Allemagne0:00:29
28Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental0:00:31
29Patrik Stenberg (Swe) Sweden
30Julien Paquet (Bel) Verandas Willems0:00:32
31Jonas Vangenechten (Bel) Verandas Willems
32Michaël Hümbert (Ger) Allemagne0:00:33
33Nils Plötner (Ger) Allemagne0:00:34
34Jeroen Lepla (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:00:35
35Vegard Robinson Bugge (Nor) Norvege
36Yannick Eijssen (Bel) PWS-Eijssen0:00:36
37Hophra Gerard (Bel) Team Wallonie
38Kess Heytens (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:00:37
39Alexander Prishpetnyy (Rus) Team Primorskyi DSP
40Laurens De Vreese (Bel) W.G. Beveren 20000:00:38
41Spas Gyurov (Bul) Cycling Team Nessebar0:00:39
42Thomas Degand (Bel) Verandas Willems
43Zico Waeytens (Bel) Davo-Lotto-Davitamon
44Jens Bohez (Bel) Vl Technics-Abutriek
45James Spragg (GBr) Qin Cycling Team0:00:40
46Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental
47Dries Depoorter (Bel) New Heebra-Lombarden0:00:41
48Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental0:00:43
49Andreas Frisch (Den) Team Energi Fyn
50Jonas Bjelkmark (Swe) Sweden
51Cédric Collaers (Bel) Verandas Willems
52Tom David (NZl) Davo-Lotto-Davitamon0:00:44
53Kevin Van Dyck (Bel) Van Goethem-Prorace0:00:45
54Kenneth Bultynck (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas
55Marnik Dreesen (Bel) Qin Cycling Team
56Thomas Debrabandere (Bel) K.S.V. Deerlijk0:00:46
57Jurgen Van Trijp (Ned) Rock Werchter-Choco Jacques
58Kevin Van Melsen (Bel) Verandas Willems
59Dries Vannevel (Bel) Vl Technics-Abutriek
60Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht
61Mathias Vanmarcke (Bel) New Heebra-Lombarden0:00:47
62Kevin Crabbe (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques
63Niek Van Geffen (Ned) Rabobank Continental
64Laurent Vanden Bak (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas
65Seppe Abts (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:00:48
66Thomas Guldhammer (Den) Team Energi Fyn
67Vegard Breen (Nor) Norvege
68Alain Van Der Velde (Bel) Qin Cycling Team
69Sander Verhaeghe (Bel) New Heebra-Lombarden0:00:49
70Gilles Devillers (Bel) Lotto-Bodysol-PCW
71Martin Gründer (Ger) Allemagne0:00:50
72Tosh Van Der Sande (Bel) W.G. Beveren 2000
73Cole House (USA) US National Team
74Alexander Budaragin (Rus) Team Primorskyi DSP0:00:51
75Tim Declercq (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:00:52
76Dennis Vanendert (Bel) W.G. Beveren 20000:00:53
77Willem Wauters (Bel) Davo-Lotto-Davitamon
78Edwig Cammaerts (Bel) Lotto-Bodysol-PCW0:00:54
79Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht
80Glenn Van De Maele (Bel) Vl Technics-Abutriek0:00:55
81Dmitry Mokrov (Rus) Team Primorskyi DSP
82Jarl Salomein (Bel) W.G. Beveren 2000
83Yannick Wellens (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:00:57
84Kevin Van Den Noortgate (Bel) New Heebra-Lombarden0:00:58
85Niels Nachtergaele (Bel) New Heebra-Lombarden0:01:00
86Sam Lennertz (Bel) Team Wallonie
87Arnaud Maquet (Bel) Team Wallonie0:01:01
88Boris Dron (Bel) Lotto-Bodysol-PCW
89Mads Meyer (Den) Team Energi Fyn0:01:02
90Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:01:03
91Fabio Polazzi (Bel) Verandas Willems
92Hannes Depraetere (Bel) Vl Technics-Abutriek
93Hannes Waelkens (Bel) K.S.V. Deerlijk
94Bjorn De Decker (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:01:04
95Kevin Geerts (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques
96Antoine Demoitie (Bel) Team Wallonie0:01:05
97Robin Steenuit (Bel) Verandas Willems0:01:07
98Frédérique Robert (Bel) PWS-Eijssen0:01:08
99Soren Pugdahl (Den) Team Energi Fyn
100Christophe Premont (Bel) Lotto-Bodysol-PCW0:01:10
101Gleb Novoselov (Rus) Team Primorskyi DSP0:01:11
102Marc Franken (Bel) Van Goethem-Prorace
103Martin Grashev (Bul) Cycling Team Nessebar
104Tim De Troyer (Bel) K.S.V. Deerlijk
105Kevin Verwaest (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:01:15
106Giel Bruyneel (Bel) K.S.V. Deerlijk0:01:18
107Reno De Keulenaere (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:01:19
108Quentin Borcy (Bel) Team Wallonie
109Egor Lutskovich (Rus) Team Primorskyi DSP0:01:20
110Audun Flotten (Nor) Norvege
111Wouter Wippert (Ned) Davo-Lotto-Davitamon
112Rudy Rouet (Bel) Lotto-Bodysol-PCW
113Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:01:24
114Jacob Kodrup (Den) Team Energi Fyn
115Guillaume Van Keirsbulck (Bel) W.G. Beveren 20000:01:25
116Ole Quast (Ger) Allemagne0:01:26
117Stijn Breye (Bel) K.S.V. Deerlijk0:01:28
118Walt Dewinter (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:01:32
119Matthias Van Mechelen (Bel) Qin Cycling Team0:01:33
120Mikhail Baryshnikov (Rus) Team Primorskyi DSP
121Laurent Donnay (Bel) Team Wallonie0:01:37
122Eric Van De Meent (Ned) Qin Cycling Team0:01:39
123Seppe Odeyn (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques0:01:42
124Glenn Devadder (Bel) K.S.V. Deerlijk0:01:43
125Jonathan De Witte (Bel) Lotto-Bodysol-PCW0:01:46
126Kjell De Baerdemaeker (Bel) Van Goethem-Prorace0:01:47
127Stijn Bruyndonckx (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques0:01:49
128Robert Pölder (Swe) Sweden0:01:50
129Stanislav Zaraliev (Bul) Cycling Team Nessebar0:01:51
130Bart Bruyndonckx (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques0:01:55
131Jérémy Honorez (Bel) Lotto-Bodysol-PCW0:02:00
132Davy De Scheemaeker (Bel) PWS-Eijssen0:02:01
133Jonas Cortoos (Bel) Van Goethem-Prorace0:02:08
134Rasmus Lehrmann Fjorside (Den) Team Energi Fyn0:02:10
135Yannick De Witte (Bel) Vl Technics-Abutriek0:02:24
136Plamen Stanev (Bul) Cycling Team Nessebar0:02:30
137Yordan Drumev (Bul) Cycling Team Nessebar0:02:32
138Giel Van Horenbeek (Bel) Van Goethem-Prorace0:02:39
139Martin Mihov (Bul) Cycling Team Nessebar0:02:48
DNFBenjamin King (USA) US National Team
DNFGedimas Kaupas (Ltu) Soenens-Jartazzi-Construct Glas

Points
1Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental12pts
2Johan Lindgren (Swe) Sweden10
3Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental8
4Clinton Avery (NZl) PWS-Eijssen7
5Dries Hollanders (Bel) PWS-Eijssen6
6John Degenkolb (Ger) Allemagne5
7Taylor Phinney (USA) US National Team4
8Jens Debusschere (Bel) PWS-Eijssen3
9Sebastian Balck (Swe) Sweden2
10Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden1

Teams
1Rabobank Continental0:32:40
2PWS-Eijssen0:00:06
3Sweden
4US National Team0:00:24
5Allemagne0:00:37
6W.G. Beveren 20000:00:46
7Qin Cycling Team0:00:49
8Verandas Willems0:01:18
9Vl Technics-Abutriek0:01:26
10Team Primorskyi DSP0:01:27
11Rock Werchter-Choco Jacques0:01:28
12New Heebra-Lombarden0:01:31
13Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:01:32
14Team Wallonie0:01:33
15Jong Vlaanderen-Bauknecht0:01:43
16Davo-Lotto-Davitamon0:01:51
17Team Energi Fyn0:02:08
18Norvege0:02:18
19Lotto-Bodysol-PCW0:02:19
20K.S.V. Deerlijk0:02:35
21Cycling Team Nessebar0:03:16
22Van Goethem-Prorace0:03:18

General classification after stage 2
1Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental4:07:53
2Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental0:00:09
3Clinton Avery (NZl) PWS-Eijssen0:00:11
4Dries Hollanders (Bel) PWS-Eijssen0:00:12
5John Degenkolb (Ger) Allemagne0:00:18
6Taylor Phinney (USA) US National Team
7Jens Debusschere (Bel) PWS-Eijssen0:00:19
8Sebastian Balck (Swe) Sweden
9Julien Vermote (Bel) W.G. Beveren 20000:00:20
10Jonathan Breyne (Bel) Qin Cycling Team
11Kevin De Jonghe (Bel) W.G. Beveren 20000:00:21
12Daniel Holloway (USA) US National Team
13Jonathan Dufrasne (Bel) Qin Cycling Team0:00:22
14Gavin Mannion (USA) US National Team
15Marcel Kittel (Ger) Allemagne0:00:23
16Arthur Vanoverberghe (Bel) PWS-Eijssen0:00:24
17Sander Cordeel (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques
18Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental
19Gaëtan Bille (Bel) Team Wallonie0:00:26
20Alexey Kuzmenko (Rus) Team Primorskyi DSP0:00:28
21Edward Theuns (Bel) Vl Technics-Abutriek0:00:30
22Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:00:32
23Yannick Mayer (Ger) Allemagne0:00:33
24Jonas Vangenechten (Bel) Verandas Willems
25Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental0:00:35
26Patrik Stenberg (Swe) Sweden
27Julien Paquet (Bel) Verandas Willems0:00:36
28Michaël Hümbert (Ger) Allemagne0:00:37
29Nils Plötner (Ger) Allemagne0:00:38
30Vegard Robinson Bugge (Nor) Norvege0:00:39
31Yannick Eijssen (Bel) PWS-Eijssen0:00:40
32Kess Heytens (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:00:41
33Alexander Prishpetnyy (Rus) Team Primorskyi DSP
34Laurens De Vreese (Bel) W.G. Beveren 20000:00:42
35Spas Gyurov (Bul) Cycling Team Nessebar0:00:43
36Thomas Degand (Bel) Verandas Willems
37Zico Waeytens (Bel) Davo-Lotto-Davitamon
38Jens Bohez (Bel) Vl Technics-Abutriek
39James Spragg (GBr) Qin Cycling Team0:00:44
40Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental
41Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental0:00:47
42Andreas Frisch (Den) Team Energi Fyn
43Cédric Collaers (Bel) Verandas Willems
44Tom David (NZl) Davo-Lotto-Davitamon0:00:48
45Mathias Vanmarcke (Bel) New Heebra-Lombarden0:00:49
46Kevin Van Dyck (Bel) Van Goethem-Prorace
47Kenneth Bultynck (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas
48Marnik Dreesen (Bel) Qin Cycling Team
49Thomas Debrabandere (Bel) K.S.V. Deerlijk0:00:50
50Kevin Van Melsen (Bel) Verandas Willems
51Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht
52Niek Van Geffen (Ned) Rabobank Continental0:00:51
53Laurent Vanden Bak (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas
54Seppe Abts (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:00:52
55Thomas Guldhammer (Den) Team Energi Fyn
56Alain Van Der Velde (Bel) Qin Cycling Team
57Sander Verhaeghe (Bel) New Heebra-Lombarden0:00:53
58Gilles Devillers (Bel) Lotto-Bodysol-PCW
59Martin Gründer (Ger) Allemagne0:00:54
60Tosh Van Der Sande (Bel) W.G. Beveren 2000
61Cole House (USA) US National Team
62Alexander Budaragin (Rus) Team Primorskyi DSP0:00:55
63Tim Declercq (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:00:56
64Dennis Vanendert (Bel) W.G. Beveren 20000:00:57
65Willem Wauters (Bel) Davo-Lotto-Davitamon
66Edwig Cammaerts (Bel) Lotto-Bodysol-PCW0:00:58
67Glenn Van De Maele (Bel) Vl Technics-Abutriek0:00:59
68Dmitry Mokrov (Rus) Team Primorskyi DSP
69Jarl Salomein (Bel) W.G. Beveren 2000
70Yannick Wellens (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:01:01
71Kevin Van Den Noortgate (Bel) New Heebra-Lombarden0:01:02
72Frédérique Robert (Bel) PWS-Eijssen
73Niels Nachtergaele (Bel) New Heebra-Lombarden0:01:04
74Sam Lennertz (Bel) Team Wallonie
75Mads Meyer (Den) Team Energi Fyn0:01:06
76Fabio Polazzi (Bel) Verandas Willems0:01:07
77Hannes Depraetere (Bel) Vl Technics-Abutriek
78Hannes Waelkens (Bel) K.S.V. Deerlijk
79Antoine Demoitie (Bel) Team Wallonie0:01:09
80Robin Steenuit (Bel) Verandas Willems0:01:11
81Gleb Novoselov (Rus) Team Primorskyi DSP
82Christophe Premont (Bel) Lotto-Bodysol-PCW0:01:12
83Martin Grashev (Bul) Cycling Team Nessebar0:01:15
84Wouter Wippert (Ned) Davo-Lotto-Davitamon0:01:18
85Reno De Keulenaere (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:01:23
86Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:01:28
87Guillaume Van Keirsbulck (Bel) W.G. Beveren 20000:01:29
88Egor Lutskovich (Rus) Team Primorskyi DSP0:01:31
89Stijn Breye (Bel) K.S.V. Deerlijk0:01:32
90Walt Dewinter (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:01:36
91Mikhail Baryshnikov (Rus) Team Primorskyi DSP0:01:37
92Eric Van De Meent (Ned) Qin Cycling Team0:01:43
93Jonathan De Witte (Bel) Lotto-Bodysol-PCW0:01:50
94Stijn Bruyndonckx (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques0:01:53
95Bart Bruyndonckx (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques0:01:59
96Jérémy Honorez (Bel) Lotto-Bodysol-PCW0:02:04
97Davy De Scheemaeker (Bel) PWS-Eijssen0:02:05
98Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:07:38
99Kjell De Baerdemaeker (Bel) Van Goethem-Prorace0:08:31
100Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden0:14:30
101Jurgen Van Trijp (Ned) Rock Werchter-Choco Jacques0:15:01
102Kevin Crabbe (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques0:15:02
103Vegard Breen (Nor) Norvege0:15:03
104Arnaud Maquet (Bel) Team Wallonie0:15:16
105Seppe Odeyn (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques0:15:57
106Robert Pölder (Swe) Sweden0:16:05
107Stanislav Zaraliev (Bul) Cycling Team Nessebar0:16:06
108Jonas Cortoos (Bel) Van Goethem-Prorace0:16:23
109Hophra Gerard (Bel) Team Wallonie0:19:41
110Soren Pugdahl (Den) Team Energi Fyn0:20:13
111Marc Franken (Bel) Van Goethem-Prorace0:20:16
112Tim De Troyer (Bel) K.S.V. Deerlijk
113Quentin Borcy (Bel) Team Wallonie0:20:24
114Jacob Kodrup (Den) Team Energi Fyn0:20:29
115Laurent Donnay (Bel) Team Wallonie0:20:42
116Johan Lindgren (Swe) Sweden0:20:59
117Nathan Brown (USA) US National Team0:21:18
118Andrew Griffiths (GBr) New Heebra-Lombarden0:21:26
119Jeroen Lepla (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:21:33
120Plamen Stanev (Bul) Cycling Team Nessebar0:21:35
121Dries Depoorter (Bel) New Heebra-Lombarden0:21:39
122Jonas Bjelkmark (Swe) Sweden0:21:41
123Dries Vannevel (Bel) Vl Technics-Abutriek0:21:44
124Boris Dron (Bel) Lotto-Bodysol-PCW0:21:59
125Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:22:01
126Kevin Verwaest (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:22:13
127Audun Flotten (Nor) Norvege0:22:18
128Rudy Rouet (Bel) Lotto-Bodysol-PCW
129Ole Quast (Ger) Allemagne0:22:24
130Matthias Van Mechelen (Bel) Qin Cycling Team0:22:31
131Glenn Devadder (Bel) K.S.V. Deerlijk0:22:41
132Bjorn De Decker (Bel) Jong Vlaanderen-Bauknecht0:23:08
133Giel Bruyneel (Bel) K.S.V. Deerlijk0:23:17
134Yannick De Witte (Bel) Vl Technics-Abutriek0:23:22
135Yordan Drumev (Bul) Cycling Team Nessebar0:23:30
136Giel Van Horenbeek (Bel) Van Goethem-Prorace0:23:37
137Kevin Geerts (Bel) Rock Werchter-Choco Jacques0:27:00
138Rasmus Lehrmann Fjorside (Den) Team Energi Fyn0:34:02

Points classification
1Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental20pts
2Frédérique Robert (Bel) PWS-Eijssen12
3Taylor Phinney (USA) US National Team11
4Wouter Wippert (Ned) Davo-Lotto-Davitamon10
5Johan Lindgren (Swe) Sweden10
6Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental8
7Clinton Avery (NZl) PWS-Eijssen7
8Dries Hollanders (Bel) PWS-Eijssen6
9Marcel Kittel (Ger) Allemagne6
10John Degenkolb (Ger) Allemagne5
11Julien Paquet (Bel) Verandas Willems5
12Jonas Vangenechten (Bel) Verandas Willems4
13Jens Debusschere (Bel) PWS-Eijssen3
14Kevin Van Den Noortgate (Bel) New Heebra-Lombarden3
15Sebastian Balck (Swe) Sweden2
16Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental2
17Seppe Abts (Bel) Soenens-Jartazzi-Construct Glas1
18Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden1

Teams classification
1Rabobank Continental12:24:16
2PWS-Eijssen0:00:06
3US National Team0:00:24
4Allemagne0:00:37
5W.G. Beveren 20000:00:46
6Qin Cycling Team0:00:49
7Verandas Willems0:01:18
8Vl Technics-Abutriek0:01:26
9Team Primorskyi DSP0:01:27
10Rock Werchter-Choco Jacques0:01:28
11New Heebra-Lombarden0:01:31
12Soenens-Jartazzi-Construct Glas0:01:32
13Team Wallonie0:01:33
14Jong Vlaanderen-Bauknecht0:01:43
15Davo-Lotto-Davitamon0:01:51
16Team Energi Fyn0:02:08
17Lotto-Bodysol-PCW0:02:19
18K.S.V. Deerlijk0:02:35
19Sweden0:14:17
20Cycling Team Nessebar0:17:27
21Van Goethem-Prorace0:24:09
22Norvege0:37:23

Latest on Cyclingnews