Skip to main content

Hunter tops first stage

Image 1 of 8

Best Austrian rider on the day was NetApp's Daniel Schorn

Best Austrian rider on the day was NetApp's Daniel Schorn
(Image credit: www.derfotograf.at)
Image 2 of 8

Greg Avermaet (BMC Racing Team) is King of the Mountains

Greg Avermaet (BMC Racing Team) is King of the Mountains
(Image credit: www.derfotograf.at)
Image 3 of 8

Robbie Hunter (RadioShack) accepts the leader's jersey and the kisses

Robbie Hunter (RadioShack) accepts the leader's jersey and the kisses
(Image credit: www.derfotograf.at)
Image 4 of 8

The red-white-red Austrian flag in support of the race

The red-white-red Austrian flag in support of the race
(Image credit: www.derfotograf.at)
Image 5 of 8

Leopard Trek in action in Austria

Leopard Trek in action in Austria
(Image credit: www.derfotograf.at)
Image 6 of 8

Robbie Hunter (RadioShack) claims the win

Robbie Hunter (RadioShack) claims the win
(Image credit: www.derfotograf.at)
Image 7 of 8

Moving along in Austria

Moving along in Austria
(Image credit: www.derfotograf.at)
Image 8 of 8

The peloton in the Tour of Austria

The peloton in the Tour of Austria
(Image credit: www.derfotograf.at)

Robbie Hunter of RadioShack won the mass sprint of the first stage of the Tour of Austria to take the first leader's jersey. The South African won ahead of Christopher Sutton (Team Sky) and Robert Ferrari (Androni Giacattoli)."I have oriented myself on Sky and Christopher Sutton. They kept up the speed in the last kilometers," Hunter said. "Christopher opened the sprint too early and I could celebrate my second win of the season."

The day's course featured three climbs, with the first one coming early at 18.6km. By that time, a a foursome had gotten away. Greg Van Avermaet (BMC), Nicolas Edet (Cofidis), Dimitriy Kozontchouk (GEOX) and Martin Schöffman (Viperbike Kärnten) built up a lead of up to four minutes.

Shortly after the second intermediate sprint at 86km, Kozontchouk jumped and built up a short lead over his three companions, as the gap back to the peloton shrank. Edet tried to follow, but Van Avermaet was more successful with his attack, catching the Russian while the peloton, not quite a minute back, absorbed Edet and Schöffman.

The race closed with two laps of a 13km circuit, and with only 17km to go, the last two leaders were caught. The sprinters' teams held things together for the final lap, setting up the mass sprint.

The win also gave Hunter the points jersey, with Van Avermaet getting the most mountain points. Best young rider was Jens Keukeliere of Cofidis, and Daniel Schorn of NetApp was best Austrian.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Hunter (RSA) Team RadioShack3:16:34
2Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
3Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
4Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana
5Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
6Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard
7Robert Wagner (Ger) Leopard Trek
8Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano
9Rene Weissinger (Ger) Team Vorarlberg
10Daniel Schorn (Aut) Team Netapp
11Andreas Hofer (Aut) Tyrol Team
12Nicolai Trusov (Rus) Katusha Team
13Martin Velits (Svk) HTC-Highroad
14Thomas Rohregger (Aut) Leopard Trek
15Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad
16Silvan Dillier (Swi) Team Vorarlberg
17Adam Homolka (Cze) WSA - Viperbike
18Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
19Benjamin King (USA) Team RadioShack
20Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli
21Caleb Fairly (USA) HTC-Highroad
22Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
23Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:00:04
24Oliver Zaugg (Swi) Leopard Trek
25Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana
26Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team
27Fredrik Kessiakoff (Swe) Pro Team Astana
28Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
29Daryl Impey (RSA) Team Netapp
30Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
31Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack
32Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek
33Georg Preidler (Aut) Tyrol Team
34Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg
35Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad
36Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad
37Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team
38Josep Jufre Pou (Spa) Pro Team Astana
39Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad
40Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC
41Alexander Mironov (Rus) Katusha Team
42Andrey Mizurov (Kaz) Pro Team Astana
43Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC
44Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team
45David Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard
46Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
47Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
48Christensen Mads (Den) Saxo Bank Sungard
49Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano
50Tiago Machado (Por) Team RadioShack
51Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
52Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
53Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team
54Yevgeniy Nepomyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
55Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team
56Jan Barta (Cze) Team Netapp
57Yonnatta Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
58Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg
59Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard
60Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
61Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC
62Brice Feillu (Fra) Leopard Trek
63Leopold Koenig (Cze) Team Netapp
64Matthias Brändle (Aut) Geox-TMC
65Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike
66André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard
67Thomas Bonnin (Fra) Skil - Shimano
68Roman Kiriyev (Kaz) Pro Team Astana
69Markus Götz (Aut) WSA - Viperbike
70Reto Hollenstein (Swi) Team Vorarlberg
71Dominik Brändle (Aut) Team Vorarlberg
72Michael Barry (Can) Sky Procycling
73Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
74Moris Possini (Ita) Sky Procycling
75Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
76Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad
77Yohann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
78Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano
79Denis Menchov (Rus) Geox-TMC
80Wolfgang Geisler (Aut) WSA - Viperbike
81Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp
82Bruno Pires (Por) Leopard Trek
83Thimothy Roe (Aus) BMC Racing Team
84Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano
85Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
86Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC
87Gregory Rast (Swi) Team RadioShack
88Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team
89Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack
90Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
91Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
92Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
93Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
94Mario Schoibl (Aut) Tyrol Team
95Florian Gaugl (Aut) Tyrol Team
96Matthew Busche (USA) Team RadioShack
97Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack
98Robert Kiserlovski (Cro) Pro Team Astana
99Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad
100Christopher Butler (USA) BMC Racing Team
101Stefan Rucker (Aut) WSA - Viperbike
102Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC
103Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
104Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini - Neri Sottoli
105Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team
106Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp
107Ermanno Capelli (Ita) Team Vorarlberg
108Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
109Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano
110Petr Lechner (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
111Patrick Konrad (Aut) Tyrol Team
112David Wöhrer (Aut) Tyrol Team
113Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
114Kajetan Fricke (Ger) Team Vorarlberg
115Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne
116Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp
117Michael Schwaiger (Aut) WSA - Viperbike
118Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
119Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
120Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
121Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team
122Dimitry Kozonchuk (Rus) Geox-TMC
123Christian Pavitschitz (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
124Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
125Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
126Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
127Matthias Hoefler (Aut) WSA - Viperbike
128Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
129Stefan Stadler (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
130Kurt Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
131Jonathan Bellis (GBr) Saxo Bank Sungard
132Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
133Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
134Luca Mirenda (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
135Patrick Schörkmayer (Aut) WSA - Viperbike0:00:24
136Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
137Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek0:00:27
138Davide Vigano (Ita) Leopard Trek
139Rupert Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:00:31
140Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:00:47
141Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard0:00:58
142Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer

Sprint 1 - km.51,3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team3pts
2Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike2
3Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne1

Sprint 2 - km. 86,3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team3pts
2Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike2
3Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne1

Sprint 3 - km. 126,6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team3pts
2Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp2
3Michael Barry (Can) Sky Procycling1

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Hunter (RSA) Team RadioShack15pts
2Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling12
3Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli10
4Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana8
5Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne7
6Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard6
7Robert Wagner (Ger) Leopard Trek5
8Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano4
9Rene Weissinger (Ger) Team Vorarlberg3
10Daniel Schorn (Aut) Team Netapp2

Mountain 1 (Cat 2.) km.18,6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team8pts
2Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike6
3Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne4
4Dimitry Kozonchuk (Rus) Geox-TMC2

Mountain 2 (Cat. 2) km. 40,3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team8pts
2Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne6
3Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike4
4Dimitry Kozonchuk (Rus) Geox-TMC2

Mountain 3 (Cat.3) km. 98,3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dimitry Kozonchuk (Rus) Geox-TMC5pts
2Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike3
3Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1HTC-Highroad9:49:42
2Leopard Trek0:00:04
3Team RadioShack
4Androni Giocattoli
5Team Vorarlberg
6Pro Team Astana0:00:08
7Tyrol Team
8Katusha Team
9Team Netapp
10BMC Racing Team
11Saxo Bank Sungard
12Cofidis, Le Credit En Ligne
13Skil - Shimano
14Sky Procycling
15WSA - Viperbike
16Farnese Vini - Neri Sottoli
17Geox-TMC0:00:12
18ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Hunter (RSA) Team RadioShack3:16:24
2Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling0:00:04
3Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli0:00:06
4Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team0:00:08
5Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana0:00:10
6Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
7Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard
8Robert Wagner (Ger) Leopard Trek
9Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano
10Rene Weissinger (Ger) Team Vorarlberg
11Daniel Schorn (Aut) Team Netapp
12Andreas Hofer (Aut) Tyrol Team
13Nicolai Trusov (Rus) Katusha Team
14Martin Velits (Svk) HTC-Highroad
15Thomas Rohregger (Aut) Leopard Trek
16Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad
17Silvan Dillier (Swi) Team Vorarlberg
18Adam Homolka (Cze) WSA - Viperbike
19Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
20Benjamin King (USA) Team RadioShack
21Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli
22Caleb Fairly (USA) HTC-Highroad
23Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
24Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike
25Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:00:11
26Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp0:00:12
27Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
28Michael Barry (Can) Sky Procycling0:00:13
29Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:00:14
30Oliver Zaugg (Swi) Leopard Trek
31Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana
32Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team
33Fredrik Kessiakoff (Swe) Pro Team Astana
34Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
35Daryl Impey (RSA) Team Netapp
36Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
37Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack
38Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek
39Georg Preidler (Aut) Tyrol Team
40Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg
41Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad
42Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad
43Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team
44Josep Jufre Pou (Spa) Pro Team Astana
45Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad
46Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC
47Alexander Mironov (Rus) Katusha Team
48Andrey Mizurov (Kaz) Pro Team Astana
49Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC
50Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team
51David Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard
52Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
53Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
54Christensen Mads (Den) Saxo Bank Sungard
55Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano
56Tiago Machado (Por) Team RadioShack
57Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
58Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
59Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team
60Yevgeniy Nepomyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
61Jan Barta (Cze) Team Netapp
62Yonnatta Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
63Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg
64Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard
65Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC
66Brice Feillu (Fra) Leopard Trek
67Leopold Koenig (Cze) Team Netapp
68Matthias Brändle (Aut) Geox-TMC
69André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard
70Thomas Bonnin (Fra) Skil - Shimano
71Roman Kiriyev (Kaz) Pro Team Astana
72Markus Götz (Aut) WSA - Viperbike
73Reto Hollenstein (Swi) Team Vorarlberg
74Dominik Brändle (Aut) Team Vorarlberg
75Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
76Moris Possini (Ita) Sky Procycling
77Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
78Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad
79Yohann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
80Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano
81Denis Menchov (Rus) Geox-TMC
82Wolfgang Geisler (Aut) WSA - Viperbike
83Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp
84Bruno Pires (Por) Leopard Trek
85Thimothy Roe (Aus) BMC Racing Team
86Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano
87Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
88Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC
89Gregory Rast (Swi) Team RadioShack
90Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team
91Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack
92Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
93Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
94Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
95Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
96Mario Schoibl (Aut) Tyrol Team
97Florian Gaugl (Aut) Tyrol Team
98Matthew Busche (USA) Team RadioShack
99Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack
100Robert Kiserlovski (Cro) Pro Team Astana
101Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad
102Christopher Butler (USA) BMC Racing Team
103Stefan Rucker (Aut) WSA - Viperbike
104Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC
105Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
106Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini - Neri Sottoli
107Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team
108Ermanno Capelli (Ita) Team Vorarlberg
109Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
110Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano
111Petr Lechner (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
112Patrick Konrad (Aut) Tyrol Team
113David Wöhrer (Aut) Tyrol Team
114Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
115Kajetan Fricke (Ger) Team Vorarlberg
116Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne
117Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp
118Michael Schwaiger (Aut) WSA - Viperbike
119Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
120Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
121Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team
122Dimitry Kozonchuk (Rus) Geox-TMC
123Christian Pavitschitz (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
124Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
125Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
126Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
127Matthias Hoefler (Aut) WSA - Viperbike
128Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
129Stefan Stadler (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
130Kurt Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
131Jonathan Bellis (GBr) Saxo Bank Sungard
132Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
133Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
134Luca Mirenda (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
135Patrick Schörkmayer (Aut) WSA - Viperbike0:00:34
136Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
137Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek0:00:37
138Davide Vigano (Ita) Leopard Trek
139Rupert Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:00:41
140Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:00:57
141Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard0:01:08
142Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Hunter (RSA) Team RadioShack15pts
2Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling12
3Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli10
4Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana8
5Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne7
6Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team6
7Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard6
8Robert Wagner (Ger) Leopard Trek5
9Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano4
10Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike4
11Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team3
12Rene Weissinger (Ger) Team Vorarlberg3
13Daniel Schorn (Aut) Team Netapp2
14Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp2
15Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne2
16Michael Barry (Can) Sky Procycling1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team17pts
2Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike13
3Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne10
4Dimitry Kozonchuk (Rus) Geox-TMC9

Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne3:16:34
2Daniel Schorn (Aut) Team Netapp
3Andreas Hofer (Aut) Tyrol Team
4Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad
5Silvan Dillier (Swi) Team Vorarlberg
6Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
7Benjamin King (USA) Team RadioShack
8Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli
9Caleb Fairly (USA) HTC-Highroad
10Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike
11Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:00:01
12Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:00:02
13Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:00:04
14Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana
15Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
16Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek
17Georg Preidler (Aut) Tyrol Team
18Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad
19Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team
20Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad
21Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC
22Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
23Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
24Yevgeniy Nepomyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
25Yonnatta Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
26Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg
27Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard
28Leopold Koenig (Cze) Team Netapp
29Matthias Brändle (Aut) Geox-TMC
30André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard
31Thomas Bonnin (Fra) Skil - Shimano
32Roman Kiriyev (Kaz) Pro Team Astana
33Dominik Brändle (Aut) Team Vorarlberg
34Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
35Yohann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
36Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano
37Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp
38Thimothy Roe (Aus) BMC Racing Team
39Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC
40Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team
41Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack
42Mario Schoibl (Aut) Tyrol Team
43Florian Gaugl (Aut) Tyrol Team
44Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack
45Christopher Butler (USA) BMC Racing Team
46Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team
47Patrick Konrad (Aut) Tyrol Team
48David Wöhrer (Aut) Tyrol Team
49Kajetan Fricke (Ger) Team Vorarlberg
50Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
51Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
52Jonathan Bellis (GBr) Saxo Bank Sungard
53Patrick Schörkmayer (Aut) WSA - Viperbike0:00:24
54Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:00:47
55Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard0:00:58
56Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1HTC-Highroad9:49:04
2Leopard Trek
3Team RadioShack
4Androni Giocattoli
5Team Vorarlberg
6Pro Team Astana0:00:01
7Tyrol Team
8Katusha Team
9Team Netapp
10BMC Racing Team
11Saxo Bank Sungard
12Cofidis, Le Credit En Ligne
13Skil - Shimano
14Sky Procycling
15WSA - Viperbike
16Farnese Vini - Neri Sottoli
17Geox-TMC
18ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer

 

Latest on Cyclingnews