Skip to main content

Meeusen outpowers Gavenda to win U23 race

Full Results
1Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Cycling Team0:52:40
2Robert Gavenda (Svk) Telenet Fidea Cycling Team
3Jim Aernouts (Bel) BKCP - Powerplus
4Kenneth Van Compernolle (Bel) Sunweb-Projob
5Vincent Baestaens (Bel) Telenet Fidea Cycling Team0:00:07
6Mitchell Huenders (Ned) AA Cycling Team0:00:10
7Jan Denuwelaere (Bel) Rendement Hypo Cyclingteam VZW0:00:19
8Wietse Bosmans (Bel)
9Stef Boden (Bel) AA Drink Cycling Team
10Arnaud Jouffroy (Fra) Vendée U Pays de la Loire0:00:30
11Micki van Empel (Ned) ZZPR.nl-Destil-Merida0:00:58
12Marcel Meisen (Ger) Team Kuota - Indeland
13Sascha Weber (Ger) FC Rheinland-Pfalz Flonheim0:01:19
14Kevin Cant (Bel) AVB - Cycling Team
15Dave De Cleyn (Bel) AVB - Cycling Team0:01:42
16Kristof Cop (Bel) AVB - Cycling Team0:01:59
17Karel Hnik (Cze)0:02:08
18Zeb Willems (Bel) AVB - Cycling Team0:02:18
19Dries Pauwels (Bel)
20Sonny Volders (Bel)0:02:27
21Niels Koyen (Bel)
22Jonathan Bervoets (Bel) Heylen Meubelcentrale Zlwc St.Tru0:02:33
23Jan Van Zeebroeck (Bel) Wk Noord West Brabant0:02:39
24Sieën Veestraeten (Bel)0:02:44
25Dany Lacroix (Bel) Easypay Cyclocross Team0:03:06
26Ruben Veestraeten (Bel) AVB - Cycling Team0:03:41
27Zeb Veestraeten (Bel)0:05:06
28Bart Barkhuis (Ned)0:05:22
29Naran Khangarid (Mon)0:05:30
30Karl Peeters (Bel)0:05:42
31Ingmar Uytdewilligen (Bel)0:06:10
32Baasankhuu (Mon)0:06:30
33Rutger La Haye (Bel)
34Bert Vermeiren (Bel)
35Pawel Szczepaniak (Pol) LKS Pom Strzelce Krajenskie
36Rinze De Proost (Bel)
37Michael Peeters (Bel)
38Brandon Mart (USA)
39Kristof Zegers (Bel) Cycling Team 9 (Bel)

U23 GVA Trophy Standings after 3 rounds
1Robert Gavenda (Svk) Telenet Fidea Cycling Team69pts
2Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Cycling Team59
3Jan Denuwelaere (Bel) Rendement Hypo Cyclingteam VZW53
4Jim Aernouts (Bel) BKCP - Powerplus49
5Stef Boden (Bel) AA Drink Cycling Team44
6Lubomír Petruš (Cze) BKCP - Power Plus38
7Kenneth Van Compernolle (Bel) Sunweb-Projob37
8Pawel Szczepaniak (Pol) LKS Pom Strzelce Krajenskie
9Micki van Empel (Ned) ZZPR.nl-Destil-Merida30pts
10Vincent Baestaens (Bel) Telenet Fidea Cycling Team28
11Marcel Meisen (Ger) Team Kuota - Indeland23
12Kevin Cant (Bel) AVB - Cycling Team20
13Kacper Szczepaniak (Pol) LKS Pom Strzelce Krajenskie18
14Jirí Polnický (Cze) Empella Czech Team
15Mitchell Huenders (Ned) AA Cycling Team15pts
16Karel Hnik (Cze)
17Sascha Weber (Ger) FC Rheinland-Pfalz Flonheim
18Wietse Bosmans (Bel)13pts
19Thomas Vernaeckt (Bel) Sunweb-Projob
20Arnaud Jouffroy (Fra) Vendée U Pays de la Loire11pts
21Kevin Eeckhout (Bel) Sunweb-Projob9
22Vinnie Braet (Bel)
23Kristof Cop (Bel) AVB - Cycling Team
24Dave De Cleyn (Bel) AVB - Cycling Team
25Tijmen Eising (Ned)8pts
26Sven Beelen (Bel) Easypay Cyclocross Team7
27Lars van der Haar (Ned)5
28Twan van den Brand (Ned) Sunweb Projob Cycling Team
29Zeb Willems (Bel) AVB - Cycling Team3pts
30Michael Winterberg (Swi) VC Pfaffnau-Roggliswil
31Dries Pauwels (Bel)2pts
32Maurits Lammertink (Ned)
33Sonny Volders (Bel)1

Latest on Cyclingnews