Skip to main content

Ratto wins in Italy

Image 1 of 7

Italian Daniele Ratto (Carmiooro-NGC) wins the sprint at the GP Industria

Italian Daniele Ratto (Carmiooro-NGC) wins the sprint at the GP Industria
(Image credit: Riccardo Scanferla)
Image 2 of 7

Urbano Borgioli is popular with the ladies.

Urbano Borgioli is popular with the ladies.
(Image credit: Fotoreporter Sirotti)
Image 3 of 7

UCI Europe Tour leader Giovanni Visconti before the start.

UCI Europe Tour leader Giovanni Visconti before the start.
(Image credit: Fotoreporter Sirotti)
Image 4 of 7

Emanuele Sella (Carmiooro NGC) put in a strong showing although his teammate got the win.

Emanuele Sella (Carmiooro NGC) put in a strong showing although his teammate got the win.
(Image credit: Fotoreporter Sirotti)
Image 5 of 7

Simon Clarke shows the strain as he pushes for the win.

Simon Clarke shows the strain as he pushes for the win.
(Image credit: Fotoreporter Sirotti)
Image 6 of 7

Daniele Ratto wins the GP Industria & Artigianato.

Daniele Ratto wins the GP Industria & Artigianato.
(Image credit: Fotoreporter Sirotti)
Image 7 of 7

Daniele Ratto enjoys his moment on the podium.

Daniele Ratto enjoys his moment on the podium.
(Image credit: Fotoreporter Sirotti)

Italy’s Daniele Ratto (Carmiooro NGC) was too quick for his six breakaway companions, sprinting to claim the GP Industria. Ratto heldoff Miguel Angel Rubiano Chavez (Meridiana Kamen Team) and fellow Italian Franco Pellizotti (Liquigas-Doimo) to claim the victory.

Australia’s Simon Clarke (ISD Neri) proved his sprinting is coming along nicely as he took fourth place in the sprint.

Colombia’s Jose Serpa Perez (Androni Giocattoli) on the other hand isn’t known for his sprinting, and couldn’t stay with the leaders as the pace increased over the final kilometres. Serpa dropped out the group’s rear to finish alone 10 seconds behind the group.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniele Ratto (Ita) Carmiooro NGC4:48:20
2Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Meridiana Kamen Team
3Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Doimo
4Simon Clarke (Aus) ISD - Neri
5Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
6Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil
7Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia
8Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli0:00:10
9Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo0:00:55
10Roberto Ferrari (Ita) De Rosa - Stac Plastic
11Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri
12Paolo Bailetti (Ita) Ceramica Flaminia
13Hubert Schwab (Swi) Vorarlberg - Corratec
14Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
15Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro Radenska
16Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
17Alessandro Bisolti (Ita) Colnago - CSF INOX
18Enrico Zen (Ita) Colnago - CSF INOX
19Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
20Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone
21Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone0:01:10
22Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic
23Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic
24Marco Cattaneo (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:01:52
25Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil
26David Rosch (Ger) Atlas Personal0:02:35
27Elias Schmaeh (Swi) Price - Custom Bikes0:03:01
28Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri
29Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal
30Fabien Wolf (Swi) Price - Custom Bikes
31Vincenzo Garofolo (Ita) Team Nippo
32Marino Palandri (Ita) Adria Mobil
33David Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska
34Junya Sano (Jpn) Team Nippo
35Sebastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro NGC
36Bernhard Oberholzer (Swi) Price - Custom Bikes
37José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri
38Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
39Rubens Bertogliati (Swi) Androni Giocattoli
40Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team
41Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
42Pavel Kochetkov (Rus) Zheroquadro Radenska
43Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF INOX
44Tiziano Dall'Antonia (Ita) Liquigas-Doimo
45Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia
46Aristide Ratti (Ita) Carmiooro NGC
47Daniele Callegarin (Ita) CDC - Cavaliere
48Andrea Tonti (Ita) Carmiooro NGC
49Giairo Ermeti (Ita) De Rosa - Stac Plastic
50Davide Bonuccelli (Ita) CDC - Cavaliere0:04:50
51Luca Ascani (Ita) CDC - Cavaliere
52Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas Personal
53Luca Zanasca (Ita) CDC - Cavaliere
54Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
55Eugenio Loria (Ita) CDC - Cavaliere
56Roberto Antonio Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe
57Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo0:07:40
58Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
59Domenico Agosta (Ita) CDC - Cavaliere
60Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
61Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri
62Olegs Melehs (Lat) Meridiana Kamen Team
63Emanuele Sella (Ita) Carmiooro NGC
64Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
65Francesco Tizza (Ita) Carmiooro NGC
66Clemens Fankhauser (Aut) Vorarlberg - Corratec
67Andreas Rutishauser (Swi) Price - Custom Bikes
68Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri

 

Latest on Cyclingnews