Skip to main content

Pozzovivo prevails on mountain top finish

Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox) proved he's the strongest climber at the Brixia Tour today as he soloed to victory atop the category 1 Passo Maniva. Daniel Martin (Garmin - Transitions) finished second, 53 seconds back, while Morris Possoni (Team Sky) followed one second later for third place.

The win is Pozzovivo's second of the race and enabled the 27-year-old Italian to extend his overall lead to 1:50 over Possoni. Martin's performance on the stage moves the Irishman into third on general classification, 2:39 behind Pozzovivo.

"At 10 km from the finish, at the start of the climb, I thought that sometimes the best defense is to attack, so I did," said Pozzovivo. "The team did a tremendous job today and the best way to repay them was to win again.

"I dedicate this victory to my mother, her birthday is today and then the dedication is for her."

"The team worked all day," said Colnago-CSF Inox directeur sportif Roberto Reverberi. "We kept the attack of the day always around three minutes and brought them back prior to the foot of the [final] climb. After a kilometer of pace-making from [Alberto] Contoli and [Federico] Canuti, Pozzovivo made his move. He gained [his lead] gradually, getting a wonderful victory that makes us very happy."

The Brixia Tour concludes on Sunday, covering 179.5km from Chiari to Orzinuovi.

Full Results
1Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox4:07:57
2Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions0:00:53
3Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team0:00:54
4Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:01:05
5Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:01:23
6Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche0:02:04
7Pasquale Muto (Ita) Miche0:02:10
8Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:02:15
9Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini0:02:20
10Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
11Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri0:02:24
12Donato Cannone (Ita) Ceramica Flaminia0:02:29
13Maxim Belkov (Rus) ISD - Neri0:02:37
14Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Meridiana Kamen Team
15Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone0:02:43
16Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini0:02:47
17Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri
18Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:03:03
19Alessandro Bertuola (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota0:03:13
20Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha0:03:36
21Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli0:03:47
22Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team0:04:00
23Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli0:04:06
24Alberto Contoli (Ita) Colnago-CSF Inox0:04:07
25Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri0:04:12
26Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Professional Cycling Team0:04:14
27Christopher Froome (GBr) Sky Professional Cycling Team
28Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:04:37
29Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:05:13
30Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team0:05:17
31Juan Josè Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne0:05:32
32Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
33Fortunato Baliani (Ita) Miche0:05:39
34Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne0:05:52
35Luis Angel Mate Mardones (Ita) Androni Giocattoli0:06:00
36Marco Cattaneo (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:06:07
37Carlos Ochoa (Spa) Androni Giocattoli0:06:12
38Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone0:06:31
39José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone
40Nijita Eskov (Rus) Team Katusha0:06:38
41Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone0:06:57
42Davide Torosantucci (Ita) CDC - Cavaliere0:07:15
43Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia0:07:34
44Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne
45Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne
46Viesturs Luksevics (Lat) Kalev Chocolate Team - Kuota
47Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team0:07:46
48Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini0:08:22
49Davide Bonuccelli (Ita) CDC - Cavaliere
50Santo Anza' (Ita) Ceramica Flaminia0:08:27
51Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia
52Edoardo Girardi (Ita) Ceramica Flaminia0:08:55
53Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:08:56
54Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team0:08:58
55Enrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini0:09:04
56Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne
57Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team
58Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone0:09:41
59Federico Canuti (Ita) Colnago-CSF Inox0:09:53
60Andrey Amador Bakkaza (CRc) Caisse d'Epargne0:10:01
61Juan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha0:10:16
62Steven Cozza (USA) Garmin - Transitions
63Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli0:10:20
64Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche0:10:49
65Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team0:11:30
66Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli0:12:28
67Luca Zanasca (Ita) CDC - Cavaliere0:12:58
68Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha0:13:10
69Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:13:24
70Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre-Farnese Vini0:13:29
71Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone0:13:50
72Walter Proch (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:14:42
73Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha
74Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri0:15:47
75Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox0:15:49
76Fabrizio Lucciola (Ita) Ceramica Flaminia0:16:04
77Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions0:16:05
78Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team0:17:08
79Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:17:35
80Marco Carletti (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 2000
81Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone0:19:32
82Claudio Corioni (Ita) De Rosa - Stac Plastic
83Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone
84Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
85Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Stac Plastic
86Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
87Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha0:19:48
88Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin - Transitions0:20:24
89Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions
90Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri
91Jack Bobridge (Aus) Garmin - Transitions
92Diego Caccia (Pol) ISD - Neri
93Alan Marangoni (Ita) Colnago-CSF Inox
94Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic
95Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team
96Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia
97Roberto Ferrari (Ita) De Rosa - Stac Plastic
98Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
99Marcello Pavarin (Ita) Colnago-CSF Inox
100Marco Frapporti (Ita) Colnago-CSF Inox
101Roberto Antonio Richeze (Arg) Tecnofilm-Betonexpress 2000
102Manuele Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox0:20:30
103Daniele Callegarin (Ita) CDC - Cavaliere0:20:39
104Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini0:20:41
105Murilo Fischer (Bra) Garmin - Transitions0:20:42
106Simas Kondrotas (Ltu) Kalev Chocolate Team - Kuota0:21:10
107Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne0:22:12
108Mauro Hrastink (Cro) Meridiana Kamen Team0:25:20
109Emanuele Rizza (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:25:29
110Adriano Angeloni (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 2000
111Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team0:25:38
112Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team
113Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
114Raivis Belovhosciks (Lat) Ceramica Flaminia
115Roberto Cesaro (Ita) Miche
116Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche
117Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche
118Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
119Davide D'Angelo (Ita) CDC - Cavaliere
120Martin Puusepp (Est) Kalev Chocolate Team - Kuota
121Eugenio Loria (Ita) CDC - Cavaliere
122Fabio Donesana (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota
123Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Stac Plastic
124Luigi Gitto (Ita) Miche
125Salvatore Commesso (Ita) Meridiana Kamen Team
126Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone
127Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox
128Bernardo Riccio (Ita) CDC - Cavaliere0:25:45
129Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:25:49
130Nicola D'Andrea (Ita) Meridiana Kamen Team0:26:10
DNFJohn-Lee Augustyn (RSA) Sky Professional Cycling Team
DNFGiovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
DNFCameron Wurf (Aus) Androni Giocattoli
DNFFabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli
DNFDomenico Agosta (Ita) CDC - Cavaliere
DNSEgor Silin (Rus) Team Katusha
DNSMathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne

Sprint 1
1Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Stac Plastic
2Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
3Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne
4Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team

Sprint 2
1Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
2Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Stac Plastic
3Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions
4Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne

Sprint 3
1Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Stac Plastic
2Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
3Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions
4Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne

Mountain 1 - Passo Forcella (Cat. 2)
1Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
2Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
3Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne

Mountain 2 - Passo Forcella (Cat. 2)
1Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
2Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
3Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne

Mountain 3 - Passo Maniva (Cat. 1)
1Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox
2Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
3Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team
4Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini

Teams
1Lampre-Farnese Vini12:30:03
2De Rosa - Stac Plastic0:00:29
3ISD - Neri0:01:36
4Sky Professional Cycling Team0:03:10
5Miche0:03:41
6Androni Giocattoli0:07:41
7Colnago-CSF Inox0:07:48
8Vacansoleil Pro Cycling Team0:07:54
9Acqua & Sapone0:09:33
10Team Katusha0:09:34
11Ceramica Flaminia0:12:18
12Caisse d'Epargne0:12:46
13Garmin - Transitions0:21:02
14CDC - Cavaliere0:22:23
15Meridiana Kamen Team0:25:03
16Kalev Chocolate Team - Kuota0:25:45
17Tecnofilm-Betonexpress 20000:46:29

General classification after stage 4
1Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox11:42:40
2Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team0:01:50
3Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions0:02:39
4Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:03:21
5Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri0:03:36
6Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini0:03:49
7Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:04:27
8Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri0:04:35
9Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team0:04:40
10Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:06:05
11Alessandro Bertuola (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota0:06:35
12Christopher Froome (GBr) Sky Professional Cycling Team0:06:43
13Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Meridiana Kamen Team0:07:05
14Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli0:07:07
15Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:07:09
16Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone0:07:10
17Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:07:49
18Alberto Contoli (Ita) Colnago-CSF Inox0:07:57
19Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli0:08:03
20Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha0:08:38
21Donato Cannone (Ita) Ceramica Flaminia
22Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri0:08:52
23Maxim Belkov (Rus) ISD - Neri0:09:33
24Carlos Ochoa (Spa) Androni Giocattoli0:10:25
25Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini0:10:51
26Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Professional Cycling Team0:11:07
27Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone0:12:12
28Serguei Klimov (Rus) Team Katusha0:12:14
29Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone0:13:13
30Luis Angel Mate Mardones (Ita) Androni Giocattoli0:13:42
31Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche0:14:03
32Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli0:14:06
33Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini0:14:17
34Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia0:14:30
35Juan Josè Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne0:14:58
36Edoardo Girardi (Ita) Ceramica Flaminia0:16:16
37Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team0:16:22
38Luca Zanasca (Ita) CDC - Cavaliere0:16:47
39Viesturs Luksevics (Lat) Kalev Chocolate Team - Kuota0:17:24
40Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli0:17:28
41Nijita Eskov (Rus) Team Katusha
42Andrey Amador Bakkaza (CRc) Caisse d'Epargne0:19:59
43Federico Canuti (Ita) Colnago-CSF Inox0:20:33
44Davide Bonuccelli (Ita) CDC - Cavaliere0:20:52
45Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team0:20:57
46Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne0:22:21
47Pasquale Muto (Ita) Miche0:22:28
48José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone0:22:32
49Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre-Farnese Vini0:22:33
50Marco Cattaneo (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:22:38
51Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne0:22:43
52Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne0:23:09
53Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:23:26
54Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia0:23:53
55Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team0:24:00
56Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:24:20
57Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox0:24:56
58Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone0:25:19
59Enrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini0:25:34
60Davide Torosantucci (Ita) CDC - Cavaliere0:27:01
61Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:27:06
62Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team0:27:53
63Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions0:28:16
64Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone0:28:33
65Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team0:28:51
66Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche0:28:59
67Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:29:07
68Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team0:29:29
69Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha0:30:04
70Steven Cozza (USA) Garmin - Transitions0:31:04
71Santo Anza' (Ita) Ceramica Flaminia0:32:25
72Fortunato Baliani (Ita) Miche0:34:36
73Juan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha0:34:47
74Marco Carletti (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:35:19
75Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team
76Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia0:35:56
77Walter Proch (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:36:17
78Marco Frapporti (Ita) Colnago-CSF Inox0:36:28
79Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions0:37:00
80Roberto Ferrari (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:37:07
81Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone0:37:23
82Daniele Callegarin (Ita) CDC - Cavaliere0:37:37
83Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:38:27
84Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team0:38:35
85Claudio Corioni (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:38:51
86Murilo Fischer (Bra) Garmin - Transitions0:39:08
87Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri0:39:18
88Davide D'Angelo (Ita) CDC - Cavaliere0:39:39
89Manuele Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox0:40:07
90Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne0:40:08
91Alan Marangoni (Ita) Colnago-CSF Inox0:40:25
92Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:40:26
93Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions0:41:18
94Fabrizio Lucciola (Ita) Ceramica Flaminia0:41:31
95Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini0:41:41
96Simas Kondrotas (Ltu) Kalev Chocolate Team - Kuota0:41:54
97Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri0:43:21
98Diego Caccia (Pol) ISD - Neri0:43:27
99Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team0:43:30
100Marcello Pavarin (Ita) Colnago-CSF Inox0:43:34
101Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha0:43:41
102Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team0:43:42
103Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:44:02
104Eugenio Loria (Ita) CDC - Cavaliere0:44:43
105Raivis Belovhosciks (Lat) Ceramica Flaminia0:44:48
106Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha0:45:08
107Roberto Antonio Richeze (Arg) Tecnofilm-Betonexpress 20000:46:58
108Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche0:47:06
109Emanuele Rizza (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:47:23
110Jack Bobridge (Aus) Garmin - Transitions0:47:30
111Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox0:47:31
112Bernardo Riccio (Ita) CDC - Cavaliere0:47:46
113Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia0:49:12
114Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:49:38
115Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne0:49:51
116Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche0:50:37
117Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone0:51:14
118Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin - Transitions0:51:34
119Salvatore Commesso (Ita) Meridiana Kamen Team0:51:52
120Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:53:22
121Nicola D'Andrea (Ita) Meridiana Kamen Team0:54:12
122Roberto Cesaro (Ita) Miche0:55:19
123Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone0:56:08
124Mauro Hrastink (Cro) Meridiana Kamen Team0:58:14
125Adriano Angeloni (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:58:38
126Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche0:59:48
127Fabio Donesana (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota1:01:16
128Martin Puusepp (Est) Kalev Chocolate Team - Kuota1:03:02
129Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team1:04:23
130Luigi Gitto (Ita) Miche1:08:40

Points classification
1Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox24pts
2Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team16
3Pasquale Muto (Ita) Miche14
4Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions13
5Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team12
6Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri10
7Roberto Ferrari (Ita) De Rosa - Stac Plastic10
8Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini8
9Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Meridiana Kamen Team8
10Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini7
11Manuele Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox7
12Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic6
13Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team6
14Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli6
15Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone6
16Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Stac Plastic5
17Davide D'Angelo (Ita) CDC - Cavaliere5
18Alessandro Bertuola (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota5
19Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche5
20Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche4
21Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic3
22Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli3
23Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team3
24Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Stac Plastic3
25Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne3
26Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri2
27Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini2
28Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions2
29Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team1
30Christopher Froome (GBr) Sky Professional Cycling Team-3
31Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Professional Cycling Team-5

Sprints classification
1Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Stac Plastic13pts
2Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Stac Plastic11
3Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team10
4Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team9
5Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team9
6Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne7
7Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic7
8Davide D'Angelo (Ita) CDC - Cavaliere7
9Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini4
10Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions4
11Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team3
12Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche3
13Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri3
14Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri2
15Diego Caccia (Pol) ISD - Neri1

Mountains classification
1Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox12pts
2Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche8
3Pasquale Muto (Ita) Miche5
4Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team4
5Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team4
6Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions4
7Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team4
8Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne2
9Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini1
10Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri1
11Davide Torosantucci (Ita) CDC - Cavaliere1

Teams classification
1Lampre-Farnese Vini34:42:32
2ISD - Neri0:03:59
3De Rosa - Stac Plastic0:04:57
4Sky Professional Cycling Team0:06:47
5Androni Giocattoli0:09:48
6Colnago-CSF Inox0:13:38
7Acqua & Sapone0:18:02
8Miche0:19:53
9Vacansoleil Pro Cycling Team0:22:26
10Ceramica Flaminia0:24:33
11Team Katusha0:24:47
12Caisse d'Epargne0:33:12
13CDC - Cavaliere0:38:40
14Garmin - Transitions0:44:44
15Kalev Chocolate Team - Kuota0:50:17
16Meridiana Kamen Team0:54:57
17Tecnofilm-Betonexpress 20001:36:53

Latest on Cyclingnews