Skip to main content

Aguilar drives into Mercedes with a win

Results
1Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic2:20:58
2Joaquin Sobrino (Spa) Acme-Colne
3Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer
4Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy
5Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores
6Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet
7Marcos Leandro Vidueiro (Cub) Cuba National Team
8Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa
9Ignacio Maldonado (Uru) CC Fenix
10Julio Herrera (Ven) Acme-Colne
11Pablo Pintos (Uru) Porongos de Flores
12Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
13Yans Carlos Arias (Cub) Cuba National Team
14Bart Banach (Pol) Mroz Activejet
15Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colne
16Ramon Martin (Cub) Cuba National Team
17Juan Sanchez (Uru) Cruz del Sur
18Emile Abraham (Tri) Aerocat
19Roberto Pinheiro (Bra) Funvic
20Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies
21David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies
22Flavio Dos Santos (Bra) Funvic
23Simon Lambert (Can) Spidertech p/b Planet Energy
24Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo
25Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies
26Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
27Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
28Esteban Juckich (Uru) Cruz del Sur
29Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
30Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
31Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
32Diego Edgard Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas
33Fernando Mendez (Uru) Cruz del Sur
34Ramiro Cabrera (Uru) Avai de Florianopolis
35Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies
36Luis Lema (Uru) San Antonio de Florida
37Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy
38Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
39Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes el Colla
40Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
41Ruben Companioni (Cub) Cuba National Team
42Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
43Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
44Richard Mechelk (Uru) Arco Iris
45Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz del Sur
46Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol
47Maximiliano Hernandez (Uru) Palmirense CC
48Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa
49Carlos Calcerrada (Uru) Porongos de Flores
50Guy East (USA) Kelly Benefit Strategies
51Gabriel Richard (Arg) Porongos de Flores
52Esteban Nolla (Uru) Estudiantes el Colla
53Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer
54Diego Fernandez (Uru) San Antonio de Florida
55Nemesio García (Uru) Porongos de Flores
56Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores
57Nestpr Aquino (Uru) CC Fenix
58Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
59Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer
60Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo
61Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies
62Marcos Arriagada (Chi) Funvic
63Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet
64Tomas Margalef (Uru) CC Fenix
65Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin
66Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin
67Favio Reblin (Bra) Avai de Florianopolis
68Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
69Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
70Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo
71Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin
72Marcelo De Los Santos (Uru) CC Fenix
73Rafael Alfredo Gerahard (Bra) Avai de Florianopolis
74Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
75Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat
76Juan Chavez (Uru) Arco Iris
77Facundo Bazzi (Arg) Aerocat
78Federico Diaz (Uru) Arco Iris
79Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo
80Miguel Cono Barrios (Uru) Palmirense CC
81Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil
82Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
83Vanderlei Melchior (Bra) Avai de Florianopolis
84Rober Banach (Pol) Mroz Activejet
85Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes el Colla
86Pedro Sibila (Cub) Cuba National Team
87Ruben Menendez (Spa) Acme-Colne
88Rodrigo Hampel (Bra) Avai de Florianopolis
89Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colne
90Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas
91Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin
92Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy
93Reldys Perez (Cub) Cuba National Team
94Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer
95Daniel Soeiro (Bra) Funvic
96Marcelo Couget (Uru) Palmirense CC
97Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol
98Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avai de Florianopolis
99Pedro Autran (Bra) Funvic
100Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
101Alexis Mengen (Uru) Estudiantes el Colla
102Diego Garabito (USA) Aerocat
103Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores
104Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin
105Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores
106Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas
107Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil2:21:33
108Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet2:21:35
109Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy2:21:45
110Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores
111Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin

Points
1Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic7pts
2Joaquin Sobrino (Spa) Acme-Colne6
3Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer5
4Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy4
5Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores3
6Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet2

Mountain - Category 3, 34.9km
1Nemesio García (Uru) Porongos de Flores5pts
2Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer3
3Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet2

Sprint
1Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas3pts
2Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer2
3Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil1

Teams
1Acme-Colner7:02:54
2Mroz Activejet Poland
3Selección Cuba
4Funvic-Sundown
5Spidertech Planet Engy.
6Porongos De Flores
7Villa Teresa
8Kelly Benefits Strat.
9Cruz Del Sur
10Alas Rojas Santa Lucia
11C.C. Amanecer
12Cc Fenix
13Pedal Carmelo
14Aerocat Usa
15Avai De Florianopolis
16Estudiantes El Colla
17C.C. Maroñas
18Arco Iris
19C.C. Dolores
20Dukla Trencin Slovakia
21Palmirense Cc
22Cc Olimpico Juvenil7:03:29

Latest on Cyclingnews