Skip to main content

Richeze strongest on stage six

Results

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo4:29:24
2Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
3Artur Detko (Pol) Bank BGZ
4Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
5Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo
6Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author
7Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
8Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 18
9Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team
10Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille
11Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha
12Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida
13Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo
14Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha
15Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt
16Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo
17Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida
18Roman Zrelica (Svk) Slovakia National Team
19Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ
20Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha
21Roman Kolstov (Rus) Russia National Team
22Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt
23Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team
24Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha
25Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team
26Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author
27David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool-Author
28Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team
29Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team
30Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U23
31Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18
32Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author
33Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha
34Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha
35Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team
36Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team
37Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team
38Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
39Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
40Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team
41Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team
42Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18
43Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt
44Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ
45Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23
46Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida
47Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team
48Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team
49Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team
50Jindrich Dlask (Cze) Czech National Team U23
51Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team
52Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18
53Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ
54Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
55Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo
56Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ
57Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author
58Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida
59Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo
60Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team
61Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha
62Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida
63Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
64Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha
65Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:11
66Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:00:13
67Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U23
68Josef Manousek (Cze) Czech National Team U230:00:15
69Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:00:16
DNFMaros Kovac (Svk) Dukla Trencin-Merida
DNFTomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha
DNFLadislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha
DNFBrian Bulgac (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo
DNSGabor Kasa (Srb) Serbia National Team

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha23:44:23
2Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team0:00:10
3Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team0:00:22
4Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:02:17
5Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo0:02:57
6Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ0:02:59
7Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author0:03:09
8Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18
9David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool-Author0:03:17
10Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U23
11Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha
12Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:18
13Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo0:03:32
14Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 180:03:54
15Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:55
16Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha0:04:01
17Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha0:04:02
18Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha0:04:03
19Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team
20Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida
21Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ
22Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author0:04:11
23Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha0:04:13
24Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team0:04:23
25Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo0:04:27
26Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:51
27Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:53
28Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ0:04:55
29Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida0:05:01
30Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team0:05:02
31Roman Kolstov (Rus) Russia National Team0:05:03
32Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23
33Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team
34Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team
35Artur Detko (Pol) Bank BGZ0:05:08
36Jindrich Dlask (Cze) Czech National Team U230:05:12
37Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U230:05:16
38Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
39Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha0:05:18
40Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt0:05:23
41Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:06:42
42Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida0:06:52
43Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:07:02
44Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team0:08:20
45Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:08:40
46Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ0:08:56
47Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo0:09:22
48Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo0:09:24
49Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author0:10:17
50Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team0:12:38
51Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:18:50
52Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:18:51
53Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team0:21:01
54Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:22:31
55Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18
56Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:22:42
57Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:27:04
58Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:28:14
59Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt0:34:52
60Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author0:38:46
61Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo0:42:19
62Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 180:44:31
63Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha0:44:32
64Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt0:44:51
65Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida0:47:16
66Josef Manousek (Cze) Czech National Team U230:48:55
67Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team0:52:16
68Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida1:16:38
69Roman Zrelica (Svk) Slovakia National Team1:19:21

Latest on Cyclingnews