Skip to main content

Chavez takes difficult victory on stage three

Results

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo3:18:48
2Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:02
3Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:43
4Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha0:00:45
5Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo0:00:46
6Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida
7Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo
8Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha
9Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
10Artur Detko (Pol) Bank BGZ
11Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ
12Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author
13Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
14Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18
15Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team
16Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ
17Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team
18David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool-Author
19Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
20Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
21Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team
22Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille
23Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool-Author
24Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha
25Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ
26Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U23
27Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team
28Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt
29Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author
30Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
31Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha
32Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
33Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team
34Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo
35Jindrich Dlask (Cze) Czech National Team U23
36Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author
37Roman Kolstov (Rus) Russia National Team
38Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team
39Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author
40Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida
41Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha
42Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha
43Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team
44Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U23
45Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18
46Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team
47Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha
48Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23
49Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida
50Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida
51Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo
52Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team
53Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team
54Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18
55Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ
56Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha
57Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
58Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team
59Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team
60Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team
61Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
62Vadim Maslennikov (Rus) Russia National Team
63Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team
64Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha
65Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin-Merida0:01:00
66Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team
67Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:01:01
68Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team0:01:27
69Jovan Zekavica (Srb) Serbia National Team0:08:12
70Josef Manousek (Cze) Czech National Team U230:09:31
71Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt0:12:54
72Piotr Sztobryn (Pol) Bank BGZ
73Zolt Der (Srb) Serbia National Team0:16:41
74Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team
75Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida
76Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo
77Jakub Skrzeszewski (Pol) Legia-Felt
78Raivis Skujinš (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille
79Martin Frano (Svk) Slovakia National Team0:22:49
80Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha
81Roman Zrelica (Svk) Slovakia National Team
82Mariusz Woznicki (Pol) Legia-Felt
83Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 18
84Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt
85Victor Sudeykin (Rus) Russia National Team
86Dominik Ivo (Ger) TT Raiko Argon 18
87Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 18
88Jiri Nesveda (Cze) AC Sparta Praha

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha11:10:47
2Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team0:00:10
3Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team0:00:14
4Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo0:02:51
5Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team0:03:05
6Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha0:03:08
7Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U230:03:09
8Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18
9Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ
10Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author
11Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha
12Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:14
13Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo0:03:15
14Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo0:03:45
15Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool-Author0:03:49
16Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha0:03:54
17Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18
18Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha
19Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:55
20Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha
21Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
22Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team
23Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha
24Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author
25Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida
26Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team
27Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ
28Vadim Maslennikov (Rus) Russia National Team
29Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo
30Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author0:03:59
31Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha0:04:50
32Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:53
33Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team0:04:54
34Artur Detko (Pol) Bank BGZ0:04:55
35David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool-Author
36Jindrich Dlask (Cze) Czech National Team U23
37Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team
38Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U23
39Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt
40Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ
41Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida
42Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
43Roman Kolstov (Rus) Russia National Team
44Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
45Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23
46Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team
47Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team
48Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team0:05:09
49Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:05:26
50Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:06:54
51Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team
52Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida
53Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin-Merida0:07:34
54Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:08:46
55Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ0:08:48
56Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo
57Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo
58Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team0:09:29
59Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author0:09:45
60Jovan Zekavica (Srb) Serbia National Team0:12:21
61Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida0:12:29
62Josef Manousek (Cze) Czech National Team U230:13:40
63Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:18:38
64Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:20:30
65Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team0:20:37
66Piotr Sztobryn (Pol) Bank BGZ0:20:56
67Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:22:31
68Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18
69Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
70Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha
71Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:26:56
72Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:26:58
73Zolt Der (Srb) Serbia National Team0:34:33
74Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt0:34:35
75Raivis Skujinš (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:38:26
76Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team0:41:51
77Jakub Skrzeszewski (Pol) Legia-Felt
78Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida
79Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo
80Dominik Ivo (Ger) TT Raiko Argon 180:42:40
81Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha0:44:32
82Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 180:44:34
83Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt
84Roman Zrelica (Svk) Slovakia National Team
85Victor Sudeykin (Rus) Russia National Team
86Jiri Nesveda (Cze) AC Sparta Praha
87Martin Frano (Svk) Slovakia National Team0:47:58
88Mariusz Woznicki (Pol) Legia-Felt0:47:59

Latest on Cyclingnews