Skip to main content

Risi/Marvulli prevail in Bremen

Final overall standings
1Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen419pts
2Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb411
3Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen329-2laps
4Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt254
5Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier107-6laps
6Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest228-8laps
7Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade206
8Sergej Kolesnifow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket99-18laps
9Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell134-19laps
10Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover134-20laps
11Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel81-23laps
12Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna96-29laps

Lap record
1Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest0:00:08.969
2Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen0:00:09.009
3Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade0:00:09.145
4Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna0:00:09.226
5Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb
6Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover0:00:09.347
7Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen0:00:09.399
8Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell0:00:09.437
9Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt0:00:09.514
10Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel0:00:09.637
11Sergej Kolesnifow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket0:00:09.666
12Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier0:00:09.868

Derny race
1Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb5pts
2Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt4
3Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen3
4Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen2
5Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest1
6Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier

Elimination
1Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen10pts
2Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade6
3Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb5
4Sergej Kolesnifow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket4
5Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell3
6Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt2
7Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel
8Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna
9Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest
10Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen
11Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover
12Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier

Derny race
1Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell5pts
2Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover4
3Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna3
4Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel2
5Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade1
6Sergej Kolesnifow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket

500m TTT
1Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb0:00:28.437
2Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen0:00:28.441
3Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest0:00:28.505
4Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen0:00:28.786
5Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade0:00:29.026
6Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna0:00:29.405
7Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover0:00:29.762
8Sergej Kolesnifow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket0:00:29.933
9Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell0:00:29.984
10Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt0:00:30.062
11Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel0:00:30.576
12Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier0:00:30.774

Team elimination
1Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen20pts
2Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb12
3Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt10
4Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen8
5Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell6
6Sergej Kolesnifow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket4
7Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover
8Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna
9Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel
10Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest
11Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade
12Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier

Sprint series
1Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb13pts
2Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen13
3Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade8
4Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover7
5Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna7
6Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen6
7Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt3
8Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier3
9Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell3
10Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel2
11Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest1

Latest on Cyclingnews