Skip to main content

Soto steals TT win

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Soto (Uru) Club Porongos0:28:50
2Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga0:00:29
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:30
4Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer0:00:35
5Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:51
6Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa0:01:03
7Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas0:01:17
8Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:01:21
9Luis Martinez (Uru) Club Porongos
10Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:01:35
11Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores0:01:36
12Eduardo Sepulveda (Arg) Acme0:01:40
13Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas0:02:07
14Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo0:02:08
15Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer0:02:14
16Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas0:02:19
17Dario Diaz (Arg) Villa Teresa0:02:22
18Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos0:02:26
19Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa0:02:27
20Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
21Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada0:02:37
22Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix0:02:41
23Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:02:43
24Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores0:03:05
25Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:03:11
26Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas0:03:12
27Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:03:33
28Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:03:35
29Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix0:03:39
30Daniel Juarez (Arg) Acme0:03:44
31Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo0:03:50
32Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:03:55
33Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:00
34Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla0:04:15
35Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil0:04:19
36Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:30
37Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil
38Claudio Flores (Arg) Club Porongos
39Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:04:34
40Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:04:45
41Sixto Nuñez (Uru) San Antonio0:04:50
42Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer
43Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
44Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:04:51
45Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:04:55
46Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla0:05:05
47Nelson Vilugron (Arg) Acme0:05:09
48Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:05:20
49Jose Martinez (Uru) San Ramon0:05:21
50Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:05:22
51Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:05:28
52Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:05:33
53José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:05:42
54Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur
55Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:05:45
56Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:05:46
57Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:05:49
58Pablo Ciancio (Arg) Acme0:05:51
59Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:05:52
60Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:05:53
61Freddy Peralta (Uru) Agraciada-330:05:57
62Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC
63Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:05:59
64Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur0:06:00
65Fabio Felline (Ita) Geox-TMC0:06:07
66Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil
67Juan Ramirez (Uru) Club Porongos0:06:09
68Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:06:12
69Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur0:06:16
70Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:06:18
71Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari0:06:22
72Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:06:28
73Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay0:06:31
74Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer0:06:34
75Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur0:06:36
76Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:06:46
77Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:06:47
78Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris0:06:48
79Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores0:06:50
80Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:06:56
81Alex Howes (USA) Chipotle Development Team
82Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:06:57
83Diego Fernandez (Uru) San Antonio0:07:01
84Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:07:03
85Marcos Caches (Uru) San Ramon0:07:04
86Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:07:12
87Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:07:32
88Marco Corti (Ita) Geox-TMC0:07:40
89David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare
90Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:07:41
91Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla0:07:44
92Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa0:07:47
93Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:07:48
94Diego Betancourt (Uru) Maroñas0:07:50
95Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla0:07:57
96Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-330:08:01
97Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:08:06
98Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari0:08:10
99Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla0:08:19
100Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval0:08:21
101Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:08:28
102Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:08:29
103Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:08:43
104Juan Jose Branco (Uru) Maroñas0:08:47
105Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team
106Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari0:08:54
107Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval0:09:07
108Paulo Hernandez (Uru) Maroñas0:09:14
109Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla0:09:19
110Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:09:39
111Wiston Tarragona (Uru) Maroñas
112Jose Pressa (Uru) San Antonio0:09:43
113Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla0:09:49
114Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:10:06
115Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:10:15
116Marcos Acuña (Uru) San Ramon0:10:25
117Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club0:10:33
118Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval0:11:00
119Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval0:11:05
120Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris0:11:24
121Washington Araujo (Uru) Club Rampla0:11:33

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Soto (Uru) Club Porongos15pts
2Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga12
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas10
4Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer8
5Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas7
6Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa6
7Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas5
8Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team4
9Luis Martinez (Uru) Club Porongos3
10Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer2

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1C.C. Alas Rojas1:29:08
2Club Porongos0:01:09
3C.S.D. Amanecer0:01:46
4Villa Teresa0:03:14
5Funvic-Pindamonhangaba0:06:51
6Chipotle Development0:07:29
7C.C. Dolores0:07:31
8Acme0:07:55
9Andalucia-Caja Granada0:08:29
10C.C. Cerro Largo0:09:13
11C.C. Fenix0:09:15
12Olimpico Juvenil0:11:33
13Agraciada-330:13:50
14Chemstar-U.Healthcare0:14:31
15CSD Cruz Del Sur0:14:56
16Club Rampla0:15:01
17Geox-TMC0:15:25
18San Ramon0:15:59
19Maroñas0:18:44
20San Antonio0:18:56
21Arco Iris0:19:07
22Estudiantes El Colla0:19:31
23Sarandi Universitario0:20:48
24Estacion-Minas-Lavalleja0:21:36

General classification after stage 5b
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Soto (Uru) Club Porongos16:14:45
2Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer0:00:33
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:43
4Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:58
5Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa0:01:13
6Eduardo Sepulveda (Arg) Acme0:01:46
7Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores0:01:53
8Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa0:02:37
9Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix0:02:53
10Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga0:02:59
11Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:03:21
12Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:03:36
13Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas0:04:04
14Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:24
15Dario Diaz (Arg) Villa Teresa0:04:27
16Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas0:04:46
17Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa0:04:47
18Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:55
19Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas
20Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer0:04:56
21Daniel Juarez (Arg) Acme0:05:35
22Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos0:05:46
23Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:06:12
24Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix0:06:15
25Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:06:45
26Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo0:06:59
27Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:07:31
28Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada0:07:40
29Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:08:00
30Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:08:08
31Fabio Felline (Ita) Geox-TMC0:08:45
32Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:08:53
33Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil0:09:52
34Claudio Flores (Arg) Club Porongos0:09:53
35Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:10:03
36Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores0:10:26
37Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa0:10:37
38Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores0:10:45
39Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:11:12
40Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas0:11:30
41Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo0:12:01
42Diego Fernandez (Uru) San Antonio0:12:27
43Juan Ramirez (Uru) Club Porongos0:13:04
44Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:13:43
45Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:14:35
46Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:14:41
47Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer0:14:43
48Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil0:14:50
49Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:16:58
50Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur0:16:59
51Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:17:12
52Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur0:17:47
53Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:18:04
54Sixto Nuñez (Uru) San Antonio0:20:32
55Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer0:20:52
56Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur0:21:51
57Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:22:32
58Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:23:22
59Marco Corti (Ita) Geox-TMC0:23:30
60David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:24:21
61Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla0:25:03
62Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:26:14
63Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla0:26:52
64Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:27:04
65Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:28:55
66José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:29:14
67Pablo Ciancio (Arg) Acme0:30:44
68Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:30:59
69Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:31:39
70Nelson Vilugron (Arg) Acme0:31:49
71Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla0:32:43
72Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:34:08
73Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris0:36:03
74Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:38:07
75Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:39:22
76Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:39:36
77Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:39:40
78Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:40:28
79Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari0:41:19
80Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:41:35
81Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:41:43
82Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla0:43:31
83Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:44:40
84Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:44:48
85Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-330:44:56
86Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:47:22
87Freddy Peralta (Uru) Agraciada-330:47:34
88Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:49:17
89Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:49:49
90Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:49:52
91Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:50:26
92Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:51:13
93Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:51:16
94Jose Martinez (Uru) San Ramon0:52:53
95Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:54:13
96Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay0:54:31
97Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:54:54
98Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur0:55:24
99Diego Betancourt (Uru) Maroñas0:55:50
100Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:57:51
101Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla1:02:52
102Richard Mechelk (Uru) San Ramon1:03:12
103Wiston Tarragona (Uru) Maroñas1:04:32
104Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval1:05:52
105Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval1:06:12
106Jose Pressa (Uru) San Antonio1:06:39
107Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris1:08:52
108Paulo Hernandez (Uru) Maroñas1:09:14
109Marcos Caches (Uru) San Ramon1:09:35
110Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari1:10:32
111Washington Araujo (Uru) Club Rampla1:10:33
112Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores1:11:33
113Juan Jose Branco (Uru) Maroñas1:11:34
114Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla1:15:01
115Moises Araujo (Uru) Club Rampla1:16:15
116Marcos Acuña (Uru) San Ramon1:16:44
117Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari1:17:07
118Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla1:20:13
119Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval1:21:57
120Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club1:26:34
121Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval1:31:01

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa43pts
2Jorge Soto (Uru) Club Porongos38
3Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer31
4Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas28
5Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga25
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC22
7Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team22
8Eduardo Sepulveda (Arg) Acme18
9Marko Kump (Slo) Geox-TMC18
10Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada15
11Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team15
12Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas15
13Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga12
14Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa12
15Fabio Felline (Ita) Geox-TMC12
16Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa11
17Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix11
18Gabriel Richard (Arg) Club Porongos10
19José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada10
20Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa9
21Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC8
22Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga8
23Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas7
24Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team7
25Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer7

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil9pts
2Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga9
3Alex Howes (USA) Chipotle Development Team7
4Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas6
5Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo3
6José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos2
8Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa2
9Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa2
10Fabio Felline (Ita) Geox-TMC2
11Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix2

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme9pts
2Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga6
3Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas3
4Gabriel Richard (Arg) Club Porongos3
5Claudio Flores (Arg) Club Porongos3
6Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil3
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos3
8Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3
9Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team3
10José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3
11Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga2

U23 classification
#Rider Name (Country) Team
1Eduardo Sepulveda (Arg) Acme
2Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
3Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team
4Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada
5Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas
6Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team
7Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo
8Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
9Fabio Felline (Ita) Geox-TMC
10Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil
11Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1C.C. Alas Rojas48:47:47
2Club Porongos0:04:23
3Villa Teresa0:05:04
4C.S.D. Amanecer0:06:25
5Andalucia-Caja Granada0:12:59
6C.C. Dolores0:18:10
7Acme0:18:22
8Chipotle Development0:19:14
9C.C. Fenix0:20:17
10Geox-TMC0:22:48
11Olimpico Juvenil0:26:46
12C.C. Cerro Largo0:31:10
13Funvic-Pindamonhangaba0:37:46
14CSD Cruz Del Sur0:50:35
15Chemstar-U.Healthcare0:57:39
16Agraciada-331:35:24
17Club Rampla1:37:39
18Estudiantes El Colla1:58:51
19San Ramon2:42:17

Latest on Cyclingnews