Skip to main content

Diaz scores again on stage 3

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa3:17:28
2Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga
3Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas
4Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team
5Marko Kump (Slo) Geox-TMC
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
7Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa
8Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer
9Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada
10Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix
11Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer
12Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo
13Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla
14Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga
15David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare
16Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo
17Jorge Soto (Uru) Club Porongos
18Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
19Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
20Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada
21Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil
22Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas
23Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team
24Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada
25Sixto Nuñez (Uru) San Antonio
26Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer
27Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team
28Gabriel Richard (Arg) Club Porongos
29Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
30Eduardo Sepulveda (Arg) Acme
31Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores
32Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla
33Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas
34Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores
35Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC
36Marco Corti (Ita) Geox-TMC
37Freddy Peralta (Uru) Agraciada-33
38Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas
39Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga
40Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer
41Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores
42Daniel Juarez (Arg) Acme0:00:08
43Ruben Mercant (Uru) San Ramon
44Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas
45Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix
46Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team
47Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare
48Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa
49Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
50Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur
51Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos
52Diego Fernandez (Uru) San Antonio
53Fabio Felline (Ita) Geox-TMC
54Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
55Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas
56Claudio Flores (Arg) Club Porongos
57Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team
58Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil
59Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-33
60Juan Ramirez (Uru) Club Porongos
61Alvaro Suarez (Uru) Maroñas
62Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-33
63Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix
64Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:00:15
65Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur0:00:26
66Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla
67Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:00:33
68Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla
69Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla
70Pablo Ciancio (Arg) Acme
71Nelson Vilugron (Arg) Acme
72Diego Betancourt (Uru) Maroñas
73Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay
74Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga
75Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla
76Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:00:39
77José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada
78Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare
79Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:01:12
80Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari
81Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:01:26
82Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris
83Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:01:45
84Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur
85Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur
86Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:01:55
87Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:01:58
88Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval
89Wiston Tarragona (Uru) Maroñas0:02:00
90Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:02:04
91Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo
92Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:02:30
93Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer
94Jose Pressa (Uru) San Antonio0:04:03
95Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris
96Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:04:48
97Alex Howes (USA) Chipotle Development Team
98Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:05:38
99Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:05:55
100Jose Martinez (Uru) San Ramon
101Paulo Hernandez (Uru) Maroñas
102Washington Araujo (Uru) Club Rampla0:06:07
103Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla0:08:16
104Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:08:42
105Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare
106Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari
107Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval0:09:37
108Marcos Caches (Uru) San Ramon0:09:38
109Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari
110Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval
111Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club0:09:54
112Juan Jose Branco (Uru) Maroñas
113Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:10:50
114Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:12:58
115Marcos Acuña (Uru) San Ramon0:12:59
116Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:13:01
117Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare
118Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval
119Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval0:13:32
120Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla
121Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:15:25

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa15pts
2Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga12
3Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas10
4Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team8
5Marko Kump (Slo) Geox-TMC7
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC6
7Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa5
8Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer4
9Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada3
10Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix2

Premio Cima (Cat. 3), km. 76.5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3pts
2Alex Howes (USA) Chipotle Development Team2
3Alvaro Suarez (Uru) Maroñas1

Premio Cima (Cat. 3), km. 114.8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3pts
2Alex Howes (USA) Chipotle Development Team2
3Alvaro Suarez (Uru) Maroñas1

Sprint 1, km. 34.9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil3pts
2Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla2
3Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team1

Sprint 2, km. 101
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme3pts
2Alvaro Suarez (Uru) Maroñas2
3Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Villa Teresa9:52:24
2C.S.D. Amanecer
3Geox-TMC
4Andalucia-Caja Granada
5Chipotle Development
6Funvic-Pindamonhangaba
7C.C. Alas Rojas
8C.C. Dolores
9C.C. Fenix0:00:08
10Club Porongos
11AGRACIADA-3 URU0:00:16
12CSD Cruz Del Sur0:00:34
13Acme0:00:41
14Olimpico Juvenil
15Chemstar-U.Healthcare0:00:47
16Club Rampla0:00:59
17Estudiantes El Colla0:01:06
18C.C. Cerro Largo0:01:12
19Maroñas0:02:41
20San Antonio0:04:11
21Arco Iris0:07:14
22San Ramon0:11:58
23Sarandi Universitario0:19:32
24Estacion-Minas-Lavalleja0:21:13

General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer10:42:44
2Eduardo Sepulveda (Arg) Acme0:00:04
3Jorge Soto (Uru) Club Porongos0:00:05
4Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa0:00:08
5Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
6Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:00:10
7Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
8Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada
9Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:11
10Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas
11Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores0:00:15
12Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores
13Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:00:36
14Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:53
15Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:01:28
16Daniel Juarez (Arg) Acme0:01:37
17Dario Diaz (Arg) Villa Teresa0:02:07
18Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:02:13
19Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:02:22
20Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:02:26
21Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer0:02:28
22Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo
23Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada
24Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix
25Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas
26Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas
27Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
28Marco Corti (Ita) Geox-TMC
29Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer
30Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga
31Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas0:02:36
32Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa
33Fabio Felline (Ita) Geox-TMC
34Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
35Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare
36Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team
37Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:02:47
38Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:02:55
39Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo0:02:58
40Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur
41Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil0:03:06
42Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos
43Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:03:24
44Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:03:26
45Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil0:03:34
46Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores
47Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:03:40
48Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:03:42
49Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur0:04:06
50Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:04:09
51Claudio Flores (Arg) Club Porongos0:05:09
52Diego Fernandez (Uru) San Antonio0:05:12
53Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:05:16
54Juan Ramirez (Uru) Club Porongos0:06:44
55Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur0:08:44
56Alex Howes (USA) Chipotle Development Team
57Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:08:54
58David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:09:16
59José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:10:20
60Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla0:12:33
61Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer0:14:04
62Sixto Nuñez (Uru) San Antonio0:15:34
63Pablo Ciancio (Arg) Acme0:16:07
64Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:16:32
65Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:18:33
66Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla0:18:54
67Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:19:29
68Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:20:15
69Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:20:24
70Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:20:26
71Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:20:39
72Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:20:52
73Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:21:03
74Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla
75Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:21:06
76Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari0:21:42
77Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris0:21:50
78Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:21:54
79Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:23:56
80Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:25:15
81Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:25:41
82Nelson Vilugron (Arg) Acme0:26:29
83Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla0:27:47
84Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:28:06
85Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:28:56
86Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-330:29:30
87Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:32:16
88Freddy Peralta (Uru) Agraciada-330:34:12
89Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay0:34:45
90Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga
91Diego Betancourt (Uru) Maroñas
92Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:36:07
93Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur0:36:09
94Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:36:15
95Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:36:16
96Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:37:33
97Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:39:52
98Jose Martinez (Uru) San Ramon0:40:07
99Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla0:40:11
100Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:41:03
101Wiston Tarragona (Uru) Maroñas0:41:38
102Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:42:48
103Jose Pressa (Uru) San Antonio0:43:41
104Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval0:43:50
105Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris0:44:16
106Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval
107Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:45:16
108Washington Araujo (Uru) Club Rampla0:45:45
109Paulo Hernandez (Uru) Maroñas0:46:38
110Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari0:49:07
111Marcos Caches (Uru) San Ramon0:49:16
112Juan Jose Branco (Uru) Maroñas0:49:32
113Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:49:46
114Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club0:50:25
115Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:52:48
116Marcos Acuña (Uru) San Ramon0:52:57
117Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval0:53:20
118Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla0:53:42
119Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari0:54:58
120Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla0:57:09
121Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval1:06:02

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa30pts
2Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team20
3Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer19
4Jorge Soto (Uru) Club Porongos18
5Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC18
6Eduardo Sepulveda (Arg) Acme16
7Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga12
8Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa11
9Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix11
10Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas10
11Gabriel Richard (Arg) Club Porongos10
12Marko Kump (Slo) Geox-TMC10
13Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC8
14Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer7
15Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada4
16Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa3
17Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada3
18Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas2
19Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix2
20Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas2

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil9pts
2Alex Howes (USA) Chipotle Development Team7
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas6
4Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo3
5Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa2
6Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa2
7Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix2
8Alvaro Suarez (Uru) Maroñas2
9Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada1
10Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC1
11Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer1

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme9pts
2Gabriel Richard (Arg) Club Porongos3
3Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil3
4Claudio Flores (Arg) Club Porongos3
5Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3
6Alvaro Suarez (Uru) Maroñas2
7Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla2
8Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga2
9Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil2
10Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-332
11Jorge Soto (Uru) Club Porongos1

U23 classification
#Rider Name (Country) Team
1Eduardo Sepulveda (Arg) Acme
2Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team
3Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
4Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada
5Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
7Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer
8Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo
9Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas
10Fabio Felline (Ita) Geox-TMC
11Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1C.C. Alas Rojas32:08:57
2Villa Teresa0:02:02
3Club Porongos0:03:11
4C.C. Dolores0:03:19
5Chipotle Development0:04:04
6Andalucia-Caja Granada0:04:19
7C.S.D. Amanecer0:04:21
8Geox-TMC0:06:39
9C.C. Cerro Largo0:07:05
10Olimpico Juvenil0:07:32
11Acme0:10:09
12C.C. Fenix0:10:47
13CSD Cruz Del Sur0:13:33
14Chemstar-U.Healthcare0:21:02
15Funvic-Pindamonhangaba0:30:53
16Club Rampla1:00:32
17San Antonio1:03:42
18Agraciada-331:06:39
19Estacion-Minas-Lavalleja1:17:04
20Estudiantes El Colla1:18:35
21Maroñas1:35:10
22Arco Iris1:46:24
23Sarandi Universitario1:53:42
24San Ramon1:58:25

Latest on Cyclingnews