TechPowered By

More tech

May 12, Under 23 women cross country:

Neff steps up in the under 23 category

By:
Rob Jones
Published:
May 13, 2012, 0:49 BST,
Updated:
May 13, 2012, 16:03 BST

Rankings leader Belomoyna rides into seconds place

Jolanda Neff (Wheeler-IXS) won the junior women's cross country at the Nove Mesto World Cup last year. This year, the Swiss rider has joined the under 23 ranks, but it made no difference to the result: Neff again rode away from the rest of the field to win the 21-kilometre race.

The weather turned cold and wet overnight, and the junior and under 23 women got the worst of it on Saturday morning, starting in cold, pouring rain. The track held up well, and the rain stopped by the halfway point.

Neff was not fazed by the wet conditions, easily clearing all technical sections. Behind her, the leader in the World Cup, Yana Belomoyna (Bi&Esse-Infotre Protek) rode a minute down through the race to finish second and preserve her lead in the overall standings. Paula Gorycka (4F E-Vive) took third.

Full Results

Under 23 women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jolanda Neff (Swi) Wheeler - IXS Team 1:18:48  
2 Yana Belomoyna (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek 0:01:01  
3 Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team 0:01:55  
4 Samara Sheppard (NZl) Wheeler - IXS Team 0:02:27  
5 Candice Neethling (RSA) BMC Mountain Biking South Africa 0:03:45  
6 Helen Grobert (Ger) Lexware Racing Team 0:04:08  
7 Kajsa Snihs (Swe) Swedish National Team 0:04:49  
8 Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.ch Craft 0:05:24  
9 Monika Zur (Pol) 4F E-Vive Racing Team 0:05:43  
10 Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team 0:06:40  
11 Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop 0:06:52  
12 Michelle Hediger (Swi) Fischer - BMC 0:07:04  
13 Rebecca Henderson (Aus) Canberra ORC 0:07:55  
14 Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek 0:08:29  
15 Barbara Benko (Hun) Focus MIG Team 0:08:44  
16 Vivienne Meyer (Swi) Colnago Sudtirol 0:09:12  
17 Jitka Skarnitzlova (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized 0:09:23  
18 Andréanne Pichette (Can) Canadian National Team 0:09:25  
19 Vendula Kuntova (Cze) GT Bicycles Opportunity 0:09:26  
20 Virginie Pointet (Swi) JB Felt Team 0:09:47  
21 Marion Azam (Fra) Definitive Spectra.Tec ASPTT 0:10:12  
22 Regina Genser (Ger) Bike Junior Team powered by Milka, BSB Bayreuth 0:10:49  
23 Julie Berteaux (Fra) GT Skoda Chamonix 0:11:02  
24 Laura Bietola (Can) Canadian National Team 0:12:23  
25 Kateryna Naberezhna (Ukr) ISD MTB Team 0:12:49  
26 Marta Tereshchuk (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek 0:13:14  
27 Zuzana Pirzkallova (Cze) 0:13:34  
28 Karla Stepanova (Cze) 0:14:17  
29 Weronika Rybarczyk (Pol) Superior MTB Energy Team 0:15:50  
30 Alessia Bulleri (Ita) 0:16:25  
31 Michaela Malarikova (Svk) -1 lap  
32 Yuval Bar Ziv (Isr)    
33 Marta Pastore (Ita) Hard Rock Canossa Merida    
34 Carla Haines (GBr) WXC World Racing    
35 Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Factory Team    
36 Zsofia Keri (Hun) -2 laps  
DNF Lorraine Truong (Swi) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry    
DNF Hana Jezkova (Cze) GT Bicycles Opportunity    
DNF Claire Oakley (Irl) WXC World Racing    
DNS Lisa Rabensteiner (Ita) Colnago Sudtirol    
DNS Anna Oberparleiter (Ita) Hard Rock Canossa Merida    
Under 23 women individual World Cup standings after three rounds
# Rider Name (Country) Team Result
1 Yana Belomoyna (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek 230  pts
2 Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek 174  
3 Jolanda Neff (Swi) Wheeler - IXS Team 140  
4 Rebecca Henderson (Aus) 111  
5 Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Craft 107  
6 Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team 100  
7 Kajsa Snihs (Swe) 97  
8 Barbara Benko (Hun) Focus MIG Team 92  
9 Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team 79  
10 Candice Neethling (RSA) 76  
11 Samara Sheppard (NZl) Wheeler - IXS Team 62  
12 Helen Grobert (Ger) 59  
13 Vivienne Meyer (Swi) Colnago Sudtirol 58  
14 Michelle Hediger (Swi) Fischer - BMC 52  
15 Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop 42  
16 Monika Zur (Pol) 4F E-Vive Racing Team 38  
17 Virginie Pointet (Swi) JB Felt Team 33  
18 Julie Berteaux (Fra) GT Skoda Chamonix 30  
19 Marta Tereshchuk (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek 22  
20 Jitka Skarnitzlova (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized 17  
21 Ashleigh Parker-Moffatt (RSA) 14  
22 Angela Egeland (RSA) 12  
23 Vendula Kuntova (Cze) GT Bicycles Opportunity 12  
24 Simone Vosloo (RSA) 10  
25 Andréanne Pichette (Can) 8  
26 Lisa Rabensteiner (Ita) Colnago Sudtirol 7  
27 Marion Azam (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt 5  
28 Kateryna Naberezhna (Ukr) Isd Mtb Team 5  
29 Regina Genser (Ger) 4  
30 Anna Oberparleiter (Ita) Hard Rock Canossa Merida 3  
31 Laura Bietola (Can) Scott-3Roxracing 2  
32 Ingrid Sofie Jacobsen (Nor) 2  
33 Lorraine Truong (Swi) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 1