House solos to opening stage win

British racer becomes first race leader

Kristian House (Rapha Condor Sharp) enjoyed his time under the African sun when he rode solo to the finish, to win the first stage of the new Cell C Tour of South Africa. The 2009 British Road Race Champion also took the leader's gold jersey. Returning this season from a two-year doping suspension, Herman Fouche (DCM) won the bunch sprint for second place while former Lampre rider Milan Kadlec (Czech Republic) rounded out the podium.

After a nervous start to the race, no attacks were allowed to go until Martin Blaha (Czech Republic) and House finally got away just after the half-way mark. A lack of co-operation from the chasing teams allowed the breakaway to gain a maximum gap of seven minutes and 35 seconds. Blaha found the pace a little too much with 50km to go, when House dropped him on a slight incline.

Asked if he was worried being out front alone so far out from the finish the British rider said, "I waited for him three or four times, but I knew the last 40km were quite hilly, so decided to just ride, not that I was even thinking of the win."

Now the first leader of the race, House surprised himself with the win in his first race of the season but knows the overall victory will be hard to achieve. "We'll see what happens and take it one day at a time, but there are some big climbs coming up so we'll see," said House.

Europcar was dealt a blow when Anthony Charteau had to abandon the race after breaking his collarbone. The 2010 Tour de France King of the mountains winner was the race favourite after winning La Tropicale Amissa Bongo three weeks ago.

Stage 2 will take the riders on a 163km journey through the streets of Johannesburg including Soweto.

Full Results
1Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp3:42:03 
2Herman Fouche (RSA) DCM0:02:22 
3Milan Kadlec (Cze) Czech Republic  
4Tyler Day (RSA) Team Bonitas  
5Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
6Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
7Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka  
8William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
9David George (RSA) 360 Life  
10Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León  
11Tony Hurel (Fra) Team Europcar  
12Wouter Haan (Ned) Team Ruiter Dakkapellen  
13Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
14Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
15Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda's Willems - Accent  
16Ian McLeod (RSA) DCM  
17Richard Baxter (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
18Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
19Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp  
20Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
21Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp  
22Nathnael Berhane (Eri) UCI African Team  
23Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18  
24Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar  
25Jay Thomson (RSA) 360 Life  
26Johann Rabie (RSA) Team Bonitas  
27Kévin Reza (Fra) Team Europcar  
28Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
29Neil MacDonald (RSA) Team Bonitas  
30Malcolm Lange (RSA) Team Bonitas  
31Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
32Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León  
33Daniel Teklehaimanot (Eri) UCI African Team  
34Waylon Woolcock (RSA) Team Bonitas  
35Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka  
36Solomon Bitew Shiferaw (Eth) UCI African Team  
37Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar  
38Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
39Yohann Gene (Fra) Team Europcar  
40James Perry (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
41Darren Lill (RSA) DCM  
42Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
43Tomas Smolen (Pol) CCC Polsat Polkowice  
44Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp  
45Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice  
46David Belda Garcia (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
47Abdelati Saadoune (Mar) Morocco  
48Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice  
49Dominik Ivo (Ger) TT Raiko Argon 18  
50Adil Jelloul (Mar) Morocco  
51Johann Van Zyl (RSA) Toyota CSA  
52Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) UCI African Team  
53Clinton Barrow (RSA) DCM  
54Paul-Alexander Van Zweel (RSA) 360 Life  
55David Maree (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
56Jacobus Venter (RSA) Veranda's Willems - Accent  
57Hendrick Kruger (RSA) Toyota CSA  
58Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
59Kevin Evans (RSA) 360 Life  
60Leon Burger (Ned) Team Ruiter Dakkapellen  
61Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice  
62Louis Meintjes (RSA) Toyota CSA  
63Alexander Serov (Rus) Russia  
64Martin Hacecky (Cze) Czech Republic  
65Alexey Markov (Rus) Russia  
66Thomas Degand (Bel) Veranda's Willems - Accent  
67Johannes Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
68Shaun Ward (RSA) 360 Life  
69Kevin Van Melsen (Bel) Veranda's Willems - Accent  
70Rudy Lesschaeve (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
71Alexander Khatuntsev (Rus) Russia  
72Kirill Yatsevich (Rus) Russia0:02:35 
73Stefan Ihlenfeldt (RSA) Toyota CSA  
74Carl Pasio (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
75Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco  
76Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
77Vojtech Hacecky (Cze) Czech Republic  
78Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:02:38 
79Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
80Nicholas White (RSA) Toyota CSA0:02:40 
81Misnga Okbatsion (Eri) UCI African Team0:02:44 
82Sven Van Den Houte (Bel) Veranda's Willems - Accent0:02:46 
83Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp0:02:57 
84Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka  
85Christiaan Kriek (RSA) Toyota CSA0:02:49 
86Jiri Hochmann (Cze) Czech Republic0:03:00 
87Jan Dostal (Cze) Czech Republic0:03:07 
88Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 180:03:08 
89Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:04:04 
90Masaaki Kikuchi (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:04:09 
91Ryohei Komori (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
92Ivan Kovalev (Rus) Russia  
93Gregory Habeaux (Bel) Veranda's Willems - Accent0:04:24 
94Jos Pronk (Ned) Team Ruiter Dakkapellen0:04:47 
95Soufiane Haddi (Mar) Morocco0:05:10 
96Gijs Strating (Ned) Team Ruiter Dakkapellen0:05:33 
97Jean Spies (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
98Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp  
99Frank Dressler-Lehnhof (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
100David Charles Brown (RSA) TT Raiko Argon 180:05:41 
101Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
102Estifanos Gebresilassie (Eth) UCI African Team  
103Shaun-Nick Bester (RSA) 360 Life0:07:07 
104Christoff Van Heerden (RSA) MTN Qhubeka0:08:02 
105André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice  
106Evgeny Kovaliev (Rus) Russia  
107Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
108Pieter Seyffert (RSA) DCM0:08:39 
109Martin Blaha (Cze) Czech Republic0:09:55 
110Sierd Steigenga (Ned) Team Ruiter Dakkapellen0:10:07 
111Berden De Vries (Ned) Team Ruiter Dakkapellen  
112Lahcen Saber (Mar) Morocco  
113Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18  
114Clint Hendricks (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
115Joe Eldridge (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:17:10 
116Jeremy Maartens (RSA) DCM0:18:13 
DNSTarik Chaoufi (Mar) Morocco  
DNFAnthony Charteau (Fra) Team Europcar  
Sprint 1 - Hartebeesport, 65.8km
1Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp5pts
2Martin Blaha (Cze) Czech Republic3 
3Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka1 
Sprint 2 - Finish
1Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp10pts
2Herman Fouche (RSA) DCM8 
3Milan Kadlec (Cze) Czech Republic6 
4Tyler Day (RSA) Team Bonitas5 
5Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis4 
6Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de3 
7Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka2 
8William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis1 
Mountain 1 - 52.6km
1Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp8pts
2Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka6 
3Nathnael Berhane (Eri) UCI African Team5 
4Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de3 
5Nicholas White (RSA) Toyota CSA1 
Teams
1Rapha Condor - Sharp11:10:53 
2Team Type 1 - Sanofi Aventis0:02:22 
3Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
4DCM  
5Team Bonitas  
6Team Europcar  
7MTN Qhubeka  
8d'Angelo & Antenucci - Nippo  
9360 Life  
10Burgos 2016 - Castilla y León  
11UCI African Team  
12Tasol - GT Pro Cycling  
13CCC Polsat Polkowice  
14Veranda's Willems - Accent  
15Toyota CSA  
16Russia  
17Czech Republic0:02:35 
18Morocco  
19TT Raiko Argon 180:02:38 
20Team Ruiter Dakkapellen0:04:47 
General classification after stage 1
1Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp3:42:03 
2Herman Fouche (RSA) DCM0:02:22 
3Milan Kadlec (Cze) Czech Republic  
4Tyler Day (RSA) Team Bonitas  
5Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
6Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
7Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka  
8William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
9David George (RSA) 360 Life  
10Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León  
11Tony Hurel (Fra) Team Europcar  
12Wouter Haan (Ned) Team Ruiter Dakkapellen  
13Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
14Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
15Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda's Willems - Accent  
16Ian McLeod (RSA) DCM  
17Richard Baxter (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
18Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
19Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp  
20Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
21Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp  
22Nathnael Berhane (Eri) UCI African Team  
23Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18  
24Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar  
25Jay Thomson (RSA) 360 Life  
26Johann Rabie (RSA) Team Bonitas  
27Kévin Reza (Fra) Team Europcar  
28Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
29Neil MacDonald (RSA) Team Bonitas  
30Malcolm Lange (RSA) Team Bonitas  
31Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
32Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León  
33Daniel Teklehaimanot (Eri) UCI African Team  
34Waylon Woolcock (RSA) Team Bonitas  
35Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka  
36Solomon Bitew Shiferaw (Eth) UCI African Team  
37Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar  
38Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
39Yohann Gene (Fra) Team Europcar  
40James Perry (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
41Darren Lill (RSA) DCM  
42Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
43Tomas Smolen (Pol) CCC Polsat Polkowice  
44Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp  
45Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice  
46David Belda Garcia (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
47Abdelati Saadoune (Mar) Morocco  
48Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice  
49Dominik Ivo (Ger) TT Raiko Argon 18  
50Adil Jelloul (Mar) Morocco  
51Johann Van Zyl (RSA) Toyota CSA  
52Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) UCI African Team  
53Clinton Barrow (RSA) DCM  
54Paul-Alexander Van Zweel (RSA) 360 Life  
55David Maree (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
56Jacobus Venter (RSA) Veranda's Willems - Accent  
57Hendrick Kruger (RSA) Toyota CSA  
58Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
59Kevin Evans (RSA) 360 Life  
60Leon Burger (Ned) Team Ruiter Dakkapellen  
61Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice  
62Louis Meintjes (RSA) Toyota CSA  
63Alexander Serov (Rus) Russia  
64Martin Hacecky (Cze) Czech Republic  
65Alexey Markov (Rus) Russia  
66Thomas Degand (Bel) Veranda's Willems - Accent  
67Johannes Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
68Shaun Ward (RSA) 360 Life  
69Kevin Van Melsen (Bel) Veranda's Willems - Accent  
70Rudy Lesschaeve (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
71Alexander Khatuntsev (Rus) Russia  
72Kirill Yatsevich (Rus) Russia0:02:35 
73Stefan Ihlenfeldt (RSA) Toyota CSA  
74Carl Pasio (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
75Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco  
76Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
77Vojtech Hacecky (Cze) Czech Republic  
78Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:02:38 
79Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
80Nicholas White (RSA) Toyota CSA0:02:40 
81Misnga Okbatsion (Eri) UCI African Team0:02:44 
82Sven Van Den Houte (Bel) Veranda's Willems - Accent0:02:46 
83Christiaan Kriek (RSA) Toyota CSA0:02:49 
84Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp0:02:57 
85Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka  
86Jiri Hochmann (Cze) Czech Republic0:03:00 
87Jan Dostal (Cze) Czech Republic0:03:07 
88Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 180:03:08 
89Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:04:04 
90Masaaki Kikuchi (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:04:09 
91Ryohei Komori (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
92Ivan Kovalev (Rus) Russia  
93Gregory Habeaux (Bel) Veranda's Willems - Accent0:04:24 
94Jos Pronk (Ned) Team Ruiter Dakkapellen0:04:47 
95Soufiane Haddi (Mar) Morocco0:05:10 
96Gijs Strating (Ned) Team Ruiter Dakkapellen0:05:33 
97Jean Spies (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
98Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp  
99Frank Dressler-Lehnhof (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
100David Charles Brown (RSA) TT Raiko Argon 180:05:41 
101Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
102Estifanos Gebresilassie (Eth) UCI African Team  
103Shaun-Nick Bester (RSA) 360 Life0:07:07 
104Christoff Van Heerden (RSA) MTN Qhubeka0:08:02 
105André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice  
106Evgeny Kovaliev (Rus) Russia  
107Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
108Pieter Seyffert (RSA) DCM0:08:39 
109Martin Blaha (Cze) Czech Republic0:09:55 
110Sierd Steigenga (Ned) Team Ruiter Dakkapellen0:10:07 
111Berden De Vries (Ned) Team Ruiter Dakkapellen  
112Lahcen Saber (Mar) Morocco  
113Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18  
114Clint Hendricks (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
115Joe Eldridge (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:17:10 
116Jeremy Maartens (RSA) DCM0:18:13 
Points classification
1Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp15pts
2Herman Fouche (RSA) DCM8 
3Milan Kadlec (Cze) Czech Republic6 
4Tyler Day (RSA) Team Bonitas5 
5Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis4 
6Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de3 
7Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka2 
8William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis1 
Mountains classification
1Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp8pts
2Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka6 
3Nathnael Berhane (Eri) UCI African Mixed Team5 
4Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de3 
5Nicholas White (RSA) Toyota CSA1 
Young rider classification
1Tyler Day (RSA) Team Bonitas3:44:25 
2Wouter Haan (Ned) Team Ruiter Dakkapellen  
3Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
4Nathnael Berhane (Eri) UCI African Team  
5Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18  
6Kévin Reza (Fra) Team Europcar  
7Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León  
8Daniel Teklehaimanot (Eri) UCI African Team  
9Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
10Dominik Ivo (Ger) TT Raiko Argon 18  
11Johann Van Zyl (RSA) Toyota CSA  
12Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) UCI African Team  
13Clinton Barrow (RSA) DCM  
14Paul-Alexander Van Zweel (RSA) 360 Life  
15David Maree (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
16Hendrick Kruger (RSA) Toyota CSA  
17Louis Meintjes (RSA) Toyota CSA  
18Martin Hacecky (Cze) Czech Republic  
19Kirill Yatsevich (Rus) Russia0:00:13 
20Stefan Ihlenfeldt (RSA) Toyota CSA  
21Misnga Okbatsion (Eri) UCI African Team0:00:22 
22Christiaan Kriek (RSA) Toyota CSA0:00:27 
23Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka0:00:35 
24Jan Dostal (Cze) Czech Republic0:00:45 
25Ryohei Komori (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:01:47 
26Soufiane Haddi (Mar) Morocco0:02:48 
27Gijs Strating (Ned) Team Ruiter Dakkapellen0:03:11 
28Jean Spies (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
29David Charles Brown (RSA) TT Raiko Argon 180:03:19 
30Estifanos Gebresilassie (Eth) UCI African Team  
31Shaun-Nick Bester (RSA) 360 Life0:04:45 
32Evgeny Kovaliev (Rus) Russia0:05:40 
33Berden De Vries (Ned) Team Ruiter Dakkapellen0:07:45 
34Lahcen Saber (Mar) Morocco  
35Clint Hendricks (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
Africa rider classification
1Herman Fouche (RSA) DCM3:44:25 
2Tyler Day (RSA) Team Bonitas  
3Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka  
4David George (RSA) 360 Life  
5Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León  
6Ian McLeod (RSA) DCM  
7Richard Baxter (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
8Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp  
9Nathnael Berhane (Eri) UCI African Team  
10Jay Thomson (RSA) 360 Life  
11Johann Rabie (RSA) Team Bonitas  
12Neil MacDonald (RSA) Team Bonitas  
13Malcolm Lange (RSA) Team Bonitas  
14Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León  
15Daniel Teklehaimanot (Eri) UCI African Team  
16Waylon Woolcock (RSA) Team Bonitas  
17Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka  
18Solomon Bitew Shiferaw (Eth) UCI African Team  
19Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
20James Perry (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
21Darren Lill (RSA) DCM  
22Abdelati Saadoune (Mar) Morocco  
23Adil Jelloul (Mar) Morocco  
24Johann Van Zyl (RSA) Toyota CSA  
25Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) UCI African Team  
26Clinton Barrow (RSA) DCM  
27Paul-Alexander Van Zweel (RSA) 360 Life  
28David Maree (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
29Jacobus Venter (RSA) Veranda's Willems - Accent  
30Hendrick Kruger (RSA) Toyota CSA  
31Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
32Kevin Evans (RSA) 360 Life  
33Louis Meintjes (RSA) Toyota CSA  
34Johannes Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
35Shaun Ward (RSA) 360 Life  
36Stefan Ihlenfeldt (RSA) Toyota CSA0:00:13 
37Carl Pasio (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
38Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco  
39Nicholas White (RSA) Toyota CSA0:00:18 
40Misnga Okbatsion (Eri) UCI African Team0:00:22 
41Christiaan Kriek (RSA) Toyota CSA0:00:27 
42Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka0:00:35 
43Soufiane Haddi (Mar) Morocco0:02:48 
44Jean Spies (RSA) Tasol - GT Pro Cycling0:03:11 
45David Charles Brown (RSA) TT Raiko Argon 180:03:19 
46Estifanos Gebresilassie (Eth) UCI African Team  
47Shaun-Nick Bester (RSA) 360 Life0:04:45 
48Christoff Van Heerden (RSA) MTN Qhubeka0:05:40 
49Pieter Seyffert (RSA) DCM0:06:17 
50Lahcen Saber (Mar) Morocco0:07:45 
51Clint Hendricks (RSA) Tasol - GT Pro Cycling  
52Jeremy Maartens (RSA) DCM0:15:51 
Teams classification
1Rapha Condor - Sharp11:10:53 
2Team Type 1 - Sanofi Aventis0:02:22 
3Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
4DCM  
5Team Bonitas  
6Team Europcar  
7MTN Qhubeka  
8d'Angelo & Antenucci - Nippo  
9360 Life  
10Burgos 2016 - Castilla y León  
11UCI African Team  
12Tasol - GT Pro Cycling  
13CCC Polsat Polkowice  
14Veranda's Willems - Accent  
15Toyota CSA  
16Russia  
17Czech Republic0:02:35 
18Morocco  
19TT Raiko Argon 180:02:38 
20Team Ruiter Dakkapellen0:04:47 
Back to top