TechPowered By

More tech

Tour du Limousin 2012

Date range:
August 14-17, 2012

August 15, Stage 2: Oradour sur Glane - Saint Junien 186km

Siskevicius sprints to victory on stage 2

By:
Cycling News
Published:
August 15, 2012, 17:40 BST,
Updated:
August 15, 2012, 21:12 BST

Lithuanian in the race lead

Evaldas Siskevicius (La Pomme Marseille) wins the stage

Evaldas Siskevicius (La Pomme Marseille) wins the stage

view thumbnail gallery

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille 4:17:49  
2 Steven Tronet (Fra) Auber 93    
3 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun    
4 Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun    
5 Reinier Honig (Ned) Landbouwkrediet-Euphony    
6 Nikolay Trusov (Rus) RusVelo    
7 Clément Koretzky (Fra) La Pomme Marseille    
8 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar    
9 Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Metropole    
10 Benoit Drujon (Fra) Auber 93    
11 Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi    
12 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller    
13 Guillaume Faucon (Fra) Auber 93    
14 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
15 Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini - Selle Italia    
16 Steven Caethoven (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
17 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
18 Jonathan Thire (Fra) Auber 93    
19 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat    
20 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
21 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
22 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller    
23 Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U    
24 Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale    
25 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller    
26 Yohann Gene (Fra) Team Europcar    
27 Arnaud Gerard (Fra) FDJ-Big Mat    
28 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller    
29 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
30 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller    
31 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
32 Thomas Degand (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
33 Anthony Geslin (Fra) FDJ-Big Mat    
34 Gregory Habeaux (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
35 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar    
36 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Type 1 - Sanofi    
37 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale    
38 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller    
39 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole    
40 Franck Bouyer (Fra) Team Europcar    
41 Sébastien Bergeret (Fra) FDJ-Big Mat    
42 Sebastian Stamegna (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
43 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
44 Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
45 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet-Euphony    
46 Jimmy Raibaud (Fra) AG2R La Mondiale    
47 Eduardo Sepulveda (Arg) FDJ-Big Mat    
48 Jasper Hamelink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
49 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar    
50 Sylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale    
51 Frederik Backaert (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
52 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar    
53 Mathieu Delaroziere (Fra) La Pomme Marseille    
54 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole    
55 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Euphony    
56 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi    
57 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
58 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
59 Julien Antomarchi (Fra) Team Type 1 - Sanofi    
60 Nikita Eskov (Rus) RusVelo    
61 Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille    
62 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller    
63 Johan Mombaerts (Fra) Auber 93    
64 Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille    
65 Julien Duval (Fra) Veranda Rideau - Super U    
66 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
67 Gilles Devillers (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
68 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole    
69 Gaylord Cumont (Fra) Veranda Rideau - Super U    
70 Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U    
71 Nicolas Rousseau (Fra) Auber 93    
72 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne    
73 Pierre Drancourt (Fra) Roubaix Lille Metropole    
74 Ronan Racault (Fra) Auber 93    
75 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun    
76 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille    
77 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille    
78 Maxime Renault (Fra) Saur - Sojasun    
79 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
80 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
81 Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:21  
82 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:23  
83 Tim de Troyer (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's 0:00:28  
84 Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau - Super U    
85 Rafai Chtioui (Tun) Team Europcar    
86 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat    
87 Valery Valynin (Rus) RusVelo    
88 Amir Zargari (IRI) AG2R La Mondiale    
89 Pierre-Luc Perrichon (Fra) La Pomme Marseille    
90 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
91 Luca Ascani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
92 David Lelay (Fra) Saur - Sojasun    
93 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun    
94 Dimitri Champion (Fra) Bretagne - Schuller    
95 Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun 0:00:33  
96 Viktor Manakov (Rus) RusVelo 0:00:39  
97 Roman Maikin (Rus) RusVelo    
98 Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau - Super U 0:00:41  
99 Benoit Jarrier (Fra) Veranda Rideau - Super U    
100 Tomasz Olejnick (Pol) Veranda Rideau - Super U    
101 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat    
102 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 0:00:46  
103 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:53  
104 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
105 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:58  
106 Martin Mortensen (Den) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:04  
107 Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
108 Etienne Tortelier (Fra) Saur - Sojasun    
109 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:01:09  
110 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:01:13  
111 Stefano Borchi (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
112 Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:01:26  
113 Rémi Cusin (Fra) Team Type 1 - Sanofi 0:04:15  
114 Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi 0:14:30  
115 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi    
116 Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi    
HD Jérôme Gilbert (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's 0:44:17  
DNF Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
DNF Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
DNF Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale    
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
DNF Kjell Van Driessche (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
Côte de Bellac
# Rider Name (Country) Team Result
1 Julien Duval (Fra) Veranda Rideau - Super U 4  pts
2 Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini - Selle Italia 2  
3 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille 1  
Côte de Bussière-Poitevine
# Rider Name (Country) Team Result
1 Julien Duval (Fra) Veranda Rideau - Super U 4  pts
2 Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini - Selle Italia 2  
3 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 1  
Côte de St Junien
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 4  pts
2 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat 2  
3 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Auber 93 12:53:27  
2 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
3 Bretagne - Schuller    
4 La Pomme Marseille    
5 Team Europcar    
6 Roubaix Lille Metropole    
7 FDJ-Big Mat    
8 Saur - Sojasun    
9 Accent Jobs - Willems Veranda's    
10 Cofidis, Le Credit En Ligne    
11 Landbouwkrediet-Euphony    
12 Team Type 1 - Sanofi    
13 AG2R La Mondiale    
14 Veranda Rideau - Super U    
15 Farnese Vini - Selle Italia 0:00:28  
16 RusVelo    
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille 8:07:59  
2 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun 0:00:01  
3 Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi 0:00:03  
4 Eduardo Sepulveda (Arg) FDJ-Big Mat 0:00:09  
5 Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:10  
6 Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale    
7 Gregory Habeaux (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
8 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:12  
9 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:13  
10 Franck Bouyer (Fra) Team Europcar    
11 Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
12 Julien Antomarchi (Fra) Team Type 1 - Sanofi    
13 Nicolas Rousseau (Fra) Auber 93    
14 Steven Tronet (Fra) Auber 93 0:00:17  
15 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Type 1 - Sanofi 0:00:18  
16 Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille    
17 Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U    
18 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:19  
19 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:20  
20 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar 0:00:21  
21 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille 0:00:22  
22 Reinier Honig (Ned) Landbouwkrediet-Euphony 0:00:23  
23 Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun    
24 Nikolay Trusov (Rus) RusVelo    
25 Steven Caethoven (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
26 Clément Koretzky (Fra) La Pomme Marseille    
27 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat    
28 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller    
29 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller    
30 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
31 Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini - Selle Italia    
32 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
33 Arnaud Gerard (Fra) FDJ-Big Mat    
34 Anthony Geslin (Fra) FDJ-Big Mat    
35 Yohann Gene (Fra) Team Europcar    
36 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar    
37 Guillaume Faucon (Fra) Auber 93    
38 Mathieu Delaroziere (Fra) La Pomme Marseille    
39 Jonathan Thire (Fra) Auber 93    
40 Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille    
41 Frederik Backaert (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
42 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller    
43 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar    
44 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
45 Sébastien Bergeret (Fra) FDJ-Big Mat    
46 Jimmy Raibaud (Fra) AG2R La Mondiale    
47 Thomas Degand (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
48 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole    
49 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
50 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller    
51 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi    
52 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
53 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
54 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole    
55 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille    
56 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
57 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller    
58 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller    
59 Jasper Hamelink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:23  
60 Nikita Eskov (Rus) RusVelo    
61 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet-Euphony    
62 Gaylord Cumont (Fra) Veranda Rideau - Super U    
63 Sylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale    
64 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Euphony    
65 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole    
66 Johan Mombaerts (Fra) Auber 93    
67 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller    
68 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar    
69 Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U    
70 Ronan Racault (Fra) Auber 93    
71 Julien Duval (Fra) Veranda Rideau - Super U    
72 Pierre Drancourt (Fra) Roubaix Lille Metropole    
73 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne    
74 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun    
75 Benoit Drujon (Fra) Auber 93 0:00:38  
76 Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:44  
77 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat 0:00:48  
78 Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau - Super U 0:00:50  
79 Pierre-Luc Perrichon (Fra) La Pomme Marseille 0:00:51  
80 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
81 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun    
82 Luca Ascani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
83 Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun 0:00:56  
84 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat 0:01:04  
85 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:01:16  
86 Etienne Tortelier (Fra) Saur - Sojasun 0:01:27  
87 Martin Mortensen (Den) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
88 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:01:32  
89 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:05:30  
90 Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:05:36  
91 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:07:05  
92 Maxime Renault (Fra) Saur - Sojasun    
93 Dimitri Champion (Fra) Bretagne - Schuller 0:07:31  
94 Roman Maikin (Rus) RusVelo 0:07:44  
95 Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau - Super U 0:07:46  
96 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 0:07:51  
97 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:08:18  
98 Stefano Borchi (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
99 Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:08:31  
100 David Lelay (Fra) Saur - Sojasun 0:09:51  
101 Sebastian Stamegna (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:11:06  
102 Gilles Devillers (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
103 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet-Euphony 0:11:15  
104 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:11:29  
105 Amir Zargari (IRI) AG2R La Mondiale 0:11:34  
106 Tim de Troyer (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's    
107 Tomasz Olejnick (Pol) Veranda Rideau - Super U 0:11:47  
108 Benoit Jarrier (Fra) Veranda Rideau - Super U    
109 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:11:59  
110 Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi 0:14:53  
111 Rémi Cusin (Fra) Team Type 1 - Sanofi 0:15:21  
112 Valery Valynin (Rus) RusVelo 0:17:56  
113 Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi 0:21:35  
114 Viktor Manakov (Rus) RusVelo 0:24:33  
115 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi 0:25:36  
116 Rafai Chtioui (Tun) Team Europcar 0:28:19  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Stefano Borchi (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 10  pts
2 Dimitri Champion (Fra) Bretagne - Schuller 10  
3 Julien Duval (Fra) Veranda Rideau - Super U 8  
4 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6  
5 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 4  
6 Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini - Selle Italia 4  
7 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat 2  
8 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille 2  
9 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 1  
10 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille 1  
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille 8:07:59  
2 Eduardo Sepulveda (Arg) FDJ-Big Mat 0:00:09  
3 Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:10  
4 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:13  
5 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Type 1 - Sanofi 0:00:18  
6 Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille    
7 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:19  
8 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille 0:00:22  
9 Clément Koretzky (Fra) La Pomme Marseille 0:00:23  
10 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat    
11 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller    
12 Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini - Selle Italia    
13 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
14 Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille    
15 Frederik Backaert (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
16 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
17 Sébastien Bergeret (Fra) FDJ-Big Mat    
18 Jimmy Raibaud (Fra) AG2R La Mondiale    
19 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole    
20 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
21 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:23  
22 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
23 Jasper Hamelink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
24 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet-Euphony    
25 Ronan Racault (Fra) Auber 93    
26 Julien Duval (Fra) Veranda Rideau - Super U    
27 Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau - Super U 0:00:50  
28 Pierre-Luc Perrichon (Fra) La Pomme Marseille 0:00:51  
29 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:01:16  
30 Etienne Tortelier (Fra) Saur - Sojasun 0:01:27  
31 Maxime Renault (Fra) Saur - Sojasun 0:07:05  
32 Roman Maikin (Rus) RusVelo 0:07:44  
33 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:08:18  
34 Stefano Borchi (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
35 Sebastian Stamegna (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:11:06  
36 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:11:29  
37 Tim de Troyer (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's 0:11:34  
38 Benoit Jarrier (Fra) Veranda Rideau - Super U 0:11:47  
39 Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi 0:21:35  
40 Viktor Manakov (Rus) RusVelo 0:24:33  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Type 1 - Sanofi 24:24:41  
2 AG2R La Mondiale 0:00:05  
3 La Pomme Marseille 0:00:10  
4 Auber 93 0:00:15  
5 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
6 Team Europcar    
7 FDJ-Big Mat    
8 Saur - Sojasun    
9 Roubaix Lille Metropole 0:00:15  
10 Accent Jobs - Willems Veranda's    
11 Cofidis, Le Credit En Ligne    
12 Bretagne - Schuller 0:00:25  
13 Landbouwkrediet-Euphony    
14 Veranda Rideau - Super U    
15 Farnese Vini - Selle Italia 0:00:53  
16 RusVelo 0:07:35