TechPowered By

More tech

Tour de Taiwan 2011

Date range:
March 19-28, 2011

March 26, Stage 7: Feng Tian Temple - Kaohsiung 129.5km

Rogers rockets to stage win

By:
Cycling News
Published:
March 26, 2011, 21:45 GMT,
Updated:
March 28, 2011, 23:58 BST

Sohrabi remains atop general classification

Rico Rogers (Giant Kenda Cycling Team) wins stage seven of the Tour de Taiwan.

Rico Rogers (Giant Kenda Cycling Team) wins stage seven of the Tour de Taiwan.

view thumbnail gallery

New Zealand's Rico Rogers (Giant Kenda Cycling Team) prevailed in the field sprint deciding stage seven after a textbook lead-out from teammate and defending Tour de Taiwan champion David McCann. Rogers topped Wei-Cheng Lee (Action Cycling Team) and race leader Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical Team) for the victory in Kaohsiung.

"My condition was not good in the first couple of days as I was struggling with a cold. But today, David [McCann] led me out perfectly to a good position and I just went for it. It was good teamwork all around," said Rico.

Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical Team) remains in the overall lead and added a further two seconds to his advantage over teammate Markus Eibegger on general classification. The Iranian leads Eibegger by six seconds while David McCann holds third overall, 24 seconds off the pace.

"Another good day, another good race, so we will see whether I can still keep the jersey tomorrow or on the last day of the race [into Taipei City]," said Sohrabi.

Last year's champion David McCann believes he can still win this year's Tour de Taiwan, however. "I don't think that he (Sohrabi) can win it. At the last stage there's a final climb [up Yangmingshan, a Cat. 1)] which I think I can win with more than a minute advantage," said McCann. "I'm more concerned with Markus [Eibegger]. He is a good climber and I think that he will pose the bigger threat [to my title defence]."

With no KOMs on the day, Sohrabi also retains the king of the mountain's lead as well as the blue jersey for the best-ranked Asian rider.

Full Results
1 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 2:44:41  
2 Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team    
3 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
4 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
5 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System    
6 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp    
7 Taiji Nishitani (Jpn) Japan    
8 Sung Baek Park (Kor) Korea    
9 Eun Seong Jeong (Kor) Korea    
10 Chan Jae Jang (Kor) Korea    
11 Takeaki Ayabe (Jpn) Japan    
12 Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan    
13 Kenji Itami (Jpn) Japan    
14 Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team    
15 Kun Jiang (Chn) Max Success Sports    
16 Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp    
17 Wel Van Ruud (Ned) Netherlands    
18 Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team    
19 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth    
20 Amir Rusli (Mas) Drapac    
21 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team    
22 Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice    
23 Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia    
24 Sea Keong Loh (Mas) Malaysia    
25 Miyataka Shimizu (Jpn) Japan    
26 Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team    
27 David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team    
28 Springintveld Joost (Ned) Netherlands    
29 Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
30 Adam Phelan (Aus) Drapac    
31 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong    
32 Adam Semple (Aus) Drapac    
33 Mart Ojavee (Est) Champion System    
34 Rhys Pollock (Aus) Drapac    
35 Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan    
36 Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan    
37 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia    
38 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports    
39 Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team    
40 Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team    
41 Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan    
42 Vriend Rudy (Ned) Netherlands    
43 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team    
44 Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong    
45 Kyung Gu Jang (Kor) Korea    
46 Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
47 Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan    
48 Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team    
49 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team    
50 Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong    
51 Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team    
52 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
53 Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
54 Vries, De Harm (Ned) Netherlands    
55 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team    
56 Lachlan Norris (Aus) Drapac    
57 Kin San Wu (HKg) Champion System    
58 Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team    
59 Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team    
60 Floris Goesinnen (Ned) Drapac    
61 Wai Man Chau (HKg) Champion System    
62 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan    
63 Hyosuk Gong (Kor) Korea    
64 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports    
65 Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team    
66 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
67 Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan    
68 Hayato Yoshida (Jpn) Japan    
69 Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team    
70 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong    
71 Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team    
72 Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team    
73 En Huang (Chn) Max Success Sports    
74 Roger Beuchat (Swi) Champion System    
75 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice    
76 Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth    
77 Burger Leon (Ned) Netherlands    
78 Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
79 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth    
80 Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System    
81 Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia    
82 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong    
83 Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong 0:00:13  
84 Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:00:15  
85 Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:00:16  
86 Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp    
87 Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:00:30  
88 James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:00:42  
89 Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports 0:00:53  
90 Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:01:15  
91 Hao Liu (Chn) Max Success Sports    
Sprint 1 - Chiayi County Hall, 12.7km
1 Adam Phelan (Aus) Drapac 5 pts
2 Chan Jae Jang (Kor) Korea 3  
3 David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team 2  
4 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System 1  
Sprint 2 - Beimen Visitor Center, 51.3km
1 Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 5 pts
2 Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia 3  
3 Chan Jae Jang (Kor) Korea 2  
4 Mart Ojavee (Est) Champion System 1  
Sprint 3 - Lover's Wharf, 101.1km
1 Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia 5 pts
2 Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 3  
3 Chan Jae Jang (Kor) Korea 2  
4 Mart Ojavee (Est) Champion System 1  
Teams
1 Korea 8:14:03  
2 Japan    
3 Giant Kenda Cycling Team    
4 Action Cycling Team    
5 Tabriz Petrochemical Team    
6 d'Angelo & Antenucci - Nippo    
7 Drapac    
8 Team Senter-Merida Taiwan    
9 Malaysia    
10 Netherlands    
11 Champion System    
12 Max Success Sports    
13 Shimano Racing Team    
14 Hong Kong    
15 Kelly Benefit Strategies - OptumHealth    
16 Rapha Condor - Sharp 0:00:16  
General classification after stage 7
1 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 20:18:25  
2 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team 0:00:06  
3 David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team 0:00:24  
4 Floris Goesinnen (Ned) Drapac 0:00:51  
5 Rhys Pollock (Aus) Drapac 0:01:13  
6 Adam Phelan (Aus) Drapac 0:01:27  
7 Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 0:01:33  
8 Lachlan Norris (Aus) Drapac 0:01:34  
9 Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:35  
10 Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team 0:01:37  
11 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:01:40  
12 Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:41  
13 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 0:01:43  
14 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team    
15 Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
16 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:01:44  
17 Hayato Yoshida (Jpn) Japan    
18 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong 0:01:45  
19 Hyosuk Gong (Kor) Korea 0:01:46  
20 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports 0:01:49  
21 Chan Jae Jang (Kor) Korea 0:02:07  
22 Kyung Gu Jang (Kor) Korea 0:02:09  
23 Adam Semple (Aus) Drapac 0:02:13  
24 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:02:17  
25 Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:02:20  
26 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong 0:02:21  
27 Takeaki Ayabe (Jpn) Japan 0:02:22  
28 Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team 0:02:23  
29 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong 0:02:26  
30 Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team    
31 Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:02:27  
32 Kenji Itami (Jpn) Japan 0:02:29  
33 Miyataka Shimizu (Jpn) Japan 0:02:31  
34 Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong 0:02:32  
35 Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 0:02:35  
36 Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team 0:02:59  
37 Kin San Wu (HKg) Champion System 0:03:10  
38 Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia 0:03:12  
39 Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp 0:03:14  
40 Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team 0:03:32  
41 Wai Man Chau (HKg) Champion System 0:03:57  
42 Amir Rusli (Mas) Drapac 0:04:05  
43 En Huang (Chn) Max Success Sports 0:04:11  
44 Sea Keong Loh (Mas) Malaysia 0:04:43  
45 Taiji Nishitani (Jpn) Japan 0:04:50  
46 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team 0:04:58  
47 Vries, De Harm (Ned) Netherlands 0:05:13  
48 Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:05:14  
49 Sung Baek Park (Kor) Korea 0:05:34  
50 Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:07:06  
51 Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team 0:07:11  
52 Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team 0:08:38  
53 Burger Leon (Ned) Netherlands 0:09:00  
54 Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:09:31  
55 Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia 0:09:45  
56 Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong 0:10:05  
57 Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:10:33  
58 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports 0:11:03  
59 Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team 0:11:41  
60 Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:11:59  
61 Eun Seong Jeong (Kor) Korea 0:12:31  
62 Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team 0:12:35  
63 Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:14:30  
64 Kun Jiang (Chn) Max Success Sports 0:15:08  
65 Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team 0:16:14  
66 Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:17:46  
67 Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:17:50  
68 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 0:18:07  
69 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:18:37  
70 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:19:07  
71 Springintveld Joost (Ned) Netherlands 0:19:47  
72 Roger Beuchat (Swi) Champion System 0:20:59  
73 Mart Ojavee (Est) Champion System 0:21:01  
74 Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:23:51  
75 Vriend Rudy (Ned) Netherlands 0:24:59  
76 Wel Van Ruud (Ned) Netherlands 0:25:41  
77 Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports 0:25:59  
78 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System 0:26:47  
79 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:27:32  
80 Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System 0:28:07  
81 James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:29:59  
82 Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:30:10  
83 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:34:42  
84 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan 0:35:16  
85 Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice 0:35:33  
86 Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong 0:35:47  
87 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:38:58  
88 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia 0:39:44  
89 Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:41:56  
90 Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:48:04  
91 Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team 0:49:51  
Points classification
1 Mart Ojavee (Est) Champion System 34 pts
2 Chan Jae Jang (Kor) Korea 30  
3 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 20  
4 Rhys Pollock (Aus) Drapac 11  
5 Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 10  
6 Lachlan Norris (Aus) Drapac 9  
7 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System 9  
8 Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia 8  
9 Roger Beuchat (Swi) Champion System 8  
10 David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team 7  
11 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team 6  
12 Adam Phelan (Aus) Drapac 5  
13 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan 5  
14 Wai Man Chau (HKg) Champion System 5  
15 Sea Keong Loh (Mas) Malaysia 5  
16 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 5  
17 Vriend Rudy (Ned) Netherlands 5  
18 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team 4  
19 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong 3  
20 Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 3  
21 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 3  
22 Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team 3  
23 Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 2  
24 Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 2  
25 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp 2  
26 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 1  
27 Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 1  
28 Kun Jiang (Chn) Max Success Sports 1  
29 Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports 1  
30 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 1  
Mountains classification
1 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 33 pts
2 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team 11  
3 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan 11  
4 Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 11  
5 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong 9  
6 Hyosuk Gong (Kor) Korea 9  
7 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong 8  
8 Rhys Pollock (Aus) Drapac 8  
9 Kyung Gu Jang (Kor) Korea 6  
10 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team 6  
11 Mart Ojavee (Est) Champion System 6  
12 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 4  
13 Lachlan Norris (Aus) Drapac 4  
14 Adam Semple (Aus) Drapac 3  
15 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp 3  
16 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System 3  
17 Sung Baek Park (Kor) Korea 2  
18 David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team 2  
19 Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice 2  
20 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 2  
21 Chan Jae Jang (Kor) Korea 1  
22 Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong 1  
23 Adam Phelan (Aus) Drapac 1  
24 Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team 1  
25 Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 1  
26 Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 1  
27 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports 1  
Teams classification
1 Tabriz Petrochemical Team 60:57:43  
2 Drapac 0:00:38  
3 Giant Kenda Cycling Team 0:02:01  
4 d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:02:22  
5 Shimano Racing Team 0:02:25  
6 Japan 0:02:32  
7 Korea 0:03:38  
8 Hong Kong 0:04:06  
9 Champion System 0:04:14  
10 Max Success Sports 0:05:38  
11 Team Senter-Merida Taiwan 0:06:37  
12 Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:07:50  
13 Action Cycling Team 0:10:18  
14 Malaysia 0:13:33  
15 Rapha Condor - Sharp 0:18:07  
16 Netherlands 0:26:22