TechPowered By

More tech

Settimana Internazionale Coppi e Bartali 2011

Date range:
March 22-26, 2011

March 22, Stage 1b: Riccione 15.6km

Androni Giocattoli time trials to stage victory

By:
Cycling News
Published:
March 22, 2011, 17:16,
Updated:
March 23, 2011, 01:25

Sella is new race leader

The Androni Giocattoli on the way to victory in the team time trial stage

The Androni Giocattoli on the way to victory in the team time trial stage

view thumbnail gallery

Photos

Emanuele Sella has continued his great start to life at Androni Giocattoli by taking the leader's jersey in the event after the opening day's team time trial.

Gianni Savio's men covered the 15km course in 18:32, beating Lampre-ISD and FDJ to move their man Sella into the overall ascendancy with four stages remaining.

Liquigas-Cannondale had a time trial to forget, with Paolo Longo Borghini the only man to escape the semi-stage unscathed. Five of its six riders - with Ted King and Mauro Finetti having already dropped off - hit the deck and the squad's members now find themselves a long way back in the general classification.

Tomorrow's stage is a 194km journey to Rovigo in the Veneto region, where Androni Giocattoli will aim to keep Sella in the race lead. It's the longest day of the race and flat, so it's expected that the Italian will find himself still in the jersey by day's end.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:18:32  
2 Angel Vicioso Arcos (Spa) Androni Giocattoli    
3 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli    
4 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli    
5 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli    
6 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli    
7 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli    
8 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 0:00:05  
9 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD    
10 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD    
11 Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD    
12 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD    
13 Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre - ISD    
14 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ    
15 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ    
16 Arnaud Gerard (Fra) FDJ    
17 Sandy Casar (Fra) FDJ    
18 Gianni Meersman (Bel) FDJ    
19 Thibaut Pinot (Fra) FDJ    
20 Wesley Sulzberger (Aus) FDJ    
21 Filippo Savini (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00:13  
22 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox    
23 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox    
24 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox    
25 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox    
26 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox    
27 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox    
28 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox    
29 Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil 0:00:15  
30 Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil    
31 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil    
32 Marco Haller (Aut) Adria Mobil    
33 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil    
34 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil    
35 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil    
36 Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:00:23  
37 Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
38 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
39 Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
40 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
41 Scott Alan Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
42 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC    
43 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC    
44 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC    
45 Fabio Felline (Ita) Geox-TMC    
46 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC    
47 Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:00:24  
48 Edoardo Girardi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
49 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
50 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa - Ceramica Flaminia    
51 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
52 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone 0:00:25  
53 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone    
54 Cayet Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone    
55 Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone    
56 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone    
57 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone    
58 Carlos Albert Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone    
59 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 0:00:27  
60 Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare Pro Cycling 0:00:28  
61 Christian Meier (Can) Unitedhealthcare Pro Cycling    
62 Rory Sutherland (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling    
63 Max Jenkins (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling    
64 Charles Wegelius (GBr) Unitedhealthcare Pro Cycling    
65 Davide Frattini (Ita) Unitedhealthcare Pro Cycling    
66 Stefan Schumacher (Ger) Miche 0:00:29  
67 Slawomir Kohut (Pol) Miche    
68 Constantin Zaballa Gutierrez (Spa) Miche    
69 Pasquale Muto (Ita) Miche    
70 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche    
71 Cristiano Fumagalli (Ita) Miche    
72 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:00:31  
73 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
74 Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
75 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
76 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
77 Bradley White (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling 0:00:35  
78 Rene Mandri (Est) Endura Racing 0:00:36  
79 Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing    
80 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing    
81 Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing    
82 Robert Partridge (GBr) Endura Racing    
83 Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling 0:00:40  
84 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC 0:00:48  
85 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:00:49  
86 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
87 Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
88 Hugo Seb Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
89 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
90 Carlos And Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
91 Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
92 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche 0:00:56  
93 Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera 0:01:00  
94 Luca Fioretti (Ita) Ora Hotels Carrera    
95 Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera    
96 Emanuele Rizza (Ita) Ora Hotels Carrera    
97 Walter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera    
98 Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera    
99 Dominik Brändle (Aut) Team Vorarlberg 0:01:06  
100 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Vorarlberg    
101 Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg    
102 Ermanno Capelli (Ita) Team Vorarlberg    
103 Reto Hollenstein (Swi) Team Vorarlberg    
104 Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:07  
105 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
106 Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
107 Kohei Uchima (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
108 Giuseppe Muraglia (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
109 Loic Aubert (Swi) Price Your Bike 0:01:08  
110 Bernhard Oberholzer (Swi) Price Your Bike    
111 Nicolas Schnyder (Swi) Price Your Bike    
112 Elias Schmaeh (Swi) Price Your Bike    
113 Marcel Aregger (Swi) Price Your Bike    
114 Joël Eglin (Swi) Price Your Bike    
115 Patrick Schelling (Swi) Price Your Bike    
116 Daniel Henggeler (Swi) Price Your Bike    
117 Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg 0:01:10  
118 Stefan Poll (Aut) Team Vorarlberg    
119 Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita 0:01:13  
120 Sergey Kolesnikov (Rus) Amore & Vita    
121 Andrey Klyuev (Rus) Amore & Vita    
122 Patrik Moren (Swe) Amore & Vita    
123 Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita    
124 Johan Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:01:16  
125 Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley    
126 Christopher Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley    
127 Haavard Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley    
128 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley    
129 Volodymyr Kogut (Ukr) Amore & Vita 0:01:19  
130 Fausto Fognini (Ita) WIT 0:01:22  
131 Marco Stefani (Ita) WIT    
132 Aristide Ratti (Ita) WIT    
133 Diego Alejan Tamayo Martinez (Col) WIT    
134 Enrico Montanari (Ita) WIT    
135 Enrico Magazzini (Ita) Lampre - ISD 0:01:28  
136 Luca Mirenda G. (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
137 Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:01:34  
138 Jure Zagar (Slo) Adria Mobil 0:01:38  
139 Jahir Perez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:54  
140 Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:59  
141 Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:02:18  
142 Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
143 Francis Mourey (Fra) FDJ 0:02:32  
144 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:02:35  
145 Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
146 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:02:37  
147 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Cannondale    
148 Edward King (USA) Liquigas-Cannondale    
149 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale    
150 Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale    
151 Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:02:46  
152 Noe Gianetti (Swi) Geox-TMC 0:03:06  
153 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC    
154 Alexsander Zadanov (Rus) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:03:13  
155 David Clarke (GBr) Endura Racing 0:03:33  
156 Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri Sottoli    
157 Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini - Neri Sottoli    
158 James Moss (GBr) Endura Racing 0:03:37  
159 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 0:03:53  
160 Kristian Forbord (Nor) Amore & Vita 0:04:01  
161 Gianluca Randazzo (Ita) Miche 0:04:10  
162 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 0:04:13  
163 Ryohei Komori (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:04:32  
164 Niv Libner (Isr) Amore & Vita 0:04:39  
165 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 0:04:51  
166 Ole Martin Olmheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:05:10  
167 Matic Strgar (Slo) Team Vorarlberg 0:05:12  
DNS Paul Voss (Ger) Endura Racing    
DNF Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale    
DNF Juan Sebast Tamayo Martinez (Col) WIT    
General classification after stage 1b
# Rider Name (Country) Team Result
1 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 2:16:07  
2 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli    
3 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli    
4 Angel Vicioso Arcos (Spa) Androni Giocattoli    
5 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli    
6 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli    
7 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli    
8 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 0:00:05  
9 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD    
10 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD    
11 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD    
12 Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD    
13 Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre - ISD    
14 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ    
15 Gianni Meersman (Bel) FDJ    
16 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ    
17 Wesley Sulzberger (Aus) FDJ    
18 Sandy Casar (Fra) FDJ    
19 Thibaut Pinot (Fra) FDJ    
20 Arnaud Gerard (Fra) FDJ    
21 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00:07  
22 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00:13  
23 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox    
24 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox    
25 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox    
26 Filippo Savini (Ita) Colnago - CSF Inox    
27 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox    
28 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox    
29 Marco Haller (Aut) Adria Mobil 0:00:15  
30 Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil    
31 Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil    
32 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil    
33 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil    
34 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil    
35 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil    
36 Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:00:19  
37 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:00:23  
38 Scott Alan Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
39 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
40 Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
41 Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
42 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC    
43 Fabio Felline (Ita) Geox-TMC    
44 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC    
45 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC    
46 Edoardo Girardi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:00:24  
47 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa - Ceramica Flaminia    
48 Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
49 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
50 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
51 Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone 0:00:25  
52 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone    
53 Carlos Albert Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone    
54 Cayet Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone    
55 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone    
56 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone    
57 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone    
58 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 0:00:27  
59 Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare Pro Cycling 0:00:28  
60 Rory Sutherland (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling    
61 Charles Wegelius (GBr) Unitedhealthcare Pro Cycling    
62 Max Jenkins (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling    
63 Christian Meier (Can) Unitedhealthcare Pro Cycling    
64 Davide Frattini (Ita) Unitedhealthcare Pro Cycling    
65 Constantin Zaballa Gutierrez (Spa) Miche 0:00:29  
66 Pasquale Muto (Ita) Miche    
67 Slawomir Kohut (Pol) Miche    
68 Cristiano Fumagalli (Ita) Miche    
69 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche    
70 Stefan Schumacher (Ger) Miche    
71 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:00:31  
72 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
73 Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
74 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
75 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
76 Bradley White (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling 0:00:35  
77 Rene Mandri (Est) Endura Racing 0:00:36  
78 Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing    
79 Robert Partridge (GBr) Endura Racing    
80 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing    
81 Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing    
82 Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling 0:00:40  
83 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC 0:00:48  
84 Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:00:49  
85 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
86 Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
87 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
88 Carlos And Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
89 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
90 Hugo Seb Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
91 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche 0:00:56  
92 Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera 0:01:00  
93 Luca Fioretti (Ita) Ora Hotels Carrera    
94 Emanuele Rizza (Ita) Ora Hotels Carrera    
95 Walter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera    
96 Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera    
97 Reto Hollenstein (Swi) Team Vorarlberg 0:01:06  
98 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Vorarlberg    
99 Ermanno Capelli (Ita) Team Vorarlberg    
100 Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg    
101 Dominik Brändle (Aut) Team Vorarlberg    
102 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:07  
103 Giuseppe Muraglia (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
104 Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
105 Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
106 Kohei Uchima (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
107 Loic Aubert (Swi) Price Your Bike 0:01:08  
108 Marcel Aregger (Swi) Price Your Bike    
109 Elias Schmaeh (Swi) Price Your Bike    
110 Nicolas Schnyder (Swi) Price Your Bike    
111 Daniel Henggeler (Swi) Price Your Bike    
112 Joël Eglin (Swi) Price Your Bike    
113 Patrick Schelling (Swi) Price Your Bike    
114 Bernhard Oberholzer (Swi) Price Your Bike    
115 Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg 0:01:10  
116 Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita 0:01:11  
117 Andrey Klyuev (Rus) Amore & Vita 0:01:13  
118 Patrik Moren (Swe) Amore & Vita    
119 Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita    
120 Sergey Kolesnikov (Rus) Amore & Vita    
121 Christopher Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley 0:01:16  
122 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley    
123 Volodymyr Kogut (Ukr) Amore & Vita 0:01:19  
124 Aristide Ratti (Ita) WIT 0:01:22  
125 Enrico Montanari (Ita) WIT    
126 Fausto Fognini (Ita) WIT    
127 Marco Stefani (Ita) WIT    
128 Diego Alejan Tamayo Martinez (Col) WIT    
129 Enrico Magazzini (Ita) Lampre - ISD 0:01:28  
130 Luca Mirenda G. (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
131 Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:01:34  
132 Jahir Perez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:54  
133 Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:59  
134 Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:02:18  
135 Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
136 Francis Mourey (Fra) FDJ 0:02:32  
137 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:02:35  
138 Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
139 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Cannondale 0:02:37  
140 Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale    
141 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale    
142 Edward King (USA) Liquigas-Cannondale    
143 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale    
144 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:02:40  
145 Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:02:46  
146 Noe Gianetti (Swi) Geox-TMC 0:03:06  
147 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC    
148 Alexsander Zadanov (Rus) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:03:13  
149 Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera 0:03:15  
150 Stefan Poll (Aut) Team Vorarlberg 0:03:25  
151 Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:03:31  
152 Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:03:33  
153 David Clarke (GBr) Endura Racing    
154 Haavard Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley    
155 Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri Sottoli    
156 James Moss (GBr) Endura Racing 0:03:37  
157 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 0:03:53  
158 Jure Zagar (Slo) Adria Mobil 0:03:55  
159 Kristian Forbord (Nor) Amore & Vita 0:04:01  
160 Gianluca Randazzo (Ita) Miche 0:04:10  
161 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 0:04:13  
162 Ryohei Komori (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:04:32  
163 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 0:04:51  
164 Johan Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:04:56  
165 Niv Libner (Isr) Amore & Vita 0:06:43  
166 Matic Strgar (Slo) Team Vorarlberg 0:07:29  
167 Ole Martin Olmheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:08:50  

 

For more about this week's racing see Cycling News HD