TechPowered By

More tech

Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen 2012

Date range:
July 16-22, 2012

July 21, Stage 5: Rund um Schmölln 101.5km

Longo Borghini solos to victory on penultimate stage

By:
Cycling News
Published:
July 21, 2012, 19:29 BST,
Updated:
July 21, 2012, 20:36 BST

Arndt remains in leader's jersey

Elisa Longo Borghini (Hitec Products-Mistral Home Cycling Team) wins stage 5 of the Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen.

Elisa Longo Borghini (Hitec Products-Mistral Home Cycling Team) wins stage 5 of the Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen.

view thumbnail gallery

Full Results
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 2:43:42  
2 Adrie Visser (Ned) Skil Argos 0:00:34  
3 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
4 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:00:47  
5 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team 0:00:51  
6 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team    
7 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion    
8 Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini    
9 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER    
10 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo    
11 Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:55  
12 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini    
13 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini 0:01:11  
14 Judith Arndt (Ger) Orica - AIS    
15 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
16 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon    
17 Simona Frapporti (Ita) Be Pink    
18 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini    
19 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink    
20 Julia Martisova (Rus) Be Pink    
21 Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon    
22 Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
23 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team    
24 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green    
25 Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team    
26 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
27 Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team    
28 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo    
29 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
30 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team    
31 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
32 Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink    
33 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team    
34 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini    
35 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS    
36 Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion    
37 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon    
38 Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon    
39 Romy Kasper (Ger) RusVelo    
40 Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo 0:01:21  
41 Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team    
42 Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team    
43 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
44 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team    
45 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink    
46 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team    
47 Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini    
48 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
49 Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team    
50 Mieke Kröger (Ger) German National Team    
51 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
52 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team    
53 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team    
54 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
55 Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team 0:01:27  
56 Irina Molicheva (Rus) RusVelo 0:01:29  
57 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team 0:01:32  
58 Kelly Markus (Ned) Skil Argos    
59 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:01:35  
60 Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion 0:01:49  
61 Sari Saarelainen (Fin) Finnish National Team 0:01:51  
62 Marijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:02:39  
63 Marlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion 0:02:45  
64 Janneke Kanis (Ned) Skil Argos 0:03:06  
65 Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team 0:03:08  
66 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS 0:03:46  
67 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:04:11  
68 Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team 0:07:02  
69 Anne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team 0:08:11  
70 Linda Van Rijen (Ned) Skil Argos 0:08:12  
71 Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS    
72 Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS    
73 Rowena Fry (Aus) Orica - AIS 0:10:16  
74 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team    
75 Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green    
76 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team    
77 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER    
78 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER    
79 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
80 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team    
81 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:16:43  
82 Esra Tromp (Ned) Skil Argos 0:16:44  
83 Emma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion    
84 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team    
85 Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion 0:16:46  
86 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team    
DNF Sylwia Kapusta (Pol) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
DNF Denise Ramsden (Can) Canadian National Team    
DNF Malin Rydlund (Swe) Alrikkson Go:Green    
DNF Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team    
DNS Amy Pieters (Ned) Skil Argos    
DNS Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team    
DNS Joelle Numainville (Can) Canadian National Team    
Points
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 10 pts
2 Adrie Visser (Ned) Skil Argos 6  
3 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 4  
Sprint 1
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 3 pts
2 Romy Kasper (Ger) RusVelo 2  
3 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 1  
Sprint 2
1 Romy Kasper (Ger) RusVelo 3 pts
2 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo 2  
3 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion 1  
Sprint 3
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 3 pts
2 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 2  
3 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team 1  
Mountain 1
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 7 pts
2 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team 5  
3 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 3  
4 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS 2  
Mountain 2
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 5 pts
2 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 3  
3 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team 2  
Mountain 3
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 5 pts
2 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 3  
3 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 2  
Mountain 4
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 5 pts
2 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 3  
3 Adrie Visser (Ned) Skil Argos 2  
Young riders
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 2:43:42  
2 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:34  
3 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team 0:00:51  
4 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion    
5 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini 0:01:11  
6 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green    
7 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
8 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team    
9 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:01:21  
10 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
11 Mieke Kröger (Ger) German National Team    
12 Kelly Markus (Ned) Skil Argos 0:01:32  
13 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:01:35  
14 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:04:11  
15 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:10:16  
16 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER    
17 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER    
18 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
19 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team    
20 Esra Tromp (Ned) Skil Argos 0:16:44  
21 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:16:46  
Amateur riders
1 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER 2:44:33  
2 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:00:20  
3 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team 0:00:30  
4 Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team    
5 Mieke Kröger (Ger) German National Team    
6 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
7 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team    
8 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team    
9 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
10 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team 0:00:41  
11 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:03:20  
12 Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team 0:06:11  
13 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:09:25  
14 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team    
15 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER    
16 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER    
17 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
18 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team    
19 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:15:52  
20 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team 0:15:53  
21 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:15:55  
Teams
1 Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 8:13:38  
2 AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:08  
3 MCipollini Giambenini 0:00:25  
4 Kleo Ladies Team 0:00:41  
5 Rabobank Women Cycling Team    
6 RusVelo    
7 Dolmans-Boels Cycling Team 0:00:47  
8 Be Pink 0:01:01  
9 Team Specialized-lululemon    
10 Abus Nutrixxion 0:01:19  
11 Ukrainian National Team 0:01:37  
12 Skil Argos 0:02:40  
13 Orica - AIS 0:03:36  
14 Slovenian National Team 0:07:12  
15 Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:10:26  
16 Maxx-solar biEHLER 0:18:51  
General classification after stage 5
1 Judith Arndt (Ger) Orica - AIS 13:10:23  
2 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon 0:00:05  
3 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:00:08  
4 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon 0:00:26  
5 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:48  
6 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo 0:00:57  
7 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:01:01  
8 Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon 0:01:24  
9 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo 0:01:26  
10 Adrie Visser (Ned) Skil Argos 0:01:39  
11 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:01:51  
12 Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon 0:02:03  
13 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:02:41  
14 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:03:01  
15 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS 0:03:02  
16 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 0:03:06  
17 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team 0:03:15  
18 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team 0:03:37  
19 Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:03:46  
20 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini 0:03:52  
21 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini 0:04:20  
22 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:05:06  
23 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini 0:05:28  
24 Romy Kasper (Ger) RusVelo 0:05:45  
25 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team 0:05:52  
26 Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini 0:06:00  
27 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion 0:06:09  
28 Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team 0:06:19  
29 Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo    
30 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team 0:07:05  
31 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team 0:07:34  
32 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink 0:07:37  
33 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS 0:07:49  
34 Simona Frapporti (Ita) Be Pink 0:08:02  
35 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green 0:08:09  
36 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:08:48  
37 Julia Martisova (Rus) Be Pink 0:09:00  
38 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:09:02  
39 Marijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:09:32  
40 Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion 0:09:35  
41 Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team 0:10:43  
42 Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini 0:11:17  
43 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:11:18  
44 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink 0:11:35  
45 Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:12:10  
46 Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink 0:12:38  
47 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:12:51  
48 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:13:01  
49 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team 0:13:31  
50 Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS 0:13:56  
51 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:15:03  
52 Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team 0:16:48  
53 Sari Saarelainen (Fin) Finnish National Team 0:17:39  
54 Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team 0:18:10  
55 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team 0:18:21  
56 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:19:21  
57 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:20:03  
58 Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:20:21  
59 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team 0:20:59  
60 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:23:45  
61 Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team 0:24:04  
62 Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS 0:24:26  
63 Mieke Kröger (Ger) German National Team 0:25:01  
64 Irina Molicheva (Rus) RusVelo 0:25:56  
65 Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team 0:30:12  
66 Kelly Markus (Ned) Skil Argos 0:30:19  
67 Janneke Kanis (Ned) Skil Argos 0:31:28  
68 Rowena Fry (Aus) Orica - AIS 0:36:04  
69 Marlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion 0:36:53  
70 Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion 0:36:59  
71 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:37:25  
72 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team 0:38:16  
73 Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:40:59  
74 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:41:55  
75 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:43:01  
76 Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green 0:43:30  
77 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:46:13  
78 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:46:28  
79 Emma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion 0:48:13  
80 Esra Tromp (Ned) Skil Argos 0:48:56  
81 Anne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team 0:50:05  
82 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team 0:53:58  
83 Linda Van Rijen (Ned) Skil Argos 0:57:02  
84 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 1:04:11  
85 Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion 1:09:48  
86 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team 1:18:45  
Sprint classification
1 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 21 pts
2 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon 20  
3 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 16  
4 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 13  
5 Adrie Visser (Ned) Skil Argos 12  
6 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon 10  
7 Judith Arndt (Ger) Orica - AIS 8  
8 Romy Kasper (Ger) RusVelo 8  
9 Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 4  
10 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 4  
11 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS 4  
12 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo 3  
13 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 3  
14 Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini 3  
15 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team 3  
16 Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS 3  
17 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo 2  
18 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 1  
19 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team 1  
20 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion 1  
Mountains classification
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 22 pts
2 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS 22  
3 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo 13  
4 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 10  
5 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team 7  
6 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 5  
7 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini 5  
8 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon 4  
9 Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon 4  
10 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 3  
11 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 3  
12 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team 3  
13 Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS 3  
14 Adrie Visser (Ned) Skil Argos 2  
15 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team 2  
16 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS 2  
17 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 1  
18 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 1  
19 Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green 1  
Young riders classification
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 13:11:24  
2 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:02:00  
3 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini 0:04:27  
4 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion 0:05:08  
5 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green 0:07:08  
6 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:08:01  
7 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:10:17  
8 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:12:00  
9 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:18:20  
10 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:19:02  
11 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team 0:19:58  
12 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:22:44  
13 Mieke Kröger (Ger) German National Team 0:24:00  
14 Kelly Markus (Ned) Skil Argos 0:29:18  
15 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:36:24  
16 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team 0:37:15  
17 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:42:00  
18 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:45:12  
19 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:45:27  
20 Esra Tromp (Ned) Skil Argos 0:47:55  
21 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 1:03:10  
Amateur riders classification
1 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 13:15:29  
2 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team 0:00:46  
3 Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team 0:01:13  
4 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team 0:01:59  
5 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:03:56  
6 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:07:45  
7 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team 0:08:25  
8 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:09:57  
9 Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team 0:13:04  
10 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team 0:13:15  
11 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team 0:15:53  
12 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:18:39  
13 Mieke Kröger (Ger) German National Team 0:19:55  
14 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:32:19  
15 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:36:49  
16 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:37:55  
17 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:41:07  
18 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:41:22  
19 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team 0:48:52  
20 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:59:05  
21 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team 1:13:39  
Teams classification
1 Team Specialized-lululemon 39:32:58  
2 AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:03:42  
3 RusVelo 0:04:15  
4 Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:08:00  
5 MCipollini Giambenini 0:08:03  
6 Orica - AIS 0:08:07  
7 Dolmans-Boels Cycling Team 0:14:50  
8 Rabobank Women Cycling Team 0:14:58  
9 Be Pink 0:18:06  
10 Skil Argos 0:23:00  
11 Ukrainian National Team 0:23:37  
12 Slovenian National Team 0:28:32  
13 Kleo Ladies Team 0:36:07  
14 Abus Nutrixxion 0:43:46  
15 Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:51:36  
16 Maxx-solar biEHLER 1:18:28