Pokidov sprints to victory in Luzhnetskoe Ring

Kovalev remains in leader's jersey

Full Results
1Maxim Pokidov (Rus) Itera-Katusha3:55:50 
2Sergey Nikolaev (Rus) Itera-Katusha  
3Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team  
4Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team  
5Joaquin Sobrino (Spa) SP Tableware  
6Georgios Bouglas (Gre) SP Tableware  
7Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Abus  
8Oleksandr Martynenko (Ukr) Donetsk Region  
9Ivan Kovalev (Rus) RusVelo  
10Vadim Galeyev (Kaz) Kazakhstan National Team  
11Alexander Zhdanov (Rus) SHVSM Samara  
12Raman Ramanau (Blr) Belarus National Team  
13Maris Bogdanovics (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
14Matis Preimanis (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
15Sergey Panfilov (Rus) CLVS Moscow Region  
16Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus  
17Anton Lyga (Rus) Lokomotiv-Penza  
18Egor Kropychev (Rus) Nagornaia-Wilier  
19Evgeny Zotov (Rus) Sport Cycling Club  
20Nikita Kugaevskii (Rus) Team Russia 21  
21Kirill Bozhenko (Rus) Samara Region  
22Dustin Cottle (USA) Team Novo Nordisk Development  
23Evgeny Ivanov (Rus) Dinamo-Moscow  
24Dmitry Mokrov (Rus) SHVSM Samara  
25Igor Frolov (Rus) Itera-Katusha  
26Michael Dallerio (Can) Team Novo Nordisk Development  
27Alexander Fadeev (Rus) CLVS Moscow Region  
28Alexey Leontev (Rus) Nagornaia-Wilier  
29Kirill Zyukin (Rus) Sport Cycling Club  
30Evgeny Zheltobryukhov (Rus) Sport Cycling Club  
31Aleksey Leshchenko (Rus) Team Russia 21  
32Stanislav Katasov (Rus) CLVS Moscow Region  
33Sergey Klimov (Rus) RusVelo  
34Vladislav Gryn (Ukr) Ukraine National Team  
35Andrey Kolosov (Rus) Dinamo-Moscow  
36Sergey Firsanov (Rus) RusVelo  
37Yuriy Agarkov (Ukr) ISD Continental Team  
38Matvey Zubov (Rus) Itera-Katusha  
39Denys Kostyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
40Vladimir Pozdniakov (Rus) Dinamo-Moscow  
41Gerd De Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk Development  
42Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team  
43Artem Tesler (Ukr) Ukraine National Team  
44Anton Samokhvalov (Rus) SHVSM Samara  
45Ilnur Zakarin (Rus) RusVelo  
46Benjamin Dilley (USA) Team Novo Nordisk Development  
47Evgeny Bakhin (Rus) SHVSM Samara  
48Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD Continental Team  
49Aleh Ahiyevich (Blr) Belarus National Team  
50Maksim Razumov (Rus) Itera-Katusha  
51Pavel Padaliak (Blr) RCOP-Belarus  
52Denis Berezkin (Rus) SHVSM Samara  
53Vitalijs Kornilovs (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
54Nikita Kirzhaykin (Rus) CLVS Moscow Region  
55Volodymyr Zagorodnyi (Ukr) Ukraine National Team  
56Valeriy Kobzarenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
57Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team  
58Sergiy Lagkuti (Ukr) Ukraine National Team  
59Grigoriy Chestnov (Rus) Ural-Sverdlovskiy Region  
60Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
61Alexander Mamontov (Rus) Samara Region  
62Martins Savickis (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
63Taras Lipkevych (Ukr) Donetsk Region  
64Semen Mikhaiiletc (Rus) Krasnodar Region  
65Evgeny Iakovenko (Rus) Dinamo-Moscow  
66Branislaw Samoilaw (Blr) RCOP-Belarus  
67Apostolos Bouglas (Gre) SP Tableware  
68Tobias Dohlus (Ger) Nutrixxion Abus  
69Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Trek  
70Ruud Cremers (Ned) Team Novo Nordisk Development  
71Alexander Surkov (Rus) Lokomotiv-Penza  
72Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan National Team  
73Alexander Rybakov (Rus) RusVelo  
74Taras Voropayev (Kaz) Kazakhstan National Team  
75Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Abus  
76Ivan Dziubuk (Ukr) Ukraine National Team  
77Alexey Zhilykov (Rus) Ural-Sverdlovskiy Region  
78Ruslan Giliazov (Rus) Team Russia 21  
79Pavel Kochetkov (Rus) RusVelo  
80Danil Kondakov (Ukr) Donetsk Region  
81Kirill Zakharov (Rus) Sport Cycling Club  
82Vasily Suchkov (Rus) Krasnodar Region  
83Kirill Chuporshnev (Rus) CLVS Moscow Region  
84Andrei Snitko (Blr) Belarus National Team  
85Georgios Karatzios (Gre) SP Tableware  
86Maksim Kondrashov (Rus) Samara Region  
87Vladislav Agasyan (Rus) Krasnodar Region  
88Víctor De La Parte (Spa) SP Tableware  
89Ivan Popp (Rus) Krasnodar Region  
90Dmitry Shchukin (Rus) Samara Region  
91Andrey Sazanov (Rus) Dinamo-Moscow  
92Kirill Egorov (Rus) Itera-Katusha  
93Illya Klepikov (Ukr) Donetsk Region  
94Denis Chuporshnev (Rus) Sport Cycling Club  
95Mykhaylo Radionov (Ukr) Ukraine National Team  
96Ilya Dyshakov (Rus) Nagornaia-Wilier  
97Alexandr Stepanov (Rus) Team Russia 21  
98Vladyslav Petrushenko (Ukr) Donetsk Region  
99Alexander Chernolutskiy (Rus) Krasnodar Region  
100Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Trek  
101Alexandr Budaragin (Rus) SHVSM Samara  
102Danil Spolnik (Rus) Sport Cycling Club  
103Mikhail Shemetau (Blr) Belarus National Team  
104Petrus Van Dijk (Ned) SP Tableware  
105Dmitriy Kosiakov (Rus) CLVS Moscow Region  
106Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek  
107Vladyslav Bakumenko (Ukr) ISD Continental Team  
108Vladimir Bortcov (Rus) Dinamo-Moscow  
109Alexey Markovtsev (Rus) Lokomotiv-Penza  
110Illya Ponomarenko (Ukr) ISD Continental Team  
111Oleg Zemlyakov (Kaz) Kazakhstan National Team  
112Dmytro Volovod (Ukr) ISD Continental Team  
113Anatoliy Gavrilov (Rus) Nagornaia-Wilier  
114Matthew Brooks (USA) Team Novo Nordisk Development  
115Ivan Potapov (Rus) Ural-Sverdlovskiy Region  
116Roman Bronis (Svk) Dukla Trencin Trek  
117Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Trek  
118Evgeny Borisov (Rus) Samara Region  
119Dmitry Vernidub (Rus) Samara Region  
120Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Trek  
121Andrei Sakalou (Blr) RCOP-Belarus  
122Max Walsleben (Ger) Nutrixxion Abus0:00:24 
123Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Abus0:00:37 
124Vladislav Sakaravikou (Blr) Belarus National Team0:02:04 
HDVolodymyr Blahyy (Ukr) Donetsk Region  
HDNikita Stregnev (Rus) Ural-Sverdlovskiy Region  
HDMaksim Sukhomesov (Rus) Lokomotiv-Penza  
DNFAnton Muzychkin (Blr) Belarus National Team  
DNFAndrei Holubeu (Blr) RCOP-Belarus  
DNSIngus Eislers (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
Points
1Maxim Pokidov (Rus) Itera-Katusha12pts
2Sergey Nikolaev (Rus) Itera-Katusha10 
3Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team8 
4Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team7 
5Joaquin Sobrino (Spa) SP Tableware6 
6Georgios Bouglas (Gre) SP Tableware5 
7Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Abus4 
8Oleksandr Martynenko (Ukr) Donetsk Region3 
9Ivan Kovalev (Rus) RusVelo2 
10Vadim Galeyev (Kaz) Kazakhstan National Team1 
Sprint 1
1Maksim Razumov (Rus) Itera-Katusha3pts
2Ilnur Zakarin (Rus) RusVelo2 
3Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team1 
Sprint 2
1Maksim Razumov (Rus) Itera-Katusha3pts
2Pavel Kochetkov (Rus) RusVelo2 
3Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team1 
Sprint 3
1Ivan Kovalev (Rus) RusVelo3pts
2Sergey Nikolaev (Rus) Itera-Katusha2 
3Anton Samokhvalov (Rus) SHVSM Samara1 
Teams
1Itera-Katusha11:47:30 
2Kolss Cycling Team  
3CLVS Moscow Region  
4SP Tableware  
5RusVelo  
6Sport Cycling Club  
7SHVSM Samara  
8Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
9Team Novo Nordisk Development  
10Nutrixxion Abus  
11Dinamo-Moscow  
12Team Russia 21  
13Ukraine National Team  
14Kazakhstan National Team  
15Nagornaia-Wilier  
16Belarus National Team  
17Donetsk Region  
18Samara Region  
19ISD Continental Team  
20Lokomotiv-Penza  
21Krasnodar Region  
22RCOP-Belarus  
23Ural-Sverdlovskiy Region  
24Dukla Trencin Trek  
General classification after stage 2
1Ivan Kovalev (Rus) RusVelo7:58:44 
2Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:03 
3Maxim Pokidov (Rus) Itera-Katusha0:00:04 
4Ilnur Zakarin (Rus) RusVelo0:00:09 
5Maksim Razumov (Rus) Itera-Katusha  
6Sergey Nikolaev (Rus) Itera-Katusha0:00:13 
7Sergey Firsanov (Rus) RusVelo0:00:17 
8Denys Kostyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:18 
9Víctor De La Parte (Spa) SP Tableware  
10Sergey Klimov (Rus) RusVelo0:00:22 
11Anton Samokhvalov (Rus) SHVSM Samara0:00:24 
12Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team  
13Matvey Zubov (Rus) Itera-Katusha0:00:25 
14Sergiy Lagkuti (Ukr) Ukraine National Team  
15Alexander Zhdanov (Rus) SHVSM Samara0:00:26 
16Yuriy Agarkov (Ukr) ISD Continental Team0:00:30 
17Raman Ramanau (Blr) Belarus National Team  
18Pavel Kochetkov (Rus) RusVelo0:00:33 
19Alexander Rybakov (Rus) RusVelo0:00:34 
20Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:35 
21Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Abus0:00:36 
22Igor Frolov (Rus) Itera-Katusha0:00:37 
23Dmitriy Kosiakov (Rus) CLVS Moscow Region  
24Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team  
25Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD Continental Team0:00:38 
26Branislaw Samoilaw (Blr) RCOP-Belarus  
27Evgeny Zheltobryukhov (Rus) Sport Cycling Club0:00:39 
28Andrei Sakalou (Blr) RCOP-Belarus  
29Aleh Ahiyevich (Blr) Belarus National Team0:00:41 
30Andrei Snitko (Blr) Belarus National Team0:00:42 
31Mykhaylo Radionov (Ukr) Ukraine National Team  
32Georgios Bouglas (Gre) SP Tableware0:00:43 
33Valeriy Kobzarenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
34Volodymyr Zagorodnyi (Ukr) Ukraine National Team0:00:44 
35Alexandr Budaragin (Rus) SHVSM Samara0:00:46 
36Dmitry Mokrov (Rus) SHVSM Samara  
37Illya Klepikov (Ukr) Donetsk Region0:00:47 
38Mikhail Shemetau (Blr) Belarus National Team0:00:48 
39Kirill Egorov (Rus) Itera-Katusha  
40Pavel Padaliak (Blr) RCOP-Belarus0:00:49 
41Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:50 
42Evgeny Bakhin (Rus) SHVSM Samara0:00:51 
43Vladyslav Bakumenko (Ukr) ISD Continental Team  
44Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Abus  
45Kirill Zakharov (Rus) Sport Cycling Club0:00:52 
46Andrey Sazanov (Rus) Dinamo-Moscow0:00:53 
47Petrus Van Dijk (Ned) SP Tableware0:00:54 
48Kirill Zyukin (Rus) Sport Cycling Club0:00:55 
49Evgeny Iakovenko (Rus) Dinamo-Moscow0:00:57 
50Sergey Panfilov (Rus) CLVS Moscow Region  
51Evgeny Zotov (Rus) Sport Cycling Club0:00:58 
52Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Trek  
53Artem Tesler (Ukr) Ukraine National Team0:01:00 
54Joaquin Sobrino (Spa) SP Tableware  
55Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Trek0:01:01 
56Evgeny Borisov (Rus) Samara Region0:01:05 
57Alexander Fadeev (Rus) CLVS Moscow Region  
58Nikita Kirzhaykin (Rus) CLVS Moscow Region0:01:06 
59Oleksandr Martynenko (Ukr) Donetsk Region0:01:07 
60Ruslan Giliazov (Rus) Team Russia 210:01:09 
61Ivan Popp (Rus) Krasnodar Region0:01:10 
62Maris Bogdanovics (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
63Matis Preimanis (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
64Illya Ponomarenko (Ukr) ISD Continental Team  
65Apostolos Bouglas (Gre) SP Tableware0:01:11 
66Kirill Chuporshnev (Rus) CLVS Moscow Region  
67Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan National Team  
68Aleksey Leshchenko (Rus) Team Russia 210:01:13 
69Denis Chuporshnev (Rus) Sport Cycling Club  
70Georgios Karatzios (Gre) SP Tableware0:01:14 
71Martins Savickis (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
72Alexandr Stepanov (Rus) Team Russia 210:01:15 
73Alexey Leontev (Rus) Nagornaia-Wilier0:01:16 
74Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Trek0:01:17 
75Nikita Kugaevskii (Rus) Team Russia 210:01:18 
76Andrey Kolosov (Rus) Dinamo-Moscow  
77Benjamin Dilley (USA) Team Novo Nordisk Development0:01:19 
78Vladimir Pozdniakov (Rus) Dinamo-Moscow  
79Alexander Chernolutskiy (Rus) Krasnodar Region0:01:20 
80Dmytro Volovod (Ukr) ISD Continental Team0:01:23 
81Egor Kropychev (Rus) Nagornaia-Wilier0:01:25 
82Vladislav Gryn (Ukr) Ukraine National Team0:01:26 
83Vadim Galeyev (Kaz) Kazakhstan National Team  
84Denis Berezkin (Rus) SHVSM Samara  
85Vitalijs Kornilovs (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com  
86Vasily Suchkov (Rus) Krasnodar Region0:01:28 
87Roman Bronis (Svk) Dukla Trencin Trek0:01:29 
88Tobias Dohlus (Ger) Nutrixxion Abus  
89Maksim Kondrashov (Rus) Samara Region  
90Alexander Mamontov (Rus) Samara Region0:01:31 
91Kirill Bozhenko (Rus) Samara Region  
92Vladyslav Petrushenko (Ukr) Donetsk Region0:01:32 
93Danil Spolnik (Rus) Sport Cycling Club  
94Dustin Cottle (USA) Team Novo Nordisk Development0:01:33 
95Evgeny Ivanov (Rus) Dinamo-Moscow  
96Vladimir Bortcov (Rus) Dinamo-Moscow0:01:34 
97Oleg Zemlyakov (Kaz) Kazakhstan National Team  
98Max Walsleben (Ger) Nutrixxion Abus0:01:35 
99Danil Kondakov (Ukr) Donetsk Region0:01:36 
100Ivan Dziubuk (Ukr) Ukraine National Team0:01:39 
101Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek0:01:40 
102Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Abus0:01:42 
103Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus0:01:43 
104Anton Lyga (Rus) Lokomotiv-Penza  
105Taras Lipkevych (Ukr) Donetsk Region0:01:46 
106Stanislav Katasov (Rus) CLVS Moscow Region0:01:50 
107Dmitry Vernidub (Rus) Samara Region0:01:52 
108Vladislav Agasyan (Rus) Krasnodar Region  
109Alexey Markovtsev (Rus) Lokomotiv-Penza0:01:54 
110Anatoliy Gavrilov (Rus) Nagornaia-Wilier  
111Dmitry Shchukin (Rus) Samara Region  
112Taras Voropayev (Kaz) Kazakhstan National Team0:01:56 
113Semen Mikhaiiletc (Rus) Krasnodar Region0:01:57 
114Matthew Brooks (USA) Team Novo Nordisk Development0:01:59 
115Alexey Zhilykov (Rus) Ural-Sverdlovskiy Region  
116Gerd De Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk Development0:02:03 
117Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Trek0:02:04 
118Michael Dallerio (Can) Team Novo Nordisk Development0:02:46 
119Ruud Cremers (Ned) Team Novo Nordisk Development0:03:57 
120Vladislav Sakaravikou (Blr) Belarus National Team0:04:31 
121Grigoriy Chestnov (Rus) Ural-Sverdlovskiy Region0:04:55 
122Ilya Dyshakov (Rus) Nagornaia-Wilier0:11:50 
123Alexander Surkov (Rus) Lokomotiv-Penza0:14:33 
124Ivan Potapov (Rus) Ural-Sverdlovskiy Region0:14:52 
Points classification
1Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team19pts
2Maxim Pokidov (Rus) Itera-Katusha12 
3Ivan Kovalev (Rus) RusVelo12 
4Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Abus12 
5Sergey Nikolaev (Rus) Itera-Katusha10 
6Joaquin Sobrino (Spa) SP Tableware10 
7Oleksandr Martynenko (Ukr) Donetsk Region9 
8Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team8 
9Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus7 
10Georgios Bouglas (Gre) SP Tableware5 
11Georgios Karatzios (Gre) SP Tableware5 
12Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek3 
13Nikita Kugaevskii (Rus) Team Russia 212 
14Maris Bogdanovics (Lat) Alpha Baltic-Unitymarathons.com1 
15Vadim Galeyev (Kaz) Kazakhstan National Team1 
Teams classification
1RusVelo23:56:49 
2Itera-Katusha0:00:13 
3Kolss Cycling Team0:00:20 
4SHVSM Samara0:01:06 
5Ukraine National Team0:01:14 
6Belarus National Team0:01:16 
7SP Tableware0:01:18 
8RCOP-Belarus0:01:25 
9ISD Continental Team0:01:28 
10Sport Cycling Club0:01:49 
11Nutrixxion Abus0:01:59 
12CLVS Moscow Region0:02:02 
13Donetsk Region0:02:18 
14Dinamo-Moscow0:02:31 
15Dukla Trencin Trek0:02:39 
16Team Novo Nordisk Development0:02:51 
17Kazakhstan National Team0:02:53 
18Alpha Baltic-Unitymarathons.com0:02:57 
19Team Russia 210:03:00 
20Krasnodar Region0:03:21 
21Samara Region0:03:28 
22Nagornaia-Wilier0:03:58 
23Lokomotiv-Penza0:04:41 
24Ural-Sverdlovskiy Region0:20:04 
Back to top