China wins men's and women's sprint gold

Malaysia goes 1-2 in keirin, Uzbekistan earns men's points race gold

On the fifth and final day of track competition at the Asian Games, host nation China added to its medal tally with victories in both the men's and women's sprint competition

Lei Zhang (China) bested Japan's Tsubasa Kitatsuru 2-0 in the men's gold medal round while Yudai Nitta (Japan) topped Azizulhasni Awang (Malaysia) in straight heats to claim bronze.

China earned gold and silver in the women's sprint with Shuang Guo outsprinting teammate Junhong Lin in straight heats to win the championship. The bronze medal was won by Wai Sze Lee (Hong Kong, China) who dispatched Wongyeong Kim (Korea).

The men's 30km points race gold medal was won by Vladimir Tuychiev (Uzbekistan) with Kam Po Wong (Hong Kong, China) and Mehdi Sohrabi (Iran) claiming silver and bronze respectively.

The final event of the day was the men's keirin, in which Malaysia's Azizulhasni Awang and Josiah Ng finished 1-2. The bronze medal was earned by China's Miao Zhang.

For the second straight day, a crash marred a gold medal final as sprint champion Lei Zhang (China) and Mohammad Parash (Iran) crashed heavily in the men's keirin final. Parash left the track in a neck brace for further examination while Zhang eventually walked off the track apparently suffering no serious injuries.

Multiple crashes occurred in the previous day's women's points race final, including a five-rider accident that involved eventual silver medalist Wan Yiu Wong (Hong Kong, China).

Men's Sprint Gold Medal Round - Race 1
1Lei Zhang (People's Republic of China)0:00:11.127 
2Tsubasa Kitatsuru (Japan)  
Men's Sprint Gold Medal Round - Race 2
1Lei Zhang (People's Republic of China)0:00:10.921 
2Tsubasa Kitatsuru (Japan)  
Men's Sprint Bronze Medal Round - Race 1
3Yudai Nitta (Japan)0:00:11.231 
4Azizulhasni Awang (Malaysia)  
Men's Sprint Bronze Medal Round - Race 2
3Yudai Nitta (Japan)0:00:11.023 
4Azizulhasni Awang (Malaysia)  
Men's Sprint - 5th-8th place
5Hassanal.. Varposhti (Islamic Republic of Iran)0:00:10.969 
6Lae Seon Choi (Korea)  
7Fars.. Farsinejadian (Islamic Republic of Iran)  
8Yong Feng (People's Republic of China)  
Women's Sprint Gold Medal Round - Race 1
1Shuang Guo (People's Republic of China)0:00:11.412 
2Junhong Lin (People's Republic of China)  
Women's Sprint Gold Medal Round - Race 2
1Shuang Guo (People's Republic of China)0:00:11.719 
2Junhong Lin (People's Republic of China)  
Women's Sprint Bronze Medal Round - Race 1
3Wai Sze Lee (Hong Kong, China)0:00:11.808 
4Wongyeong Kim (Korea)  
Women's Sprint Bronze Medal Round - Race 2
3Wai Sze Lee (Hong Kong, China)0:00:11.804 
4Wongyeong Kim (Korea)  
Women's Sprint - 5th-8th place
5Eunji Lee (Korea)0:00:12.696 
6Fatehah Mustapa (Malaysia)  
7Zhao Juan Meng (People's Republic of China)  
8Ting Ying Huang (Chinese Taipei)  
Men's 30km Points Race Final
1Vladimir Tuychiev (Uzbekistan)71pts
2Kam Po Wong (Hong Kong, China)60 
3Mehdi Sohrabi (Islamic Republic of Iran)60 
4Alexey Lyalko (Kazakhstan)56 
5Muhamad Adi.. Othman (Malaysia)56 
6Kazuhiro Mori (Japan)52 
7Po Hung Wu (Chinese Taipei)46 
8Taiji Nishitani (Japan)46 
9Ho Sung Cho (Korea)43 
10Sunjae Jang (Korea)27 
11Vadim Shaekhov (Uzbekistan)25 
12Ho Ting Kwok (Hong Kong, China)21 
13Gang Xu (People's Republic of China)2 
14Amir Mustafa Rusli (Malaysia)1 
15Atul Kumar (India)  
16Yevgeniy Sladkov (Kazakhstan)  
17Mohamed .. Almurawwi (United Arab Emirates)-20 
18Khalil Abduljanan (Qatar)-20 
19Hsin Hua Huang (Chinese Taipei)-20 
20Rajender K.. Bishnoi (India)-40 
DNFAbbas Saeiditanha (Islamic Republic of Iran)  
DNFWei Li (People's Republic of China)  
DNFSultan Asiri (Saudi Arabia)  
DNFAhmed El Bourdainy (Qatar)  
Men's Keirin Gold Medal Round
1Azizulhasni Awang (Malaysia)  
2Josiah Ng (Malaysia)  
3Miao Zhang (People's Republic of China)  
4Kazunari Watanabe (Japan)  
DNFLei Zhang (People's Republic of China)  
DNFMohammad Parash (Islamic Republic of Iran)  
Men's Keirin - 7th-12th place
7Mahmoud Parash (Islamic Republic of Iran)  
8Badr Al.. Albalooshi (United Arab Emirates)  
9Prince Herbe.. Hylem (India)  
10Chi Ho Yuen (Hong Kong, China)  
11Lae Seon Choi (Korea)  
DNSWon Gu Jun (Korea)  
Back to top