Tour of Slovenia: Mezgec wins in rainy Ljubljana

Luka Mezgec (Orica-Scott) claimed victory on stage 2 of the Tour of Slovenia, winning by a clear margin after crashes disrupted the final couple of kilometres in rainy Ljubljana. 

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott3:50:51
2Roberto Ferrari (Ita) UAE Team EmiratesRow 1 - Cell 2
3Mark Renshaw (Aus) Dimension DataRow 2 - Cell 2
4Alois Kankovský (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 3 - Cell 2
5Jirí Polnický (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 4 - Cell 2
6Andrea Palini (Ita) Androni SidermecRow 5 - Cell 2
7Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-MeridaRow 6 - Cell 2
8Marco Canola (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 7 - Cell 2
9Rok Korošec (Slo) Amplatz - BmcRow 8 - Cell 2
10Ryan Gibbons (RSA) Dimension DataRow 9 - Cell 2
11Tadej Pogacar (Slo) Rog - LjubljanaRow 10 - Cell 2
12Federico Zurlo (Ita) UAE Team EmiratesRow 11 - Cell 2
13Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling TeamRow 12 - Cell 2
14Jure Golcer (Slo) Adria MobilRow 13 - Cell 2
15Rafal Majka (Pol) Bora-HansgroheRow 14 - Cell 2
16Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusveloRow 15 - Cell 2
17Jan Polanc (Slo) UAE Team EmiratesRow 16 - Cell 2
18Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling TeamRow 17 - Cell 2
19Paolo Totò (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 18 - Cell 2
20Péter Kusztor (Hun) Amplatz - BmcRow 19 - Cell 2
21Domen Novak (Slo) Bahrain-MeridaRow 20 - Cell 2
22Hermann Pernsteiner (Aut) Amplatz - BmcRow 21 - Cell 2
23Izidor Penko (Slo) Rog - LjubljanaRow 22 - Cell 2
24Christopher Juul Jensen (Den) Orica-ScottRow 23 - Cell 2
25Radoslav Rogina (Cro) Adria MobilRow 24 - Cell 2
26Michele Gazzarra (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 25 - Cell 2
27Edward Ravasi (Ita) UAE Team EmiratesRow 26 - Cell 2
28Pawel Cieslik (Pol) Elkov - Author Cycling TeamRow 27 - Cell 2
29Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 28 - Cell 2
30Josip Rumac (Cro) Synergy Baku Cycling ProjectRow 29 - Cell 2
31Luka Cotar (Slo) SLORow 30 - Cell 2
32Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-MeridaRow 31 - Cell 2
33Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 32 - Cell 2
34Manuel Belletti (Ita) Wilier TriestinaRow 33 - Cell 2
35Clemens Fankhauser (Aut) Tirol Cycling TeamRow 34 - Cell 2
36Mattia De Marchi (Ita) Hrinkow Advarics CycleangRow 35 - Cell 2
37Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusveloRow 36 - Cell 2
38Žiga Grošelj (Slo) Adria MobilRow 37 - Cell 2
39Gregor Gazvoda (Slo) Adria MobilRow 38 - Cell 2
40Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 39 - Cell 2
41Mattia Cattaneo (Ita) Androni SidermecRow 40 - Cell 2
42Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling TeamRow 41 - Cell 2
43Josef Cerný (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 42 - Cell 2
44Tilen Finkšt (Slo) Rog - LjubljanaRow 43 - Cell 2
45Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Wilier TriestinaRow 44 - Cell 2
46Matej Drinovec (Slo) SLORow 45 - Cell 2
47Gasper Katrasnik (Slo) Adria MobilRow 46 - Cell 2
48Matteo Draperi (Ita) Wilier TriestinaRow 47 - Cell 2
49Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 48 - Cell 2
50Tomáš Buchácek (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 49 - Cell 2
51Vojtech Hacecký (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 50 - Cell 2
52Oliviero Troia (Ita) UAE Team EmiratesRow 51 - Cell 2
53Alexander Edmonson (Aus) Orica-ScottRow 52 - Cell 2
54Artem Ovechkin (Rus) Gazprom – RusveloRow 53 - Cell 2
55Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 54 - Cell 2
56Luca Pacioni (Ita) Androni SidermecRow 55 - Cell 2
57Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 56 - Cell 2
58Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – RusveloRow 57 - Cell 2
59Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott0:01:15
60Mitch Docker (Aus) Orica-ScottRow 59 - Cell 2
61Žiga Jerman (Slo) Rog - LjubljanaRow 60 - Cell 2
62Marco Benfatto (Ita) Androni Sidermec0:01:19
63Bernhard Eisel (Aut) Dimension DataRow 62 - Cell 2
64Michael Kukrle (Cze) Elkov - Author Cycling Team0:01:32
65Michele Scartezzini (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 64 - Cell 2
66Simone Bernardini (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 65 - Cell 2
67Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling ProjectRow 66 - Cell 2
68Jack Haig (Aus) Orica-ScottRow 67 - Cell 2
69Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusveloRow 68 - Cell 2
70Francesco Gavazzi (Ita) Androni Sidermec0:02:21
71Mirko Trosino (Ita) Wilier TriestinaRow 70 - Cell 2
72Matthias Krizek (Aut) Tirol Cycling TeamRow 71 - Cell 2
73Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates0:02:23
74Mark Cavendish (GBr) Dimension DataRow 73 - Cell 2
75Svein Tuft (Can) Orica-Scott0:02:45
76Kristian Sbaragli (Ita) Dimension DataRow 75 - Cell 2
77Davide Ballerini (Ita) Androni SidermecRow 76 - Cell 2
78Sam Bennett (Irl) Bora-HansgroheRow 77 - Cell 2
79Alan Marangoni (Ita) Nippo - Vini Fantini0:03:10
80David Per (Slo) Bahrain-Merida0:03:14
81Gorazd Per (Slo) Adria MobilRow 80 - Cell 2
82Dusan Rajovic (Srb) Adria MobilRow 81 - Cell 2
83Gregor Mühlberger (Aut) Bora-HansgroheRow 82 - Cell 2
84David Jabuka (Cro) Meridiana Kamen TeamRow 83 - Cell 2
85Kanan Gahramanli (Aze) Synergy Baku Cycling ProjectRow 84 - Cell 2
86Andreas Walzel (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 85 - Cell 2
87Musa Mikayilzade (Aze) Synergy Baku Cycling ProjectRow 86 - Cell 2
88Rüdiger Selig (Ger) Bora-HansgroheRow 87 - Cell 2
89Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe0:03:34
90Patrick Gamper (Aut) Tirol Cycling Team0:03:42
91Matic Grošelj (Slo) Rog - LjubljanaRow 90 - Cell 2
92Dennis Paulus (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 91 - Cell 2
93Jaka Primožic (Slo) SLORow 92 - Cell 2
94Florian Gaugl (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 93 - Cell 2
95Daniel Eichinger (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 94 - Cell 2
96Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen TeamRow 95 - Cell 2
97Andreas Graf (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 96 - Cell 2
98Primož Obal (Slo) SLORow 97 - Cell 2
99Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen TeamRow 98 - Cell 2
100Martin Hunal (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 99 - Cell 2
101Dominik Hrinkow (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 100 - Cell 2
102Erik Baska (Svk) Bora-HansgroheRow 101 - Cell 2
103Valens Ndayisenga (Rwa) Tirol Cycling TeamRow 102 - Cell 2
104Matteo Pelucchi (Ita) Bora-HansgroheRow 103 - Cell 2
105Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-HansgroheRow 104 - Cell 2
106Andi Bajc (Slo) Amplatz - BmcRow 105 - Cell 2
107Ion Ander Insausti Irastorza (Spa) Bahrain-MeridaRow 106 - Cell 2
108Marco Frapporti (Ita) Androni SidermecRow 107 - Cell 2
109Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 108 - Cell 2
110Pavel Brutt (Rus) Gazprom – RusveloRow 109 - Cell 2
111Ilia Koshevoy (Blr) Wilier TriestinaRow 110 - Cell 2
112Filippo Pozzato (Ita) Wilier TriestinaRow 111 - Cell 2
113Marek Canecky (Svk) Amplatz - BmcRow 112 - Cell 2
114Jakub Mareczko (Ita) Wilier TriestinaRow 113 - Cell 2
115Robert Jenko (Slo) SLORow 114 - Cell 2
116Tadej Logar (Slo) SLORow 115 - Cell 2
117Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo0:03:53
118Nathan Haas (Aus) Dimension DataRow 117 - Cell 2
119Filippo Fortin (Ita) Tirol Cycling TeamRow 118 - Cell 2
120Roger Kluge (Ger) Orica-ScottRow 119 - Cell 2
121Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo0:04:00
122Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida0:04:03
123Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida0:04:05
124Enver Asanov (Aze) Synergy Baku Cycling ProjectRow 123 - Cell 2
125János Zsombor Pelikán (Hun) Amplatz - BmcRow 124 - Cell 2
126Ismail Iliasov (Aze) Synergy Baku Cycling ProjectRow 125 - Cell 2
127Matteo Busato (Ita) Wilier TriestinaRow 126 - Cell 2
128Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini0:04:58
129Gianfranco Raffaele Visconti (Ita) Meridiana Kamen Team0:06:08
130Gerd Fidler (Aut) Amplatz - BmcRow 129 - Cell 2
131Nils Friedl (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 130 - Cell 2
132Aljaž Prah (Slo) Rog - LjubljanaRow 131 - Cell 2
133Žiga Rucigaj (Slo) Rog - LjubljanaRow 132 - Cell 2
134Uroš Repše (Slo) Meridiana Kamen TeamRow 133 - Cell 2
135Marko Pavlic (Slo) SLORow 134 - Cell 2
136Jon Božic (Slo) Adria MobilRow 135 - Cell 2
137Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini FantiniRow 136 - Cell 2
138Samir Jabrayilov (Aze) Synergy Baku Cycling ProjectRow 137 - Cell 2
139Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen TeamRow 138 - Cell 2
140Andrea Vendrame (Ita) Androni SidermecRow 139 - Cell 2
141Matej Mugerli (Slo) Amplatz - Bmc0:06:15
142Davide Mucelli (Ita) Meridiana Kamen TeamRow 141 - Cell 2
143Elgun Alizada (Aze) Synergy Baku Cycling ProjectRow 142 - Cell 2
DNFKanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-MeridaRow 143 - Cell 2
DNFBruno Maltar (Cro) Meridiana Kamen TeamRow 144 - Cell 2
DNSJacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension DataRow 145 - Cell 2
DNSDavide Orrico (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 146 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
General Classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott7:40:23
2Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe0:00:04
3Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates0:00:08
4Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-MeridaRow 3 - Cell 2
5Žiga Jerman (Slo) Rog - LjubljanaRow 4 - Cell 2
6Mark Renshaw (Aus) Dimension Data0:00:10
7Tomáš Buchácek (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 6 - Cell 2
8Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:11
9Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:13
10Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:14
11Andrea Palini (Ita) Androni SidermecRow 10 - Cell 2
12Rok Korošec (Slo) Amplatz - BmcRow 11 - Cell 2
13Alois Kankovský (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 12 - Cell 2
14Rafal Majka (Pol) Bora-HansgroheRow 13 - Cell 2
15Jan Polanc (Slo) UAE Team EmiratesRow 14 - Cell 2
16Tadej Pogacar (Slo) Rog - LjubljanaRow 15 - Cell 2
17Paolo Totò (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 16 - Cell 2
18Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusveloRow 17 - Cell 2
19Radoslav Rogina (Cro) Adria MobilRow 18 - Cell 2
20Jirí Polnický (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 19 - Cell 2
21Domen Novak (Slo) Bahrain-MeridaRow 20 - Cell 2
22Ryan Gibbons (RSA) Dimension DataRow 21 - Cell 2
23Péter Kusztor (Hun) Amplatz - BmcRow 22 - Cell 2
24Gasper Katrasnik (Slo) Adria MobilRow 23 - Cell 2
25Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-MeridaRow 24 - Cell 2
26Pawel Cieslik (Pol) Elkov - Author Cycling TeamRow 25 - Cell 2
27Federico Zurlo (Ita) UAE Team EmiratesRow 26 - Cell 2
28Edward Ravasi (Ita) UAE Team EmiratesRow 27 - Cell 2
29Tilen Finkšt (Slo) Rog - LjubljanaRow 28 - Cell 2
30Michele Gazzarra (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 29 - Cell 2
31Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 30 - Cell 2
32Luka Cotar (Slo) SLORow 31 - Cell 2
33Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 32 - Cell 2
34Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Wilier TriestinaRow 33 - Cell 2
35Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusveloRow 34 - Cell 2
36Oliviero Troia (Ita) UAE Team EmiratesRow 35 - Cell 2
37Vojtech Hacecký (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 36 - Cell 2
38Jack Haig (Aus) Orica-ScottRow 37 - Cell 2
39Mark Cavendish (GBr) Dimension DataRow 38 - Cell 2
40Izidor Penko (Slo) Rog - LjubljanaRow 39 - Cell 2
41Josip Rumac (Cro) Synergy Baku Cycling ProjectRow 40 - Cell 2
42Dusan Rajovic (Srb) Adria MobilRow 41 - Cell 2
43Clemens Fankhauser (Aut) Tirol Cycling TeamRow 42 - Cell 2
44Matej Drinovec (Slo) SLORow 43 - Cell 2
45Manuel Belletti (Ita) Wilier TriestinaRow 44 - Cell 2
46Rüdiger Selig (Ger) Bora-HansgroheRow 45 - Cell 2
47Alexander Edmonson (Aus) Orica-ScottRow 46 - Cell 2
48Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling TeamRow 47 - Cell 2
49Hermann Pernsteiner (Aut) Amplatz - BmcRow 48 - Cell 2
50Josef Cerný (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 49 - Cell 2
51Christopher Juul Jensen (Den) Orica-ScottRow 50 - Cell 2
52Davide Ballerini (Ita) Androni SidermecRow 51 - Cell 2
53Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling TeamRow 52 - Cell 2
54Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling TeamRow 53 - Cell 2
55Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – RusveloRow 54 - Cell 2
56Artem Ovechkin (Rus) Gazprom – RusveloRow 55 - Cell 2
57Mattia Cattaneo (Ita) Androni SidermecRow 56 - Cell 2
58Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 57 - Cell 2
59Luca Pacioni (Ita) Androni SidermecRow 58 - Cell 2
60Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 59 - Cell 2
61Jure Golcer (Slo) Adria MobilRow 60 - Cell 2
62Mattia De Marchi (Ita) Hrinkow Advarics CycleangRow 61 - Cell 2
63Matteo Draperi (Ita) Wilier TriestinaRow 62 - Cell 2
64Žiga Grošelj (Slo) Adria MobilRow 63 - Cell 2
65Gregor Gazvoda (Slo) Adria MobilRow 64 - Cell 2
66Gregor Mühlberger (Aut) Bora-HansgroheRow 65 - Cell 2
67Kristian Sbaragli (Ita) Dimension DataRow 66 - Cell 2
68Matteo Busato (Ita) Wilier TriestinaRow 67 - Cell 2
69Mitch Docker (Aus) Orica-Scott0:01:29
70Marco Benfatto (Ita) Androni Sidermec0:01:33
71Michele Scartezzini (Ita) Sangemini - Mg. K Vis0:01:46
72Michael Kukrle (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 71 - Cell 2
73Simone Bernardini (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 72 - Cell 2
74Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusveloRow 73 - Cell 2
75Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott0:01:57
76Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project0:02:01
77Francesco Gavazzi (Ita) Androni Sidermec0:02:35
78Matthias Krizek (Aut) Tirol Cycling TeamRow 77 - Cell 2
79Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates0:02:37
80Alan Marangoni (Ita) Nippo - Vini Fantini0:03:24
81Gorazd Per (Slo) Adria Mobil0:03:25
82Svein Tuft (Can) Orica-Scott0:03:27
83David Per (Slo) Bahrain-Merida0:03:28
84Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe0:03:48
85Patrick Gamper (Aut) Tirol Cycling Team0:03:56
86Jakub Mareczko (Ita) Wilier TriestinaRow 85 - Cell 2
87Dennis Paulus (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 86 - Cell 2
88Dominik Hrinkow (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 87 - Cell 2
89Erik Baska (Svk) Bora-HansgroheRow 88 - Cell 2
90Florian Gaugl (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 89 - Cell 2
91Matteo Pelucchi (Ita) Bora-HansgroheRow 90 - Cell 2
92Robert Jenko (Slo) SLORow 91 - Cell 2
93Ilia Koshevoy (Blr) Wilier TriestinaRow 92 - Cell 2
94Martin Hunal (Cze) Elkov - Author Cycling TeamRow 93 - Cell 2
95Marco Frapporti (Ita) Androni SidermecRow 94 - Cell 2
96Matic Grošelj (Slo) Rog - LjubljanaRow 95 - Cell 2
97Pavel Brutt (Rus) Gazprom – RusveloRow 96 - Cell 2
98Andi Bajc (Slo) Amplatz - BmcRow 97 - Cell 2
99Jaka Primožic (Slo) SLORow 98 - Cell 2
100Daniel Eichinger (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 99 - Cell 2
101Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen TeamRow 100 - Cell 2
102Filippo Pozzato (Ita) Wilier TriestinaRow 101 - Cell 2
103Marek Canecky (Svk) Amplatz - BmcRow 102 - Cell 2
104David Jabuka (Cro) Meridiana Kamen TeamRow 103 - Cell 2
105Tadej Logar (Slo) SLORow 104 - Cell 2
106Andreas Graf (Aut) Hrinkow Advarics CycleangRow 105 - Cell 2
107Valens Ndayisenga (Rwa) Tirol Cycling TeamRow 106 - Cell 2
108Filippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team0:04:07
109Ivan Rovny (Rus) Gazprom – RusveloRow 108 - Cell 2
110Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo0:04:14
111Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida0:04:17
112Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida0:04:19
113Ismail Iliasov (Aze) Synergy Baku Cycling ProjectRow 112 - Cell 2
114János Zsombor Pelikán (Hun) Amplatz - BmcRow 113 - Cell 2
115Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team0:04:24
116Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini0:05:12
117Žiga Rucigaj (Slo) Rog - Ljubljana0:06:22
118Samir Jabrayilov (Aze) Synergy Baku Cycling ProjectRow 117 - Cell 2
119Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen TeamRow 118 - Cell 2
120Aljaž Prah (Slo) Rog - LjubljanaRow 119 - Cell 2
121Uroš Repše (Slo) Meridiana Kamen TeamRow 120 - Cell 2
122Marko Pavlic (Slo) SLORow 121 - Cell 2
123Gianfranco Raffaele Visconti (Ita) Meridiana Kamen TeamRow 122 - Cell 2
124Andrea Vendrame (Ita) Androni SidermecRow 123 - Cell 2
125Davide Mucelli (Ita) Meridiana Kamen Team0:06:29
126Matej Mugerli (Slo) Amplatz - Bmc0:06:44
127Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data0:07:17
128Kanan Gahramanli (Aze) Synergy Baku Cycling Project0:08:53
129Primož Obal (Slo) SLO0:09:24
130Musa Mikayilzade (Aze) Synergy Baku Cycling Project0:09:26
131Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Mg. K VisRow 130 - Cell 2
132Mirko Trosino (Ita) Wilier Triestina0:09:58
133Andreas Walzel (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang0:10:51
134Ion Ander Insausti Irastorza (Spa) Bahrain-Merida0:11:19
135Nathan Haas (Aus) Dimension Data0:11:30
136Jon Božic (Slo) Adria Mobil0:11:37
137Enver Asanov (Aze) Synergy Baku Cycling Project0:11:42
138Elgun Alizada (Aze) Synergy Baku Cycling Project0:11:45
139Gerd Fidler (Aut) Amplatz - Bmc0:11:47
140Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe0:11:51
141Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini0:12:00
142Roger Kluge (Ger) Orica-Scott0:12:02
143Nils Friedl (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang0:13:45
Swipe to scroll horizontally
Points Classification
#Rider Name (Country) Team
1Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott
Swipe to scroll horizontally
Mountains Classification
#Rider Name (Country) Team
1Luca Pacioni (Ita) Androni Sidermec
Swipe to scroll horizontally
Best Young Rider
#Rider Name (Country) Team
1Žiga Jerman (Slo) Rog - Ljubljana

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1