Skip to main content

Tulik wins final stage of Tour des Fjords

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Angelo Tulik (Fra) Team Europcar4:34:05
2Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
3Alexander Kristoff (Nor) Katusha
4Thor Hushovd (Nor) Norge -Norway
5Tony Hurel (Fra) Team Europcar
6Mike Teunissen (Ned) Rabobank Development Team
7Daniel Hoelgaard (Nor) Etixx - Ihned
8Gert-Jan Bosman (Ned) Rabobank Development Team
9Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka
10Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team
11Florian Senechal (Fra) Etixx - Ihned
12Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
13Jon Einar Bergsland (Nor) Oneco Cycling Team
14Håvard J. Blikra (Nor) Team Øster Hus - Ridley
15Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team
16Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka
17Matthias Friedemann (Ger) Champion System Pro Cycling Team
18Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Øster Hus - Ridley
19Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team
20Sergei Chernetskiy (Rus) Katusha
21Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Plussbank
22Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
23Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker - Merida
24Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Øster Hus - Ridley
25Dion Smith (NZl) Champion System Pro Cycling Team
26Vegard Breen (Nor) Team Joker - Merida
27Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team
28Andre Steensen (Den) Team CULT Energy
29Håkon Frengstad Berger (Nor) Ringeriks-Kraft Look
30Odd Christian Eiking (Nor) Norge -Norway
31Øystein Stake Laengen (Nor) Oneco Cycling Team
32Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team0:00:05
33Rasmus Sterebo (Den) Team CULT Energy0:00:06
34Marco Haller (Aut) Katusha
35Lorents Ola Aasvold (Nor) Team Plussbank
36Michael Valgren Andersen (Den) Team CULT Energy
37Kristian Dyrnes (Nor) Team Øster Hus - Ridley0:00:09
38Sondre Linstad-Hurum (Nor) Oneco Cycling Team0:00:13
39Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team
40Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
41Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team
42Henrik Steen Haugen (Nor) Ringeriks-Kraft Look
43Patrick Konrad (Aut) Etixx - Ihned
44Andreas Erland (Nor) Team Plussbank
45Petter Schmidt (Nor) Team Plussbank
46August Jensen (Nor) Team Øster Hus - Ridley
47Kristoffer M Skjerping (Nor) Team Joker - Merida
48Åsmund Løvik (Nor) Norge -Norway
49Øivind Lukkedal (Nor) Ringeriks-Kraft Look
50Michael Reihs (Den) Team CULT Energy
51Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4you-Unaas pwrd by BLIZ
52Ivar Slik (Ned) Rabobank Development Team
53Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
54Anders Kristoffersen (Nor) Ringeriks-Kraft Look
55Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Development Team
56Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Plussbank0:00:22
57Karel Hnik (Cze) Etixx - Ihned
58Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx - Ihned
59Filip Eidsheim (Nor) Team Øster Hus - Ridley
60Meron Russom (Eri) MTN-Qhubeka
61Oscar Landa (Nor) Team Øster Hus - Ridley
62Markus Hoelgaard (Nor) Etixx - Ihned
63Vincent Jérôme (Fra) Team Europcar
64Bryan Naulleau (Fra) Team Europcar
65Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
66Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team
67Stian Remme (Nor) Team Joker - Merida
68Marco Minnaard (Ned) Rabobank Development Team0:00:35
69Njål Eivind Kleiven (Nor) Norge -Norway
70Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Merida
71Timofey Kritskiy (Rus) Katusha0:00:42
72Rüdiger Selig (Ger) Katusha
73Troels Ronning Vinther (Den) Team CULT Energy0:00:50
74Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team0:01:05
75Maksim Razumov (Rus) Katusha
76Magnus Cort Nielsen (Den) Team CULT Energy0:02:14
77Matt Brammeier (Irl) Champion System Pro Cycling Team
78Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Team Joker - Merida
79Patrick Clausen (Den) Team CULT Energy
80Kévin Reza (Fra) Team Europcar
81Kenneth Vanbilsen (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
82Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
83Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka0:04:17
84Christian Hannestad (Nor) Oneco Cycling Team
85Andreas Landa (Nor) Oneco Cycling Team
86Sergey Nikolaev (Rus) Katusha
87Bradley Potgieter (RSA) MTN-Qhubeka
88Maxim Belkov (Rus) Katusha
89Morten Mørland (Nor) Team Plussbank
90Øystein Seth Fiskå (Nor) Ringeriks-Kraft Look
91Oskar Nikolai Birger Svendsen (Nor) Team Joker - Merida
92Mads Würtz Schmidt (Den) Team CULT Energy0:10:44
93Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Plussbank0:10:46
94Frederik Wilmann (Nor) Norge -Norway
95Kin San Wu (HKg) Champion System Pro Cycling Team
96Clinton Avery (NZl) Champion System Pro Cycling Team
97Adrian Gjølberg (Nor) Team Joker - Merida
98Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Ringeriks-Kraft Look
99Dieter Bouvry (Bel) Etixx - Ihned
100Andreas Vangstad (Nor) Team Plussbank
101Max Emil Kørner (Nor) Ringeriks-Kraft Look
DNFJack Bobridge (Aus) Belkin Pro Cycling Team
DNFTsgabu Grmay (Eth) MTN-Qhubeka
DNFYoucef Reguigui (Alg) MTN-Qhubeka
DNFTim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
DNFMagnus Børresen (Nor) Oneco Cycling Team
DNFMarius Ness Haave (Nor) Oneco Cycling Team
DNFSindre Eid Hermansen (Nor) Ringeriks-Kraft Look
DNFAlexander Gingsjö (Swe) Team People4you-Unaas pwrd by BLIZ
DNFPhilip Lindau (Swe) Team People4you-Unaas pwrd by BLIZ
DNFJo Kogstad Ringheim (Nor) Team People4you-Unaas pwrd by BLIZ

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sergei Chernetskiy (Rus) Katusha12:50:18
2Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team0:00:30
3Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise0:00:42
4Alexander Kristoff (Nor) Katusha0:00:52
5Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team0:01:04
6Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team
7Marco Haller (Aut) Katusha0:01:08
8Mike Teunissen (Ned) Rabobank Development Team0:01:10
9Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise0:01:15
10Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise0:01:24
11Håvard J. Blikra (Nor) Team Øster Hus - Ridley0:01:42
12Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Øster Hus - Ridley
13Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Øster Hus - Ridley
14Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker - Merida0:01:50
15Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team0:01:52
16Gert-Jan Bosman (Ned) Rabobank Development Team0:01:54
17Andre Steensen (Den) Team CULT Energy0:01:55
18August Jensen (Nor) Team Øster Hus - Ridley
19Vegard Breen (Nor) Team Joker - Merida0:01:56
20Kristian Dyrnes (Nor) Team Øster Hus - Ridley0:01:57
21Michael Valgren Andersen (Den) Team CULT Energy0:02:01
22Rasmus Sterebo (Den) Team CULT Energy
23Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Development Team0:02:04
24Kristoffer M Skjerping (Nor) Team Joker - Merida0:02:09
25Matthias Friedemann (Ger) Champion System Pro Cycling Team0:02:16
26Dion Smith (NZl) Champion System Pro Cycling Team
27Florian Senechal (Fra) Etixx - Ihned0:02:17
28Daniel Hoelgaard (Nor) Etixx - Ihned
29Stian Remme (Nor) Team Joker - Merida0:02:18
30Håkon Frengstad Berger (Nor) Ringeriks-Kraft Look0:02:29
31Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Plussbank0:02:31
32Patrick Konrad (Aut) Etixx - Ihned0:02:33
33Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise0:02:35
34Lorents Ola Aasvold (Nor) Team Plussbank0:02:37
35Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Merida0:02:43
36Andreas Erland (Nor) Team Plussbank0:02:44
37Øivind Lukkedal (Nor) Ringeriks-Kraft Look0:02:48
38Tony Hurel (Fra) Team Europcar0:02:52
39Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team0:02:53
40Angelo Tulik (Fra) Team Europcar0:02:56
41Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4you-Unaas pwrd by BLIZ0:02:57
42Thor Hushovd (Nor) Norge -Norway0:03:08
43Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
44Vincent Jérôme (Fra) Team Europcar0:03:17
45Bryan Naulleau (Fra) Team Europcar
46Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team0:03:18
47Markus Hoelgaard (Nor) Etixx - Ihned0:03:24
48Sondre Linstad-Hurum (Nor) Oneco Cycling Team0:03:34
49Meron Russom (Eri) MTN-Qhubeka0:03:41

Latest on Cyclingnews