Skip to main content

Vargas solos to victory

Full Results
1Freddy Vargas (Ven) Vénézuela3:49:28
2Yannis Controle (Fra) Association Cycliste du Levant0:00:32
3Rony Rex (Fra) Excelsior
4Philippe Palmiste (Fra) Gillette Fusion UVN
5Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 118
6Christophe Betard (Fra) Club Martinique
7Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
8Yves Mercier (Swi) Switzerland
9Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 118
10Edwin Sanchez Anzola (Col) Gillette Fusion UVN
11Andrey Mizorov (Kaz) UFR Matouba RDA
12José Sarmiento (Col) USL - CRBTP
13José Rodriguez (Dom) Dominican Republic
14Juan Pablo Wilches (Col) Vélo Club Grand'Case
15José Chacon (Ven) Gwada Bikers 118
16Jean-Louis Varo (Fra) CSCA
17Eduin Becerra (Ven) Vénézuela
18Wendy Crus Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin
19Alexandre Mercier (Swi) Switzerland
20Andris Hernandez (Ven) Vénézuela
21Adrien Alidor (Fra) Orange
22Dimitri Deliot (Fra) Digicel JCA
23Ismaël Sanchez Jimenez (Dom) UFR Matouba RDA
24Jonh Navas (Ven) Vénézuela
25Edwin Bellet (Fra) Gillette Fusion UVN
26Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe
27Jaime Rovina (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
28Mickaël Laurent (Fra) Club Martinique
29Olivier Ragot (Fra) Club Martinique
30Tobias Lergenmuller (Ger) Germany
31Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 118
32Grégory Blondin (Fra) ECO Café Chaulet
33Harold Garcia Erazo (Col) Vélo Club Saint-Martin
34Ross Shane Bradley (USA) Puerto Rico
35Yosvangs Rojas (Ven) Vénézuela
36Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe
37Frédéric Theobald (Fra) AS Baie-Mahault
38Claude Claudeon (Fra) CSCA
39Laury Bedard-Relimien (Fra) Orange
40Javier Chacon (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:00:47
41Mickaël Clarico (Fra) Club Région Guadeloupe0:00:49
42William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe
43Martial Gene (Fra) Excelsior
44Livio Albina (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:00:54
45Ludovic Dorvillius (Fra) Vélo Club Trois-Rivières
46Hervé Antonides (Fra) Digicel JCA
47Jean-Charles Arethus (Fra) AS Baie-Mahault
48Yvan Boos (Fra) AS Baie-Mahault
49Juan Emilio Feliz (Dom) Dominican Republic
50Patrice Denays-Candau (Fra) Guyane
51Luis Sablon (Fra) Gwada Bikers 118
52Oscar Garcia (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
53Stéphane Urie (Fra) Espoir du Sud
54Fabrice Gene (Fra) Vélo Club Grand'Case
55Fabrice Giblaca (Fra) UFR Matouba RDA
56Pierre Theophile (Fra) Digicel JCA
57Frédéric Attaud (Fra) AS Baie-Mahault
58Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières
59Cédric Cornelie (Fra) Espoir du Sud
60Rodrigue Londas (Fra) Club Martinique
61Mathieu Jacot (Swi) Switzerland0:01:18
62Rudy Clavier (Fra) Union Cycliste du Moule
63Cédric Pouvin (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:01:26
64Paleme Belgio (Fra) Excelsior
65Gary Galas (Fra) Association Cycliste du Levant
66Olivier Keita (Sen) UV Marie-Galante
67Cédric Ramothe (Fra) USL - CRBTP
68Jonas Erzer (Swi) Switzerland
69Stéphane Blevinal (Fra) Orange
70Christophe Cazala (Fra) Guyane
71Cyril Theophile (Fra) Digicel JCA
72Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe
73Kérane Barolin (Fra) Club Région Guadeloupe
74Julien Lautric (Fra) Vélo Club Saintannais0:01:53
75Dérick Claire (Fra) CSCA
76Axel Pillal Lallji (Fra) Union Cycliste du Moule
77Frédéric Boucaud (Fra) Union Cycliste du Moule
78Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN0:02:03
79Stéphane Matou (Fra) CSCA0:02:33
80Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA
81Amaël Monduc (Fra) CSCA
82Maxence Legrand (Fra) AS Police
83Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion UVN0:02:40
84Jose Payano Acosta (Dom) Dominican Republic0:02:53
85Joan Gelasse (Fra) Association Cycliste du Levant
86Sony Eleore (Fra) Union Cycliste du Moule0:02:59
87Jonas Seubert (Ger) Germany
88Claudio De Benedictis (Ger) Germany
89Mickaël Albina (Fra) AS Police
90Christophe Palie (Fra) Espoir du Sud0:03:04
91Claudio Arone (Arg) Puerto Rico0:03:12
92Allan Arconte (Fra) AS Police
93Kévin Godard (Fra) Club Martinique0:03:18
94Maurice Buzare (Fra) Guyane0:03:23
95Johan Damase (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:03:28
96Jimmy Feller (Fra) Pédale Pointe-Noirienne
97Patricio Carty (Fra) Vélo Club Saint-Martin
98Keny Darmyn (Fra) Vélo Club Grand'Case
99Romain Aubert (Swi) Switzerland
100Omer Ramsahai (Fra) Vélo Club Saint-Martin
101Jonathan Nimajimbe (Fra) Union Cycliste du Moule
102Mickaël Stanis (Fra) Guyane
103Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion UVN0:03:40
104Lyautey Venitus (Fra) Club Martinique0:03:52
105Edgardo Richiez Matos (PuR) Puerto Rico
106Willy Daville (Fra) UFR Matouba RDA
107Lionel Miny (Fra) Digicel JCA
108Romaric Rilcy (Fra) Espoir du Sud
109Adderling Cruz (Dom) Dominican Republic
110Salvador Guardiola (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
111Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP
112Carl Legrand (Fra) AS Police
113Kévin Guillon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières
114Patrice Perrot (Fra) Vélo Club Saintannais0:04:33
115Tobias Ohlenschlager (Ger) Germany0:04:40
116Hector Gonzales (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
117Reliques Lamarre (Fra) Association Cycliste du Levant0:04:59
118Stéphane Lasserre (Fra) UFR Matouba RDA0:05:08
119Denis Permayie (Fra) UV Marie-Galante0:05:29
120Giovani Rousseau (Fra) Orange
121Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand'Case0:05:46
122Olivier Desplan (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:05:52
123Luis Rodriguez Toro (PuR) Puerto Rico
124Jean-Marie Poyo (Fra) Vélo Club Grand'Case0:06:15
125Ross Serrant (Fra) Gwada Bikers 1180:06:26
126Cédric Pandolphe (Fra) CSCA0:08:40
127Eddy Desfontaines (Fra) ECO Café Chaulet
128Hugues Donnat (Fra) Vélo Club Saintannais
129Maximo Rojas (Ven) Vénézuela0:08:50
130Jacques Serna (Fra) UV Marie-Galante0:10:41
131Jonas Weih (Ger) Germany0:10:43
132Didier Plumain (Fra) AS Baie-Mahault0:12:17
133Wilfrid Noyon (Fra) Excelsior
134Ruben Borrero Ducot (PuR) Puerto Rico0:12:45
135Freddy Hamlet (Fra) Excelsior0:13:10
136Yannick Claudeon (Fra) Excelsior
137Nils Elling (Ger) Germany0:13:13
138Edward Benitez (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:13:40
139Teddy Ringuet (Fra) Guyane0:13:50
140Ludovic Exfort (Fra) Guyane
141Arnold Benjamin (Fra) Orange0:14:01
142Charli Hojj Hernandez (Dom) Dominican Republic0:14:22
143Quentin Legrand (Fra) AS Police0:14:46
144Christophe Boillat (Swi) Switzerland0:15:41
145Nicolas Mondor (Fra) Espoir du Sud0:22:29
146Rodrigue Varinas (Fra) UV Marie-Galante0:25:00
147Steeve Grandisson (Fra) Vélo Club Saintannais0:28:10
148Garcia Braulio De Jesus (Dom) Dominican Republic0:31:28
149Médric Prudon (Fra) Association Cycliste du Levant
150Pedro Monroig Perez (PuR) Puerto Rico
151Thierry Chateaubon (Fra) Vélo Club Saintannais
152Marwing Fatier (Fra) Association Cycliste du Levant0:38:28
153Kévin Belair (Fra) ECO Café Chaulet0:39:24
154Robert Charbonnet (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:45:52
DNFSteeve Chalder (Fra) USL - CRBTP
DNFRené Maladin (Fra) UV Marie-Galante
DNFJean-Denis Absalon-Breslau (Fra) ECO Café Chaulet
DNFClément Noel (Fra) Espoir du Sud
DNFJonathan Mounien (Fra) AS Baie-Mahault
DNFCédric Blevinal (Fra) Orange
DNFOlivier Bourriquis (Fra) Vélo Club Saint-Martin
DNSBruno Martinvalet (Fra) AS Police

Points
1Freddy Vargas (Ven) Vénézuela25pts
2Yannis Controle (Fra) Association Cycliste du Levant20
3Rony Rex (Fra) Excelsior16
4Philippe Palmiste (Fra) Gillette Fusion UVN14
5Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 11812
6Christophe Betard (Fra) Club Martinique10
7Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia9
8Yves Mercier (Swi) Switzerland8
9Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 1187
10Edwin Sanchez Anzola (Col) Gillette Fusion UVN6
11Andrey Mizorov (Kaz) UFR Matouba RDA5
12José Sarmiento (Col) USL - CRBTP4
13José Rodriguez (Dom) Dominican Republic3
14Juan Pablo Wilches (Col) Vélo Club Grand'Case2
15José Chacon (Ven) Gwada Bikers 1181

Sprint 1 - Sainte-Anne Omcs, 22.6km
1Martial Gene (Fra) Excelsior5pts
2William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe3
3Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP1

Sprint 2 - Richeval Lycee, 108km
1Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN5pts
2Giovani Rousseau (Fra) Orange3
3Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA1

Sprint 3 - Pont De La Jaille, 126 .7km
1Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN5pts
2Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA3
3Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion UVN1

Mountain 1 - Saline (Cat. 3) 15.3km
1Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP4pts
2Martial Gene (Fra) Excelsior2
3William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe1

Mountain 2 - Fonds Rose (Cat. 3) 77.15km
1Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion UVN4pts
2Giovani Rousseau (Fra) Orange2
3Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN1

Young riders
1Yannis Controle (Fra) Association Cycliste du Levant3:50:00
2Alexandre Mercier (Swi) Switzerland
3Adrien Alidor (Fra) Orange
4Dimitri Deliot (Fra) Digicel JCA
5Edwin Bellet (Fra) Gillette Fusion UVN
6Tobias Lergenmuller (Ger) Germany
7Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 118
8Grégory Blondin (Fra) ECO Café Chaulet
9Yosvangs Rojas (Ven) Vénézuela
10Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe
11Livio Albina (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:00:22
12Jean-Charles Arethus (Fra) AS Baie-Mahault
13Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières
14Cédric Cornelie (Fra) Espoir du Sud
15Mathieu Jacot (Swi) Switzerland0:00:46
16Cédric Pouvin (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:00:54
17Paleme Belgio (Fra) Excelsior
18Gary Galas (Fra) Association Cycliste du Levant
19Cédric Ramothe (Fra) USL - CRBTP
20Jonas Erzer (Swi) Switzerland
21Kérane Barolin (Fra) Club Région Guadeloupe
22Julien Lautric (Fra) Vélo Club Saintannais0:01:21
23Dérick Claire (Fra) CSCA
24Axel Pillal Lallji (Fra) Union Cycliste du Moule
25Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA0:02:01
26Maxence Legrand (Fra) AS Police
27Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion UVN0:02:08
28Jose Payano Acosta (Dom) Dominican Republic0:02:21
29Joan Gelasse (Fra) Association Cycliste du Levant
30Jonas Seubert (Ger) Germany0:02:27
31Claudio De Benedictis (Ger) Germany
32Mickaël Albina (Fra) AS Police
33Allan Arconte (Fra) AS Police0:02:40
34Kévin Godard (Fra) Club Martinique0:02:46
35Johan Damase (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:02:56
36Jimmy Feller (Fra) Pédale Pointe-Noirienne
37Romain Aubert (Swi) Switzerland
38Lyautey Venitus (Fra) Club Martinique0:03:20
39Lionel Miny (Fra) Digicel JCA
40Adderling Cruz (Dom) Dominican Republic
41Salvador Guardiola (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
42Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP
43Carl Legrand (Fra) AS Police
44Kévin Guillon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières
45Tobias Ohlenschlager (Ger) Germany0:04:08
46Reliques Lamarre (Fra) Association Cycliste du Levant0:04:27
47Stéphane Lasserre (Fra) UFR Matouba RDA0:04:36
48Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand'Case0:05:14
49Jean-Marie Poyo (Fra) Vélo Club Grand'Case0:05:43
50Ross Serrant (Fra) Gwada Bikers 1180:05:54
51Eddy Desfontaines (Fra) ECO Café Chaulet0:08:08
52Jonas Weih (Ger) Germany0:10:11
53Yannick Claudeon (Fra) Excelsior0:12:38
54Nils Elling (Ger) Germany0:12:41
55Teddy Ringuet (Fra) Guyane0:13:18
56Christophe Boillat (Swi) Switzerland0:15:09
57Nicolas Mondor (Fra) Espoir du Sud0:21:57
58Rodrigue Varinas (Fra) UV Marie-Galante0:24:28
59Steeve Grandisson (Fra) Vélo Club Saintannais0:27:38
60Garcia Braulio De Jesus (Dom) Dominican Republic0:30:56
61Marwing Fatier (Fra) Association Cycliste du Levant0:37:56
62Kévin Belair (Fra) ECO Café Chaulet0:38:52

General classification after stage 1
1Freddy Vargas (Ven) Vénézuela3:54:11
2Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:00:18
3Andrey Mizorov (Kaz) UFR Matouba RDA0:00:26
4Jaime Rovina (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:00:28
5José Chacon (Ven) Gwada Bikers 118
6Edwin Sanchez Anzola (Col) Gillette Fusion UVN0:00:31
7Juan Pablo Wilches (Col) Vélo Club Grand'Case0:00:32
8Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 1180:00:36
9Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 118
10Adrien Alidor (Fra) Orange0:00:37
11Dimitri Deliot (Fra) Digicel JCA0:00:40
12Yannis Controle (Fra) Association Cycliste du Levant
13Philippe Palmiste (Fra) Gillette Fusion UVN0:00:42
14Yosvangs Rojas (Ven) Vénézuela
15Wendy Crus Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin
16Javier Chacon (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:00:43
17Ismaël Sanchez Jimenez (Dom) UFR Matouba RDA0:00:44
18Mickaël Laurent (Fra) Club Martinique
19José Sarmiento (Col) USL - CRBTP0:00:45
20Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe
21Christophe Betard (Fra) Club Martinique0:00:47
22Tobias Lergenmuller (Ger) Germany
23Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1180:00:48
24Eduin Becerra (Ven) Vénézuela0:00:50
25Yves Mercier (Swi) Switzerland0:00:51
26Martial Gene (Fra) Excelsior
27Alexandre Mercier (Swi) Switzerland
28Mickaël Clarico (Fra) Club Région Guadeloupe
29Jonh Navas (Ven) Vénézuela
30Laury Bedard-Relimien (Fra) Orange0:00:53
31Ross Shane Bradley (USA) Puerto Rico
32Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe
33Frédéric Theobald (Fra) AS Baie-Mahault
34Andris Hernandez (Ven) Vénézuela
35Olivier Ragot (Fra) Club Martinique0:00:54
36José Rodriguez (Dom) Dominican Republic0:00:56
37Rony Rex (Fra) Excelsior0:59:00
38Edwin Bellet (Fra) Gillette Fusion UVN0:01:01
39Oscar Garcia (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:01:04
40William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe
41Fabrice Gene (Fra) Vélo Club Grand'Case0:01:05
42Grégory Blondin (Fra) ECO Café Chaulet0:01:06
43Claude Claudeon (Fra) CSCA0:01:07
44Luis Sablon (Fra) Gwada Bikers 1180:01:08
45Harold Garcia Erazo (Col) Vélo Club Saint-Martin0:01:09
46Patrice Denays-Candau (Fra) Guyane0:01:10
47Frédéric Attaud (Fra) AS Baie-Mahault0:01:12
48Fabrice Giblaca (Fra) UFR Matouba RDA0:01:15
49Jean-Louis Varo (Fra) CSCA0:01:17
50Yvan Boos (Fra) AS Baie-Mahault
51Hervé Antonides (Fra) Digicel JCA0:01:19
52Rodrigue Londas (Fra) Club Martinique0:01:22
53Ludovic Dorvillius (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:01:25
54Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:01:28
55Jean-Charles Arethus (Fra) AS Baie-Mahault0:01:30
56Pierre Theophile (Fra) Digicel JCA
57Juan Emilio Feliz (Dom) Dominican Republic0:01:33
58Livio Albina (Fra) Pédale Pointe-Noirienne
59Cédric Cornelie (Fra) Espoir du Sud0:01:39
60Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe0:01:41
61Stéphane Urie (Fra) Espoir du Sud0:01:44
62Mathieu Jacot (Swi) Switzerland0:01:53
63Paleme Belgio (Fra) Excelsior0:01:55
64Rudy Clavier (Fra) Union Cycliste du Moule
65Stéphane Blevinal (Fra) Orange
66Cédric Pouvin (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:01:56
67Jonas Erzer (Swi) Switzerland0:01:59
68Kérane Barolin (Fra) Club Région Guadeloupe
69Olivier Keita (Sen) UV Marie-Galante0:02:01
70Gary Galas (Fra) Association Cycliste du Levant
71Christophe Cazala (Fra) Guyane0:02:02
72Cédric Ramothe (Fra) USL - CRBTP0:02:05
73Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN0:02:06
74Cyril Theophile (Fra) Digicel JCA0:02:08
75Julien Lautric (Fra) Vélo Club Saintannais0:02:12
76Axel Pillal Lallji (Fra) Union Cycliste du Moule
77Dérick Claire (Fra) CSCA0:02:36
78Frédéric Boucaud (Fra) Union Cycliste du Moule0:02:44
79Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA0:02:47
80Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion UVN0:02:52
81Maxence Legrand (Fra) AS Police0:02:53
82Stéphane Matou (Fra) CSCA0:03:04
83Claudio De Benedictis (Ger) Germany0:03:15
84Amaël Monduc (Fra) CSCA0:03:17
85Sony Eleore (Fra) Union Cycliste du Moule0:03:20
86Jonas Seubert (Ger) Germany0:03:21
87Joan Gelasse (Fra) Association Cycliste du Levant0:03:25
88Jose Payano Acosta (Dom) Dominican Republic0:03:26
89Allan Arconte (Fra) AS Police0:03:30
90Christophe Palie (Fra) Espoir du Sud0:03:32
91Claudio Arone (Arg) Puerto Rico0:03:38
92Mickaël Albina (Fra) AS Police0:03:45
93Maurice Buzare (Fra) Guyane0:03:46
94Mickaël Stanis (Fra) Guyane
95Kévin Godard (Fra) Club Martinique0:03:50
96Edgardo Richiez Matos (PuR) Puerto Rico0:03:53
97Keny Darmyn (Fra) Vélo Club Grand'Case0:03:59
98Salvador Guardiola (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:04:00
99Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion UVN0:04:01
100Romain Aubert (Swi) Switzerland0:04:02
101Lionel Miny (Fra) Digicel JCA0:04:03
102Jonathan Nimajimbe (Fra) Union Cycliste du Moule0:04:05
103Jimmy Feller (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:04:09
104Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP0:04:10
105Omer Ramsahai (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:04:12
106Carl Legrand (Fra) AS Police0:04:13
107Johan Damase (Fra) Pédale Pointe-Noirienne
108Patricio Carty (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:04:15
109Lyautey Venitus (Fra) Club Martinique0:04:19
110Willy Daville (Fra) UFR Matouba RDA0:04:20
111Kévin Guillon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:04:21
112Romaric Rilcy (Fra) Espoir du Sud0:04:25
113Adderling Cruz (Dom) Dominican Republic0:04:32
114Hector Gonzales (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:04:52
115Tobias Ohlenschlager (Ger) Germany0:05:08
116Stéphane Lasserre (Fra) UFR Matouba RDA0:05:20
117Patrice Perrot (Fra) Vélo Club Saintannais0:05:21
118Denis Permayie (Fra) UV Marie-Galante0:05:45
119Giovani Rousseau (Fra) Orange0:05:46
120Reliques Lamarre (Fra) Association Cycliste du Levant0:05:52
121Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand'Case0:06:07
122Luis Rodriguez Toro (PuR) Puerto Rico0:06:34
123Olivier Desplan (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:06:42
124Jean-Marie Poyo (Fra) Vélo Club Grand'Case0:06:48
125Ross Serrant (Fra) Gwada Bikers 1180:06:56
126Cédric Pandolphe (Fra) CSCA0:08:58
127Hugues Donnat (Fra) Vélo Club Saintannais0:09:04
128Maximo Rojas (Ven) Vénézuela0:09:07
129Eddy Desfontaines (Fra) ECO Café Chaulet0:09:43
130Jonas Weih (Ger) Germany0:11:03
131Jacques Serna (Fra) UV Marie-Galante0:11:22
132Wilfrid Noyon (Fra) Excelsior0:12:46
133Didier Plumain (Fra) AS Baie-Mahault0:12:51
134Ruben Borrero Ducot (PuR) Puerto Rico0:13:24
135Freddy Hamlet (Fra) Excelsior0:13:39
136Yannick Claudeon (Fra) Excelsior
137Nils Elling (Ger) Germany0:13:48
138Edward Benitez (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:14:10
139Ludovic Exfort (Fra) Guyane0:14:12
140Teddy Ringuet (Fra) Guyane0:14:28
141Arnold Benjamin (Fra) Orange0:14:38
142Charli Hojj Hernandez (Dom) Dominican Republic0:15:04
143Quentin Legrand (Fra) AS Police0:15:06
144Christophe Boillat (Swi) Switzerland0:16:13
145Nicolas Mondor (Fra) Espoir du Sud0:22:57
146Rodrigue Varinas (Fra) UV Marie-Galante0:25:54
147Steeve Grandisson (Fra) Vélo Club Saintannais0:28:38
148Pedro Monroig Perez (PuR) Puerto Rico0:31:51
149Garcia Braulio De Jesus (Dom) Dominican Republic0:32:13
150Thierry Chateaubon (Fra) Vélo Club Saintannais0:32:18
151Médric Prudon (Fra) Association Cycliste du Levant0:32:50
152Marwing Fatier (Fra) Association Cycliste du Levant0:39:17
153Kévin Belair (Fra) ECO Café Chaulet0:40:15
154Robert Charbonnet (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:46:50

Points classification
1Freddy Vargas (Ven) Vénézuela25pts
2Yannis Controle (Fra) Association Cycliste du Levant20
3Rony Rex (Fra) Excelsior16
4Philippe Palmiste (Fra) Gillette Fusion UVN14
5Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 11812
6Christophe Betard (Fra) Club Martinique10
7Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia9
8Yves Mercier (Swi) Switzerland8
9Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 1187
10Edwin Sanchez Anzola (Col) Gillette Fusion UVN6
11Andrey Mizorov (Kaz) UFR Matouba RDA5
12José Sarmiento (Col) USL - CRBTP4
13José Rodriguez (Dom) Dominican Republic3
14Juan Pablo Wilches (Col) Vélo Club Grand'Case2
15José Chacon (Ven) Gwada Bikers 1181

Sprints classification
1Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN10pts
2Martial Gene (Fra) Excelsior5
3Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA4
4William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe3
5Giovani Rousseau (Fra) Orange3
6Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion UVN1
7Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP1

Mountains classification
1Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion UVN4pts
2Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP4
3Martial Gene (Fra) Excelsior2
4Giovani Rousseau (Fra) Orange2
5William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe1
6Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN1

Young rider classification
1Adrien Alidor (Fra) Orange3:54:48
2Dimitri Deliot (Fra) Digicel JCA0:00:03
3Yannis Controle (Fra) Association Cycliste du Levant
4Yosvangs Rojas (Ven) Vénézuela0:00:05
5Tobias Lergenmuller (Ger) Germany0:00:10
6Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1180:00:11
7Alexandre Mercier (Swi) Switzerland0:00:14
8Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe0:00:16
9Edwin Bellet (Fra) Gillette Fusion UVN0:00:24
10Grégory Blondin (Fra) ECO Café Chaulet0:00:29
11Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:00:51
12Jean-Charles Arethus (Fra) AS Baie-Mahault0:00:53
13Livio Albina (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:00:56
14Cédric Cornelie (Fra) Espoir du Sud0:01:02
15Mathieu Jacot (Swi) Switzerland0:01:16
16Paleme Belgio (Fra) Excelsior0:01:18
17Cédric Pouvin (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:01:19
18Jonas Erzer (Swi) Switzerland0:01:22
19Kérane Barolin (Fra) Club Région Guadeloupe
20Gary Galas (Fra) Association Cycliste du Levant0:01:24
21Cédric Ramothe (Fra) USL - CRBTP0:01:28
22Julien Lautric (Fra) Vélo Club Saintannais0:01:35
23Axel Pillal Lallji (Fra) Union Cycliste du Moule
24Dérick Claire (Fra) CSCA0:01:59
25Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA0:02:10
26Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion UVN0:02:15
27Maxence Legrand (Fra) AS Police0:02:16
28Claudio De Benedictis (Ger) Germany0:02:38
29Jonas Seubert (Ger) Germany0:02:44
30Joan Gelasse (Fra) Association Cycliste du Levant0:02:48
31Jose Payano Acosta (Dom) Dominican Republic0:02:49
32Allan Arconte (Fra) AS Police0:02:53
33Mickaël Albina (Fra) AS Police0:03:08
34Kévin Godard (Fra) Club Martinique0:03:13
35Salvador Guardiola (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:03:23
36Romain Aubert (Swi) Switzerland0:03:25
37Lionel Miny (Fra) Digicel JCA0:03:26
38Jimmy Feller (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:03:32
39Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP0:03:33
40Carl Legrand (Fra) AS Police0:03:36
41Johan Damase (Fra) Pédale Pointe-Noirienne
42Lyautey Venitus (Fra) Club Martinique0:03:42
43Kévin Guillon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:03:44
44Adderling Cruz (Dom) Dominican Republic0:03:55
45Tobias Ohlenschlager (Ger) Germany0:04:31
46Stéphane Lasserre (Fra) UFR Matouba RDA0:04:43
47Reliques Lamarre (Fra) Association Cycliste du Levant0:05:15
48Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand'Case0:05:30
49Jean-Marie Poyo (Fra) Vélo Club Grand'Case0:06:11
50Ross Serrant (Fra) Gwada Bikers 1180:06:19
51Eddy Desfontaines (Fra) ECO Café Chaulet0:09:06
52Jonas Weih (Ger) Germany0:10:26
53Yannick Claudeon (Fra) Excelsior0:13:02
54Nils Elling (Ger) Germany0:13:11
55Teddy Ringuet (Fra) Guyane0:13:51
56Christophe Boillat (Swi) Switzerland0:15:36
57Nicolas Mondor (Fra) Espoir du Sud0:22:20
58Rodrigue Varinas (Fra) UV Marie-Galante0:25:17
59Steeve Grandisson (Fra) Vélo Club Saintannais0:28:01
60Garcia Braulio De Jesus (Dom) Dominican Republic0:31:36
61Marwing Fatier (Fra) Association Cycliste du Levant0:38:40
62Kévin Belair (Fra) ECO Café Chaulet0:39:38

Teams classification
1Vénézuela11:29:28
2Gillette Fusion UVN0:00:32
3Gwada Bikers 118
4Club Martinique
5Heraklion Kastro-Murcia0:00:47
6Club Région Guadeloupe0:00:49
7UFR Matouba RDA0:00:54
8Digicel JCA0:01:16
9AS Baie-Mahault
10Switzerland0:01:18
11Orange0:01:26
12Excelsior0:01:43
13CSCA0:01:53
14Vélo Club Trois-Rivières0:02:10
15Dominican Republic0:03:15
16Vélo Club Saint-Martin0:03:28
17Association Cycliste du Levant0:03:47
18Espoir du Sud0:03:48
19Vélo Club Grand'Case0:03:50
20Union Cycliste du Moule0:04:00
21Guyane0:04:39
22USL - CRBTP0:04:46
23Germany0:05:26
24Puerto Rico0:06:32
25Pédale Pointe-Noirienne0:06:46
26AS Police0:07:40
27Vélo Club Saintannais0:14:02
28UV Marie-Galante0:16:32
29ECO Café Chaulet0:47:32

Latest on Cyclingnews