Skip to main content

Swede Lindgren wins hilly fourth stage

Sweden’s Johan Lindgren (Team Cykelcity) claimed a sprint victory from a selection of 35 riders in Butchen on the Olympia Tour’s Stage 4. Lindgren held off Dutch riders Raymond Kreder (Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team) and Ronan Van Zandbeek (Van Vilet EBH Eishof) at the line to claim the win.

A group of 20 riders split from the peloton over the final kilometres, losing eight seconds on the front group on the run to the finish line. Some 60 riders dropped more than 16 minutes on the stage.

America’s Taylor Phinney (Trek-Livestrong U23) continues to lead the race after finishing in seventh place. He holds a 48 second lead in the general classification over Rabobank Continental Team’s Coen Vermelftoort.

Just two stages remain in the Dutch race, a 105.4 kilometre road race in Hoofddorp on Saturday morning followed by a 9.5 kilometre individual time trial in the afternoon. Phinney is favoured to hold on to the overall lead and win the race.

Full Results
1Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity5:16:36
2Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
3Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof
4Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team
5Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof
6Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team
7Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23
8Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels
9Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
10Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team
11Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team
12Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
13Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT
14Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi
15Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team
16Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team
17Oliver Johr (Ger) Team NRW
18Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
19Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
20Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
21Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
22Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
23Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof
24Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels
25Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity
26Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U23
27Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins
28Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels
29Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof
30Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team
31Matthias Mortka (Ger) Team NRW
32Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
33Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof
34Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
35Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT
36Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:00:08
37Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
38Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity
39Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U23
40Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
41Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi
42Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha
43Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
44Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT
45Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team
46Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels
47Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha
48Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
49Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha
50Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
51Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins
52Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U23
53Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team
54Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity
55Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT
56Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT0:00:15
57Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team0:00:18
58Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:00:30
59Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:03:01
60Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:06:40
61Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha
62Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:16:48
63Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team
64Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
65Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
66Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team
67Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT
68Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels
69Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
70Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
71Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
72Thomas Koep (Ger) Team NRW
73Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof
74Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
75Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
76Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team
77Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi
78Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team
79Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
80Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
81Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi
82Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha
83Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels
84Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
85Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam
86Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
87Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity
88Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
89Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins
90Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U23
91Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity
92Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
93Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity
94Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23
95Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team
96Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team
97Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team
98Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team
99Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam
100Jan Deutschmann (Ger) Team NRW
101Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT
102Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team
103Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW
104Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam
105Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team
106Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
107Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
108Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
109Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels
110Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team
111Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam0:17:01
112Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team
DNFIngar Stokstad (Nor) Team Joker - Bianchi
Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco Skins
Ismael Kip (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
Alex Howes (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
Walker Savidge (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
Nick Walker (Aus) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity
Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha
Nick Mulder (Ned) ParkHotel Rooding CT
Jan Oelerich (Ger) Team NRW
Joachim Tolles (Ger) Team NRW
Erik Van Lakenveld (Ned) Swabo Cyclingteam

Points
1Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity25pts
2Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team20
3Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof16
4Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team14
5Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof12
6Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team10
7Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U239
8Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels8
9Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner7
10Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team6
11Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team5
12Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam4
13Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT3
14Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi2
15Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team1

Sprint 1
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team3pts
2Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi2
3Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins1

Sprint 2
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team3pts
2Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team2
3Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi1

Sprint 3
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team3pts
2Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity2
3Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner1

Mountain 1
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team5pts
2Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof3
3Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity1

Mountain 2
1Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi5pts
2Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins3
3Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team1

Mountain 3
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team5pts
2Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi3
3Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins1

Mountain 4
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team5pts
2Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT3
3Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins1

Mountain 5
1Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT5pts
2Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity3
3Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins1

Mountain 6
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team5pts
2Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT3
3Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity1

Mountain 7
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team5pts
2Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team3
3Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi1

Mountain 8
1Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner5pts
2Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team3
3Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner1

Mountain 9
1Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity5pts
2Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team3
3Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner1

Mountain 10
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team5pts
2Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity3
3Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels1

Mountain 11
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team5pts
2Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity3
3Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner1

Mountain 12
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof5pts
2Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof3
3Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity1

Young Riders
1845:16:36
246
3144
43
51
6163
7154
8158
9157
1062
1125
122
13165
14156
15470:00:08
16Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
17Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha
18Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins
19Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT
20Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:00:30
21Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:06:40
22Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha
23Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:16:48
24Thomas Koep (Ger) Team NRW
25Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
26Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
27Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team
28Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
29Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi
30Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins
31Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
32Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity
33Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23
34Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team
35Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
36Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team

Teams
1Rabobank Continental Team15:49:48
2Van Vliet EBH Elshof
3Van Hemert Groep - De Jonge Renner
4Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
5Cycling Team Jo Piels
6Team Cykelcity0:00:08
7Trek-Livestrong U23
8ParkHotel Rooding CT
9Itera - Katusha0:00:24
10Team NRW0:16:48
11Team Joker - Bianchi0:16:56
12Team Jayco Skins
13Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:17:04
14Metec LSE Cycling Team0:17:14
15Midi Center-Ruiter Wielerteam0:19:49
16Line Lloyd Footwear Cycling0:34:06
17Koopmans-Cube cycling team0:50:24
18Swabo Cyclingteam

General Classification after stage 4
1Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U2316:03:02
2Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team0:00:48
3Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U230:01:02
4Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team0:01:10
5Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:01:15
6Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team
7Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:19
8Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:24
9Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:27
10Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity
11Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U230:01:28
12Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins0:01:31
13Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:40
14Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team0:01:45
15Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:49
16Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:54
17Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:01:55
18Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team
19Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels0:01:57
20Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity
21Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
22Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team
23Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
24Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:58
25Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team0:02:05
26Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:02:06
27Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels0:02:10
28Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:02:11
29Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team0:02:15
30Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT0:02:18
31Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:02:29
32Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:02:32
33Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:02:40
34Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:02:45
35Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:02:55
36Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi0:02:59
37Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha0:03:03
38Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:03:11
39Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:03:22
40Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:34
41Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels0:03:40
42Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:53
43Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team0:03:56
44Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi0:04:00
45Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:04:08
46Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:04:11
47Matthias Mortka (Ger) Team NRW0:04:20
48Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT0:04:24
49Oliver Johr (Ger) Team NRW0:04:30
50Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U230:04:58
51Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT0:05:12
52Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:06:00
53Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha0:06:11
54Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins0:06:41
55Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:08:05
56Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:09:09
57Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity0:09:12
58Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT0:09:37
59Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:12:39
60Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT0:14:51
61Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha0:17:01
62Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:18:38
63Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels0:18:46
64Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity0:19:05
65Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
66Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:19:12
67Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
68Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:19:16
69Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:19:19
70Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:19:32
71Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team0:19:34
72Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:19:41
73Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:19:48
74Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT0:19:49
75Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team0:19:57
76Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels0:20:15
77Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team0:20:22
78Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:20:27
79Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:20:34
80Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi0:20:38
81Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team0:20:49
82Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:20:56
83Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:21:12
84Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi0:21:14
85Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT0:21:15
86Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team0:21:16
87Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam0:21:50
88Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha0:22:15
89Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam0:22:46
90Jan Deutschmann (Ger) Team NRW0:22:51
91Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U230:23:03
92Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:23:07
93Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U230:23:23
94Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels0:23:54
95Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:24:03
96Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins0:24:47
97Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:26:33
98Thomas Koep (Ger) Team NRW0:26:40
99Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity0:27:24
100Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
101Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team0:27:31
102Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:28:21
103Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity0:28:24
104Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:28:31
105Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:29:18
106Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW0:29:55
107Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:30:32
108Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:31:03
109Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:34:42
110Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam0:35:09
111Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:36:56
112Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam0:37:09

Points Classification
1Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U2381pts
2Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team78
3Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team56
4Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team43
5Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels40
6Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof38
7Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity35
8Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam34
9Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof23
10Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team20
11Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof16
12Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels16
13Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team12
14Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team10
15Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team9
16Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels8
17Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner7
18Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team7
19Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner7
20Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof7
21Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam6
22Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team6
23Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha6
24Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity5
25Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling5
26Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels4
27Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT3
28Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team3
29Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi3
30Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team2
31Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi2
32Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam2
33Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof2
34Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity2
35Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity2
36Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins1
37Oliver Johr (Ger) Team NRW1
38Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam1
39Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team1

Mountains Classification
1Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team42pts
2Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity16
3Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT11
4Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi9
5Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner8
6Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins6
7Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof5
8Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof5
9Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner5
10Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U233
11Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team3
12Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof3
13Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam3
14Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof3
15Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity1
16Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team1
17Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels1
18Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team1

Young Riders Classification
1Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U2316:03:02
2Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U230:01:28
3Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins0:01:31
4Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team0:01:55
5Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:01:57
6Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team0:02:05
7Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:02:06
8Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels0:02:10
9Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:02:11
10Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT0:02:18
11Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:02:40
12Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:02:45
13Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:02:55
14Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:34
15Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:53
16Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:04:08
17Matthias Mortka (Ger) Team NRW0:04:20
18Oliver Johr (Ger) Team NRW0:04:30
19Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins0:06:41
20Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:09:09
21Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT0:14:51
22Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha0:17:01
23Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity0:19:05
24Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:19:19
25Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi0:20:38
26Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling0:20:56
27Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam0:21:12
28Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U230:23:23
29Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins0:24:47
30Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:26:33
31Thomas Koep (Ger) Team NRW0:26:40
32Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:27:24
33Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:28:21
34Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:29:18
35Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team0:31:03
36Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:36:56

Teams Classification
1Trek-Livestrong U2348:11:42
2Rabobank Continental Team0:01:12
3Van Vliet EBH Elshof0:01:32
4Cycling Team Jo Piels0:02:22
5Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team0:02:23
6Team Cykelcity0:02:46
7Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:43
8ParkHotel Rooding CT0:04:32
9Itera - Katusha0:05:19
10Metec LSE Cycling Team0:22:02
11Midi Center-Ruiter Wielerteam0:22:05
12Team Joker - Bianchi0:22:18
13Team NRW0:26:19
14Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team0:26:59
15Team Jayco Skins0:30:24
16Line Lloyd Footwear Cycling0:38:06
17Swabo Cyclingteam1:01:08
18Koopmans-Cube cycling team1:09:36

 

Latest on Cyclingnews