Giro Rosa: Stevens wins stage 6 summit finish to Madonna della Guardia

Evelyn Stevens (Boels-Dolmans) put in a major dig to win stage 6 at the Giro Rosa on the last summit finish in Alassio at the Sanctuary of Madonna della Guardia. The American made a late attack on the final climb and went clear alone to take the stage win ahead of teammate Megan Guarnier and defending champion Anna van der Breggen (Rabo-Liv).

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam3:47:42
2Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam0:00:06
3Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:00:19
4Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies0:00:40
5Mara Abbott (USA) Wiggle High50:00:53
6Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products0:01:18
7Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team0:02:58
8Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing0:03:55
9Kseniya Tuhai (Blr) Bepink0:04:22
10Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing0:06:00
11Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam0:06:23
12Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans CyclingteamRow 11 - Cell 2
13Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur0:06:59
14Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi0:07:20
15Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano0:11:19
16Margarita Victoria Garcia (Spa) Bizkaia - Durango0:11:31
17Malgorzta Jasinska (Pol) Ale' Cipollini0:13:31
18Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling0:14:00
19Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team0:14:14
20Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High50:16:56
21Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata0:16:58
22Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:22:44
23Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5Row 22 - Cell 2
24Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling TeamRow 23 - Cell 2
25Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5Row 24 - Cell 2
26Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans CyclingteamRow 25 - Cell 2
27Ingrid Lorvik (Nor) Hitec ProductsRow 26 - Cell 2
28Ana Maria Covrig (Rom) INPA - BianchiRow 27 - Cell 2
29Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling TeamRow 28 - Cell 2
30Martina Ritter (Aut) BTC City LjubljanaRow 29 - Cell 2
31Eider Merino Kortazar (Spa) LointekRow 30 - Cell 2
32Carlee Taylor (Aus) Team Liv-PlanturRow 31 - Cell 2
33Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86Row 32 - Cell 2
34Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela FaniniRow 33 - Cell 2
35Nicole Nesti (Ita) Aromitalia VaianoRow 34 - Cell 2
36Lex Albrecht (Can) BepinkRow 35 - Cell 2
37Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's TeamRow 36 - Cell 2
38Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ale' CipolliniRow 37 - Cell 2
39Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's TeamRow 38 - Cell 2
40Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM RacingRow 39 - Cell 2
41Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro CyclingRow 40 - Cell 2
42Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5Row 41 - Cell 2
43Rozanne Slik (Ned) Team Liv-PlanturRow 42 - Cell 2
44Polona Batagelj (Slo) BTC City LjubljanaRow 43 - Cell 2
45Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa BortoloRow 44 - Cell 2
46Molly Weaver (GBr) Team Liv-PlanturRow 45 - Cell 2
47Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal LadiesRow 46 - Cell 2
48Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa BortoloRow 47 - Cell 2
49Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa BortoloRow 48 - Cell 2
50Anna Ramirez Bauxel (Spa) Lointek0:22:54
51Amber Neben (USA) Bepink0:22:57
52Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:23:13
53Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana0:24:00
54Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies0:24:07
55Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi0:28:57
56Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - BianchiRow 55 - Cell 2
57Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal LadiesRow 56 - Cell 2
58Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto FootonRow 57 - Cell 2
59Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's TeamRow 58 - Cell 2
60An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal LadiesRow 59 - Cell 2
61Rocio Del Alba Garcia Martinez (Spa) LointekRow 60 - Cell 2
62Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon0:29:52
63Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:30:18
64Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products0:31:10
65Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal LadiesRow 64 - Cell 2
66Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini0:31:16
67Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana0:32:10
68Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata0:33:09
69Silvia Valsecchi (Ita) BepinkRow 68 - Cell 2
70Anna Potokina (Rus) Servetto Footon0:33:26
71Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.860:33:29
72Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team0:33:45
73Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur0:33:53
74Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon0:34:20
75Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - DurangoRow 74 - Cell 2
76Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:34:51
77Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek0:35:02
78Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing0:35:27
79Lucia Gonzalez Blanco (Spa) LointekRow 78 - Cell 2
80Marta Tagliaferro (Ita) Ale' CipolliniRow 79 - Cell 2
81Marta Bastianelli (Ita) Ale' CipolliniRow 80 - Cell 2
82Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling TeamRow 81 - Cell 2
83Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa BortoloRow 82 - Cell 2
84Michela Pavin (Ita) INPA - BianchiRow 83 - Cell 2
85Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86Row 84 - Cell 2
86Mia Radotic (Cro) BTC City LjubljanaRow 85 - Cell 2
87Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa BortoloRow 86 - Cell 2
88Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San LuisRow 87 - Cell 2
89Ilaria Sanguineti (Ita) BepinkRow 88 - Cell 2
90Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86Row 89 - Cell 2
91Kim De Baat (Bel) Lensworld-ZannataRow 90 - Cell 2
92Tereza Medvedova (Svk) BepinkRow 91 - Cell 2
93Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - BianchiRow 92 - Cell 2
94Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86Row 93 - Cell 2
95Ting Ying Huang (Chn) Servetto FootonRow 94 - Cell 2
96Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86Row 95 - Cell 2
97Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling TeamRow 96 - Cell 2
98Anna Ceoloni (Ita) Servetto FootonRow 97 - Cell 2
99Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San LuisRow 98 - Cell 2
100Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro CyclingRow 99 - Cell 2
101Sofia Beggin (Ita) Astana Women's TeamRow 100 - Cell 2
102Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM RacingRow 101 - Cell 2
103Annelies Dom (Bel) Lensworld-ZannataRow 102 - Cell 2
104Nina Kessler (Ned) Lensworld-ZannataRow 103 - Cell 2
105Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela FaniniRow 104 - Cell 2
106Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano0:35:44
107Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano0:36:51
108Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur0:37:13
109Chloe Hosking (Aus) Wiggle High50:37:24
110Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini0:37:47
111Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango0:43:03
112Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango0:43:14
113Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini0:43:59
114Simona Frapporti (Ita) Hitec Products0:46:49
115Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia VaianoRow 114 - Cell 2
116Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling TeamRow 115 - Cell 2
117Lourdes Oyarbide Jimenez (Spa) Bizkaia - DurangoRow 116 - Cell 2
118Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano0:47:02
119Thea Thorsen (Nor) Hitec Products0:47:04
120Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis0:47:08
121Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Lointek0:47:26
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1 - Passo del Ginestro
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High57pts
2Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team5Row 1 - Cell 3
3Mara Abbott (USA) Wiggle High53Row 2 - Cell 3
4Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam2Row 3 - Cell 3
5Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies1Row 4 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 2 - Colle di Nava
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team7pts
2Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High55Row 1 - Cell 3
3Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies3Row 2 - Cell 3
4Mara Abbott (USA) Wiggle High52Row 3 - Cell 3
5Audrey Cordon (Fra) Wiggle High51Row 4 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 3 - Caprauna
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Mara Abbott (USA) Wiggle High513pts
2Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam11Row 1 - Cell 3
3Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team9Row 2 - Cell 3
4Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam7Row 3 - Cell 3
5Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies5Row 4 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 4 - Finish in Alassio
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam7pts
2Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam5Row 1 - Cell 3
3Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team3Row 2 - Cell 3
4Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies2Row 3 - Cell 3
5Mara Abbott (USA) Wiggle High51Row 4 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam16:50:41
2Mara Abbott (USA) Wiggle High50:00:46
3Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam0:01:03
4Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies0:01:06
5Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products0:01:49
6Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:02:18
7Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team0:06:40
8Kseniya Tuhai (Blr) Bepink0:12:11
9Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing0:12:33
10Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur0:12:37
11Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi0:15:12
12Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam0:16:25
13Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High50:17:04
14Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team0:17:11
15Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling0:18:35
16Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing0:22:00
17Malgorzta Jasinska (Pol) Ale' Cipollini0:23:24
18Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam0:23:28
19Margarita Victoria Garcia (Spa) Bizkaia - Durango0:24:14
20Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata0:24:23
21Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano0:26:43
22Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:32:28
23Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana0:33:14
24Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team0:33:17
25Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi0:33:28
26Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team0:34:30
27Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana0:34:39
28Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's Team0:34:55
29Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur0:35:01
30Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ale' Cipollini0:36:32
31Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.860:36:49
32Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High50:38:40
33Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano0:39:28
34Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling0:39:33
35Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies0:40:01
36Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek0:40:05
37Audrey Cordon (Fra) Wiggle High50:40:09
38Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing0:40:10
39Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:40:13
40Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam0:42:13
41Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur0:42:15
42Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies0:42:17
43Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:42:55
44Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's Team0:42:58
45Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:43:22
46Lex Albrecht (Can) Bepink0:43:33
47Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High50:44:07
48Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur0:45:17
49Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini0:46:20
50Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana0:46:35
51Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies0:46:58
52Anna Ramirez Bauxel (Spa) Lointek0:48:53
53Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi0:49:27
54Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:50:03
55An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies0:50:17
56Amber Neben (USA) Bepink0:50:26
57Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi0:50:54
58Anna Potokina (Rus) Servetto Footon0:51:26
59Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team0:51:28
60Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products0:51:30
61Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana0:52:02
62Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata0:52:56
63Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon0:55:15
64Rocio Del Alba Garcia Martinez (Spa) Lointek0:57:20
65Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:58:00
66Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.860:58:39
67Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini0:58:51
68Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek0:59:35
69Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis0:59:48
70Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies1:00:46
71Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.861:00:55
72Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi1:01:50
73Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon1:02:14
74Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek1:02:45
75Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing1:02:53
76Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango1:03:07
77Silvia Valsecchi (Ita) Bepink1:03:16
78Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo1:04:38
79Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team1:06:12
80Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon1:06:24
81Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team1:07:05
82Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini1:07:57
83Ting Ying Huang (Chn) Servetto Footon1:08:16
84Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur1:08:19
85Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products1:09:10
86Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.861:09:17
87Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.861:10:22
88Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini1:10:28
89Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon1:10:35
90Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink1:10:58
91Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur1:12:18
92Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling1:12:32
93Tereza Medvedova (Svk) Bepink1:12:47
94Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis1:13:00
95Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata1:13:16
96Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo1:13:18
97Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi1:13:36
98Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini1:14:16
99Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano1:14:17
100Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team1:15:27
101Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo1:16:59
102Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata1:17:16
103Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.861:17:33
104Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano1:17:41
105Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team1:18:47
106Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata1:19:00
107Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing1:19:38
108Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango1:20:10
109Lourdes Oyarbide Jimenez (Spa) Bizkaia - Durango1:21:50
110Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana1:22:09
111Chloe Hosking (Aus) Wiggle High51:24:45
112Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis1:30:59
113Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Lointek1:31:05
114Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano1:31:49
115Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango1:35:27
116Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team1:36:53
117Simona Frapporti (Ita) Hitec Products1:36:54
118Thea Thorsen (Nor) Hitec Products1:39:34
119Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano1:40:48
120Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini1:43:16
121Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini1:43:18
Swipe to scroll horizontally
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam50pts
2Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam37Row 1 - Cell 3
3Mara Abbott (USA) Wiggle High531Row 2 - Cell 3
4Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team27Row 3 - Cell 3
5Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team26Row 4 - Cell 3
6Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High525Row 5 - Cell 3
7Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies25Row 6 - Cell 3
8Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High525Row 7 - Cell 3
9Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur24Row 8 - Cell 3
10Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products21Row 9 - Cell 3
11Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing20Row 10 - Cell 3
12Chloe Hosking (Aus) Wiggle High515Row 11 - Cell 3
13Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano14Row 12 - Cell 3
14Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team14Row 13 - Cell 3
15Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata12Row 14 - Cell 3
16Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini12Row 15 - Cell 3
17Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.8610Row 16 - Cell 3
18Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini8Row 17 - Cell 3
19Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.868Row 18 - Cell 3
20Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing8Row 19 - Cell 3
21Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi7Row 20 - Cell 3
22Kseniya Tuhai (Blr) Bepink6Row 21 - Cell 3
23Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team6Row 22 - Cell 3
24Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team5Row 23 - Cell 3
25Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo4Row 24 - Cell 3
26Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam3Row 25 - Cell 3
27Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team3Row 26 - Cell 3
28Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing3Row 27 - Cell 3
29Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam3Row 28 - Cell 3
30Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling2Row 29 - Cell 3
31Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing1Row 30 - Cell 3
32Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling1Row 31 - Cell 3
33Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink1Row 32 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High542pts
2Mara Abbott (USA) Wiggle High535Row 1 - Cell 3
3Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam34Row 2 - Cell 3
4Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team31Row 3 - Cell 3
5Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies18Row 4 - Cell 3
6Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam12Row 5 - Cell 3
7Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies11Row 6 - Cell 3
8Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam7Row 7 - Cell 3
9Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini5Row 8 - Cell 3
10Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products5Row 9 - Cell 3
11Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team3Row 10 - Cell 3
12Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi3Row 11 - Cell 3
13Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team2Row 12 - Cell 3
14Audrey Cordon (Fra) Wiggle High51Row 13 - Cell 3
15Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team16:57:21
2Kseniya Tuhai (Blr) Bepink0:05:31
3Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata0:17:43
4Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi0:26:48
5Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano0:32:48
6Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek0:33:25
7Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam0:35:33
8Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur0:35:35
9Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:36:15
10Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team0:44:48
11Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon0:48:35
12Rocio Del Alba Garcia Martinez (Spa) Lointek0:50:40
13Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.860:51:59
14Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek0:52:55
15Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.860:54:15
16Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi0:55:10
17Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing0:56:13
18Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:57:58
19Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team0:59:32
20Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon0:59:44
21Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur1:01:39
22Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink1:04:18
23Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling1:05:52
24Tereza Medvedova (Svk) Bepink1:06:07
25Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo1:06:38
26Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi1:06:56
27Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini1:07:36
28Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team1:08:47
29Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo1:10:19
30Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano1:11:01
31Lourdes Oyarbide Jimenez (Spa) Bizkaia - Durango1:15:10
32Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango1:28:47
33Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini1:36:36
34Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini1:36:38
Swipe to scroll horizontally
Italian rider classificaiton
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products16:52:30
2Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High50:15:15
3Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing0:20:11
4Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata0:22:34
5Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High50:36:51
6Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano0:37:39
7Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies0:38:12
8Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:38:24
9Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:41:06
10Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:41:33
11Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi0:47:38
12Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team0:49:39
13Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata0:51:07
14Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini0:57:02
15Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi1:00:01
16Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon1:00:25
17Silvia Valsecchi (Ita) Bepink1:01:27
18Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo1:02:49
19Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team1:04:23
20Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon1:04:35
21Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini1:06:08
22Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini1:08:39
23Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink1:09:09
24Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo1:11:29
25Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi1:11:47
26Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini1:12:27
27Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano1:12:28
28Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team1:13:38
29Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo1:15:10
30Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano1:15:52
31Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing1:17:49
32Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano1:30:00
33Simona Frapporti (Ita) Hitec Products1:35:05
34Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano1:38:59
35Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini1:41:27
36Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini1:41:29

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1