Skip to main content

Roux does enough on final day to win Circuit de Lorraine

Romain Feillu (Vacansoleil-DCM) was victorious in the Circuit de Lorraine's final stage sprint but the real story was of Anthony Roux. The Frenchman claimed enough time bonuses on the final day to claw back a six second time deficit to overnight leader Thomas de Gendt.

Even with the time bonus Roux and de Gendt were tied in the overall and a countback was required to determine the overall winner. Roux's consistency earned him yellow in the end but de Gendt did get some consolation with the Mountains jersey.

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Romain Feillu (Fra) Vacansoleil3:26:21
2Anthony Roux (Fra) FDJ
3Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
4Marco Marcato (Ita) Vacansoleil
5Romain Hardy (Fra) Bretagne Schuller
6Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
7Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
8Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun
9Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole
10Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller
11Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
12Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun
13Fabio Felline (Ita) Geox TMC
14Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil
15Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team
16Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia
17Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
18Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale
19Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller
20Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen
21Julien Simon (Fra) Saur Sojasun
22Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano
23Eric Berthou (Fra) Bretagne Schuller
24Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
25Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
26Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil
27Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil
28Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
29Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
30Ruben Reig (Spa) Caja Rural
31Rui Faria Da Costa (Por) Movistar Team
32David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale
33Johan Mombaerts (Fra) Bigmat - Auber 930:00:13
34Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
35Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano
36Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
37Francis Mourey (Fra) FDJ
38Arnaud Gerard (Fra) FDJ
39Arthur Vichot (Fra) FDJ
40Guillermo Lana Baquedana (Spa) Caja Rural0:00:13
41Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
42Jonathan Tierman-Lock (GBr) Rapha Condor - Sharp
43Yohann Gene (Fra) Team Europcar
44Guillaume Lefloch (Fra) Team Europcar
45Johann Bagot (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
46Sylvain Calzati (Fra) Bretagne Schuller
47Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen
48Maxime Mederel (Fra) Bigmat - Auber 930:00:21
49Jose Garcia Acosta (Spa) Movistar Team0:00:24
50Anthony Delaplace (Fra) Saur Sojasun
51Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun
52Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale0:01:08
53Guillaume Levarlet (Fra) Saur Sojasun
54Julien Guay (Fra) Roubaix-Lille Métropole
55Anthony Charteau (Fra) Team Europcar0:01:41
56Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:03:17
57Loïc Desriac (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:04:30
58Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja Rural
59Marco Corti (Ita) Geox TMC
60Morgan Kneisky (Fra) Roubaix-Lille Métropole
61Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
62Francisco Perez (Spa) Movistar Team
63Arnaud Courteille (Fra) FDJ
64Javier Iriartefrancisco (Spa) Movistar Team
65Jean-Marc Marino (Fra) Saur Sojasun
66Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen0:04:36
67Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:07:19
68Geoffrey Soupe (Fra) FDJ
69Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural0:08:28
70Mathieu Drujon (Fra) Bigmat - Auber 93
71Noé Gianetti (Sui) Geox TMC
72Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen
73Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia
74Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia
75Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia
76Gregory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen
77Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen
78Florian Le Corre (Fra) Roubaix-Lille Métropole
79Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
80Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
81Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
82Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen
83Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural
84Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen
85Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia
86Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp
87Armindo Fonseca (Fra) Bretagne Schuller
88Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
89Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller
90Sebastien Duret (Fra) Bretagne Schuller
91Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia
92Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil
93Wouter Poels (Ned) Vacansoleil
94Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli
95David Veilleux (Can) Team Europcar
96David Gutierrez (Spa) Geox TMC
97Kevin Reza (Fra) Team Europcar
98Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp
99Angel Madrazo (Spa) Movistar Team
100Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural
101Andrey Amador (Crc) Movistar Team
102Sylvain Georges (Fra) Bigmat - Auber 93
103Feng Han (Chn) Skil - Shimano
104Jonathan Hivert (Fra) Saur Sojasun
105Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano
106Matthias Brandle (Aut) Geox TMC
DNFDaniele Rato (Ita) Geox TMC
DNFDimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale
DNFSanto Anza (Ita) Vacansoleil
DNFLuca Solari (Ita) Androni Giocattoli
DNFAlessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
DNFCheng Ji (Chn) Skil - Shimano
DNFAlbert Timmer (Ned) Skil - Shimano
DNFKristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp
DNFGraham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp
DNFAndrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp
DNFNicolas Bazin (Fra) Bigmat - Auber 93
DNFGuillaume Faucon (Fra) Bigmat - Auber 93
DNFDimitri Le Boulch (Fra) Bigmat - Auber 93
DNFAnthony Colin (Fra) Roubaix-Lille Métropole

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Roux (Fra) FDJ20:17:05
2Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil
3Julien Simon (Fra) Saur Sojasun0:00:05
4Rui Faria Da Costa (Por) Movistar Team0:00:18
5Pierre Rolland (Fra) Team Europcar0:00:20
6Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun0:00:22
7David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale0:00:23
8Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:00:24
9Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
10Marco Marcato (Ita) Vacansoleil0:00:25
11Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun0:00:26
12Fabio Felline (Ita) Geox TMC
13Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen
14Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller
15Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
16Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia
17Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil
18Arthur Vichot (Fra) FDJ
19Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
20Ruben Reig (Spa) Caja Rural
21Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale
22Eric Berthou (Fra) Bretagne Schuller
23Anthony Delaplace (Fra) Saur Sojasun
24Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
25Julien Guay (Fra) Roubaix-Lille Métropole
26Guillaume Levarlet (Fra) Saur Sojasun
27Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano0:00:36
28Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen0:00:37
29Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar0:00:38
30Arnaud Gerard (Fra) FDJ0:00:39
31Johann Bagot (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone
32Johan Mombaerts (Fra) Bigmat - Auber 93
33Jonathan Tierman-Lock (GBr) Rapha Condor - Sharp
34Francis Mourey (Fra) FDJ
35Maxime Mederel (Fra) Bigmat - Auber 930:00:47
36Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale0:00:59
37Anthony Charteau (Fra) Team Europcar0:02:07
38Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:02:44
39Jose Garcia Acosta (Spa) Movistar Team0:03:08
40Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:03:43
41Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale0:04:56
42Francisco Perez (Spa) Movistar Team
43Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen0:05:02
44Jean-Marc Marino (Fra) Saur Sojasun0:07:14
45Marco Corti (Ita) Geox TMC
46Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural0:08:54
47Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen
48Florian Le Corre (Fra) Roubaix-Lille Métropole
49Sylvain Georges (Fra) Bigmat - Auber 93
50Andrey Amador (Crc) Movistar Team0:09:14
51Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller0:09:33
52Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale0:10:27
53Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli0:11:12
54Sebastien Duret (Fra) Bretagne Schuller
55Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil
56Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:11:51
57Guillermo Lana Baquedana (Spa) Caja Rural0:12:04
58Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil0:12:05
59Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale0:12:59
60Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:14:23
61Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:15:48
62Romain Hardy (Fra) Bretagne Schuller
63Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:16:51
64David Gutierrez (Spa) Geox TMC0:17:28
65Romain Feillu (Fra) Vacansoleil0:17:43
66Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:18:01
67Morgan Kneisky (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:18:03
68Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano0:18:18
69Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun0:19:13
70Mathieu Drujon (Fra) Bigmat - Auber 930:21:37
71Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja Rural0:21:52
72Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:22:33
73Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano0:23:07
74Kevin Reza (Fra) Team Europcar0:24:15
75Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen0:25:01
76Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp
77Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp0:25:08
78Guillaume Lefloch (Fra) Team Europcar0:25:17
79Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team0:25:54
80Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar0:26:05
81Yohann Gene (Fra) Team Europcar0:26:15
82Javier Iriartefrancisco (Spa) Movistar Team0:26:28
83Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen0:26:30
84Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural0:26:46
85Wouter Poels (Ned) Vacansoleil0:29:57
86Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:31:14
87Loïc Desriac (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:31:55
88Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural0:32:03
89Angel Madrazo (Spa) Movistar Team0:32:12
90Armindo Fonseca (Fra) Bretagne Schuller0:32:13
91Arnaud Courteille (Fra) FDJ0:34:05
92David Veilleux (Can) Team Europcar0:34:21
93Noé Gianetti (Sui) Geox TMC0:35:24
94Gregory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen0:35:53
95Sylvain Calzati (Fra) Bretagne Schuller0:38:25
96Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen0:39:35
97Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:40:21
98Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural0:42:35
99Matthias Brandle (Aut) Geox TMC0:44:10
100Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:44:39
101Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller0:46:40
102Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:46:59
103Feng Han (Chn) Skil - Shimano0:47:15
104Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli0:50:46
105Jonathan Hivert (Fra) Saur Sojasun0:54:19
106Geoffrey Soupe (Fra) FDJ0:54:25

Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Roux (Fra) FDJ85pts
2Romain Feillu (Fra) Vacansoleil61
3Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar41
4Marco Marcato (Ita) Vacansoleil41
5Rui Faria Da Costa (Por) Movistar Team34
6Fabio Felline (Ita) Geox TMC32
7Julien Simon (Fra) Saur Sojasun28
8Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp28
9Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil27
10Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano27
11Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale27
12Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale26
13Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun23
14Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun19
15Nacer Bouhanni (Fra) FDJ18
16Pierre Rolland (Fra) Team Europcar16
17Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia14
18Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole13
19Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen12
20Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller12
21Romain Hardy (Fra) Bretagne Schuller12
22Mathieu Drujon (Fra) Bigmat - Auber 9312
23Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil11
24Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone9
25Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar8
26Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano8
27Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun8
28Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen7
29Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural7
30Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil6
31Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale6
32Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller6
33Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano6
34Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen5
35Arthur Vichot (Fra) FDJ4
36Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale4
37Wouter Poels (Ned) Vacansoleil4
38Arnaud Gerard (Fra) FDJ1
39Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team1
40Noé Gianetti (Sui) Geox TMC-5
41Andrey Amador (Crc) Movistar Team-10

Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil99pts
2Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone37
3Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone35
4Wouter Poels (Ned) Vacansoleil30
5Anthony Charteau (Fra) Team Europcar29
6Andrey Amador (Crc) Movistar Team28
7Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen21
8Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar20
9Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia20
10Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil19
11Pierre Rolland (Fra) Team Europcar18
12Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural18
13Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia15
14Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale10
15Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller10
16Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp10
17Jonathan Hivert (Fra) Saur Sojasun8
18Julien Simon (Fra) Saur Sojasun8
19Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun8
20Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen8
21Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia7
22Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller6
23Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano6
24Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun6
25Arthur Vichot (Fra) FDJ3
26David Veilleux (Can) Team Europcar3
27Matthias Brandle (Aut) Geox TMC3

Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Felline (Ita) Geox TMC20:17:31
2Anthony Delaplace (Fra) Saur Sojasun
3Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural0:08:28
4Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli0:10:46
5Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:17:35
6Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team0:25:28
7Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural0:26:20
8Loïc Desriac (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:31:29
9Armindo Fonseca (Fra) Bretagne Schuller0:31:47
10Arnaud Courteille (Fra) FDJ0:33:39
11Noé Gianetti (Sui) Geox TMC0:34:58
12Matthias Brandle (Aut) Geox TMC0:43:44
13Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli0:50:20

Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Vacansoleil (NED)60:52:18
2Saur Sojasun (FRA)
3AG2R La Mondiale (FRA)0:00:15
4Bretagne Schuller (FRA)
5Cofidis, Le Crédit par Téléphone (FRA)
6Team Europcar (FRA)0:00:26
7Caja Rural (ESP)0:00:28
8Movistar Team (ESP)0:00:39
9FDJ (FRA)0:00:41
10Topsport Vlaanderen (BEL)0:05:04
11Roubaix-Lille Métropole (FRA)0:07:03
12Bigmat - Auber 93 (FRA)0:09:17
13Skil - Shimano (NED)0:12:51
14De Rosa - Cermaica Flaminia (IRL)0:14:18
15Geox TMC (ESP)0:20:51
16Rapha Condor - Sharp (GBR)0:42:38

Latest on Cyclingnews