Skip to main content

Frapporti wins Brixia Tour opener

Marco Frapporti (Colnago CSF Inox) took victory on the opening stage of the Brixia Tour after a 110km break in the company of Fortunato Baliani (D'Angelo & Antenucci Nippo).

The duo escaped just shy of 40km into the stage and collaborated well to remain clear all the way to the finish in Edolo. In the two-up sprint, Frapporti had too much for his fellow escapee to take the first leader’s jersey of the race and the third win of his professional career.

“It’s a great satisfaction that comes after such a long time,” said Frapporti, who hails from nearby Anfo. “Winning on home roads has a sweeter taste, it makes you feel good.”

Frapporti also paid tribute to the contribution the vanquished Baliani made to the success of the break. “I had an exceptional breakaway companion,” he admitted. “We shared the work equally, and at the finish I was the quicker.”

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox3:36:46
2Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:00:01
3Fabio Felline (Ita) Geox-TMC0:01:46
4Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
5Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
6Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone0:01:48
7Matti Breschel (Den) Rabobank Cycling Team0:02:03
8Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
9Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
10Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
11Davide Rebellin (Ita) Miche - Guerciotti
12Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
13Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD
14Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
15Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita
16Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
17Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team
18Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa - Ceramica Flaminia
19Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone
20Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
21Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
22Giampaolo Cheula (Ita) Geox-TMC
23Morris Possoni (Ita) Sky Procycling
24Stefan Schumacher (Ger) Miche - Guerciotti
25Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
26Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team
27Giuseppe Muraglia (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
28Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
29Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
30Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:03:57
31Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
32Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera
33Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
34Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
35Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
36Michele Gaia (Ita) Miche - Guerciotti
37Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD
38Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD
39Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:04:40
40Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD
41Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox
42Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone
43Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
44Marco Corti (Ita) Geox-TMC
45Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo
46Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi
47Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
48Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
49Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
50Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team
51Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis
52Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
53Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox
54Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
55Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 - Sanofi Aventis
56Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis
57Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team
58Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
59Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team
60Pedro Merino Criado (Spa) Miche - Guerciotti
61René Joergensen (Den) Christina Watches-Ofone
62Gianluca Randazzo (Ita) Miche - Guerciotti
63Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo
64Dario David Cioni (Ita) Sky Procycling
65Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD
66Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
67Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
68Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
69Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox
70Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
71Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
72Niv Libner (Isr) Amore & Vita
73Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
74Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
75Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox
76Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
77Anton Kaniuk (Ukr) Amore & Vita
78Marchi Alessandro De (Ita) Androni Giocattoli
79Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone
80Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
81Paolo Francesco Di (Ita) Acqua & Sapone
82Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita
83Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
84Mevel Christophe Le (Fra) Team Garmin-Cervelo
85Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:04:59
86Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche - Guerciotti0:05:57
87Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD
88Slawomir Kohut (Pol) Miche - Guerciotti
89Walter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera
90Balint Szeghalmi (Hun) Lampre - ISD
91Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri Sottoli
92Patrik Moren (Swe) Amore & Vita
93Enrico Magazzini (Ita) Lampre - ISD
94Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi
95Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis
96Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
97Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
98Morgan Schmitt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:07:07
99Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
100Kjell Carlström (Fin) Sky Procycling
101Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team0:08:47
102Rubén Plaza Molina (Spa) Movistar Team
103Kristian Sobota (Den) Christina Watches-Ofone
104Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia0:11:22
105Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
106Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera
107Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera
108Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Guerciotti
109Ariel Maximiliano Richeze (Arg) d'Angelo & Antenucci - Nippo
110Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
111Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team
112Cameron Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo
113Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
114Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
115Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team
116Daniel Sesma (Spa) Euskaltel-Euskadi
117Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Euskaltel-Euskadi
118Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi
119Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling
120Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis
121Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
122Marko Kump (Slo) Geox-TMC
123Daniele Colli (Ita) Geox-TMC
124Carlos Alberto Betancourt Gomez (Col) Acqua & Sapone
125Charles Wegelius (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling
126Bernardo Colex Tepoz (Mex) Amore & Vita0:12:37
127Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone0:15:30
128Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
129Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli
130Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox
131Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo
132Matthew Wilson (Aus) Team Garmin-Cervelo
133Jack Bobridge (Aus) Team Garmin-Cervelo
134Bernardo Rizzo (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
135Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
136Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone
137Mauro Abel Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera
138Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo
139Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
140Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:20:39
141Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1 - Sanofi Aventis
142Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
143Philip Nielsen (Den) Christina Watches-Ofone
144Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
145Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
146Andrew Pinfold (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
147Sergiy Hrechyn (Ukr) Amore & Vita
148Volodymyr Kogut (Ukr) Amore & Vita
149Walter Gaston Trillini (Arg) Ora Hotels Carrera
150Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC
151Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche - Guerciotti
152Gytan Lilholt (Den) Christina Watches-Ofone
153Marc Hester (Den) Christina Watches-Ofone
154Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis
155Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis
156Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
157Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank Cycling Team
158Martijn Maaskant (Ned) Team Garmin-Cervelo
DNFMartin Lind (Den) Christina Watches-Ofone

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox3:36:34
2Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:00:04
3Fabio Felline (Ita) Geox-TMC0:01:54
4Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia0:01:58
5Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
6Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone0:02:00
7Matti Breschel (Den) Rabobank Cycling Team0:02:15
8Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
9Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
10Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
11Davide Rebellin (Ita) Miche - Guerciotti
12Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
13Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD
14Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
15Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita
16Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
17Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team
18Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa - Ceramica Flaminia
19Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone
20Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
21Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
22Giampaolo Cheula (Ita) Geox-TMC
23Morris Possoni (Ita) Sky Procycling
24Stefan Schumacher (Ger) Miche - Guerciotti
25Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
26Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team
27Giuseppe Muraglia (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
28Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
29Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
30Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:04:08
31Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:04:09
32Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera
33Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
34Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
35Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
36Michele Gaia (Ita) Miche - Guerciotti
37Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD
38Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD
39Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:04:52
40Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD
41Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox
42Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone
43Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
44Marco Corti (Ita) Geox-TMC
45Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo
46Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi
47Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
48Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
49Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
50Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team
51Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis
52Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
53Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox
54Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
55Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 - Sanofi Aventis
56Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis
57Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team
58Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
59Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team
60Pedro Merino Criado (Spa) Miche - Guerciotti
61René Joergensen (Den) Christina Watches-Ofone
62Gianluca Randazzo (Ita) Miche - Guerciotti
63Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo
64Dario David Cioni (Ita) Sky Procycling
65Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD
66Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
67Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
68Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
69Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox
70Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
71Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
72Niv Libner (Isr) Amore & Vita
73Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
74Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
75Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox
76Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
77Anton Kaniuk (Ukr) Amore & Vita
78Marchi Alessandro De (Ita) Androni Giocattoli
79Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone
80Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
81Paolo Francesco Di (Ita) Acqua & Sapone
82Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita
83Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
84Mevel Christophe Le (Fra) Team Garmin-Cervelo
85Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:05:11
86Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche - Guerciotti0:06:09
87Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD
88Slawomir Kohut (Pol) Miche - Guerciotti
89Walter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera
90Balint Szeghalmi (Hun) Lampre - ISD
91Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri Sottoli
92Patrik Moren (Swe) Amore & Vita
93Enrico Magazzini (Ita) Lampre - ISD
94Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi
95Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis
96Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
97Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
98Morgan Schmitt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:07:19
99Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
100Kjell Carlström (Fin) Sky Procycling
101Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team0:08:59
102Rubén Plaza Molina (Spa) Movistar Team
103Kristian Sobota (Den) Christina Watches-Ofone
104Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia0:11:34
105Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
106Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera
107Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera
108Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Guerciotti
109Ariel Maximiliano Richeze (Arg) d'Angelo & Antenucci - Nippo
110Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
111Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team
112Cameron Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo
113Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
114Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
115Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team
116Daniel Sesma (Spa) Euskaltel-Euskadi
117Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Euskaltel-Euskadi
118Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi
119Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling
120Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis
121Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
122Marko Kump (Slo) Geox-TMC
123Daniele Colli (Ita) Geox-TMC
124Carlos Alberto Betancourt Gomez (Col) Acqua & Sapone
125Charles Wegelius (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling
126Bernardo Colex Tepoz (Mex) Amore & Vita0:12:49
127Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone0:15:42
128Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
129Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli
130Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox
131Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo
132Matthew Wilson (Aus) Team Garmin-Cervelo
133Jack Bobridge (Aus) Team Garmin-Cervelo
134Bernardo Rizzo (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
135Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
136Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone
137Mauro Abel Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera
138Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo
139Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
140Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:20:51
141Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1 - Sanofi Aventis
142Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
143Philip Nielsen (Den) Christina Watches-Ofone
144Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
145Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
146Andrew Pinfold (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
147Sergiy Hrechyn (Ukr) Amore & Vita
148Volodymyr Kogut (Ukr) Amore & Vita
149Walter Gaston Trillini (Arg) Ora Hotels Carrera
150Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC
151Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche - Guerciotti
152Gytan Lilholt (Den) Christina Watches-Ofone
153Marc Hester (Den) Christina Watches-Ofone
154Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis
155Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis
156Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
157Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank Cycling Team
158Martijn Maaskant (Ned) Team Garmin-Cervelo

Latest on Cyclingnews