Valverde seizes Romandie title with final stage win

Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) claimed his first overall victory at the Tour of Romandie by finishing the race as victor of the final stage in Sion, Switzerland, on Sunday afternoon.

Valverde outsprinted Igor Antón (Euskaltel-Euskadi) and stage four winner Simon Spilak (Lampre-Farnese Vini). The powerful trio had escaped earlier with Denis Menchov (Rabobank) on the slopes of the Ovronnaz, a Category 1 ascent 20 kilometres before the finish. Menchov finished the stage fourth.

“I've been able to take advantage of the good condition I had in the Classics, even if I am beginning to feel a little bit tired," said Valverde after his win. "But that's normal considering the fact that I am racing since January. Now I will take a short break to rest with my family before starting training again to prepare the next objective, which should be the Dauphiné Libéré”

The eventual margin of the leading group caused a reshuffle in the final general classification. Overnight leader Michael Rogers (HTC-Columbia) was unable to close the gap to the leaders in the final kilometres of the stage and finished 23 seconds down, losing his grip on the yellow jersey. Valverde assumed the lead, with Spilak and Menchov moving into second and third, respectively.

"I felt very good and my legs were just perfect to counter-attack behind Antón on the final climb," said Valverde. "When [Michael] Rogers was dropped I knew my chances of winning to were good, even if Spilak and Menchov, who also very close in the classification, were still there with me.

“Today it was possible to win the race thanks to the time bonus, but it was too risky to try and win such an important race in the sprint because you never know what can happen.”

It was the second overall title of the year for Valverde, who sealed the general classification competition at the Tour Méditerranéen in February.

Rain again sends peloton packing

With a second day of torrential rain, the first hour of racing was marked by abandons. Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto) departed the race after seven kilometres, one of the first of an eventual 56-rider exodus from the final stage of the race.

While their colleagues were climbing off their bikes, a lead group of six riders was climbing its way towards the first of three Category 1 summits punctuating the stage's profile. Oliver Zaugg (Liquigas-Doimo), Jean-Christophe Péraud and Charlie Wegelius (Omega Pharma-Lotto), Mauricio Ardila (Rabobank), Sergio Paulinho (RadioShack), Alexander Efimkin (Ag2R-La Mondiale) and Thibaut Pinot (Française Des Jeux) were the first to crest the Anzère with a 50-second gap to the peloton.

Omega Pharma-Lotto's representation in the group swelled as Jan Bakelants joined the leaders. However, the wet conditions made the descent off the Anzère a treacherous affair and the race split up even further; Wegelius and Bakelants losing contact with the front of the race, as Péraud, Zaugg, Efimkin and Paulinho formed the selection out front.

With the obstacle of the Crans-Montana cleared, Bakelants rejoined the lead group and the quintet opened a 3:20 gap. Behind them Wegelius was still battling to make contact, with Pieter Weening (Rabobank) and Rene Mandri (AG2R-La Mondiale) also part of the chase. By the time they had passed through the first outward loop from Sion, the trio had cut the gap to just over a minute.

Caisse d'Epargne takes control

The peloton were also taking a very active interest in the chase, with Caisse d'Epargne leading the retrieval of all those in front of the main group. With 30 kilometres to race, the escapees had all been returned to the bunch. Little known Russian Dmitry Kozontchuk (Rabobank) attempted to break free, but with the final climb offering Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) a launch pad for victory, his team would have none of it.

Attacks from Artem Ovechkin (Katusha), Tiago Machado (RadioShack) and John Gadret (AG2R-La Mondiale) on the lower slopes of the final climb were met with similarly icy response. However, the Portuguese and French riders' move was enough to unsettle the front of the race, where Michael Rogers (HTC-Columbia) was doing his best to mark his opponents. Igor Antón (Euskaltel-Euskadi) countered Machado and Gadret, and moved out to a 14-second gap.

Behind, Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne), Simon Spilak (Lampre-Farnese Vini) and Denis Menchov (Rabobank) had moved away from the Rogers group and were pressing what was now a GC-leading advantage.

By the summit of the Ovronnaz, Antón held a 21-second lead over his three chasers, with Rogers-led peloton at a further 27 seconds back. The lead group became four on the descent back in towards Sion. The cooperation of the leaders stretched their advantage out to 50 seconds, with 10 kilometres to go. Valverde claimed the final sprint point of the day, ensuring he would win the overall so long as he finished with Rogers.

But Valverde wasn't interested in matching his Australian rival. By the time they reached the final kilometre, the leaders still held a decisive gap. Aware of Valverde's sprint prowess, Antón attacked inside the final kilometre. However, the Caisse d'Epargne captain had the measure of his opponent and came past him at the line to claim his third stage victory of the season.

Swipe to scroll horizontally
Full Results
1Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne3:36:19
2Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 1 - Cell 2
3Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese ViniRow 2 - Cell 2
4Denis Menchov (Rus) RabobankRow 3 - Cell 2
5Tiago Machado (Por) Team Radioshack0:00:23
6John Gadret (Fra) AG2R La MondialeRow 5 - Cell 2
7Janez Brajkovic (Slo) Team RadioshackRow 6 - Cell 2
8Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeamRow 7 - Cell 2
9Vladimir Karpets (Rus) Team KatushaRow 8 - Cell 2
10Michael Rogers (Aus) Team HTC - ColumbiaRow 9 - Cell 2
11Marco Pinotti (Ita) Team HTC - ColumbiaRow 10 - Cell 2
12Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo0:01:39
13Christophe Moreau (Fra) Caisse d'EpargneRow 12 - Cell 2
14Hubert Dupont (Fra) AG2R La MondialeRow 13 - Cell 2
15Jeremy Roy (Fra) Française Des JeuxRow 14 - Cell 2
16Jose Luis Rubiera Vigil (Spa) Team RadioshackRow 15 - Cell 2
17Bauke Mollema (Ned) RabobankRow 16 - Cell 2
18Christian Vande Velde (USA) Garmin - TransitionsRow 17 - Cell 2
19Remy Di Gregorio (Fra) Française Des JeuxRow 18 - Cell 2
20Eros Capecchi (Ita) Footon-ServettoRow 19 - Cell 2
21Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-LottoRow 20 - Cell 2
22Dario David Cioni (Ita) Sky Professional Cycling TeamRow 21 - Cell 2
23Richie Porte (Aus) Team Saxo BankRow 22 - Cell 2
24Sandy Casar (Fra) Française Des JeuxRow 23 - Cell 2
25Haimar Zubeldia (Spa) Team RadioshackRow 24 - Cell 2
26Soler Hernandez (Col) Caisse d'Epargne0:01:45
27Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling TeamRow 26 - Cell 2
28Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto0:04:11
29Branislau Samoilau (Blr) Quick Step0:04:13
30Christophe Riblon (Fra) AG2R La MondialeRow 29 - Cell 2
31Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha0:04:17
32Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini0:04:18
33Thibaut Pinot (Fra) Française Des JeuxRow 32 - Cell 2
34Paulinho S M M (Por) Team Radioshack0:06:03
35Markus Eibegger (Aut) Footon-ServettoRow 34 - Cell 2
36Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 35 - Cell 2
37Serge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team0:06:41
38Matthias Brandle (Aut) Footon-ServettoRow 37 - Cell 2
39Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha0:06:43
40Thomas Rohregger (Aut) Team MilramRow 39 - Cell 2
41Arthur Vichot (Fra) Française Des JeuxRow 40 - Cell 2
42Alexandre Moos (Swi) BMC Racing TeamRow 41 - Cell 2
43Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank0:06:45
44Michael Schaer (Swi) BMC Racing TeamRow 43 - Cell 2
45Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:09:14
46Alexander Efimkin (Rus) AG2R La MondialeRow 45 - Cell 2
47Johannes Froehlinger (Ger) Team MilramRow 46 - Cell 2
48Christophe Le Mevel (Fra) Française Des JeuxRow 47 - Cell 2
49Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo0:09:30
50Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeamRow 49 - Cell 2
51Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-DoimoRow 50 - Cell 2
52Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team0:12:00
53Matthew Busche (USA) Team RadioshackRow 52 - Cell 2
54Andre Steensen (Den) Team Saxo BankRow 53 - Cell 2
55Mathias Frank (Swi) BMC Racing TeamRow 54 - Cell 2
56Alexandre Botcharov (Rus) Team KatushaRow 55 - Cell 2
57Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale0:13:29
58Travis Meyer (Aus) Garmin - TransitionsRow 57 - Cell 2
59Gianpaolo Caruso (Ita) Team KatushaRow 58 - Cell 2
60Alexsandr Dyachenko (Kaz) AstanaRow 59 - Cell 2
61Mauricio Ardila Cano (Col) RabobankRow 60 - Cell 2
62Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team0:16:05
63Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-DoimoRow 62 - Cell 2
64Aranburu Markel Irizar (Spa) Team RadioshackRow 63 - Cell 2
65Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 64 - Cell 2
66Rene Mandri (Est) AG2R La MondialeRow 65 - Cell 2
67Matthias Russ (Ger) Team MilramRow 66 - Cell 2
68Anders Lund (Den) Team Saxo BankRow 67 - Cell 2
69Francis Mourey (Fra) Française Des JeuxRow 68 - Cell 2
70Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi0:20:00
71Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 70 - Cell 2
72Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 71 - Cell 2
73Pieter Weening (Ned) Rabobank0:20:03
74Chad Beyer (USA) BMC Racing Team0:29:40
75Simon Zahner (Swi) BMC Racing TeamRow 74 - Cell 2
DNFJean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-LottoRow 75 - Cell 2
DNFJan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-LottoRow 76 - Cell 2
DNFCharles Wegelius (GBr) Omega Pharma-LottoRow 77 - Cell 2
DNFRuben Plaza Molina (Spa) Caisse d'EpargneRow 78 - Cell 2
DNFMathieu Perget (Fra) Caisse d'EpargneRow 79 - Cell 2
DNFAlessandro Vanotti (Ita) Liquigas-DoimoRow 80 - Cell 2
DNFMaciej Bodnar (Pol) Liquigas-DoimoRow 81 - Cell 2
DNFJosé Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'EpargneRow 82 - Cell 2
DNFDavid Lopez Garcia (Spa) Caisse d'EpargneRow 83 - Cell 2
DNFDaniele Righi (Ita) Lampre-Farnese ViniRow 84 - Cell 2
DNFFrancis De Greef (Bel) Omega Pharma-LottoRow 85 - Cell 2
DNFStefan Denifl (Aut) Cervélo TestTeamRow 86 - Cell 2
DNFMauro Facci (Ita) Quick StepRow 87 - Cell 2
DNFAndrey Zeits (Kaz) AstanaRow 88 - Cell 2
DNFValentin Iglinskiy (Kaz) AstanaRow 89 - Cell 2
DNFMaxim Gourov (Kaz) AstanaRow 90 - Cell 2
DNFScott Davis (Aus) AstanaRow 91 - Cell 2
DNFRoger Hammond (GBr) Cervélo TestTeamRow 92 - Cell 2
DNFThomas Vedel Kvist (Den) Quick StepRow 93 - Cell 2
DNFDavide Appollonio (Ita) Cervélo TestTeamRow 94 - Cell 2
DNFMarco Velo (Ita) Quick StepRow 95 - Cell 2
DNFMartin Elmiger (Swi) AG2R La MondialeRow 96 - Cell 2
DNFChristophe Brandt (Bel) Omega Pharma-LottoRow 97 - Cell 2
DNFMaxim Iglinsky (Kaz) AstanaRow 98 - Cell 2
DNFAdam Hansen (Aus) Team HTC - ColumbiaRow 99 - Cell 2
DNFAndrei Kunitski (Blr) Quick StepRow 100 - Cell 2
DNFFabio Sabatini (Ita) Liquigas-DoimoRow 101 - Cell 2
DNFJuan Jose Cobo Acebo (Spa) Caisse d'EpargneRow 102 - Cell 2
DNFLaszlo Bodrogi (Fra) Team KatushaRow 103 - Cell 2
DNFMichiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-LottoRow 104 - Cell 2
DNFPhilippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-LottoRow 105 - Cell 2
DNFLucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo BankRow 106 - Cell 2
DNFMichel Kreder (Ned) Garmin - TransitionsRow 107 - Cell 2
DNFCardoso M A L (Por) Footon-ServettoRow 108 - Cell 2
DNFMikhail Ignatiev (Rus) Team KatushaRow 109 - Cell 2
DNFDanilo Wyss (Swi) BMC Racing TeamRow 110 - Cell 2
DNFGustav Larsson (Swe) Team Saxo BankRow 111 - Cell 2
DNFJaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo BankRow 112 - Cell 2
DNFMichael Morkov (Den) Team Saxo BankRow 113 - Cell 2
DNFBernhard Eisel (Aut) Team HTC - ColumbiaRow 114 - Cell 2
DNFBert Grabsch (Ger) Team HTC - ColumbiaRow 115 - Cell 2
DNFFrantisek Rabon (Cze) Team HTC - ColumbiaRow 116 - Cell 2
DNFMark Renshaw (Aus) Team HTC - ColumbiaRow 117 - Cell 2
DNFSergey Renev (Kaz) AstanaRow 118 - Cell 2
DNFAndreas Stauff (Ger) Quick StepRow 119 - Cell 2
DNFMurilo Fischer (Bra) Garmin - TransitionsRow 120 - Cell 2
DNFRobert Hunter (RSA) Garmin - TransitionsRow 121 - Cell 2
DNFTom Stamsnijder (Ned) RabobankRow 122 - Cell 2
DNFDennis Van Winden (Ned) RabobankRow 123 - Cell 2
DNFPeter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling TeamRow 124 - Cell 2
DNFRobert Forster (Ger) Team MilramRow 125 - Cell 2
DNFMarkus Fothen (Ger) Team MilramRow 126 - Cell 2
DNFDominik Roels (Ger) Team MilramRow 127 - Cell 2
DNFOscar Pujol Munoz (Spa) Cervélo TestTeamRow 128 - Cell 2
DNFSteve Morabito (Swi) BMC Racing TeamRow 129 - Cell 2
DNFKirk Carlsen (USA) Garmin - TransitionsRow 130 - Cell 2
DSQEnrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese ViniRow 131 - Cell 2
DSQNoe Gianetti (Swi) Footon-ServettoRow 132 - Cell 2
DNSRoman Kreuziger (Cze) Liquigas-DoimoRow 133 - Cell 2
DNSKoldo Fernandez (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 134 - Cell 2
DNSJussi Veikkanen (Fin) Française Des JeuxRow 135 - Cell 2
DNSDanilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese ViniRow 136 - Cell 2
DNSRick Flens (Ned) RabobankRow 137 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Anzère - 14.5km, Category 1
1Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux12pts
2Paulinho S M M (Por) Team Radioshack8Row 1 - Cell 3
3Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto6Row 2 - Cell 3
4Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale4Row 3 - Cell 3
5Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo2Row 4 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Crans-Montana - 31.7km, Category 1
1Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto12pts
2Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale8Row 1 - Cell 3
3Paulinho S M M (Por) Team Radioshack6Row 2 - Cell 3
4Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo4Row 3 - Cell 3
5Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux2Row 4 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Ovronnaz - 101.2km, Category 1
1Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi12pts
2Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne8Row 1 - Cell 3
3Denis Menchov (Rus) Rabobank6Row 2 - Cell 3
4Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini4Row 3 - Cell 3
5Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia2Row 4 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint - Crans-Montana, 33.3km
1Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale6pts
2Paulinho S M M (Por) Team Radioshack3Row 1 - Cell 3
3Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint - Vétroz, 114.7km
1Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne6pts
2Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini3Row 1 - Cell 3
3Denis Menchov (Rus) Rabobank1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
1Team Radioshack10:51:22
2Caisse d'Epargne0:00:59
3Française des Jeux0:02:32
4AG2R - La Mondiale0:03:50
5Rabobank0:05:59
6Sky Professional Cycling Team0:07:40
7Team Katusha0:08:58
8Footon - Servetto0:09:28
9Lampre - Farnese Vini0:11:07
10Liquigas - Doimo0:18:14
11Euskatel - Euskadi0:19:43
12BMC Racing Team0:23:03
13Team Saxo Bank0:27:19
14Team Milram0:29:37
Swipe to scroll horizontally
Final General Classification
1Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne17:37:55
2Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini0:00:11
3Denis Menchov (Rus) Rabobank0:00:21
4Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia0:00:35
5Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha0:00:42
6Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack0:00:52
7Tiago Machado (Por) Team Radioshack0:01:16
8Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia0:01:27
9Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam0:01:28
10Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi0:01:34
11Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank0:02:10
12Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne0:02:17
13Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo0:02:32
14Christian Vande Velde (USA) Garmin - Transitions0:02:47
15Jeremy Roy (Fra) Française Des Jeux0:02:50
16Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux0:02:56
17Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack0:03:06
18Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto0:03:20
19John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale0:03:45
20Jose Luis Rubiera Vigil (Spa) Team Radioshack0:03:59
21Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale0:04:14
22Soler Hernandez (Col) Caisse d'Epargne0:04:19
23Dario David Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team0:04:45
24Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team0:05:28
25Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto0:05:55
26Remy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux0:06:15
27Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto0:08:08
28Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto0:08:17
29Branislau Samoilau (Blr) Quick Step0:08:23
30Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha0:08:39
31Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux0:08:41
32Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team0:10:32
33Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale0:10:45
34Thomas Rohregger (Aut) Team Milram0:11:12
35Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo0:12:38
36Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo0:13:24
37Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha0:13:34
38Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini0:13:45
39Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank0:14:24
40Bauke Mollema (Ned) Rabobank0:14:43
41Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam0:14:58
42Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi0:15:13
43Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:15:55
44Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team0:16:28
45Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux0:16:51
46Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto0:17:15
47Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale0:17:19
48Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team0:17:40
49Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank0:18:03
50Gianpaolo Caruso (Ita) Team Katusha0:21:01
51Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana0:21:17
52Pieter Weening (Ned) Rabobank0:21:29
53Arthur Vichot (Fra) Française Des Jeux0:22:13
54Andre Steensen (Den) Team Saxo Bank0:22:19
55Johannes Froehlinger (Ger) Team Milram0:23:28
56Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi0:23:44
57Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi0:24:21
58Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi0:24:47
59Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale0:26:37
60Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team0:27:20
61Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha0:27:25
62Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo0:30:22
63Paulinho S M M (Por) Team Radioshack0:30:23
64Anders Lund (Den) Team Saxo Bank0:31:08
65Matthew Busche (USA) Team Radioshack0:31:18
66Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux0:32:15
67Aranburu Markel Irizar (Spa) Team Radioshack0:39:19
68Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale0:40:23
69Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi0:43:14
70Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions0:47:23
71Serge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team0:48:33
72Matthias Russ (Ger) Team Milram0:49:38
73Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team0:59:08
74Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team1:01:54
75Chad Beyer (USA) BMC Racing Team1:15:29
Swipe to scroll horizontally
Mountains Classification
1Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux54pts
2Chad Beyer (USA) BMC Racing Team24Row 1 - Cell 3
3Denis Menchov (Rus) Rabobank18Row 2 - Cell 3
4Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi16Row 3 - Cell 3
5Paulinho S M M (Por) Team Radioshack14Row 4 - Cell 3
6Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi12Row 5 - Cell 3
7Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne12Row 6 - Cell 3
8Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale12Row 7 - Cell 3
9Jeremy Roy (Fra) Française Des Jeux8Row 8 - Cell 3
10Soler Hernandez (Col) Caisse d'Epargne6Row 9 - Cell 3
11Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo6Row 10 - Cell 3
12Matthew Busche (USA) Team Radioshack6Row 11 - Cell 3
13Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini4Row 12 - Cell 3
14Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux4Row 13 - Cell 3
15Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia2Row 14 - Cell 3
16Bauke Mollema (Ned) Rabobank1Row 15 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Points Classification
1Chad Beyer (USA) BMC Racing Team18pts
2Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne12Row 1 - Cell 3
3Jeremy Roy (Fra) Française Des Jeux6Row 2 - Cell 3
4Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale6Row 3 - Cell 3
5Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi6Row 4 - Cell 3
6Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini4Row 5 - Cell 3
7Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia3Row 6 - Cell 3
8Paulinho S M M (Por) Team Radioshack3Row 7 - Cell 3
9Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi3Row 8 - Cell 3
10Denis Menchov (Rus) Rabobank2Row 9 - Cell 3
11Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux2Row 10 - Cell 3
12Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo1Row 11 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young Riders Classification
1Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini17:38:06
2Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam0:01:17
3Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo0:02:21
4Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto0:03:09
5Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto0:07:57
6Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha0:08:28
7Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux0:08:30
8Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha0:13:23
9Bauke Mollema (Ned) Rabobank0:14:32
10Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:15:44
11Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team0:16:17
12Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto0:17:04
13Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team0:17:29
14Arthur Vichot (Fra) Française Des Jeux0:22:02
15Andre Steensen (Den) Team Saxo Bank0:22:08
16Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team0:27:09
17Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions0:47:12
18Chad Beyer (USA) BMC Racing Team1:15:18
Swipe to scroll horizontally
Teams Classification
1Team Radioshack52:58:59
2Caisse d'Epargne0:00:19
3Française des Jeux0:03:34
4Rabobank0:09:21
5AG2R - La Mondiale0:10:59
6Footon - Servetto0:14:14
7Team Katusha0:16:20
8Sky Professional Cycling Team0:16:45
9Lampre - Farnese Vini0:21:18
10Liquigas - Doimo0:21:44
11Euskatel - Euskadi0:25:36
12Team Saxo Bank0:35:56
13BMC Racing Team0:43:20
14Team Milram0:57:55

 

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1