Skip to main content

Perez wins field sprint for stage 5

Results
1Jesus Perez (Ven) Alcadia Bol.Jimenez4:16:35
2Tomas Teresen (Ven) C.C.Tomas Teresen
3Julio Herrera (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca
4Honorio Machado (Ven) Alcadia Bol.Jimenez
5Eddie Redon (Col) Shimano-Chec-Edeq
6Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
7Jose Diaz (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo
8Mario Becerra (Ven) Sport Tachira
9Miguel Chacon (Ven) Kino Tachira
10Gerardo Marquez (Ven) Sumiglov-City of Merida
11Jose Lopez (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo
12Isaac Cañizalez (Ven) Malave Salazar/Fun.
13Daniel Smith (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo
14Jose Aguilar (Ven) Fundadeporte Carabob
15Jhonny Morales (Gua) Guatemala National Team
16Jorge Abreu (Ven) Sport Tachira
17Carlos Lezama (Ven) C.C.Tomas Teresen
18Frederick Segura (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
19Ruben Rangel (Ven) Rut.Monagas-Fun. Ran
20Jose Velasquez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz
21Carlos Figueras (Ven) Alc.Maracaibo Zulia
22Mauricio Frazer (Arg) Acme-Zero Gravity
23Alvaro Torres (Ven) Fundadeporte Carabob
24Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
25Yosvang Rojas (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
26Ricardo Tapia (Mex) Acme-Zero Gravity
27Franklin Chacon (Ven) City of rnacion Del Zuli
28Roberto Navas (Ven) Malave Salazar/Fun.
29Duvan Mosquera (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
30Darwin Urrea (Ven) Sumiglov-City of Merida
31Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
32Jose Rujano (Ven) City of rnacion Del Zuli
33Jose Alarcon (Ven) Sumiglov-City of Merida
34Branly Acevedo (Ven) Rut.Monagas-Fun. Ran
35Jose R. Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
36Richard Ochoa (Ven) City of rnacion Del Zuli
37Freddy Vargas (Ven) Loteria Del Tachira
38Jose Franco (Ven) Kino Tachira
39Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira
40Manuel Medina (Ven) City of rnacion Del Zuli
41Weimar Roldan (Col) Shimano-Chec-Edeq
42Juan Torres (Ven) Fundadeporte Carabob
43Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira
44Franklin Molina (Ven) Fundadeporte Carabob
45Edwin Becerra (Ven) Sumiglov-City of Merida
46Jose A. Contreras (Ven) Sumiglov-City of Merida
47Wilmer Bravo (Ven) Sumiglov-City of Merida
48Maki Roman (Ven) Sport Tachira
49Edwin Orozco (Col) Shimano-Chec-Edeq
50Jose Belandria (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
51Diego Garcia (Ven) City of Bo.Guarico-Impre
52Daniel Abreu (Ven) Kino Tachira
53Adelso Valero (Ven) Alc.Maracaibo Zulia
54Jose Castillo (Ven) Alcadia Bol.Jimenez
55Danny Morales (Gua) Guatemala National Team
56Juan Hernandez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz
57Midael Zeceña (Gua) Guatemala National Team
58Victor Moreno (Ven) City of rnacion Del Zuli
59Cesar Suarez (Ven) Al.Bol. Iribarren La
60Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
61Francisco Colorado (Col) Shimano-Chec-Edeq
62Hebert Rivas (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
63Angel Rivas (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
64Juan Garcia (Col) Shimano-Chec-Edeq
65Jorge Balza (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca
66Gustavo Garcia (Ven) Rut.Monagas-Fun. Ran
67Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira
68Raul Grangel (Cub) Cuban National Team
69Carlos J. Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
70Jaime Rivas (Ven) Carabobo Team
71Carlos Maya (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
72Yoengris Acosta (Ven) Alc.Maracaibo Zulia
73Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
74Rodolfo Camacho (Col) Loteria Del Tachira
75Duilio Martinez (Ven) Al.Bol. Iribarren La
76Yenderson Villalobos (Ven) Alc.Maracaibo Zulia
77Jhon Alvarez (Ven) Sport Tachira
78Luis Mascopolo (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
79Paul Torres (Ven) Kino Tachira
80Miguel Diaz (Ven) Al. Piar - Idebol Bo
81Freddy Paredes (Col) Trecolli-Bono Ci.Col
82Jonathan Hernandez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz
83Aldris Hernandez (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
84Jose Chacon (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
85Jaime Suaza (Col) Shimano-Chec-Edeq
86Carlos Escalona (Ven) Alcadia Bol.Jimenez
87Jesus Gonzalez (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca
88Kevin Rincon (Col) Trecolli-Bono Ci.Col
89Manuel Rodas (Gua) Guatemala National Team
90Carlos Becerra (Ven) Kino Tachira
91Gerardo Montilla (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca
92Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team
93Ericson Ordaz (Ven) C.C.Tomas Teresen
94Luis Sepulveda (Chi) Acme-Zero Gravity
95Jhon Navas (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
96Yoendry Bermudez (Ven) Alc.Maracaibo Zulia
97Luis Diaz (Ven) Sport Tachira
98Gabriel Richard (Arg) Acme-Zero Gravity0:00:11
99Mauro Valdallo (Ven) City of Bo.Guarico-Impre
100Ludwing Gomez (Ven) City of Bo.Guarico-Impre
101Armando Borrajo (Arg) Acme-Zero Gravity
102Darwin Araujo (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca
103Yeison Delgado (Ven) Loteria Del Tachira0:00:18
104Reinaldo Figuera (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz
105Wilmer Vasquez (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca
106Maximo Rojas (Ven) Fundadeporte Carabob
107Yannmar Rivas (Ven) C.C.Tomas Teresen0:00:25
108Luis Santizo (Gua) Guatemala National Team
109Daniel Medina (Ven) Fundadeporte Carabob
110Edgar Ortega (Ven) Carabobo Team
111Reldys Perez (Cub) Cuban National Team
112Fredy Burgos (Cub) Cuban National Team
113Julio Bellezia (Ven) Al. Piar - Idebol Bo
114Juan Linarez (Ven) Al.Bol. Iribarren La
115Gino Mota (Ven) Rut.Monagas-Fun. Ran
116Juan Belisario (Ven) City of Bo.Guarico-Impre
117Jose Ramos (Ven) Alcadia Bol.Jimenez
118Arnaldo Salazar (Ven) Carabobo Team0:00:29
119Jose Hernandez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz
120Alfredo Alpacaja (Gua) Guatemala National Team
121Carlos Galvis (Ven) City of rnacion Del Zuli
122Pedro Gutierrez (Ven) Alcadia Bol.Jimenez
123Jorge Linarez (Ven) Al.Bol. Iribarren La
124Adrian Villarroel (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo0:00:38
125Oscar Mata (Ven) Al. Piar - Idebol Bo0:00:47
126Luis Gelvez (Ven) Sport Tachira
127Jovino Rodriguez (Ven) Al.Bol. Iribarren La0:00:48
128Jorge Duarte (Col) Trecolli-Bono Ci.Col
129Jose Arroyo (Ven) Al.Bol. Iribarren La
130Ruben Florez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz
131Pedro Trujillo (Col) Trecolli-Bono Ci.Col
132Erikson Paredes (Col) Trecolli-Bono Ci.Col
133Rolando Trujillo (Col) Trecolli-Bono Ci.Col
134Eladio Ramirez (Ven) Carabobo Team
135Franny Salazar (Ven) C.C.Tomas Teresen0:02:24
136Miguel Ubeto (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele

Points
1Jesus Perez (Ven) Alcadia Bol.Jimenez25pts
2Tomas Teresen (Ven) C.C.Tomas Teresen20
3Julio Herrera (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca16
4Honorio Machado (Ven) Alcadia Bol.Jimenez14
5Eddie Redon (Col) Shimano-Chec-Edeq12
6Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli10
7Jose Diaz (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo9
8Mario Becerra (Ven) Sport Tachira8
9Miguel Chacon (Ven) Kino Tachira7
10Gerardo Marquez (Ven) Sumiglov-City of Merida6
11Jose Lopez (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo5
12Isaac Cañizalez (Ven) Malave Salazar/Fun.4
13Daniel Smith (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo3
14Jose Aguilar (Ven) Fundadeporte Carabob2
15Jhonny Morales (Gua) Guatemala National Team1

Sprint 1 - Escuela de Memo, km 39.9
1Oscar Mata (Ven) Al. Piar - Idebol Bo4pts
2Ricardo Tapia (Mex) Acme-Zero Gravity2
3Jose Diaz (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo1

Sprint 2 - El Sombrero, km 89.6
1Tomas Teresen (Ven) C.C.Tomas Teresen4pts
2Yannmar Rivas (Ven) C.C.Tomas Teresen2
3Oscar Mata (Ven) Al. Piar - Idebol Bo1

Sprint 3 - Cruce El Calvario, km 108.7
1Ricardo Tapia (Mex) Acme-Zero Gravity4pts
2Jose Hernandez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz2
3Branly Acevedo (Ven) Rut.Monagas-Fun. Ran1

Sprint 4 - Modulo Del Palo Seco, km 140.2
1Julio Herrera (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca4pts
2Tomas Teresen (Ven) C.C.Tomas Teresen2
3Hebert Rivas (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De1

Teams
1Al.Sotillo-Idea Anzo12:49:45
2Alcadia Bol.Jimenez
3Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
4Sport Tachira
5Sumiglov-City of Merida
6Fundadeporte Carabob
7Kino Tachira
8Shimano-Chec-Edeq
9City of rnacion Del Zuli
10C.C.Tomas Teresen
11Rut.Monagas-Fun. Ran
12G. Carabobo-Tra. Ele
13Guatemala National Team
14Sum. Cars-S.Cruz De
15Acme-Zero Gravity
16Alc.Maracaibo Zulia
17Loteria Del Tachira
18City of Trujillo-Fund.Ca
19Pio Pollo-T.Moya Anz
20Cuban National Team
21Al.Bol. Iribarren La
22Trecolli-Bono Ci.Col
23City of Bo.Guarico-Impre0:00:22
24Carabobo Team0:00:25
25Al. Piar - Idebol Bo0:01:12

General classification after stage 5
1Jose Aguilar (Ven) Fundadeporte Carabob17:08:42
2Honorio Machado (Ven) Alcadia Bol.Jimenez0:00:02
3Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:00:04
4Tomas Teresen (Ven) C.C.Tomas Teresen
5Jesus Perez (Ven) Alcadia Bol.Jimenez
6Wilmer Bravo (Ven) Sumiglov-City of Merida0:00:07
7Julio Herrera (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca0:00:09
8Franklin Chacon (Ven) City of rnacion Del Zuli0:00:10
9Alien Garcia (Cub) Cuban National Team0:00:12
10Hebert Rivas (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
11Eddie Redon (Col) Shimano-Chec-Edeq0:00:13
12Maki Roman (Ven) Sport Tachira
13Franklin Molina (Ven) Fundadeporte Carabob0:00:14
14Yosvang Rojas (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
15Jose Diaz (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo0:00:15
16Alvaro Torres (Ven) Fundadeporte Carabob0:00:16
17Weimar Roldan (Col) Shimano-Chec-Edeq
18Frederick Segura (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
19Daniel Smith (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo
20Jhonny Morales (Gua) Guatemala National Team
21Jose Franco (Ven) Kino Tachira
22Jorge Abreu (Ven) Sport Tachira
23Jose Rujano (Ven) City of rnacion Del Zuli
24Jose Alarcon (Ven) Sumiglov-City of Merida
25Jose Castillo (Ven) Alcadia Bol.Jimenez
26Ruben Rangel (Ven) Rut.Monagas-Fun. Ran
27Manuel Medina (Ven) City of rnacion Del Zuli
28Miguel Ubeto (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
29Jose A. Contreras (Ven) Sumiglov-City of Merida
30Raul Grangel (Cub) Cuban National Team
31Cesar Suarez (Ven) Al.Bol. Iribarren La
32Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
33Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira
34Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
35Freddy Vargas (Ven) Loteria Del Tachira
36Richard Ochoa (Ven) City of rnacion Del Zuli
37Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira
38Daniel Abreu (Ven) Kino Tachira
39Jose Chacon (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
40Jaime Rivas (Ven) Carabobo Team
41Isaac Cañizalez (Ven) Malave Salazar/Fun.
42Carlos J. Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
43Duvan Mosquera (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
44Carlos Figueras (Ven) Alc.Maracaibo Zulia
45Danny Morales (Gua) Guatemala National Team
46Edwin Becerra (Ven) Sumiglov-City of Merida
47Ruben Florez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz
48Aldris Hernandez (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
49Rodolfo Camacho (Col) Loteria Del Tachira
50Carlos Maya (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
51Adelso Valero (Ven) Alc.Maracaibo Zulia
52Luis Sepulveda (Chi) Acme-Zero Gravity
53Carlos Becerra (Ven) Kino Tachira
54Angel Rivas (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De0:00:20
55Darwin Urrea (Ven) Sumiglov-City of Merida0:00:23
56Freddy Paredes (Col) Trecolli-Bono Ci.Col0:00:25
57Jhon Navas (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
58Jose Velasquez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz0:00:27
59Carlos Lezama (Ven) C.C.Tomas Teresen
60Juan Torres (Ven) Fundadeporte Carabob
61Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira
62Victor Moreno (Ven) City of rnacion Del Zuli
63Gerardo Montilla (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca
64Luis Gelvez (Ven) Sport Tachira
65Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team
66Carlos Escalona (Ven) Alcadia Bol.Jimenez
67Midael Zeceña (Gua) Guatemala National Team
68Jesus Gonzalez (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca
69Rolando Trujillo (Col) Trecolli-Bono Ci.Col
70Maximo Rojas (Ven) Fundadeporte Carabob0:00:32
71Manuel Rodas (Gua) Guatemala National Team0:00:34
72Jose Belandria (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
73Jose R. Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:00:36
74Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:00:37
75Jose Ramos (Ven) Alcadia Bol.Jimenez0:00:41
76Alfredo Alpacaja (Gua) Guatemala National Team0:00:45
77Carlos Galvis (Ven) City of rnacion Del Zuli
78Yeison Delgado (Ven) Loteria Del Tachira
79Wilmer Vasquez (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca
80Edwin Orozco (Col) Shimano-Chec-Edeq0:00:47
81Mario Becerra (Ven) Sport Tachira0:00:50
82Jonathan Hernandez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz
83Yannmar Rivas (Ven) C.C.Tomas Teresen
84Jose Arroyo (Ven) Al.Bol. Iribarren La
85Luis Diaz (Ven) Sport Tachira
86Luis Mascopolo (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De0:00:58
87Fredy Burgos (Cub) Cuban National Team0:01:15
88Jorge Linarez (Ven) Al.Bol. Iribarren La0:01:19
89Francisco Colorado (Col) Shimano-Chec-Edeq0:01:21
90Jaime Suaza (Col) Shimano-Chec-Edeq0:02:23
91Juan Garcia (Col) Shimano-Chec-Edeq0:03:32
92Eladio Ramirez (Ven) Carabobo Team0:03:40
93Miguel Diaz (Ven) Al. Piar - Idebol Bo0:05:09
94Ricardo Tapia (Mex) Acme-Zero Gravity0:05:49
95Jhon Alvarez (Ven) Sport Tachira0:06:10
96Reldys Perez (Cub) Cuban National Team0:07:06
97Jose Hernandez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz0:07:49
98Gino Mota (Ven) Rut.Monagas-Fun. Ran
99Daniel Medina (Ven) Fundadeporte Carabob0:08:51
100Edgar Ortega (Ven) Carabobo Team0:09:42
101Juan Linarez (Ven) Al.Bol. Iribarren La0:09:45
102Erikson Paredes (Col) Trecolli-Bono Ci.Col0:11:03
103Ericson Ordaz (Ven) C.C.Tomas Teresen0:14:49
104Pedro Gutierrez (Ven) Alcadia Bol.Jimenez0:14:50
105Arnaldo Salazar (Ven) Carabobo Team0:17:00
106Gabriel Richard (Arg) Acme-Zero Gravity0:17:30
107Jorge Balza (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca0:18:48
108Paul Torres (Ven) Kino Tachira
109Jorge Duarte (Col) Trecolli-Bono Ci.Col
110Adrian Villarroel (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo0:18:52
111Miguel Chacon (Ven) Kino Tachira0:19:45
112Oscar Mata (Ven) Al. Piar - Idebol Bo0:20:52
113Luis Santizo (Gua) Guatemala National Team0:22:10
114Mauro Valdallo (Ven) City of Bo.Guarico-Impre0:24:25
115Darwin Araujo (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca0:24:56
116Gerardo Marquez (Ven) Sumiglov-City of Merida0:27:47
117Juan Hernandez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz0:28:57
118Pedro Trujillo (Col) Trecolli-Bono Ci.Col0:32:26
119Branly Acevedo (Ven) Rut.Monagas-Fun. Ran0:36:44
120Ludwing Gomez (Ven) City of Bo.Guarico-Impre0:39:48
121Jose Lopez (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo0:40:31
122Yenderson Villalobos (Ven) Alc.Maracaibo Zulia0:40:44
123Yoendry Bermudez (Ven) Alc.Maracaibo Zulia0:41:20
124Duilio Martinez (Ven) Al.Bol. Iribarren La0:42:11
125Kevin Rincon (Col) Trecolli-Bono Ci.Col0:42:14
126Jovino Rodriguez (Ven) Al.Bol. Iribarren La0:43:14
127Armando Borrajo (Arg) Acme-Zero Gravity0:45:05
128Gustavo Garcia (Ven) Rut.Monagas-Fun. Ran0:45:30
129Diego Garcia (Ven) City of Bo.Guarico-Impre0:49:25
130Yoengris Acosta (Ven) Alc.Maracaibo Zulia0:51:05
131Roberto Navas (Ven) Malave Salazar/Fun.0:54:12
132Mauricio Frazer (Arg) Acme-Zero Gravity0:55:37
133Juan Belisario (Ven) City of Bo.Guarico-Impre0:57:11
134Julio Bellezia (Ven) Al. Piar - Idebol Bo1:01:04
135Reinaldo Figuera (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz1:13:06
136Franny Salazar (Ven) C.C.Tomas Teresen1:25:39

Points classification
1Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli95pts
2Jose Aguilar (Ven) Fundadeporte Carabob73
3Jesus Perez (Ven) Alcadia Bol.Jimenez55
4Honorio Machado (Ven) Alcadia Bol.Jimenez54
5Julio Herrera (Ven) City of Trujillo-Fund.Ca48
6Tomas Teresen (Ven) C.C.Tomas Teresen46
7Frederick Segura (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele37
8Miguel Chacon (Ven) Kino Tachira30
9Wilmer Bravo (Ven) Sumiglov-City of Merida29
10Jose Velasquez (Ven) Pio Pollo-T.Moya Anz19
11Alvaro Torres (Ven) Fundadeporte Carabob18
12Weimar Roldan (Col) Shimano-Chec-Edeq18
13Franklin Chacon (Ven) City of rnacion Del Zuli17
14Alien Garcia (Cub) Cuban National Team17
15Jose Franco (Ven) Kino Tachira17
16Daniel Smith (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo16
17Eddie Redon (Col) Shimano-Chec-Edeq15
18Franklin Molina (Ven) Fundadeporte Carabob14
19Armando Borrajo (Arg) Acme-Zero Gravity12
20Darwin Urrea (Ven) Sumiglov-City of Merida11
21Yosvang Rojas (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele11
22Jose Diaz (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo10
23Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli10
24Mario Becerra (Ven) Sport Tachira10
25Pedro Gutierrez (Ven) Alcadia Bol.Jimenez9

Mountains classification
1Miguel Ubeto (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele10pts
2Jose Alarcon (Ven) Sumiglov-City of Merida5
3Richard Ochoa (Ven) City of rnacion Del Zuli4
4Daniel Abreu (Ven) Kino Tachira1
5Carlos J. Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli1

Young rider classification
1Tomas Teresen (Ven) C.C.Tomas Teresen
2Eddie Redon (Col) Shimano-Chec-Edeq
3Yosvang Rojas (Ven) G. Carabobo-Tra. Ele
4Jose Diaz (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo
5Alvaro Torres (Ven) Fundadeporte Carabob
6Daniel Smith (Ven) Al.Sotillo-Idea Anzo
7Jose Franco (Ven) Kino Tachira
8Jorge Abreu (Ven) Sport Tachira
9Raul Grangel (Cub) Cuban National Team
10Duvan Mosquera (Ven) Sum. Cars-S.Cruz De
11Carlos Figueras (Ven) Alc.Maracaibo Zulia

Teams classification
1Fundadeporte Carabob51:26:54
2Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
3G. Carabobo-Tra. Ele
4Alcadia Bol.Jimenez
5Sumiglov-City of Merida
6Cuban National Team
7City of rnacion Del Zuli
8Sport Tachira
9Kino Tachira
10Loteria Del Tachira
11Sum. Cars-S.Cruz De
12Guatemala National Team
13Shimano-Chec-Edeq0:00:11
14Al.Sotillo-Idea Anzo0:00:21
15City of Trujillo-Fund.Ca0:00:22
16Pio Pollo-T.Moya Anz
17C.C.Tomas Teresen
18Al.Bol. Iribarren La0:00:55
19Trecolli-Bono Ci.Col0:01:26
20Alc.Maracaibo Zulia0:07:41
21Acme-Zero Gravity0:08:59
22Carabobo Team0:12:30
23Rut.Monagas-Fun. Ran0:43:36
24Al. Piar - Idebol Bo1:04:39

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews