Skip to main content

Rake solos to win on final stage

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Christer Rake (Nor) Joker Merida4:10:22
2Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone0:00:04
3Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint
4Frans-Leonard Markaskard (Nor) Ringeriks-Kraft
5Iker Camano (Spa) Endura Racing
6Marcin Bialoblocki (Pol) Motorpoint
7Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity
8Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg
9Tor Inge Espeland (Nor) Sandnes SK
10Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team
11Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone
12Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
13Johan Svensson (Swe) Sweden
14Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
15Jack Bauer (NZl) Endura Racing
16Audun Brekke Flotten (Nor) Ringeriks-Kraft
17Magnus Borresen (Nor) I.F. Froy
18Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone
19Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand - LRO
20Nikola Ajstrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
21Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke
22Bjorn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo
23Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO
24Alexander Serov (Rus) Russia
25Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team
26Oliver Johr (Ger) Seven Stones
27Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
28Jay Mccarthy (Aus) Team Jayco-AIS
29Rikke Dijkxhoorn (Ned) Cyclingteam De Rijke
30Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo
31Tormod Gerhard Haugstad (Nor) Lillehammer Cycle Klubb
32Geir Inge Berg (Nor) Sandnes SK
33Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
34Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity
35Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke
36Stian Remme (Nor) Joker Merida
37Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida
38Aslak Sorensen Vaernes (Nor) Ringeriks-Kraft
39Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley
40Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke
41Fredrik Willmann (Nor) Joker Merida
42Stian Sangstad (Nor) Ringeriks-Kraft
43Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida
44Lucas Persson (Swe) Sweden
45Valery Valynin (Rus) Russia
46Rik Houwers (Ned) Restore - EBH Elshof CT
47Andreas Landa (Nor) I.F. Froy
48John Anderson (Aus) Endura Racing
49Sebastian Kvalsvold (Nor) Plussbank Cervelo
50Lars Andersson (Swe) Sweden
51Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO
52Carl-Henrik Sandell (Swe) Sweden
53Erik Andrea (Ned) Restore - EBH Elshof CT
54Evgeniy Kovalev (Rus) Russia
55René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone0:00:30
56Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:00:44
57Ian Bibby (GBr) Motorpoint0:00:57
58Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing0:04:25
59Jon Roberto Slagsvold (Nor) Grenland Sykkelklubb
60Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
61Michael Berling (Den) Glud & Marstrand - LRO
62Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO
63Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO
64Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg
65Torgeir Strawdberg (Nor) Plussbank Cervelo
66Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg
67Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg
68Max Emil Korner (Nor) I.F. Froy
69Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft
70Lee Davies (GBr) Motorpoint
71Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley
72Gytan Lilholt (Den) Christina Watches-Ofone0:07:33
73Ola Elfmark (Nor) Asker CK Elite
74Tore Bjelland (Nor) Sandnes SK0:07:40
75Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK
76Grondahlanders (Nor) Plussbank Cervelo
77Olav Van Den Berg (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:07:43
78Flavio Pasquino (Ned) Restore - EBH Elshof CT
79Oystein Laengen (Nor) Plussbank Cervelo0:08:25
80Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team
81Kristoffer Aase Vabo (Nor) Sandnes SK0:12:08
82Magnus Nordhal (Nor) Asker CK Elite
83Martin Gustavsen (Nor) Ostfold Cyklekrets
84Ola Inge Dropping (Nor) Nesset CK
85Lars Erik Granly (Nor) Ostfold Cyklekrets
86Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK Elite
87Goran Bollestad (Nor) Sandnes SK
88Jon Arne Gaundal (Nor) Trondheims VK
89Adrian Aas Stien (Nor) Trondheims VK
90Danny Vrolijk (Ned) Restore - EBH Elshof CT
91Ove Nilsson (Swe) Sweden0:12:11
92Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity
93Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
94Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Sykkelklubb
95Marc Hester (Den) Christina Watches-Ofone
96Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer Cycle Klubb
97Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke
98Jonas Bjelmark (Swe) Team Cykelcity
99Tord André Sundhagen (Nor) I.F. Froy
100Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg
101Alexander Khatuntsev (Rus) Russia
DNFJasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team
DNFOscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team
DNFRohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team
DNFHans-Joachim Benning (Ger) Seven Stones
DNFRon Pfeifer (Ger) Seven Stones
DNFFranz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg
DNFJesper Dahlström (Swe) Sweden
DNFLuke Durbridge (Aus) Team Jayco-AIS
DNFMichael Hepburn (Aus) Team Jayco-AIS
DNFNick Aitken (Aus) Team Jayco-AIS
DNFAlex Carver (Aus) Team Jayco-AIS
DNFMalcolm Rudolph (Aus) Team Jayco-AIS
DNFRene Mandri (Est) Endura Racing
DNFJames Moss (GBr) Endura Racing
DNFTobias Ludvigsson (Swe) Team Cykelcity
DNFJohan Landström (Swe) Team Cykelcity
DNFTom Bal (Ned) Restore - EBH Elshof CT
DNFJens-Erik Madsen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
DNFAlexey Markov (Rus) Russia
DNFIvan Kovalev (Rus) Russia
DNFRick Ottema (Ned) Cyclingteam De Rijke
DNFLars Stenslokken (Nor) Lillehammer Cycle Klubb
DNFTommy Frengen Evensen (Nor) Trondheims VK
DNFEspen Halvorsen Bjorgan (Nor) Trondheims VK
DNFBorge Godejord (Nor) Nesset CK
DNFEdgar Eidsheim (Nor) Nesset CK
DNFKristopher Jordan (Nor) Asker CK Elite

Sprint 1 - km 97 - Maura
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone4pts
2Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing2
3Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1

Mountain 1 - km 61 - Minneäsen
#Rider Name (Country) TeamResult
1Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley4pts
2Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley2
3Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida1

Mountain 2 - km 155.3 - Skedsmokorset
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stian Remme (Nor) Joker Merida4pts
2Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team2
3Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO1

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team21:04:23
2Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:05
3Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida
4Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone0:00:08
5Fredrik Willmann (Nor) Joker Merida
6Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:00:09
7Christer Rake (Nor) Joker Merida
8Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:10
9Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:00:13
10Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley
11Bjorn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo0:00:16
12Iker Camano (Spa) Endura Racing0:00:18
13Jack Bauer (NZl) Endura Racing
14Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO
15Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo0:00:24
16Jay Mccarthy (Aus) Team Jayco-AIS0:00:32
17Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity
18Stian Remme (Nor) Joker Merida0:00:34
19Geir Inge Berg (Nor) Sandnes SK0:00:41
20Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:00:48
21Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke0:00:58
22Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
23Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:11
24Tormod Gerhard Haugstad (Nor) Lillehammer Cycle Klubb0:01:14
25Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:19
26Marcin Bialoblocki (Pol) Motorpoint0:01:22
27Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:26
28Rik Houwers (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:01:39
29Lucas Persson (Swe) Sweden0:01:41
30Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:43
31Andreas Landa (Nor) I.F. Froy0:01:45
32Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:58
33Valery Valynin (Rus) Russia0:02:03
34Erik Andrea (Ned) Restore - EBH Elshof CT
35John Anderson (Aus) Endura Racing0:02:25
36René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone0:02:32
37Nikola Ajstrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:02:38
38Alexander Serov (Rus) Russia0:02:53
39Ian Bibby (GBr) Motorpoint0:03:21
40Aslak Sorensen Vaernes (Nor) Ringeriks-Kraft0:03:44
41Stian Sangstad (Nor) Ringeriks-Kraft0:04:07
42Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:04:21
43Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO0:05:47
44Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:06:08
45Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:06:30
46Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:06:32
47Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing0:06:53
48Sebastian Kvalsvold (Nor) Plussbank Cervelo0:07:40
49Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone0:09:26
50Max Emil Korner (Nor) I.F. Froy0:10:10
51Oystein Laengen (Nor) Plussbank Cervelo0:10:18
52Tor Inge Espeland (Nor) Sandnes SK0:10:46
53Lars Andersson (Swe) Sweden0:11:03
54Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Sykkelklubb0:13:11
55Jon Roberto Slagsvold (Nor) Grenland Sykkelklubb0:13:24
56Magnus Borresen (Nor) I.F. Froy0:13:40
57Jonas Bjelmark (Swe) Team Cykelcity0:13:53
58Frans-Leonard Markaskard (Nor) Ringeriks-Kraft0:14:41
59Carl-Henrik Sandell (Swe) Sweden0:15:58
60Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:16:13
61Johan Svensson (Swe) Sweden0:16:18
62Audun Brekke Flotten (Nor) Ringeriks-Kraft0:17:27
63Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:17:45
64Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke0:18:32
65Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO0:18:55
66Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley0:20:04
67Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint0:20:16
68Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone0:21:06
69Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:22:34
70Rikke Dijkxhoorn (Ned) Cyclingteam De Rijke0:23:59
71Oliver Johr (Ger) Seven Stones0:24:53
72Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity0:25:23
73Gytan Lilholt (Den) Christina Watches-Ofone0:27:01
74Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team0:27:54
75Adrian Aas Stien (Nor) Trondheims VK0:28:14
76Lee Davies (GBr) Motorpoint0:29:04
77Tore Bjelland (Nor) Sandnes SK0:29:15
78Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:30:38
79Ola Elfmark (Nor) Asker CK Elite0:36:16
80Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK Elite0:36:17
81Evgeniy Kovalev (Rus) Russia0:37:40
82Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft0:41:08
83Alexander Khatuntsev (Rus) Russia0:42:24
84Grondahlanders (Nor) Plussbank Cervelo0:44:34
85Olav Van Den Berg (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:44:37
86Michael Berling (Den) Glud & Marstrand - LRO0:45:11
87Torgeir Strawdberg (Nor) Plussbank Cervelo0:46:07
88Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK0:46:50
89Flavio Pasquino (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:47:23
90Ola Inge Dropping (Nor) Nesset CK0:48:42
91Magnus Nordhal (Nor) Asker CK Elite0:49:09
92Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer Cycle Klubb0:50:48
93Marc Hester (Den) Christina Watches-Ofone
94Kristoffer Aase Vabo (Nor) Sandnes SK0:51:02
95Ove Nilsson (Swe) Sweden0:51:41
96Danny Vrolijk (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:51:54
97Goran Bollestad (Nor) Sandnes SK0:52:04
98Tord André Sundhagen (Nor) I.F. Froy0:52:07
99Martin Gustavsen (Nor) Ostfold Cyklekrets0:52:12
100Lars Erik Granly (Nor) Ostfold Cyklekrets0:52:23
101Jon Arne Gaundal (Nor) Trondheims VK1:08:36

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lars Andersson (Swe) Sweden10pts
2René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone9
3Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone6
4Johan Svensson (Swe) Sweden4
5Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg4
6Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone4
7Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley4
8Ian Bibby (GBr) Motorpoint2
9Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing2
10Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley1
11Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stian Remme (Nor) Joker Merida10pts
2Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley10
3Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley9
4Fredrik Willmann (Nor) Joker Merida4
5Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley4
6Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team4
7René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone3
8Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO2
9Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley2
10Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg2
11Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke2
12Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand - LRO1
13Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida1
14Ian Bibby (GBr) Motorpoint1
15Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO1
16Lars Andersson (Swe) Sweden1

U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team21:04:23
2Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida0:00:05
3Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:00:13
4Bjorn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo0:00:16
5Jay Mccarthy (Aus) Team Jayco-AIS0:00:32
6Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:00:48
7Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke0:00:58
8Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
9Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:26
10Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:58
11Aslak Sorensen Vaernes (Nor) Ringeriks-Kraft0:03:44
12Stian Sangstad (Nor) Ringeriks-Kraft0:04:07
13Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:06:08
14Sebastian Kvalsvold (Nor) Plussbank Cervelo0:07:40
15Max Emil Korner (Nor) I.F. Froy0:10:10
16Oystein Laengen (Nor) Plussbank Cervelo0:10:18
17Frans-Leonard Markaskard (Nor) Ringeriks-Kraft0:14:41
18Audun Brekke Flotten (Nor) Ringeriks-Kraft0:17:27
19Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:17:45
20Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke0:18:32
21Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint0:20:16
22Oliver Johr (Ger) Seven Stones0:24:53
23Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity0:25:23
24Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team0:27:54
25Adrian Aas Stien (Nor) Trondheims VK0:28:14
26Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:30:38
27Ola Elfmark (Nor) Asker CK Elite0:36:16
28Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK Elite0:36:17
29Evgeniy Kovalev (Rus) Russia0:37:40
30Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft0:41:08
31Torgeir Strawdberg (Nor) Plussbank Cervelo0:46:07
32Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK0:46:50
33Magnus Nordhal (Nor) Asker CK Elite0:49:09
34Kristoffer Aase Vabo (Nor) Sandnes SK0:51:02
35Goran Bollestad (Nor) Sandnes SK0:52:04

Latest on Cyclingnews