Skip to main content

UCI Cyclo-cross World Cup-Valkenburg start list

Elite Men
1Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team
2Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
3Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team
4Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
5Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team
6Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
7Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team
8Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
9Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
X10Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team
X11Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan KDL Cycling Team
12Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
13Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team
14Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team
15Lukas Winterberg (Swi) MG Cycling Team
16Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mittelland
17Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist
18Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
19Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea Cycling Team
20Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec
21Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team
22Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team
23Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team
24Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team
25Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team
26Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team
27Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team
28Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex
X29Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team
X30Mitchell Huenders (Ned) Rings
31Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team
32Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team
33Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor
34Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav
35Jan Nesvadba (Cze) Madeta Fitness-Specialized
36Filip Adel (Cze) KC Hlinsko
37Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus
38Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team
39Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks
40Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch
41Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut
42Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team
43Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti
44Bryan Falaschi (Ita) Selle Italia Guerciotti
45Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito
46Marco Bianco (Ita) Carraro Team Trentino
47Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet Taldea
48Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) Lizarte
49Inigo Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio
50Jon Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio
51Yu Takenouchi (Jpn) Colba-Superano Ham
52Ian Field (GBr) Hargroves Cycles
53Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica
54Vaclav Metlicka (Svk) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav
55Angus Edmond (NZl)
56Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team
57Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev
58Joachim Parbo (Den) Hammel CK
59Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida

Elite Women
1Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv/Giant
2Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant
3Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams
4Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team
5Lana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team
6Lotte Eikelenboom (Ned) DRC De Mol
7Esmee Oosterman (Ned) WRV De Peddelaars
8Jamie Bierens (Ned) TWC Het Snelle Wiel
9Yara Kastelijn (Ned) RTC Buitenlust
X10Evy Kuijpers (Ned) RTC Buitenlust
X11Lindy Van Anrooij (Ned) ZRTC Theo Middelkamp
12Katie Compton (USA) Trek Cyclocross Collective
13Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com
14Meredith Miller (USA) Cal Giant Berry Farms-Specialized
15Arley Kemmerer (USA) C3-Twenty20 Cycling
16Christine Vardaros (USA)
17Alice Maria Arzuffi (Ita) Selle Italia-Guerciotti
18Elena Valentini (Ita) Selle Italia-Guerciotti
19Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team
20Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing
21Gabriella Durrin (GBr) Rapha-Focus
22Hannah Payton (GBr) Team CTC
23Abby-Mae Parkinson (GBr) RST Racing Team
24Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team
25Martina Mikulaskova (Cze) TJ Stadion Louny
26Nikola Noskova (Cze) KC Kooperativa SG Jab.nn
27Lucie Chainel (Fra) BH-SR Suntour-KMC
28Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren Kuota
29Marlene Morel Petitgirard (Fra) VCC Morteau-Montbenoit
30Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement
31Stephanie Vaxillaire (Fra) Pedale Semuroise
32Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP
33Ellen Van Loy (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team
34Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team
35Karen Verhestraeten (Bel) Up Cycling Team
36Katrien Thijs (Bel) Up Cycling Team
37Jolien Verschueren (Bel) Cycling Team Drogenboom
38Laura Verdonschot (Bel) VZW Lotto-Ladiescycling
39Stephanie De Croock (Bel) Topsport Vlaanderen-Bioracer
X40Joyce Vanderbeken (Bel) Decock-Woningbouw Vandekerckhove
X41Cindy Bauwens (Bel)
42Ayako Toyooka (Jpn) Panasonic Ladies
43Jessica Lambracht (Ger) Stevens-1A-Crossteam
44Margriet Helena Kloppenburg (Den) Endura Lady Force
45Asa Maria Erlandsson (Swe) Varbergs MTB-Cube
46Tereza Medvedova (Svk) ZP Sport

U23 Men
1Mike Teunissen (Netherlands)
2David Van Der Poel (Netherlands)
3Stan Godrie (Netherlands)
4Gert-Jan Bosman (Netherlands)
5Martijn Budding (Netherlands)
6Richard Jansen (Netherlands)
7Mathieu Van Der Poel (Netherlands)
X8Emiel Dolfsma (Netherlands)
X9Koen Weijers (Netherlands)
10Laurens Sweeck (Belgium)
11Wout Van Aert (Belgium)
12Gianni Vermeersch (Belgium)
13Michael Vanthourenhout (Belgium)
14Tim Merlier (Belgium)
15Toon Aerts (Belgium)
X16Jens Adams (Belgium)
X17Jens Vandekinderen (Belgium)
18Clément Venturini (France)
19David Menut (France)
20Fabien Doubey (France)
21Clement Russo (France)
22Michael Boros (Czech Republic)
23Vojtech Nipl (Czech Republic)
24Tomas Paprstka (Czech Republic)
25Jakub Skala (Czech Republic)
26Matej Lasak (Czech Republic)
27Radek Polnicky (Czech Republic)
X28Jakub Rydval (Czech Republic)
X29Karel Svrcina (Czech Republic)
30Tobin Ortenblad (United States of America)
31Logan Owen (United States of America)
32Curtis White (United States of America)
33Lars Forster (Switzerland)
34Lukas Müller (Switzerland)
35Fabian Lienhard (Switzerland)
36Severin Saegesser (Switzerland)
37Dominic Grab (Switzerland)
38Adam Martin (Great Britain)
39Ben Sumner (Great Britain)
40Jack Clarkson (Great Britain)
41Jannick Geisler (Germany)
42Johannes Siemermann (Germany)
43Yannick Gruner (Germany)
44Wenzel Böhm-Gräber (Germany)
45Max Lindenau (Germany)
46Lukas Meiler (Germany)
X47Felix Drumm (Germany)
X48Lucas Wollenhaupt (Germany)
49Jonas Pedersen (Denmark)
50Magnus Skjoth (Denmark)
51Jonathan Lastra Martinez (Spain)
52Nicolas Samparisi (Italy)
53Lorenzo Samparisi (Italy)
54Gioele Bertolini (Italy)
55Ondrej Glajza (Slovakia)
56Simon Vozar (Slovakia)
57Emiel Dolfsma (Netherlands-B)
58Koen Weijers (Netherlands-B)

Junior Men
2Joris Nieuwenhuis (Netherlands)
3Sieben Wouters (Netherlands)
4Koen Van Dijke (Netherlands)
5Pascal Eenkhoorn (Netherlands)
6Max Gulickx (Netherlands)
7Pim Van Den Klundert (Netherlands)
X8Wesley Floren (Netherlands)
X9Maik Van Der Heijden (Netherlands)
10Yannick Peeters (Belgium)
11Kobe Goossens (Belgium)
12Gianni Van Donink (Belgium)
13Thijs Aerts (Belgium)
14Jelle Schuermans (Belgium)
15Eli Iserbyt (Belgium)
X16Stijn Caluwe (Belgium)
X17Thomas Joseph (Belgium)
18Maxx Chance (United States of America)
19David Lombardo (United States of America)
20Josey Weik (United States of America)
21Adam Toupalik (Czech Republic)
22Roman Lehky (Czech Republic)
23Martin Dejmek (Czech Republic)
24Jakub Honzik (Czech Republic)
25Lukas Kunt (Czech Republic)
26Adrian Sirek (Czech Republic)
X27Dominik Vrana (Czech Republic)
X28Jan Kovar (Czech Republic)
29Yan Gras (France)
30Lucas Dubau (France)
31Sébastien Havot (France)
32Joshua Dubau (France)
33Michele Corradini (Italy)
34Federico Mandelli (Italy)
35Moreno Pellizzon (Italy)
36Filippo Rocchetti (Italy)
37Giorgio Rossi (Italy)
38Stefano Sala (Italy)
39Christopher Barnes (Great Britain)
40Danny Fox (Great Britain)
41Tomas Franklin (Great Britain)
42Jake Poole (Great Britain)
43Willem Boersma (Canada)
44Timon Ruegg (Switzerland)
45Joël Grab (Switzerland)
46Johan Jacobs (Switzerland)
47Paul Lindenau (Germany)
48Rico Seidel (Germany)
49Ludwig Cords (Germany)
50Dominik Kroll (Germany)
51Lauritz Urnauer (Germany)
52Juraj Bellan (Slovakia)
53Pavol Kvietok (Slovakia)
54Matej Ulik (Slovakia)
55Kristian Zimany (Slovakia)
56Kelvin Bakx (Netherlands-B)
57Wesley Floren (Netherlands-B)
58Fabio Jakobsen (Netherlands-B)
59Tim Janssen (Netherlands-B)
60Maik Van Der Heijden (Netherlands-B)
61Sjoerd Van Der Stelt (Netherlands-B)
X62Bob Olieslager (Netherlands-B)
X63Bram Welten (Netherlands-B)

X = Reserve Rider