Skip to main content

UCI Cyclo-cross World Cup: Heusden-Zolder start list

Elite Men
1Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team
2Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
3Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team
4Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
5Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team
6Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
7Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
9Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team
11Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
12Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
13Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team
14Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team
15Arnaud Grand (Swi) BMC Development Team
16Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist
17Zach McDonald (USA) Rapha-Focus
18Jeremy Durrin (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
19Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale
20Aaron Schooler (Can) Team H&R Block
21Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team
22Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team
23Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team
24Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team
25Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team
26Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team
27Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team
28Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team
29Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex
32Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-QuickStep
33Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team
34Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team
35Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor
36Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team
37Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav
38Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus
39Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team
40Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch
41Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks
42Michael Schweizer (Ger) Stevens Racing Team
43Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team
44Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut
45Max Walsleben (Ger) Nutrixxion Abus
47Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti
48Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Specialized-Garmar
49Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk
50Isaac Suarez Hernandez (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio
51Jose Antonio Diez Arriola (Spa)
52Michel Vuelta Izquierdo (Spa) Nestor Martin
53Agustin Navarro Vidal (Spa) Ciudad de Oviedo-Nesta
54Ian Field (GBr) Hargroves Cycles-Specialized
55Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica
56Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek
57Robert Glajza (Svk) CK Banska Bystrica
58Alexander Revell (NZl) PNP Cycling Club
59Angus Edmond (NZl) Stevens-Malteni
60Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team
61Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev
62Joachim Parbo (Den) Cielo-Challenge-Bicyclista
63Ivan Jovanovic (Srb) DNCS-Pro 2012 Cycling Team

Elite Women
1Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv/Giant
2Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant
3Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams
4Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team
5Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team
6Lotte Eikelenboom (Ned) DRC De Mol
7Monique Van De Ree (Ned) Cyclelive Plus-Zannata
8Yara Kastelijn (Ned) RTC Buitenlust
9Thalita De Jong (Ned) Rabobank Liv/Giant
12Katie Compton (USA) Trek Cyclocross Collective
13Meredith Miller (USA) Cal Giant Berry Farms-Specialized
14Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com
15Elle Anderson (USA) Cal Giant Berry Farms-Specialized
16Crystal Anthony (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
17Arley Kemmerer (USA) C3-Twenty20 Cycling
18Nicole Duke (USA) Marin-Spy
19Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill p/b Seven Cycles
20Courtenay McFadden (USA) Bicycle Blue Book-HRS-Rock Lobster
22Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol
23Alice Maria Arzuffi (Ita) Selle Italia-Guerciotti
24Elena Valentini (Ita) Selle Italia-Guerciotti
25Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team
26Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing
27Gabriella Durrin (GBr) Rapha-Focus
28Martina Mikulaskova (Cze) TJ Stadion Louny
29Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team
30Nikola Noskova (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec
31Lucie Chainel (Fra) BH-SR Suntour-KMC
32Marlene Morel Petitgirard (Fra) VCC Morteau-Montbenoit
33Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement
34Pauline Ferrand-Prevot (Fra) Rabobank Liv/Giant
35Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP
36Ellen Van Loy (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team
37Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team
38Karen Verhestraeten (Bel) Kleur Op Maat Cycling Team
39Katrien Thijs (Bel) Kleur Op Maat Cycling Team
40Loes Sels (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team
41Laura Verdonschot (Bel) VZW Lotto-Ladiescycling
42Jolien Verschueren (Bel) Cycling Team Drogenboom
45Ayako Toyooka (Jpn) Panasonic Ladies
46Lise-Marie Henzelin (Swi) Cycles Prof
47Trixi Worrack (Ger) Specialized-lululemon
48Jessica Lambracht (Ger) Stevens-1A-Crossteam
49Elisabeth Brandau (Ger) EBE Racing Team
50Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo
51Agnes Naumann (Ger) Focus CX Ladies Team
52Liv-Susanne Bachmann (Ger) Stevens-1A-Crossteam
53Margriet Helena Kloppenburg (Den) Team BMC Concept Store
54Asa Maria Erlandsson (Swe) Varbergs MTB-Cube
55Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team
56Suzie Godart (Lux) Team Pratomagno Women
57Jelena Eric (Srb) DNCS-Pro 2012 Cycling Team

U23 Men
1Mike Teunissen (Ned) Netherlands
2Mathieu van der Poel (Ned) Netherlands
3David van der Poel (Ned) Netherlands
4Stan Godrie (Ned) Netherlands
5Gert-Jan Bosman (Ned) Netherlands
6Richard Jansen (Ned) Netherlands
7Martijn Budding (Ned) Netherlands
8Laurens Sweeck (Bel) Belgium
9Wout Van Aert (Bel) Belgium
10Gianni Vermeersch (Bel) Belgium
11Michael Vanthourenhout (Bel) Belgium
12Tim Merlier (Bel) Belgium
13Jens Adams (Bel) Belgium
16Tomas Paprstka (Cze) Czech Republic
17Vojtech Nipl (Cze) Czech Republic
18Michael Boros (Cze) Czech Republic
19Jakub Skala (Cze) Czech Republic
20Matej Lasak (Cze) Czech Republic
21Karel Svrcina (Cze) Czech Republic
24Curtis White (USA) United States of America
25Andrew Dillman (USA) United States of America
26Logan Owen (USA) United States of America
27Cody Kaiser (USA) United States of America
28Tobin Ortenblad (USA) United States of America
29Spencer Downing (USA) United States of America
31Lars Forster (Swi) Switzerland
32Lukas Müller (Swi) Switzerland
33Fabian Lienhard (Swi) Switzerland
34Severin Saegesser (Swi) Switzerland
35Dylan Page (Swi) Switzerland
37Felix Drumm (Ger) Germany
38Yannick Gruner (Ger) Germany
39Johannes Siemermann (Ger) Germany
40Lukas Meiler (Ger) Germany
41Marco König (Ger) Germany
42Max Lindenau (Ger) Germany
43Toki Sawada (Jpn) Japan
44Jonas Pedersen (Den) Denmark
45Nikolaj Ruud Ostergaard (Den) Denmark
46Magnus Skjoth (Den) Denmark
47Kevin Suarez Fernandez (Spa) Spain
48Gioele Bertolini (Ita) Italy
49Ondrej Glajza (Svk) Slovakia
50Jens Vandekinderen (Bel) Belgium-B
51Daan Soete (Bel) Belgium-B
52Toon Aerts (Bel) Belgium-B
53Quinten Hermans (Bel) Belgium-B
54Yorben Van Tichelt (Bel) Belgium-B
55Diether Sweeck (Bel) Belgium-B

Junior Men
2Joris Nieuwenhuis (Ned) Netherlands
3Pascal Eenkhoorn (Ned) Netherlands
4Max Gulickx (Ned) Netherlands
5Sieben Wouters (Ned) Netherlands
6Koen Van Dijke (Ned) Netherlands
7Pim Van Den Klundert (Ned) Netherlands
10Yannick Peeters (Bel) Belgium
11Eli Iserbyt (Bel) Belgium
12Kobe Goossens (Bel) Belgium
13Jelle Schuermans (Bel) Belgium
14Thijs Aerts (Bel) Belgium
15Thomas Joseph (Bel) Belgium
16Gianni Van Donink (Bel) Belgium
19Cooper Willsey (USA) United States of America
20Peter Goguen (USA) United States of America
21Austin Vincent (USA) United States of America
22Ian McShane (USA) United States of America
23Garrett Gerchar (USA) United States of America
24Maxx Chance (USA) United States of America
27Adam Toupalik (Cze) Czech Republic
28Roman Lehky (Cze) Czech Republic
29Martin Dejmek (Cze) Czech Republic
30Martin Matejcek (Cze) Czech Republic
31Adrian Sirek (Cze) Czech Republic
32Dominik Vrana (Cze) Czech Republic
35Federico Mandelli (Ita) Italy
36Moreno Pellizzon (Ita) Italy
37Giorgio Rossi (Ita) Italy
38Stefano Sala (Ita) Italy
39Daniel Smarzaro (Ita) Italy
40Manuel Todaro (Ita) Italy
41Johan Jacobs (Swi) Switzerland
42Joël Grab (Swi) Switzerland
43Timon Ruegg (Swi) Switzerland
44Ludwig Cords (Ger) Germany
45Leo Appelt (Ger) Germany
46Paul Lindenau (Ger) Germany
47Rico Seidel (Ger) Germany
49Mario Junquera (Spa) Spain
50Ken Mueller (Lux) Luxembourg
51Kevin Geniets (Lux) Luxembourg
52Jakub Kurty (Svk) Slovakia
53Filip Sklenarik (Svk) Slovakia
54Matej Ulik (Svk) Slovakia
55Jens Teirlinck (Bel) Belgium-B
56Stijn Caluwe (Bel) Belgium-B
57Elias Van Hecke (Bel) Belgium-B
58Nick Verheyen (Bel) Belgium-B
59Han Devos (Bel) Belgium-B
60Loïc Hennaux (Bel) Belgium-B