Skip to main content

NSW Grand Prix start list

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>Elite Men

#Rider Name (Country) Team
1Chris Sutton (Aus) Team Sky
2Mark Renshaw (Aus) Belkin
3Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge
4Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling Team
5Wesley Sulzberger (Aus) Orica-GreenEdge
6Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling Team
7Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
8Caleb Ewan (Aus) NSWIS
9Jack Edwards (Aus) NSWIS
10Lachlan Morton (Aus) Garmin-Sharp
11Joseph Lewis (Aus) Hincapie Team USA
12Alder Martz (Aus) Hincapie Team USA
13Scott Law (Aus) NSWIS
14Aaron Donnelly (Aus) Huon Salmon Genesys
15Tirian McManus (Aus) Subaru Albion
16Shem Rodger (NZl) Giordana Racing Team
17Grayson Napier (NZl) Nelson
18Scott Thomas (NZl) Christchurch
19Jack Beckinsale (Aus) Huon Salmon Genesys
20James Canny (NZl) Wellington
21Brad Heffernan (Aus) NSWIS
22Joshua Cornish (Aus) Skoda St George
23Jack McCulloch (Aus) Skoda St George
24Benjamin Harvey (Aus) Skoda St George
25Nicholas Yallouris (Aus) Skoda St George
26Sam Nelson (Aus) Skoda St George
27Jay Dutton (Aus) Skoda St George
28Bradley Mills (Aus) GPM Data#3
29Caleb Jones (Aus) GPM Data#3
30Daniel O’Keefe (Aus) GPM Data#3
31Josh Taylor (Aus) GPM Data#3
32Sam Rutherford (Aus) GPM Data#3
33Chris Jory (Aus) GPM Data#3
34Benjamin Green (Aus) JML Racing
35Ayden Toovey (Aus) Mudgee
36Kris Johnston (Aus) Canberra
37Harry Carter (Aus) NSWIS
38Harrison Bailey (Aus) Parramatta Race Team
39Luke Cridland (Aus) Southern Cross
40Scott Mills (Aus) TBSM
41Keegan Aitchison (Aus) Subaru Albion
42Dillion Bennett (Aus) Subaru Albion
43Anthony Murray (Irl) Subaru Albion
44Kieran Lewis (Aus) Subaru Albion
45John Peppard (Aus) Subaru Albion
46Cameron Harrison (Aus) Subaru Albion
47Jordan Payne (Aus) Skoda St George
48Harry Wiles (Aus) Skoda St George
49Alex Hersey (Aus) Skoda St George
50Luis Trueba (Aus) Macarthur Collegians
51Lewis Chapman (Aus) Tamworth
52Sam Sautelle (Aus) GPM Data#3
53Julian Hamill (Aus) GPM Data#3
54Edward White (Aus) GPM Data#3
55Ryan Thomas (Aus) GPM Data#3
56Patrick Sharpe (Aus) SUVelo
57Jake Greirson (Aus) SUVelo
58Luke Williams (Aus) SUVelo
59Tamas Allenby (Aus) SUVelo
60Duncan Houston (Aus) SUVelo
61Allan Ashley Haddard (Aus) Parramatta Race Team
62Riley Maule (Aus) Data#3 Cisco
63Sean Grimes (Aus) Data#3 Cisco
64Ryan McAnally (Aus) Data#3 Cisco
65Marc Williams (Aus) Data#3 Cisco
66Jacob Kauffmann (Aus) Data#3 Cisco
67Samuel Hill (Aus) Paradice Investment
68Reece Robinson (Aus) Paradice Investment
69Connor Vernon (Aus) Parramatta Race Team
70Toby Orchard (Aus) Cellebration Cycling
71William Andersson (Aus) TBSM
72Cru Halliday (Aus) Macarthur Collegians
73Michael Potter (Aus) North Sydney

Elite Women

#Rider Name (Country) Team
1Sophie Williamson (NZl) Wakatipu
2Lauren Kitchen (Aus) Dream Team Rabobank
3Kimberley Wells (Aus) Specialized-Securitor
4Emily Collins (NZl) Wiggle-Honda
5Rochelle Gilmore (Aus) Wiggle-Honda
6Charlotte Becker (Ger) Wiggle-Honda
7Peta Mullens (Aus) Wiggle-Honda
8Tiffany Cromwell (Aus) Specialized-Securitor
9Megan Dunn (Aus) Specialized-Securitor
10Chloe Hosking (Aus) Roxsolt Sydney Uni
11Loren Rowney (Aus) Specialized-Securitor
12Kate Chilcott (NZl) Auckland
13Sarah Roy (Aus) Roxsolt Sydney Uni
14Gina Ricardo (Aus) Roxsolt Sydney Uni
15Lucy Martin (Aus) Roxsolt Sydney Uni
16Brittany Lindores (Aus) Roxsolt Sydney Uni
17Joanne Tralaggan (Aus) Wiggle-Honda
18Elizabeth Fitch (Aus) Canberra
19Emma Viotto (Aus) Suzuki Bontrager
20Holly Hawtin (Aus) Sutherland
21Tayla Hunt (Aus) Central Coast
22Marissa Madden (Aus) Sutherland
23Josie Talbot (Aus) NSWIS
24Lara Batkin (Aus) NSWIS
25Jemma Brown (Aus) Lifecycle Queensland
26Ailie McDonald (Aus) Specialized-Securitor
27Jules Verheyes (Aus) Illawarra Cycling
28Deciana Speckmann (Aus) Vikings
29Kirsten Howard (Aus) Bathurst CC
30Jules Verheyen (Aus) Illawarra CC
31Camilla Stanislawa (Aus) Larsen Peleton Sport
32Tegan Elferkh (Aus) Boss Racing Team