Skip to main content

Houffalize World Cup startlists

Startlists

Elite / Under 23* men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Nino Schurter (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
2Julien Absalon (Fra) Orbea
3Burry Stander (RSA) Specialized Factory Racing
4Jaroslav Kulhavy (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team
5Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team
6Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing
7Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea
8Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing
9José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team
10Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing
11Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Giant Italia Team
12Florian Vogel (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
13Mathias Flückiger* (Swi) Trek World Racing
14Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
15Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi
16Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team
17Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team
18Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea
19Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing
20Roel Paulissen (Bel) Cannondale Factory Racing
21Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team
22Marek Konwa* (Pol) Elettroveneta-Corratec
23Christoph Sauser (Swi) Specialized Factory Racing
24Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team
25Jan Skarnitzl (Cze)
26Alexis Vuillermoz* (Fra) Lapierre International
27François Bailly Maitre (Fra) Scott Les Saisies
29Carlos Coloma Nicolas (Spa) MSC Bikes
30Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher
31Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour
32Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team
33Tony Longo (Ita)
34Derek Zandstra (Can) Canadian National Team
35Robert Mennen (Ger)
36Martin Fanger* (Swi) Giant Swiss Team
37Oliver Beckingsale (GBr) Giant Factory Team
38Fabian Giger (Swi) Rabobank-Giant Offroad Team
39Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher
40Martino Fruet (Ita)
41Henk Jaap Moorlag* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
42Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Team New Cycling
43Jelmer Pietersma (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
44Cristian Cominelli* (Ita) TX Active Bianchi
45Giuseppe Lamastra (Ita) Hard Rock FRW A.S.D.
46Marc Colom (Fra)
47Patrik Gallati* (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
48Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team
49Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team
50Liam Killeen (GBr) British National Team
51Piotr Brzozka* (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
52Bas Peters (Ned) Team Merida Combee
53Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team
54Marek Galinski (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
55Sebastien Carabin* (Bel) Lingier-Versluys Team
56Kohei Yamamoto (Jpn)
57Daniel Mcconnell (Aus) Torq Performance Nutrition
58Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International
59Markus Bauer* (Ger)
60Irjan Luttenberg* (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
61Thomas Litscher* (Swi) M.I.G. Team
62Henrique Avancini* (Bra) ISD Cycling Team
63Paul Van Der Ploeg* (Aus) Felt Oetztal X-Bionic Team
64Fabien Canal* (Fra) Keops ITWO
65Shlomi Haimy* (Isr) Infotre - Leecougan
66Robbie Squire* (USA) US National Team
67David Fletcher* (GBr) British National Team
68Mattias Wengelin* (Swe) Team Firebike-Droessiger
69Pascal Meyer* (Swi) M.I.G. Team
70Simon Scheiber* (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team
71Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team
72Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing
73Periklis Ilias (Gre) ISD Cycling Team
74Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team
75Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team
76Guillaume Vinit (Fra) BH-Suntour
77Christof Bischof (Swi)
78Sergji Rusenko (Ukr) ISD Cycling Team
79Lachlan Norris (Aus)
80Andrew Watson (Can) Canadian National Team
81Lukas Kaufmann (Swi) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
82Raphael Gagne (Can) Canadian National Team
83Anders Hovdenes (Nor) Team United Bakeries, Hoydahl MTB Racing Team
84Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling
85Bjorn Brems (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
86Catriel Andres Soto (Arg) Infotre - Leecougan
87Georgios Pattes-Toumanis (Gre) Greek National Team
88Cristobal Silva Ibaceta (Chi) Chilean National Team
89Frank Schotman (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team
90Michael Broderick (USA)
91Nicola Rohrbach (Swi)
92Johnny Cattaneo (Ita)
93Igor Bogdan (Ukr) Ukrainian National Team
94Matthew Hadley (Can)
95Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team
96Pavel Boudny (Cze)
97Filip Eberl (Cze)
98Michal Lami (Svk)
99Andrew Blair (Aus) Torq Performance Nutrition
100Jiri Hudecek (Cze)
101Yader Zoli (Ita) Surfing Shop
102Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team
103Oleksandr Gerashenko (Ukr) ISD Cycling Team
104Jiri Novak (Cze)
105Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team
106Jimmy Tielens (Bel) Team Saeco
107Robert Gehbauer (Aut)
108Torsten Marx (Ger)
109Lee Williams (GBr)
110Fabio Hernando Castaneda Monsalve (Col) Infotre - Leecougan
111Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.
112Alexey Medvedev (Rus) Elettroveneta-Corratec
113Kevin Van Hoovels (Bel) Lingier-Versluys Team
114Niels Wubben* (Ned) Team Merida Combee
115Marco Minnaard* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
116Andras Parti (Hun)
117Magnus Darvell (Swe)
118Szilard Buruczki (Hun) Hungarian National Team
119Zsolt Juhasz* (Hun) Euro One-Cube MTB Team
120Kristian Hynek (Cze) S&H Superior MTB Team
121Adrian Brzozka (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
122Pascal Hossay (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
123Martin Loo* (Est) Infotre - Leecougan
124Silvio Bundi (Swi)
125Cal Britten* (Aus)
126Rene Tann (Ger)
127Julien Fillion (Can)
128Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc) GT Brondello Team
129Nicolas Jeantet* (Ita) ISD Cycling Team
130Balz Weber (Swi)
131Sebastian Szraucner (Ger)
132Laurent Mineur* (Bel)
133Klaus Nielsen (Den) Danish National Team
134Dmytro Titarenko* (Ukr) ISD Cycling Team
135Alessandro Gambino (Ita) GT Brondello Team
136Tim Wynants (Bel) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
137Cameron Jette (Can)
138Kornel Osicki* (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
139Evgeniy Nikolaev (Rus) Russian National Team
140Andrea Tiberi (Ita) Surfing Shop
141Stephen Ettinger* (USA) US National Team
142Peter Glassford (Can)
143Manfred Reis* (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team
144Marcel Fleschhut* (Ger)
145Alexander Gehbauer* (Aut)
146Tomas Pesek* (Cze)
147Cody Canning* (Can) Canadian National Team
148Dries Govaerts* (Bel) Team Saeco
149Roman Rametsteiner (Aut)
150Patrick Gaudy (Bel)
151Mykhaylo Batsutsa* (Ukr) ISD Cycling Team
152Freddy Betremieux* (Fra)
153Frank Beemer (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
154Christopher Maletz (Ger)
155Jérémy Huguenin* (Swi) Giant Swiss Team
156Joris Bagnol* (Fra)
157Matej Nepustil* (Cze) Merida Biking Team
158Patxi Cia Apezteguia (Spa) MSC Bikes
159Erik Groen* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
160Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher
161Tim Lemmers* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
162Timofei Ivanov* (Rus) Russian National Team
163Markus Loisl (Aut)
164Andy Eyring* (Ger)
165Severin Disch* (Swi) Giant Swiss Team
166Oleksandr Kachanov* (Ukr) Ukrainian National Team
167Christopher Minter (GBr)
168Gabor Bogar (Hun) Euro One-Cube MTB Team
169Jelmer Jubbega* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
170Volodymyr Zinovkyn* (Ukr) ISD Cycling Team
171Jonas De Backer* (Bel) Team Saeco
172Andras Szatmary* (Hun) Euro One-Cube MTB Team
173Rafal Hebisz (Pol)
174Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
175Alexis Chenevier* (Fra) Scott Les Saisies
176Thibaut Bellanger* (Fra)
177Sebastian Batchelor* (GBr) Infotre - Leecougan
178Matthias Hoi* (Aut)
179Felix Euteneuer* (Ger)
180Rob Vangenechten* (Bel) Team Saeco
181Robert Kircher (Aut)
182Wolfgang Krenn (Aut) Muskelkater Genesis Team
183Fabian Strecker* (Ger)
184Anthony O'boyle (GBr) Torq Performance Nutrition
185Mattias Nilsson* (Swe)
186Diego Rosa* (Ita) Giant Italia Team
187Ivan Rybarik (Cze) Merida Biking Team
188Juri Ragnoli* (Ita) Italian National Team
189John Whittington* (GBr)
190Tim Dunford (GBr) Torq Performance Nutrition
191Olof Jonsson* (Swe)
192Marco Schätzing (Ger) Team Firebike-Droessiger
193Jean-François Bossler (Fra)
194Gilles Sarrazin* (Fra)
195Chris Andrews (GBr)
196Ben Thomas* (GBr) Torq Performance Nutrition
197Pierre Lebreton (Fra) BH-Suntour
198Joris Massaer (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
199Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta-Corratec
200Zachary Hughes* (Can) Canadian National Team
201Marco Arnold* (Swi) Giant Swiss Team
202Jakub Magnusek (Cze) S&H Superior MTB Team
203Benjamin Buchi* (Swi)
204Amaury Gernez Aurenge* (Fra) Keops ITWO
205Ethan Gilmour* (USA) US National Team
206Travis Livermon* (USA) US National Team
207Ivan Smirnov* (Rus) Russian National Team
208Olivier Labie* (Bel) VZW Goeman Scott Cycling Team
209Sébastien Hansen (Fra)
210Daniel Eymann* (Swi) Thoemus Racing Team
211Ricardo Paulo Reis Marinheiro* (Por) TX Active Bianchi
212Thomas Lapeyrie* (Fra) Scott Les Saisies
213Jakub Silar* (Cze) S&H Superior MTB Team
214Anthony Grenet* (Fra)
215Tad Elliott* (USA) US National Team
216Gerhard Kerschbaumer* (Ita) Italian National Team
217Simon Stiebjahn* (Ger) German National Team
218Travis Frisby* (Aus) Australian National Team
219Simon Gegenheimer* (Ger) German National Team
220Mirco Widmer* (Swi) Giant Swiss Team
221Florian Thie* (Swi) Swiss National Team
222Tristan Cowie* (USA) US National Team
223Matthias Stirnemann* (Swi) Swiss National Team
224Matthias Rupp* (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
225Reto Indergand* (Swi) FRM TG Zentralschweiz
226Hugo Drechou* (Fra) French National Team
227Marcus Nicolai* (Ger) German National Team
228Amotz Nehoray* (Isr) Israeli National Team
229Marcus Schulte-Luenzum* (Ger) M.I.G. Team
230Martin Gluth* (Ger) German National Team

Elite / Under 23* women cross country
#Rider Name (Country) Team
1Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team
2Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher
3Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team
4Georgia Gould (USA) Luna Pro Team
5Julie Bresset* (Fra) BH-Suntour
6Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team
7Katrin Leumann (Swi)
9Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher
10Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing
11Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice
12Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol
13Elisabeth Osl (Aut) Central Pro Team
14Mary McConneloug (USA)
15Emily Batty* (Can) Trek World Racing
16Esther Süss (Swi)
17Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X-Bionic Team
18Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol
19Annie Last* (GBr) British National Team
20Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.ch Scott
21Anna Szafraniec (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
22Annika Langvad (Den) Danish National Team
23Anna Villar Argente (Spa) Spanish National Team
24Alexandra Engen* (Swe)
25Rosara Joseph (NZl)
26Elisabeth Brandau (Ger)
27Tanja Zakelj* (Slo) MBK Orbea
28Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee
29Fanny Bourdon* (Fra) French National Team
30Hanna Klein (Ger)
31Amanda Sin (Can) Canadian National Team
32Laura Metzler (Fra) BH-Suntour
33Rie Katayama (Jpn)
34Janka Stevkova (Svk)
35Cécile Ravanel (Fra) Lapierre International
36Caroline Mani (Fra) BH-Suntour
37Barbara Benko* (Hun)
38Ivonne Kraft (Ger)
39Virginie Pointet* (Swi) Bikepark.ch Scott
40Nicola Leary (NZl)
41Julie Krasniak* (Fra)
42Vera Andreeva* (Rus) Russian National Team
43Paula Gorycka* (Pol) CCC Polkowice
44Kathrin Stirnemann* (Swi)
45Irina Slobodyan* (Ukr) Ukrainian National Team
46Lily Matthews* (GBr) British National Team
47Judith Pollinger* (Ita) Italian National Team
48Maaike Polspoel* (Bel) Belgian National Team
49Alla Boyko* (Ukr) ISD Cycling Team
50Rebecca Henderson* (Aus)
51Margarita Fullana Riera (Spa) Massi Team
52Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice
53Rowena Fry (Aus)
54Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team
55Petra Henzi (Swi) Fischer-BMC
56Anja Gradl (Ger) Central Pro Team
57Suzanne Clarke (GBr) British National Team
58Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X-Bionic Team
59Tereza Hurikova (Cze) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
60Nataliya Krompets (Ukr) Ukrainian National Team
61Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice
62Kate Potter (Aus)
63Githa Michiels (Bel) Team Saeco
64Mical Dyck (Can)
65Katherine O'shea (Aus) Torq Performance Nutrition
66Sarah Koba (Swi) Giant Swiss Team
67Sandra Santanyes Murillo (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
68Maria Osl (Aut) Fischer-BMC
69Monique Zeldenrust (Ned) Giant Swiss Team
70Helene Marcouyre (Fra) BH-Suntour
71Joanna Wall (Aus) Torq Performance Nutrition
72Asa Maria Erlandsson (Swe)
73Rocio Gamonal Ferrera (Spa) Spanish National Team
74Sandra Walter (Can) Canadian National Team
75Karine Travaillaud (Can)
76Inbar Ronen (Isr) Israeli National Team
77Cristina Mascarreras Sabria (Spa) Conor - Forallac
78Kristien Nelen (Bel) VZW Goeman Scott Cycling Team
79Carina Ketonen (Fin) VZW Goeman Scott Cycling Team
80Oksana Rybakova (Rus) Russian National Team
81Evelyn Staffler (Ita) Italian National Team
82Nina Wrobel (Ger)
83Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team
84Nicoletta De Jager (Ned)
85Pavlina Sulcova (Cze) GT Czech Team
86Arielle Boek - Van Meurs (Ned)
87Eszter Erdelyi (Hun)
88Karin Groen (Ned)
89Cindy Montambault (Can)
90Coralie Redelsperger (Fra)
91Monique Pua Sawicki (USA)
92Fabienne Niederberger (Swi)
93Catherine Vipond (Can)
94Tatjana Dold (Ger)
95Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team
96Nadine Rieder* (Ger)
97Anna Oberparleiter* (Ita) Hard Rock FRW A.S.D.
98Corina Gantenbein (Swi) Fischer-BMC
99Anne Terpstra* (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team
100Melanie Palframan* (RSA)
101Jennifer Sagesser* (Swi) Thoemus Racing Team
102Ekaterina Anoshina* (Rus) Russian National Team
103Elisabeth Mottet (Bel)
104Kseniya Kirillova* (Rus) Russian National Team
105Mona Eiberweiser* (Ger) Central Pro Team
106Gabriella Modos (Hun) Hungarian National Team
107Lenka Bulisova* (Cze)
108Nina Homovec (Slo) MBK Orbea
109Camille Devi* (Fra) Asptt Definitive Gitane
110Martina Giovanniello* (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.
111Serena Calvetti* (Ita) Italian National Team
112Catherine Lohri (Swi)
113Lorraine Truong* (Swi)
114Kiona Harbers (Ned)
115Viktoria Sultanova* (Ukr) Ukrainian National Team
116Mirre Stallen (Ned)
117Karen Brouwer* (Ned)
118Daniela Veronesi (SMr)
119Petra Mermans (Bel)
120Noga Korem* (Isr) Israeli National Team
121Ingrid Bosscha (Ned)
122Rozanne Slik* (Ned) Team Merida Combee
123Michelle Hediger* (Swi) Fischer-BMC
124Nicole Hanselmann* (Swi) Swiss National Team
125Nadezhda Orlova* (Rus) Russian National Team

Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team
2Lars Forster (Swi) Swiss National Team
3Kevin Krieg (Swi) Swiss National Team
4Patrick Lüthi (Swi) Swiss National Team
5Fabian Paumann (Swi) Swiss National Team
6Tobias Spescha (Swi) Swiss National Team
7Roger Walder (Swi) Swiss National Team
8Denny Lupato (Ita) Italian National Team
9Andrea Righettini (Ita) Italian National Team
10Maximilian Vieider (Ita) Italian National Team
11Sascha Bleher (Ger) German National Team
12Martin Giese (Ger) German National Team
13Lukas Kuch (Ger) German National Team
14Severin Lehmann (Ger) German National Team
15Christian Pfäffle (Ger) German National Team
16Jan Pfitzner (Ger) German National Team
17Didier Bats (Bel) Belgian National Team
18Bart De Vocht (Bel) Belgian National Team
19Davy Houben (Bel) Belgian National Team
20Arnaud Hoyaux (Bel) Belgian National Team
21Jens Schuermans (Bel) Belgian National Team
22Bram Van Wijmeersch (Bel) Belgian National Team
23Mitchell Codner (Aus) Australian National Team
24Michael Boros (Cze) Czech National Team
25Vojtech Nipl (Cze) Czech National Team
26Tomas Paprstka (Cze) Czech National Team
27Radek Polnicky (Cze) Czech National Team
28Pavel Skalicky (Cze) Czech National Team
29Daniel Vesely (Cze) Czech National Team
30Urban Ferencak (Slo) Slovenian National Team
31Rok Korosec (Slo) Slovenian National Team
32Erik Jonsson (Swe) Swedish National Team
33Thibault Geneste (Fra) French National team
34Marvin Gruget (Fra) French National team
35Alrick Martin (Fra) French National team
36Paul Mathou (Fra) French National team
37Julien Trarieux (Fra) French National team
38Maxime Urruty (Fra) French National team
39Grant Ferguson (GBr) British National Team
40Kenta Gallagher (GBr) British National Team
41Luke Gray (GBr) British National Team
42Steven James (GBr) British National Team
43Robbert De Nijs (Ned) Dutch National Team
44Matthijs Everdijk (Ned) Dutch National Team
45Bas Van De Vorst (Ned) Dutch National Team
46Mark Van Der Heijden (Ned) Dutch National Team
47Michiel Van Der Heijden (Ned) Dutch National Team
48Michael Millerferli (Aut) Austrian National Team
49Gregor Raggl (Aut) Austrian National Team
50Julian Scherer (Aut) Austrian National Team
51Niklas Bangsbro (Den) Danish National Team
52Magnus Cort (Den) Danish National Team
53Frederik Kjeldsen (Den) Danish National Team
54Alexander Laugesen (Den) Danish National Team
55Jonas Pedersen (Den) Danish National Team
56Shaked Frank (Isr) Israeli National Team
57Roy Goldstein (Isr) Israeli National Team
58Jozef Bebcak (Svk) Slovakian National Team
59Frantisek Lami (Svk) Slovakian National Team
60Tamas Pinter (Hun) Hungarian National Team
61Artem Alexandrov (Rus) Russian National Team
62Nikita Chubukov (Rus) Russian National Team
63Alexey Krylov (Rus) Russian National Team
64Mark Kuyan (Rus) Russian National Team
65Anton Stepanov (Rus) Russian National Team
66Adria Noguera Soldevila (Spa) Spanish National Team
67Antonio Santos Ridao (Spa) Spanish National Team
68Shepel Mykola (Ukr) Ukrainian National Team
69Thibault Poussin (Fra) Keops ITWO
70Maxime Salmon (Fra) Keops ITWO
71Alexis Noel (Fra) Team New Cycling
72Emilien Viennet (Fra) Team New Cycling
73Marc Schärli (Swi) Fischer-BMC
74Bryan Allemann (Swi) Bikepark.ch Scott
75Milan Dolezal (Cze) GT Czech Team
76Jiri Ostadal (Cze) GT Czech Team
77Thijs Zuurbier (Ned) Team Merida Combee
78Ole Hem (Nor) Team United Bakeries, Hoydahl MTB Racing Team
79Jeff Luyten (Bel) Team Saeco
80Jens Vandekinderen (Bel) Team Saeco
81Philipp Hediger (Swi) Fischer Junior MTB Team
82Janos Ruch (Swi) Fischer Junior MTB Team
83Fabien Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane
84Loic Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane
85Thomas Fautrero (Fra) Asptt Definitive Gitane
86Severin Sagesser (Swi) Thoemus Racing Team
87Rien Terpstra (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team
88Fabrice Mels (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
89Pieter Geluykens (Bel) Trek - KMC Trade Team VZW
90Jordan Sarrou (Fra) Scott Les Saisies
91Francisco Javier Abad Carbonell (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
92Bartlomiej Wawak (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
93Stefan Peter (Swi) FRM TG Zentralschweiz
94Dylan Beeckman (Bel) Belgian National B Team
95Leander Bertels (Bel) Belgian National B Team
96Olivier Bruwiere (Bel) Belgian National B Team
97Pieterjan Kindermans (Bel) Belgian National B Team
98Nicolas Mertz (Bel) Belgian National B Team
99Tom Steurs (Bel) Belgian National B Team

Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team
101Pauline Ferrand Prevot (Fra) French National Team
102Marion Gauthier (Fra) French National Team
103Anais Simon (Fra) French National Team
104Fabienne Andres (Swi) Swiss National Team
105Linda Indergand (Swi) Swiss National Team
106Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team
107Vania Schumacher (Swi) Swiss National Team
108Michelle Vollenweider (Swi) Swiss National Team
109Regina Genser (Ger) German National Team
110Helen Grobert (Ger) German National Team
111Sophia Ries (Ger) German National Team
112Johanna Techt (Ger) German National Team
113Laura Van Regenmortel (Ned) Dutch National Team
114Elise Marchal (Bel) Belgian National team
115Yana Belomoyna (Ukr) Ukrainian National Team
116Svetlana Poverina (Rus) Russian National Team
117Yulia Yakovleva (Rus) Russian National Team
118Laura Munizaga Holloway (Chi) Chilean National Team
119Viktoria Zeller (Aut) Austrian National Team
120Katy Winton (GBr) British National Team
121Miranda Agusti Sanchez (Spa) Spanish National Team
122Alessia Bulleri (Ita) Italian National Team
123Karolina Kalasova (Cze) Czech National Team
124Zuzana Pirzkallova (Cze) Czech National Team
125Michaela Malarikova (Svk) Slovakian National Team
126Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.ch Scott
127Julie Berteaux (Fra) Keops ITWO
128Cecile Delaire (Fra) Keops ITWO
129Miriam Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.
130Jil Saxer (Swi) Fischer Junior MTB Team
131Lisa Schrooder (Ned) Team Merida Combee

Elite men four cross
#Rider Name (Country) Team
65Joost Wichman (Ned) RSP 4 Cross Racing Team
66Roger Rinderknecht (Swi)
67Michal Prokop (Cze) Agang Racing
68Tomas Slavik (Cze) RSP 4 Cross Racing Team
69Dan Atherton (GBr) Commencal
70Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team
71Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain UK
72Guido Tschugg (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team
73Filip Polc (Svk) MS Evil Racing
74Lukas Mechura (Cze)
75Jurg Meijer (Ned) RSP 4 Cross Racing Team
76David Graf (Swi)
77Pascal Seydoux (Swi)
78Jakub Riha (Cze)
79Kamil Tatarkovic (Cze)
80Patrick Campbell-Jenner (GBr)
81Marek Pesko (Svk)
82Mickael Deldycke (Fra)
83William Evans (GBr)
84Joey Van Veghel (Ned)
85Bernard Kerr (GBr) Norco World Team
86Will Longden (GBr)
87Hannes Slavik (Aut) RC Alpine Commencal Austria
88Florian Gottschlich (Ger)
89Kieran Mcavoy (GBr)
90Tom Dowie (GBr) 2Stage Factory
91Michal Marosi (Cze) RSP 4 Cross Racing Team
92Adam Stasek (Cze)
93Piotr Paradowski (Pol)
94Matthieu Faury (Fra)
95Daniel Prijkel (Ned)
96Premek Tejchman (Cze)
97Gee Atherton (GBr) Commencal
98Duncan Ferris (GBr)
99Lukasz Baran (Pol)
100Ludovic Gadois (Fra)
101Johnny Magis (Bel)
102Laurent Georges (Bel)
103Stefan Scherz (Ger)
104Robert Kulesza (Pol)
105Felix Beckeman (Swe)
106Jordan Gould (GBr)
107Petr Muhlhans (Cze)
108Ghislain Ricci (Fra)
109Nico Seidel (Ger)
110Ziga Knez (Slo) Unior Tools Team
111Scott Roberts (GBr)
112Daniel Fülle (Ger)
113Petrik Brückner (Ger)
114Jakub Hnidak (Cze)
115Dominik Gladen (Ger)
116Werner Muther (Swi) Thoemus Racing Team
117Oliver Fuhrmann (Ger)
118Clément Doby (Fra)
119Dale Russell (GBr)
120Christophe Lecocq (Bel)
121Aj Boardman (GBr)
122Aiko Göhler (Ger)
123Thibaud Radermecker (Bel)
124Jan Novak (Cze)
125Stefan Kiser (Swi) Thoemus Racing Team
126Julian Gerhardt (Ger)
127Radim Kvacek (Cze) GT Czech Team
128Michael Huber (Ger)
129Alessandro Ponzetta (Ger)
130Peter Warner (GBr)
131Thomas Böttcher (Ger)
132Simon Waldburger (Swi) Swiss National Team
133James Norton (GBr)
134Vincent Gateau (Fra)
135Frédéric Lange (Bel)
136Jens Völker (Ger)
137Richard Norton (GBr)
138Bozan Mitkov (Cze)
139Kai Steffen Christian (Ger)
140Stepan Novotny (Cze)
141Renato Rufener (Swi) Swiss National Team
142Tom Knight (GBr)
143Max Lenthall (GBr)
144Nicolas Simon (Bel)
145Leo Combee (Ned)
146Jakub Pytlik (Cze)
147Mart Vos (Ned)
148Maximilian Wrstala (Ger)
149Martin Vanrykel (Bel)
150Pierrick Berben (Bel)
151Jonas Gauss (Ger)
152Sébastien Marechal (Bel)
153Klaus Beige (Ger)
154John Hewitt (GBr)
155Jan Rosenberger (Ger)
156André Graf (Ger)
157Christian Schaumburg (Ger)
158Robert Simecek (Cze)
159Xavier Theate (Bel)
160Benoit Bresset (Fra)
161Andy Karwarth (Ger)
162Benoît Quaegebeur (Fra)
163Marko Runst (Ger)
164Jarrod Jakubiak (USA)
165Sascha Stucke (Ger)
166Andreas Huber (Ger)
167Jake Ward (GBr)
168Benjamin Kistner (Swi) Swiss National Team
169Markus Huber (Ger)
170Kristof Lenssens (Bel)
171Kai Wendschuh (Ger)
172Martin Söderström (Swe)
173Bela Thalmann (Ger)
174Michael Gray (GBr)
175Christoph Herms (Ger)
176Nico Vink (Bel)
177Christian Schaufele (Ger)
178Jeremy Morland (Fra)
179Sidney Gerber (Swi) Swiss National Team
180Sigi Strohn (Ger)
181Laszlo Wissink (Ned)
182Adrien Kerkhof (Fra)
183Mathieu Didier (Bel)
184Stephen Simms (GBr)
185Rick Schubert (Ger)
186Benjamin Ehrlich (Ger)
187Lars Ziesler (Ger)

Elite women four cross
#Rider Name (Country) Team
33Anneke Beerten (Ned) Suspension Center
34Anita Molcik (Aut)
35Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team
36Sarsha Huntington (Aus)
37Lucia Oetjen (Swi) Thoemus Racing Team
38Jana Horakova (Cze)
39Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center
40Eva Castro Fernandez (Spa)
41Romana Labounkova (Cze)
42Angelika Hohenwarter (Aut)
43Helene Valerie Fruhwirth (Aut) RC Alpine Commencal Austria
44Katy Curd (GBr) 2Stage Factory
45Steffi Marth (Ger)
46Tereza Votavova (Cze)
47Stephanie Teltscher (Ger) Dr-Gravity Union
48Kiona Harbers (Ned)
49Neza Knez (Slo) Unior Tools Team
50Eva-Maria Mauz (Ger)
51Nichola Anderson (GBr)
52Lea Schleifenbaum (Ger)
53Dana Elena Schweika (Ger)