TechPowered By

More tech

US Pro XCT #2: Fontana 2011

Date range:
March 26-27, 2011

March 27, Elite men short track:

Plaxton wins Fontana short track

By:
Ty Kady
Published:
March 28, 2011, 0:48 BST,
Updated:
March 29, 2011, 16:15 BST

Ettinger makes first national-level podium

Max Plaxton (Specialized) makes it back-to-back victories this weekend.

Max Plaxton (Specialized) makes it back-to-back victories this weekend.

view thumbnail gallery

Specialized's Max Plaxton capped off yesterday's impressive cross country victory with a great win in the men's short track over Subaru-Trek's Jeremy Horgan Kobelski.

During the 20-minute event, several riders took their turn at the front, including current US National Short Track Champion Todd Wells, former Australian National Short Track Champion Sid Taberlay, Jeremiah Bishop (Cannondale), Stephen Ettinger (BMC) and Sam Schultz (Subaru-Trek) among others.

Plaxton and Geoff Kabush (Rocky Mountain) also took their turn at the front, with Plaxton stretching the rubberband with about three laps to go. Once brought back, Plaxton sat in and let teammate Wells ramp up the pace. Then Horgan-Kobelski poked his head into the wind as the laps began to wind down.

No sooner had JHK chopped the throttle than Kabush drilled it with about a lap and a half to go. However Kabush had a slow leak in his tire that would ultimately end his chances.

That left the door open for Kobelski to take the front Ettinger was riding solid in second wheel.

The men jockeyed for position of the final climb of the course, as the riders all tried to get to the steep downhill that led into the finish.

However, Plaxton wouldn't be denied and used a similar display of power used to make his winning cross country move and pinned it past JHK and Ettinger at the top of the climb, just making it into the downhill before the rest of the group.

From there, Plaxton held his line through the last few little chicanes and held off a charging group of men to take his second win on the weekend, and the overall Triple Crown title at Fontana.

After the race, Plaxton was pleased with his form and his equipment.

"It was a good weekend for me, and both courses really suited me," said Plaxton. "I was stoked on the new cross country course yesterday. I just can't say enough about my new team, and I'm excited to see how things progress as we head into Sea Otter."

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Max Plaxton (Specialized)    
2 Jeremy Horgan-Kobelski (Subaru-Trek)    
3 Stephen Ettinger (Bmc Mtb Development Team Us)    
4 Sid Taberlay (Kenda H20 Overdrive)    
5 Todd Wells (Specialized)    
6 Jeremiah Bishop (Cannondale Factory Team)    
7 Geoff Kabush (Team Maxxis-Rocky Mountain)    
8 Sam Schultz (Subaru-Trek)    
9 Derek Zandstra (3 Rox Racing)    
10 Troy Wells (Team Cliff Bar)    
11 Kerry Werner (BMC MTB Development Team US)    
12 Jesse Anthony    
13 Ryan Woodall (Brick City Bicycles.Com/Mtfmx.Com)    
14 Bryson Perry (Life Time Fitness)    
15 Brian Lopes (Oakley/Ibis/Marzocchi/Kenda)    
16 Jack Hinkens (BMC MTB Development Team US)    
17 Spencer Paxson (Kona Factory Team)    
18 Jeff Herrera (Bicycleworld.tv)    
19 Kalan Beisel (Yeti/Sram)    
20 Bryan Fawley (Orbea USA)    
21 Adam Morka (Trek Canada)    
22 Aaron Bradford (Family Cycling/SRAM/Specialized)    
23 Braden Kappius (Clif Bar)    
24 Francis Morin (BH SR Suntour)    
25 Tim Allen (Niner)    
26 Brad Bingham    
27 Zachary Keller (Focus/Bmc/U23)    
28 Ben Bostrom (Sho-Air/Specialized)    
29 Tyson Wagler (3 Rox Racing)    
30 Cody Kaiser (Cal Giant/Specialized Mtb)    
31 Andy Schultz (Kenda/Felt)    
32 Ken Onodera    
33 Macky Franklin (Yeti-Sram)    
34 Eric Batty (Trek Canada)    
35 Jason Siegle (SDG/Felt)    
36 Greg Carpenter (Devo/Giant)    
37 Brent Steinberg (Livetrainrace.Com)    
38 Raphael Gagne (Rocky Mountain Factory Team)    
39 Vincent Lombardi (Steven K Pro Team)    
40 Colin Osborn (Honey Stinger/Trek Off Road)    
41 Kevin Smallman (Incycle/Cannondale)    
42 Adam Snyder (3D Bicycles)    
42 Yuki Ikeda (Topeak-Ergon)    
44 Nicholas Weighall (Calgiant MTB/Specialized)    
45 Chance Noble (Cal Giant)    
46 William Curtis (Whole Athlete-Specialized)    
47 Clinton Claassen (Team Mad Cat)    
48 Brad Wilhelm (Trek Bontrager)    
49 Ryan Atkins    
50 Derek Hermon (Bear Valley Bikes)    
51 Dean Poshard (Rocklobster)    
52 Keisuke Goda    
DNF Michael Mooradian    
DNF Graham Aldredge (Mesa Cycles Racing Team)    
DNF Chris Hurst    
DNF Mitchell Peterson (Life Time Fitness Cycle Club)    
DNF Barry Wicks (Kona)    
DNF Dana Weber (Trek/Jax Bicycle World)    
DNF John Nobil (Bear Valley Bikes)    
DNF Marton Blazso    
DNF Antoine Caron    
DNF Kris Sneddon (Kona)    
DNF Zachary Valdez (Whole Athlete-Specialized)    
DNF Bradley Johnson (Bicycle Ranch)    
Elite men Triple Crown #2 (weekend results)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Max Plaxton (Specialized) 2  pts
2 Jeremy Kobelski (Subaru-Trek) 7  
3 Jeremiah Bishop (Cannondale Factory Team) 8  
4 Todd Wells (Specialized) 9  
5 Sam Schultz (Subaru-Trek) 11  
6 Sid Taberlay (Kenda H20 Overdrive) 11  
7 Geoff Kabush (Team Maxxis-Rocky Mountain) 13  
8 Adam Craig (Giant MTB Team) 13  
9 Stephen Ettinger (BMC MTB Development Team US) 15  
10 Derek Zandstra (3 Rox Racing) 16  
11 Raphael Gagne (Rocky Mountain Factory Team) 16  
12 Spencer Paxson (Kona Factory Team) 27  
13 Troy Wells (Team Cliff Bar) 28  
14 Ryan Woodall (Brick City Bicycles.Com/Mtfmx.Com) 29  
15 Jesse Anthony 31  
16 Adam Morka (Trek Canada) 35  
17 Bryson Perry (Life Time Fitness) 35  
18 Aaron Bradford (Family Cycling/Sram/Specialized) 38  
19 Francis Morin (BH SR Suntour) 41  
20 Adam Snyder (3D Bicycles) 43  
21 Kalan Beisel (Yeti/Sram) 45  
22 Ben Bostrom (Sho-Air/Specialized) 48  
23 Jack Hinkens (BMC MTB Development Team US) 50  
24 Kevin Smallman (Incycle/Cannondale) 51  
25 Vincent Lombardi (Steven K Pro Team) 52  
26 Tyson Wagler (3 Rox Racing) 57  
27 Tim Allen (Niner) 60  
28 Zachary Valdez (Whole Athlete-Specialized) 62  
29 Yuki Ikeda (Topeak-Ergon) 65  
30 Bryan Fawley (Orbea Usa) 66  
31 Ken Onodera 68  
32 Brad Bingham 68  
33 Jeff Herrera (Bicycleworld.Tv) 68  
34 Colin Osborn (Honey Stinger/Trek Off Road) 70  
35 Jason Siegle (SDG/Felt) 72  
36 Braden Kappius (Clif Bar) 73  
37 Zachary Keller (Focus/BMC/U23) 75  
38 Clinton Claassen (Team Mad Cat) 75  
39 Macky Franklin (Yeti-Sram) 75  
40 Kerry Werner (BMC MTB Development Team US) 75  
41 Brent Steinberg (Livetrainrace.Com) 77  
42 Nicholas Weighall (Calgiant MTB/Specialized) 78  
43 Cody Kaiser (Cal Giant/Specialized MTB) 81  
44 Greg Carpenter (Devo/Giant) 89  
45 Brad Wilhelm (Trek Bontrager) 95  
46 Chris Heinrich (The Path Bike Shop) 100  
47 Graham Aldredge (Mesa Cycles Racing Team) 103  
48 William Curtis (Whole Athlete-Specialized) 104  
49 Keisuke Goda 105  
50 Ryan Atkins 106  
51 Derek Hermon (Bear Valley Bikes) 113  
52 Tj Woodruff (Trek Bicycles Boulder) 116  
53 Antoine Caron 121  
54 Marton Blazso 130  
55 Andy Schultz (Kenda/Felt) 130  
56 Eric Batty (Trek Canada) 133  
57 Dana Weber (Trek/Jax Bicycle World) 146  
58 Dean Poshard (Rocklobster) 150  
59 John Nobil    
60 Michael Mooradian    
61 Bradley Johnson    
62 Kris Sneddon    
63 Barry Wicks    
64 Mitchell Peterson (Life Time Fitness Cycle Club)    
65 Chris Hurst