Brown wins Red River as Mannion takes the final stage

Hot Tubes rider earns nomination to Junior Worlds

Racing in front of huge crowds on a tight course in downtown Lexington, Kentucky, Hot Tube's rider Gavin Mannion sprinted to victory in the final stage of the Tour of the Red River Gorge Invitational twilight criterium.

Mannion made the decisive break containing Hot Tubes teammate Anders Newbury as well as Graham DeWart, Cody Foster, Ryan Eastman and Andrew Meyer. The six pushed the pace ahead of a charging main field. Eventually the break shrunk from six to four, shedding Newbury along the way.

Mannion went down in a crash before rejoining the break and sprinting to victory ahead of Cody Foster (South Central Development) and Graham DeWart (Pro Chain / Team Turner).

Yellow Jersey Nathan Brown worked aggressively in the main field winning points sprint after points sprint to keep the Red Sprinters Jersey on Hot Tubes shoulders and off those of rival Jacob Rathe.

In addition to winning the overall general classification Brown earned a nomination to represent the U.S. in both the road race and time trial at the Junior Road and Track World Championships later this summer.

Results
1Gavin Mannion (USA) Hot Tubes1:20:24 
2Cody Foster (USA) South Central Development  
3Graham Dewart (USA) Pro Chain Cycling/Team Turner0:00:02 
4Anders Newbury (USA) Hot Tubes0:00:06 
5Nathan Brown (USA) Hot Tubes0:00:19 
6Benjamin Salibra (USA) HPC Cyling  
7Jacob Rathe (USA) Hammer/CMG Racing Team  
8Alex Battles-Wood (USA) South Central Development  
9Joel Shaffer (USA) Team Specialized Racing Juniors  
10Danny Heeley (USA) Southern California Velo  
11Ty Magner (USA) Hincapie Development  
12Griffin Easter (USA) Arizona Select  
13Lawson Craddock (USA) Hot Tubes  
14Ian Boswell (USA) Hot Tubes  
15Morgan Ryan (USA) Arizona Select  
16Marshall Opel (USA) Hammer/CMG Racing Team  
17Robin Eckmann (Ger) HPC Cyling  
18Sam Loud (Can) Baraboo Sharks  
19Juan Carmona (USA) Young Medalist/Team Dual Temp  
20Andrew Barker (USA) HPC Cyling  
21Colton Barrett (USA) ISCorp JR Cycling Team / Nova Cycle  
22John Tomlinson (USA) BORAH Development  
23Connor Mccutcheon (USA) Arizona Select  
24Stuart Wight (Can) Hot Tubes  
25Charlie Avis (USA) Team Specialized Racing Juniors  
26Ryan Eastman (USA) Baraboo Sharks  
27Andrew Meyer (USA) Hincapie Development  
28Ryan Cleveland (USA) Southern California Velo  
29Strad Helms (USA) Hincapie Development  
30Nathaniel Wilson (USA) HPC Cyling  
31Tyler Karnes (USA) Hincapie Development  
32Matthew Pence (USA) BORAH Development  
33Mike Stone (USA) Flordia Development  
34Elliot Craddock (USA) USA Southeast Region  
35Andrew Bennett (USA) Hammer/CMG Racing Team  
36Thomson Remo (USA) Baraboo Sharks  
37Sam Simmons (USA) Southern California Velo  
38Kevin Gottlieb (USA) HPC Cyling  
39Wes Stein (USA) Hammer/CMG Racing Team  
40Zack Noonan (USA) Young Medalist/Team Dual Temp  
41Jacob Arnold (USA) Flordia Development  
42Max Durtschi (USA) Hammer/CMG Racing Team  
43Ricky Gargiulo (USA) Young Medalist/Team Dual Temp  
44Steven Rusnask (USA) BORAH Development  
45Andrew Ramage (USA) Southern California Velo0:00:34 
46Adam Leibovitz (USA) Mid Atlantic Development/Fuji0:00:37 
47Jordan Campbell (USA) Arizona Select  
48Steven Leece (USA) Arizona Select  
49Zane Dordai (USA) Mid Atlantic Development/Fuji  
50Ethan Moorhead (USA) South Central Development  
51Alex Meyer (USA) BORAH Development  
52Alex Spook (USA) Flordia Development  
53Austin Arguello (USA) Hammer/CMG Racing Team  
54Matt Muney (USA) Young Medalist/Team Dual Temp0:00:42 
55Tony Wieczorek (USA) BORAH Development  
56Neal Forbes (USA) Pro Chain Cycling/Team Turner0:01:19 
57Aubrey Moore (USA) Hincapie Development0:02:12 
58Will Willis (USA) Flordia Development0:03:12 
59Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Cycling/Team Turner0:05:28 
60Cody Tapley (USA) Team Specialized Racing Juniors  
61Wes Kline (USA) Young Medalist/Team Dual Temp  
62Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors0:08:18 
63Sam Stone (USA) Baraboo Sharks0:09:19 
64Blake Bessette (USA) Mid Atlantic Development/Fuji0:10:52 
65Blair Turner (USA) Hincapie Development0:11:25 
66Robert Chorost (USA) Arizona Select0:13:33 
67Craig Creeden (USA) Flordia Development  
68Edward Gurney (USA) ISCorp JR Cycling Team / Nova Cycle  
69Chris Esposito (USA) Mid Atlantic Development/Fuji  
70Alex Parks (USA) South Central Development  
71Jeff Alpert (USA) Young Medalist/Team Dual Temp  
72Eric Dobberfuhl (USA) Baraboo Sharks0:14:19 
73Michael Patrick Small (USA) Mid South  
74Daniel Farinha (USA) Team Specialized Racing Juniors  
75Scott Rosenfield (USA) ISCorp JR Cycling Team / Nova Cycle0:14:44 
76Michael Raynor (USA) USA Southeast Region  
77Lucas Harville (USA) USA Southeast Region  
78Christopher Bennett (USA) USA Southeast Region  
79Steven Black (USA) HPC Cyling0:15:47 
80Jimmy Carrico (USA) ISCorp JR Cycling Team / Nova Cycle  
81Gregory Brown (USA) Flordia Development0:16:51 
82Patrick Davis (USA) South Central Development  
83Ben Hall (USA) Mid South0:17:52 
DNFZach Bergh (USA) South Central Development  
DNFSpencer Oswald (USA) Baraboo Sharks  
DNSCory St Clair (USA) Pro Chain Cycling/Team Turner  
DNSBrandon Lach (USA) Pro Chain Cycling/Team Turner  
DNSJonathan Freter (USA) Pro Chain Cycling/Team Turner  
DNSKit Karzen (USA) Southern California Velo  
Final general classification
1Nathan Brown (USA) Hot Tubes6:58:18 
2Ian Boswell (USA) Hot Tubes0:01:13 
3Anders Newbury (USA) Hot Tubes0:01:39 
4Lawson Craddock (USA) Hot Tubes0:01:44 
5Jacob Rathe (USA) Hammer/CMG Racing Team0:02:28 
6Cody Foster (USA) South Central Development0:03:01 
7Juan Carmona (USA) Young Medalist/Team Dual Temp0:04:47 
8Nathaniel Wilson (USA) HPC Cyling0:05:38 
9Max Durtschi (USA) Hammer/CMG Racing Team0:06:14 
10Andrew Barker (USA) HPC Cyling0:06:28 
11Robin Eckmann (Ger) HPC Cyling0:06:33 
12Charlie Avis (USA) Team Specialized Racing Juniors0:06:42 
13Ryan Eastman (USA) Baraboo Sharks0:06:50 
14Ty Magner (USA) Hincapie Development0:07:01 
15Zack Noonan (USA) Young Medalist/Team Dual Temp0:07:32 
16Stuart Wight (Can) Hot Tubes0:07:40 
17Adam Leibovitz (USA) Mid Atlantic Development/Fuji0:07:49 
18Jacob Arnold (USA) Flordia Development0:08:17 
19Mike Stone (USA) Flordia Development0:08:49 
20Connor Mccutcheon (USA) Arizona Select0:09:13 
21Morgan Ryan (USA) Arizona Select0:09:21 
22Wes Stein (USA) Hammer/CMG Racing Team0:09:35 
23Alex Battles-Wood (USA) South Central Development0:09:43 
24Sam Loud (Can) Baraboo Sharks0:09:51 
25Andrew Bennett (USA) Hammer/CMG Racing Team0:10:35 
26John Tomlinson (USA) BORAH Development0:10:45 
27Neal Forbes (USA) Pro Chain Cycling/Team Turner0:11:00 
28Gavin Mannion (USA) Hot Tubes0:11:46 
29Marshall Opel (USA) Hammer/CMG Racing Team0:14:13 
30Kevin Gottlieb (USA) HPC Cyling0:14:46 
31Tony Wieczorek (USA) BORAH Development0:14:54 
32Austin Arguello (USA) Hammer/CMG Racing Team0:15:16 
33Ethan Moorhead (USA) South Central Development0:16:00 
34Steven Rusnask (USA) BORAH Development0:16:10 
35Tyler Karnes (USA) Hincapie Development0:16:15 
36Zane Dordai (USA) Mid Atlantic Development/Fuji0:16:16 
37Jordan Campbell (USA) Arizona Select0:16:57 
38Elliot Craddock (USA) USA Southeast Region0:17:49 
39Strad Helms (USA) Hincapie Development0:18:24 
40Danny Heeley (USA) Southern California Velo0:19:04 
41Griffin Easter (USA) Arizona Select0:19:16 
42Andrew Ramage (USA) Southern California Velo0:20:39 
43Wes Kline (USA) Young Medalist/Team Dual Temp0:21:09 
44Matthew Pence (USA) BORAH Development0:22:05 
45Joel Shaffer (USA) Team Specialized Racing Juniors0:25:52 
46Alex Spook (USA) Flordia Development0:25:55 
47Aubrey Moore (USA) Hincapie Development0:26:14 
48Graham Dewart (USA) Pro Chain Cycling/Team Turner0:26:29 
49Blair Turner (USA) Hincapie Development0:27:29 
50Andrew Meyer (USA) Hincapie Development0:27:53 
51Sam Simmons (USA) Southern California Velo0:27:56 
52Colton Barrett (USA) ISCorp JR Cycling Team / Nova Cycle0:28:20 
53Daniel Farinha (USA) Team Specialized Racing Juniors0:29:07 
54Steven Black (USA) HPC Cyling0:29:37 
55Will Willis (USA) Flordia Development0:30:58 
56Ryan Cleveland (USA) Southern California Velo0:31:20 
57Blake Bessette (USA) Mid Atlantic Development/Fuji0:33:10 
58Alex Meyer (USA) BORAH Development0:33:25 
59Michael Raynor (USA) USA Southeast Region0:33:29 
60Cody Tapley (USA) Team Specialized Racing Juniors0:33:57 
61Matt Muney (USA) Young Medalist/Team Dual Temp0:35:26 
62Sam Stone (USA) Baraboo Sharks0:37:53 
63Ben Hall (USA) Mid South0:38:39 
64Ricky Gargiulo (USA) Young Medalist/Team Dual Temp0:40:14 
65Craig Creeden (USA) Flordia Development0:40:22 
66Edward Gurney (USA) ISCorp JR Cycling Team / Nova Cycle0:41:56 
67Steven Leece (USA) Arizona Select0:44:04 
68Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Cycling/Team Turner0:47:51 
69Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors0:50:41 
70Jimmy Carrico (USA) ISCorp JR Cycling Team / Nova Cycle0:51:24 
71Alex Parks (USA) South Central Development0:51:47 
72Benjamin Salibra (USA) HPC Cyling0:54:12 
73Michael Patrick Small (USA) Mid South0:57:56 
74Eric Dobberfuhl (USA) Baraboo Sharks0:58:00 
75Thomson Remo (USA) Baraboo Sharks1:00:20 
76Jeff Alpert (USA) Young Medalist/Team Dual Temp1:01:02 
77Patrick Davis (USA) South Central Development1:05:06 
78Scott Rosenfield (USA) ISCorp JR Cycling Team / Nova Cycle1:06:40 
79Gregory Brown (USA) Flordia Development1:14:13 
80Robert Chorost (USA) Arizona Select1:14:15 
81Chris Esposito (USA) Mid Atlantic Development/Fuji1:16:13 
82Christopher Bennett (USA) USA Southeast Region1:24:07 
83Lucas Harville (USA) USA Southeast Region1:34:30 

 

Related Articles

Back to top