TechPowered By

More tech

Panamerican Track Championships 2011

Date range:
May 1- 5, 2011

May 01, Day 1: Men: Individual Pursuit, Scratch Race, Team Sprint - Women: 500m TT, Points Race

Host country finds success on day 1

By:
Cycling News
Published:
May 02, 2011, 17:58 BST,
Updated:
May 03, 2011, 20:07 BST

Uran Arroyaye claims scratch race gold

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Juan Esteban Arango Carvajal (Colombia) 0:04:09.898  
  Edwin Avila Vanegas (Colombia)    
  Arlex Antonio Castro Laverde (Colombia)    
  Weimar Roldan Ortiz (Colombia)    
2 Antonio Roberto Cabrera Torres (Chile) 0:04:14.625  
  Luis Miguel Mansilla Almonacid (Chile)    
  Luis Fernando Sepulveda Villar (Chile)    
  Gonzalo Sabas Miranda Figueroa (Chile)    
3 Ruben Companioni Blanco (Cuba) 0:04:19.276  
  Pedro Sibila Romero (Cuba)    
  Jan Carlos Arias Perez (Cuba)    
  Reldys Perez Rosa (Cuba)    
4 Eduardo Sepulveda (Argentina) 0:04:21.758  
  Maximiliano Almada (Argentina)    
  Cristian Martinez (Argentina)    
  Marcos Crespo (Argentina)    
5 Armando Camargo Filho (Brazil) 0:04:23.662  
  Robson Dias (Brazil)    
  Tiago Nardin (Brazil)    
  Luis Carlos Ferrao (Brazil)    
6 Augusto Sanchez Beriguete (Dominican Republic) 0:04:26.246  
  Jorge Luis Perez Peña (Dominican Republic)    
  Wilbi Jose Gil Santana (Dominican Republic)    
  Rafael Adolfo German Meran (Dominican Republic)    
7 Carlos Linares (Venezuela) 0:04:28.100  
  Richard Ochoa (Venezuela)    
  Manuel Briceño (Venezuela)    
  Jaiker Manzano (Venezuela)    
8 Diego Yepez (Mexico) 0:04:31.141  
  Cristian Medina (Mexico)    
  Hiram Perez (Mexico)    
  Rodolfo Ivan Garcia (Mexico)    
9 Byron Guama (Ecuador) 0:04:32.402  
  Segundo Navarrete (Ecuador)    
  Jose Ragonessi (Ecuador)    
  Carlos Quishpe (Ecuador)    
10 Jose Alberto Sochon Gudiel (Guatemala) 0:04:35.228  
  Manuel Oseas Rodas Ochoa (Guatemala)    
  Christian Quicibal Estrada (Guatemala)    
  Carlos Hernandez Cambronero (Guatemala)    
Men's Team Pursuit Final
# Rider Name (Country) Team Result
1 Juan Esteban Arango Carvajal (Colombia) 0:04:08.549  
  Edwin Avila Vanegas (Colombia)    
  Arlex Antonio Castro Laverde (Colombia)    
  Weimar Roldan Ortiz (Colombia)    
2 Antonio Roberto Cabrera Torres (Chile)    
  Luis Miguel Mansilla Almonacid (Chile)    
  Luis Fernando Sepulveda Villar (Chile)    
  Gonzalo Sabas Miranda Figueroa (Chile)    
3 Eduardo Sepulveda (Argentina) 0:04:25.249  
  Maximiliano Almada (Argentina)    
  Cristian Martinez (Argentina)    
  Marcos Crespo (Argentina)    
4 Ruben Companioni Blanco (Cuba) 0:04:25.922  
  Pedro Sibila Romero (Cuba)    
  Jan Carlos Arias Perez (Cuba)    
  Reldys Perez Rosa (Cuba)    
Men's team sprint qualifying
# Rider Name (Country) Team Result
1 Dean Tracy (United States Of America) 0:00:44.707  
  Jimmy Watkins (United States Of America)    
  Michael Blatchford (United States Of America)    
2 Christian Tamayo Saavedra (Colombia) 0:00:45.248  
  Fabian Puerta Zapata (Colombia)    
  Jonathan Marin Cermeño (Colombia)    
3 Travis Smith (Canada) 0:00:45.253  
  Joseph Veloce (Canada)    
  Stephane Cossette (Canada)    
4 Angel Pulgar (Venezuela) 0:00:45.260  
  Hersony Canelon (Venezuela)    
  Cesar Marcano (Venezuela)    
5 Ruben Elias Horta (Mexico) 0:00:45.777  
  Roberto Serrano (Mexico)    
  Luis Carlos Toussaint (Mexico)    
6 Matias Gatto (Argentina) 0:00:46.642  
  Pablo Peruchoud (Argentina)    
  Mauricio Quiroga (Argentina)    
7 Alejandro Mainat Reyes (Cuba) 0:00:46.683  
  Yunier Alvarez Rivero (Cuba)    
  Luis Montoya Milanes (Cuba)    
8 Caio Buoni (Brazil) 0:00:47.093  
  Davi Romeo (Brazil)    
  Flavio Cipriano (Brazil)    
9 Cristopher Mancilla Almonacid (Chile) 0:00:47.914  
  Miguel Burgos Contreras (Chile)    
  Andres Silva Zambrano (Chile)    
10 Jorge Luis Perez Peña (Dominican Republic) 0:00:48.451  
  Jonatan Ogando Reinoso (Dominican Republic)    
  Estanislao Lantigua Rivera (Dominican Republic)    
11 Sebastian Novoa (Ecuador) 0:00:49.576  
  Luis Alban (Ecuador)    
  Jose Bone (Ecuador)    
12 Kenneth Morera (Costa Rica) 0:00:50.902  
  Carlos Murillo (Costa Rica)    
  Javier Alvarado (Costa Rica)    
13 Christopher Sellier (Trinidad and Tobago)    
  Haseem Mc Lean (Trinidad and Tobago)    
  Njisane Phillip (Trinidad and Tobago)    
Men's team sprint final
# Rider Name (Country) Team Result
1 Christian Tamayo Saavedra (Colombia) 0:00:45.343  
  Fabian Puerta Zapata (Colombia)    
  Jonathan Marin Cermeño (Colombia)    
2 Dean Tracy (United States Of America) 0:00:45.416  
  Jimmy Watkins (United States Of America) 0:00:45.186  
  Michael Blatchford (United States Of America)    
3 Angel Pulgar (Venezuela) 0:00:44.538  
  Hersony Canelon (Venezuela)    
  Cesar Marcano (Venezuela)    
4 Travis Smith (Canada) 0:00:45.186  
  Joseph Veloce (Canada)    
  Stephane Cossette (Canada)    
Men's scratch race
# Rider Name (Country) Team Result
1 Carlos Alberto Uran Arroyave (Colombia)    
2 Cristopher Mansilla (Chile)    
3 Angel Dario Colla (Argentina)    
4 Pablo Seisdedos (Chile)    
5 Richard Ochoa Quintero (Venezuela)    
6 Darren Matthews (Barbados)    
7 Rafael German Meran (Dominican Republic)    
8 Jose Ragonessi (Ecuador)    
9 Oscarelli Salazar (Costa Rica)    
10 Joshua Stephen Alexander (Trinidad and Tobago)    
11 José Alberto Sochon Gudiel (Guatemala)    
12 Diego Johnathan Yepez Arellano (Mexico)    
13 Martin Adrian Ercila (Argentina)    
14 Armando Camargo Filho (Brazil)    
15 Mario Contreras (Mexico)    
16 Carlos Julian Quintero (Colombia)    
17 Kit Karzen (United States Of America)    
18 Jason Forde (Barbados)    
19 Manuel Rodas Ochoa (Guatemala)    
20 Maximo Rojas (Venezuela)    
21 Adam Alexander (Trinidad and Tobago)    
DNF Jose Bone Leon (Ecuador)    
DSQ Leandro Marcos Viqueiro (Cuba)    
DSQ Jan Carlos Arias Perez (Cuba)    
Women's points race
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lilibeth Chacon (Venezuela) 49  pts
2 Arlenis Sierra Canadilla (Cuba) 45  
3 Cari Higgins (United States Of America) 36  
4 Valeria Muller (Argentina) 34  
5 Daniely Garcia (Venezuela) 17  
6 Paola Muñoz Grandon (Chile) 6  
7 Yoanka Gonzalez Perez (Cuba) 6  
8 Serika Guluma Ortiz (Colombia) 4  
10 Lorena Vargas Villamil (Colombia) 3  
12 Ingrid Drexel (Mexico) 2  
13 Talia Aguirre (Argentina) 1  
14 Daniela Guajardo Cornejo (Chile) 1  
DNS Blanco Republica Dominicana (Dominican Republic)    
DNF Camila Ferreira (Brazil)    
DNF Liliana Quistial (Ecuador)    
DNF Ma Fernanda Bone (Ecuador)    
DNF Joelle Numainville (Canada)    
DNF Jessica Jurado (Mexico)    
Women's
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba) 0:00:34.393  
2 Juliana Gaviria Rendon (Colombia) 0:00:35.445  
3 Cristin Walker (United States Of America) 0:00:36.221  
4 Arianna Herrera Suaznabar (Cuba) 0:00:36.266  
5 Estefany Tinajero (Mexico) 0:00:36.354  
6 Maria Esthela Vilera (Venezuela) 0:00:36.445  
7 Sumaia Ali Ribeiro (Brazil) 0:00:36.649  
8 Dana Feiss (United States Of America) 0:00:37.314  
9 Daniela Gaxiola (Mexico) 0:00:37.771  
10 Maira Barbosa (Brazil) 0:00:37.984  
11 Deidre Mayers (Barbados) 0:00:39.452  
12 Melissa Loría (Costa Rica) 0:00:41.357  
13 Alejandra Feszczuk (Argentina) 0:00:42.266