Teutenberg claims sprint victory

Ziliute maintains overall lead

Columbia-HTC's Ina-Yoko Teutenberg outsprinted the bunch at the end of stage one of the Route De France from Fontenay-le-Comte to Cholet on Monday.

"The last part was very technical, but at the finish [rival Diana] Ziliute started to accelerate very early and we got a good gap. That made a big difference," Teutenberg said.

"I got good support from the team throughout the stage and then they gave me a great lead-out, which all helped."

Teutenberg said she had had an incident-free stage and build-up to the bunch sprint, even though Monday's 108km ride through central France had not been straightforward.

"The stage was tougher than it looked on the race profile. They always say it's flat in this part of France, but in fact it's constantly up and down.

"The hardest part of this year's race are the last two stages, which are really hilly, and together with tomorrow's [Tuesday's] time trial that's where the overall will be decided."

Teutenberg said she felt like her form was improving after a third place on Sunday in the prologue. "I had a bit of a flat period after the Giro d'Italia [in July] and things didn't go as well as we would have liked in Sweden [in the Vargarda World Cup rounds], either.

"But now I've got a stage win here in France and hopefully things will continue to get better, and I can start to build up for the rest of the season."

Diana Ziliute (Safi-Pasta Zara Titanedi) maintained her lead in the overall classification ahead of Svetlana Bubnenkova (Fenixs).

Full Results
1Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC2:58:24 
2Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam0:00:02 
3Diana Ziliute (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi  
4Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
5Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam  
6Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo  
7Karine Gautard (Fra) Vienne Futuroscope  
8Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi  
9Carmen McNellis (USA) US National Team  
10Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs  
11Audrey Lemieux (Can) ESGL 93 - GSD Gestion  
12Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox  
13Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam  
14Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox  
15Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi  
16Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs  
17Tiffany Cromwell (Aus) Australia  
18Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
19Uenia Fernandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo  
20Corine Hierckens (Bel) Fenixs  
21Edita Janeliunaite (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo  
22Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
23Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi  
24Elizabeth Armistead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam  
25Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo  
26Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi  
27Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox  
28Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-HTC  
29Alessandra Borchi (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi  
30Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi  
31Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
32Siobhan Dervan (Irl) Fenixs  
33Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs0:00:11 
34Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-HTC  
35Kristin McGrath (USA) US National Team  
36Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
37Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox  
38Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC  
39Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
40Elena Berlato (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi  
41Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope  
42Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Spa) Safi -Pasta Zara Titanedi  
43Ally Stacher (USA) US National Team  
44Kirsty Broun (Aus) Australia  
45Madeleine Sandig (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
46Christine Majerus (Lux) ESGL 93 - GSD Gestion  
47Romy Kasper (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
48Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam  
49Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
50Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung  
51Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam  
52Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope  
53Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo  
54Egle Zablockyte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo  
55Jenifer Letue (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
56Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung  
57Flavia M. Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox  
58Ruth Corset (Aus) Australia  
59Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
60Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi  
61Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC  
62Evelyn Stevens (USA) US National Team  
63Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
64Katherine Bates (Aus) Team Columbia-HTC  
65Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
66Shara Gillow (Aus) Australia  
67Magali Mocquery (Fra) Vienne Futuroscope  
68Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope  
69Giorgia Bronzini (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi  
70Lindsay Myers (USA) US National Team  
71Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox  
72Alexis Rhodes (Aus) Australia0:01:01 
73Alison Starnes (USA) US National Team0:01:18 
74Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:00:11 
75Anna Sanchis Chafer (Spa) Safi -Pasta Zara Titanedi0:02:35 
76Bridie O'Donnell (Aus) Australia0:06:06 
77Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope0:17:34 
DNFSuzie Godart (Lux) Fenixs  
General classification after stage 1
1Diana Ziliute (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi3:04:25 
2Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs0:00:01 
3Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC0:00:03 
4Tiffany Cromwell (Aus) Australia0:00:08 
5Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:00:14 
6Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi0:00:19 
7Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:00:20 
8Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:00:21 
9Elizabeth Armistead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam  
10Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi0:00:22 
11Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi  
12Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:00:23 
13Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-HTC0:00:27 
14Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo0:00:29 
15Karine Gautard (Fra) Vienne Futuroscope0:00:30 
16Alessandra Borchi (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi  
17Ruth Corset (Aus) Australia0:00:31 
18Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam  
19Shara Gillow (Aus) Australia  
20Evelyn Stevens (USA) US National Team  
21Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:00:32 
22Carmen McNellis (USA) US National Team  
23Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam0:00:33 
24Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
25Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:34 
26Madeleine Sandig (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
27Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Spa) Safi -Pasta Zara Titanedi0:00:36 
28Giorgia Bronzini (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi  
29Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs0:00:37 
30Kristin McGrath (USA) US National Team0:00:38 
31Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC  
32Edita Janeliunaite (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo0:00:39 
33Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi  
34Christine Majerus (Lux) ESGL 93 - GSD Gestion0:00:40 
35Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC  
36Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
37Romy Kasper (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:41 
38Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung  
39Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi0:00:42 
40Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo0:00:44 
41Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
42Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:45 
43Audrey Lemieux (Can) ESGL 93 - GSD Gestion0:00:47 
44Siobhan Dervan (Irl) Fenixs  
45Corine Hierckens (Bel) Fenixs0:00:48 
46Magali Mocquery (Fra) Vienne Futuroscope  
47Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi  
48Uenia Fernandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo0:00:49 
49Ally Stacher (USA) US National Team  
50Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope0:00:50 
51Jenifer Letue (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:00:51 
52Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:00:52 
53Katherine Bates (Aus) Team Columbia-HTC  
54Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo0:00:53 
55Kirsty Broun (Aus) Australia  
56Flavia M. Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox  
57Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
58Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope0:00:54 
59Lindsay Myers (USA) US National Team0:00:56 
60Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:00:57 
61Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-HTC  
62Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope0:00:58 
63Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:59 
64Elena Berlato (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi0:01:00 
65Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
66Egle Zablockyte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo0:01:02 
67Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox0:01:04 
68Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox  
69Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:01:06 
70Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs0:01:08 
71Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam0:01:09 
72Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:01:18 
73Alison Starnes (USA) US National Team0:01:27 
74Alexis Rhodes (Aus) Australia0:02:17 
75Anna Sanchis Chafer (Spa) Safi -Pasta Zara Titanedi0:03:44 
76Bridie O'Donnell (Aus) Australia0:06:41 
77Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope0:18:15 
Young rider classification
1Tiffany Cromwell (Aus) Australia3:04:33 
2Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi0:00:11 
3Elizabeth Armistead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam0:00:13 
4Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-HTC0:00:19 
5Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo0:00:21 
6Shara Gillow (Aus) Australia0:00:23 
7Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:26 
8Edita Janeliunaite (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo0:00:31 
9Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi  
10Christine Majerus (Lux) ESGL 93 - GSD Gestion0:00:32 
11Romy Kasper (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:33 
12Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo0:00:36 
13Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
14Ally Stacher (USA) US National Team0:00:41 
15Jenifer Letue (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:00:43 
16Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:00:45 
17Lindsay Myers (USA) US National Team0:00:48 
18Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope0:00:50 
19Elena Berlato (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi0:00:52 
20Egle Zablockyte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo0:00:54 
21Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:00:56 
22Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:00:58 
23Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:01:10 
24Anna Sanchis Chafer (Spa) Safi -Pasta Zara Titanedi0:03:36 
Back to top